Sandra Mikanovska

Sandra Mikanovska

Eiropas Parlamenta birojs Latvijā, turpinot Jaunatnes līdzdalības pasākumus, šodien rīkos tikšanos Jēkabpils bērnu un jauniešu centrā, informēja EP Informācijas birojā Latvijā.


Pasākums "#BalsoTu - Kā?" norisināsies plkst.15 Jēkabpils bērnu un jauniešu centrā, kur jaunieši no Jēkabpils pilsētas un novada, kā arī Krustpils un Salas novada zīmējumos un skicēs attēlos, kā viņi vēlas izmainīt savu pilsētu. Radošās idejas vērtēs un komentēs mākslinieki un pilsētas arhitekti.


Jaunieši dažādos Latvijas reģionos tiek aicināti atraktīvi iesaistīties, gan attīstot prasmes paust viedokli, vienlaicīgi ieklausīties un argumentēt, gan praktiski īstenot pašu iniciatīvas. Jaunatnes līdzdalības pasākumu ciklu birojs aizsāka pērn, pirms trīs vēlēšanu maratona: pašvaldību vēlēšanām 2017, šogad oktobrī gaidāmajām 13.Saeimas vēlēšanām un jau pēc gada - Eiropas vēlēšanām.


"Pārmaiņas ir iespējamas. Jaunatnes līdzdalības pasākumu mērķis mudināt gūt pieredzi un izprast kāpēc, par ko un kā balsot. Piedaloties vēlēšanās, izlemjam savu, Latvijas un Eiropas nākotni," uzsvēra biroja vadītāja Marta Rībele.


"Vēlētāju līdzdalība ir jautājums, kas katrās vēlēšanās ir sabiedrības dienas kārtībā. Pirms vēlēšanām var novērot vēlmi prognozēt iespējamo vēlētāju līdzdalību, pēc vēlēšanām to apspriež un analizē. Uzskats, jo vairāk pilsoņu piedalās vēlēšanās, jo labāk, ir kļuvis par vēlēšanu aksiomu. Tomēr, manuprāt, uz vēlēšanām nedrīkstam attiecināt sportisko tēzi "galvenais ir piedalīties". Ar to ir par maz. Latvijai un Eiropai mūsdienās ir vajadzīgi zinoši un līdzdomājoši vēlētāji, un šīs debates ir viens no instrumentiem, kas jaunajiem vēlētājiem var palīdzēt par tādiem kļūt," skaidroja Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.


Pirmais pasākums "#BalsoTu - Kāpēc?", norisinājās 14.aprīlī Jelgavas Valsts ģimnāzijā, kur notika debates, kāpēc ir svarīgi piedalīties vēlēšanās, savukārt trešais pasākums "#BalsoTu - Par ko?" norisināsies maijā, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs" un Latgales reģiona jauniešu centros Daugavpilī, Krāslavā, Ludzā un Līvānos, kura laikā jaunieši spriedīs "par ko mēs, latgalieši, neesam vienaldzīgi un ko vēlamies mainīt?" Pasākuma dalībnieki gūs prasmes līdzdalības iniciatīvu uzsākšanai un virzīšanai, kā arī izzinās balsošanas procesu - skolēni kopā ar skolotājiem lems par sev aktuāliem jautājumiem, balsojot par labākajiem risinājumiem.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Foto: jekabpils.lv

Sākot no 22.maija Latvijā mazināsies anticiklona ietekme un vietām līs, valsts lielākajā daļā saglabāsies mitruma trūkums, liecina "Global Forecast System" prognoze.

Pirmdiena būs saulaina un silta, otrdien debesis aizklās mākoņi un daudzviet uzlīs, gaisa temperatūra dienā būs zemāka.

Turpmākajās dienās lielāka cerība sagaidīt lietu būs valsts dienvidu un austrumu daļā, vietām gaidāmas pērkona lietusgāzes. No jauna pastiprināsies anticiklons, laiks bieži būs saulains.

Naktī uz pirmdienu vietām vēl iespējama neliela salna, turpmākajās naktīs salnu risks mazināsies, minimālā gaisa temperatūra pārsvarā gaidāma +4..+13 grādu robežās.

Siltākajās pēcpusdienās gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +20..+25 grādiem, vēsāks laiks saglabāsies daļā piekrastes. Nākamās nedēļas vidū un otrajā pusē brīžiem iespējams brāzmains ziemeļu un austrumu vējš.

