Trešdiena, 09 Septembris 2015 16:44

Amerikānis par krievu mazdārziņiem

Informācijas avots:  ivarsp
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Krievijā (un lielā mērā arī Latvijā) izrādās ir unikālas lauksaimnieciskas tradīcijas, par kurām sajūsminās http://www.naturalnews.com publicists Džonatans Bensons (Jonathan Benson). Vismaz ASV nekas tāds vairs nepastāv. Pat sliktāk – tas pat ir aizliegts. Piemēram, Kalifornijā (ASV) ar likumu ir stingri aizliegts privātā kārtā piemājas zemes pleķītī audzēt kaut ko ēdamu –zālienu lūdzu, bet par pārtikas produktu audzēšanu tiek uzlikti lieli sodi. Ir vietas ASV, kur ir stingri aizliegts pārdot dabisku un neapstrādātu govs pienu, par pārkāpumu pat apcietinot. Šādi un citi absurdi, tai skaitā ģenētiski modificētas pārtikas izplatība un totāls pārtikas kvalitātes standartu pazeminājums sagaidāms arī pie mums Transatlantijas Tirdzniecības un Investīciju partnerības (TTIP) noslēgšanas gadījumā, ko ASV intensīvi mēģina uzspiest ES, uzsākot Eiropas pilnīgu aprīšanu un pievienošanu ASV kā jaunus štatus.

Krievu mazdārziņu modelis var būt atslēgprincips, lai pabarotu pasauli

Iedomājaties, ka jūs dzīvojat zemē, kurā jums ir pilnas tiesības apstrādāt zemi un ka jūs šais tiesībās esat pasargāti no valsts iejaukšanās. Pie tam zeme ir visiem pieejama un kalpo kā stimuls individuālai attīstībai, kā arī kalpo kā stipras un veselīgas nācijas pamats.

Un tagad iedomājaties, ka šai pat valstī gandrīz visi jūsu kaimiņi apstrādā paši savus zemes pleķīšus, tādējādi kļūstot par daļu no decentralizētas, patstāvīgas un neatkarīgas “ekociematu” sistēmas, un šīs zemes pietiek, lai pabarotu savas zemes iedzīvotājus.

Jūs varētu padomāt, ka šis ir utopisks senās Amerikas apraksts, bet nē, valsts, par kuru iet runa, ir mūsdienu Krievija. Izrādās mūsdienu Krievijas lauksaimniecība sastāv arī no miljoniem sīku ģimenes fermu [mazdārziņu un piemājas dārziņu], kurās bez ķīmijas pielietojuma saražo lielu daļu valstī izmantoto pārtikas produktu.

Vai krieviem ir lielāka brīvība pārtikas produktu izvēlē kā amerikāņiem?

Ekoloģiski neefektīvā un no ķimikālijām atkarīgā ASV lauksaimniecības sistēma pilnībā atšķiras no lauksaimniecības sistēmas Krievijā [un daļēji joprojām arī Latvijā], kura principā nav tehniska sistēma, bet ir cilvēku radīta un domāta cilvēkiem.

Krievijas valsts politika veicina neatkarīgu lauksaimniecības produktu ražošanu ģimenes fermās, nevis tikai apmierina ķīmisko un biotehnoloģiju kompāniju alkatīgās vēlmītes kā tas ir ASV, un tieši tāpēc vairumam krievu ir iespēja un vēlēšanās izaudzēt produktus savās ģimenes saimniecībās, kas atrodas privātā valdījumā un tur tiek sauktas par “dāčām” [vasarnīcām].

Saskaņā ar likumu “Par personisko palīgsaimniecību” («О личном подсобном хозяйстве»), kurš ir pieņemts 2003.gadā, katram Krievijas pilsonim ir tiesības bez maksas iegūt zemes gabalu no 2,2 līdz 6,8 akriem personiskā īpašumā. Katrs šāds zemesgabals var tikt izmantots dārzkopībai vai vienkārši kā atpūtas vieta un valsts neapliek to ar nodokļiem. Jau šodien var redzēt šādu darbību neticamos rezultātus, kad krievu ģimenes kopā izaudzē praktiski visus produktus, kas viņiem ir nepieciešami. [Patiesībā šī prakse jau tika aizsākta Padomju laikos un no tiem tā ir saglabājusies arī Latvijā.]

Lielākā daļa pārtikas produktu Krievijā tiek izaudzēta mazdārziņos.

Vēl 1999.gadā Krievijā  35 miljoni cilvēku bija nelielu zemes gabalu īpašnieki, kurus apstrādāja 105 miljoni cilvēku. Šādi 71% Krievijas iedzīvotāju saražoja apmēram 50% patērējamā piena, 60% ogu un augļu, 77% dārzeņu un 92% kartupeļu. Saskaņā ar šo modeli vidējam Krievijas iedzīvotājam ir visas iespējas, lai audzētu pārtikas produktus, apmierinot savas un tuvinieku vajadzības.

Ir jāņem vērā, ka veģetācijas perioda ilgums Krievijā ir tikai 110 dienas. Piemēram, ASV agronomi var veikt savu darbību ievērojami ilgākā laika periodā. Tomēr ASV zemi aizņem zālieni, kuru platība pašreiz ir vairāk kā divas reizes lielākā kā tā, kuru Krievijā aizņem mazdārziņi un piemājas saimniecības, un šie amerikāņu zālieni neražo neko citu kā tikai daudzmiljardu peļņu zālienu iekārtošanas un uzkopšanas biznesa industrijai.

Krievijā mazdārziņu sistēma ir tik efektīva, ka to saražotā produkcija sastāda vairāk kā 50% no visiem valstī patērējamajiem lauksaimniecības produktiem. Saskaņā ar 2004.gada rādītājiem privāto fermeru [mazdārziņu apsaimniekotāju] produkcijas summārā izteiksme naudas ekvivalentā bija 14 miljardi dolāri, jeb 2,3% no Krievijas IKP un šis cipars nepārtraukti pieaug, jo šāds dzīvesveids Krievijas iedzīvotāju vidū kļūst arvien populārāks.

[Te vēl jāpiebilst, ka šāda sistēma visa cita starpā nodrošina gan cilvēku individuālo, gan visas sabiedrības kolektīvo drošību.]

 

Avoti:
http://www.naturalnews.com/037366_russia_home_gardens_food_production.html
http://komuza.info/v-rossii/a/2550
http://imhoclub.lv/ru/material/5107

Lasīts 18778 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 09 Septembris 2015 16:55

Komentāri  

+5 #2 ieva,IvetaKalniņa 2015-09-09 18:05
Jauks raksts,kurš vēlreiz atgādina par mūsu tautas(gan latviešu,gan krievu) kopīgajām saknēm.Pašiem audzēt,savai ģimenei vērtīgu pārtiku.Tā ir aktīva atpūta,tā ir būšana ar Dabu,tās ir dārziņu kopienas ,kurās apmainās stādiņiem,piere dzi,kurās ļaudis uztur kopā būšanas tradīcijas.Tā ir vērtīga dzīves sastāvdaļa,kura gājusi cauri Laikiem un no paaudzes paaudzē.Būsim KOPĀ!
Citēt
+5 #1 IvetaR 2015-09-09 16:58
Ļoti labs raksts.
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aptauja

Kurš, Jūsuprāt, ir labākais kandidāts Latvijas premjera amatā?