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs prognozē, ka nākamās nedēļas sākumā laiks vēl saglabāsies sauss, tomēr pakāpeniski palielināsies mākoņu daudzums. Pūtīs mērens ziemeļu puses vējš un gaisa temperatūra dienas laikā būs +15…+22 grādu, bet naktī +8…+13 grādu robežās.

Nedēļas vidū un otrajā pusē vietām sagaidāms neliels lietus, bet gaisa temperatūrā nav gaidāmas būtiskas izmaiņas.

Daudzviet Latvijā pastiprināsies sausums un pieaugs ugunsbīstamība mežā.

Radio1 Līvānu novada ziņas pulksten 11.00 un 16.00

Rīt un parīt Līvānos norisināsies 34. Bērnu un jauniešu folkloras svētki Pulkā eimu, pulkā teku 2018. Šogad, dziedot, dejojot, muzicējot, stāstot stāstus un piedaloties interaktīvās darbnīcās, īpaši tiks izzinātas latviešu kāzu tradīcijas. Svētku notikumos ieeja ir bez maksas. Svētki Līvānos ir plašāks Pulkā eimu, pulkā teku programmas noslēguma sarīkojums nacionālā līmenī. Dalībnieki visa mācību gada garumā ir apguvuši dziesmas, dejas, rotaļas un stāstus, - tradicionālās dziedāšanas konkursā “Dziesmu dziedu, kāda bija 2018”, tradicionālās muzicēšanas konkursā “Klaberjakte 2018”, tradicionālās dejošanas konkursā “Vedam danci 2018”, stāstnieku festivālā „Ziv zup’ 2018” un stāstnieku konkursā “Anekdošu virpulis 2018”, kā arī reģionālajos folkloras kopu sarīkojumos. Svētku atklāšanas koncerts „Vysi muni gosti beja” notiks sestdien, 19. maijā, plkst. 11.00 pie Līvānu novada Kultūras centra.

Svētdien, 20.maijā, atzīmējot latviešu komponista, grupu "Pērkons" un "Menuets" dalībnieka Jura Kulakova 60 gadu jubileju, Līvānos notiks festivāls "Kulakova nakts". Šogad "Kulakova naktī" tiks svinētas četras jubilejas - mūziķes Ievas Akurateres un Kulakova 60.dzimšanas diena, "Menueta" 50 gadi un "Trīs Latvijas tenoru" 20.dzimšanas diena. Festivāla koncertā savu dalību apstiprinājušas grupas "Pērkons", "Menuets", "Rusted Wheel", "Justine" (Šveice), "Rīgas Modes", "Dabasu Durovys", "Laimas Muzykanti", "Borowa MC", "Jauda", trīs Latvijas tenori - Nauris Puntulis, Guntars Ruņģis un Miervaldis Jenčs, "Sovvaļnīks", Rihards Saule un citi. Astoņdesmitajos gados Kulakovs komponējis dziesmas aktiera Edgara Liepiņa koncertprogrammām "Pasmaidi, sirds gaiša kļūs", "Ārprāc 88" u.c., daudz rakstījis mūziku teātrim un filmām, 1984.gadā kopā ar Imantu Kalniņu un Juri Sējānu sarakstījis rokoratoriju "Kā jūra, kā zeme, kā debess". Deviņdesmitajos gados Kulakovs pievērsies lielākas formas vokāli instrumentālu skaņdarbu komponēšanai.

Turpinām ziņas

Līvānos sākta Kohēzijas fonda atbalstīta siltumenerģijas ražošanas efektivitātes paaugstināšanas projekta īstenošana. Projekta "Siltuma ražošanas efektivitātes paaugstināšana Līvānu pilsētā" gaitā SIA "Līvānu siltums" katlumājā paredzēts uzstādīt jaunu ar šķeldu kurināmu ūdenssildāmo katlu ar jaudu trīs megavati. Projekta mērķis ir paaugstināt siltumenerģijas ražošanas efektivitāti SIA "Līvānu siltums" katlu mājā. Tā darbību īstenošanas laiks pēc līguma noslēgšanas - deviņi mēneši. Būvdarbu veicējs tiks noteikts pamatojoties uz iepirkuma procedūras "Siltumenerģijas ražošanas efektivitātes paaugstināšana SIA "Līvānu siltums" katlu mājā" rezultātiem. Projekta kopējie izdevumi ir 465 tūkstoši 487 eiro, no kuriem attiecināmie izdevumi - 321 tūkstoti 700 eiro. Kohēzijas fonda finansējums ir 128 tūkstoši 680 eiro, kas ir 40% no attiecināmajiem izdevumiem. Līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par projekta Siltuma ražošanas efektivitātes paaugstināšana Līvānu pilsētā" īstenošanu SIA "Līvānu siltums" parakstīja šī gada 12.februārī. Projekts ir atbalstīts Eiropas Savienības Kohēzijas fonda darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē" pirmajā projektu atlases kārtā.

Lai veicinātu novadā uzņēmējdarbības attīstību, Līvānu novada dome sākusi jaunu iniciatīvu, kuras gaitā Līvānu novada uzņēmējiem būs iespēja iesniegt projektu pieteikumus konkursam "Līvānu novads VAR!" un saņemt pašvaldības līdzfinansējumu biznesam nepieciešamo iekārtu, aprīkojuma un inventāra iegādei. Konkursa mērķis ir sniegt pašvaldības finansiālu atbalstu Līvānu novadā reģistrēto mazo un vidējo komercsabiedrību un saimnieciskās darbības veicēju projektiem, kas saistīti ar uzņēmējdarbības attīstību, produkcijas un pakalpojumu klāsta pilnveidošanu, jaunu darba vietu veidošanos Līvānu novadā. Pašvaldība līdzfinansējumu piešķirs konkursa kārtībā. Šim mērķim pašvaldības budžetā šogad atvēlēti 5000 eiro, bet turpmākajos gados šo summu plānots palielināt. Uzņēmumi var pieteikties finansiālam atbalstam un saņemt līdz pat 2000 eiro. Konkursu rīko Līvānu uzņēmējdarbības atbalsta centrs sadarbībā ar Līvānu novada domi. Pieteikumi konkursam jāiesniedz personīgi Līvānu novada domes kancelejā vai sūtot pa pastu līdz 30.jūnijam. Konkursa komisija izvērtēs projekta pieteikumus divās nedēļās pēc projektu dokumentu iesniegšanas beigu termiņa, rezultāti tiks publicēti pašvaldības mājas lapā.

Un vēl

Šodien pulksten piecos pēcpusdienā Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā viesosies ģenerālis, profesors, sporta meistars, 12. Saeimas deputāts un Viestura ordeņa kavalieris Kārlis Krēsliņš. Tikšanās laikā Kārlis Krēsliņš iepazīstinās ar savu jaunāko grāmatu “No lauku puikas līdz ģenerālim”. Kārlis Krēsliņš ir Latvijas Šaušanas federācijas prezidents, Džordža Maršala centra Latvijas biedrības prezidents, Latvijas Aizsardzības spēku apvienības goda prezidents, Latvijas Ģenerāļu kluba valdes loceklis, Latvijas rezerves virsnieku asociācijas loceklis. Autors un autoru kolektīvu dalībnieks apmēram 90 dažādiem zinātniskiem pētījumiem un rakstiem par radiolokācijas problēmām, NBS izveides un attīstības problēmām un vietu Latvijas drošības sistēmā, kā arī par militārās izglītības jautājumiem. Zinātniskā žurnāla par drošību un aizsardzību „Militārais Apskats” redakcijas kolēģijas priekšsēdētājs. Grāmatā „Gods kalpot Latvijai” apkopotas ģenerāļa Kārļa Krēsliņa atmiņas par Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku izveidi un attīstību no 1991.gada līdz pat mūsdienām.

Piektdiena, 18 Maijs 2018 14:51

Jēkabpils Radio1 ziņas 2018.gada 18.maijā

Radio1 ziņas pulksten 7.00-8.00
Radio1 ziņās klausieties: Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuves galvenajā peldvietā šodien mastā pacels Zilo karogu; No šodienas stājas spēkā noteikumi, kas paredz, ka bankām jāziņo par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 tūkstoši eiro; un Šodien notiks Likteņdārzam veltītās pastmarkas pirmās dienas zīmogošana.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs šodien dosies darba vizītē uz Jēkabpili. Šeit viņš tiksies ar Jēkabpils pilsētas Jēkabpils, Krustpils, Salas, Viesītes un Aknīstes novadu vadītājiem un uzņēmējiem. Turpinot darba vizīti pēcpusdienā, zemkopības ministrs tiksies arī ar Latgales lauksaimniekiem un lauku uzņēmējiem no Zilupes un kaimiņu novadiem. Zemkopības ministrs ar Sēlijas un Latgales uzņēmējiem un pašvaldību vadītājiem pārrunās vasarāju sējas sekmes un to, kā zemniekiem izdevies ar ministrijas atbalstu pārvarēt postošo lietavu smagās sekas pagājušā gada rudenī. Tāpat Dūklavs informēs par Lauku attīstības programmas atbalsta piedāvājumu lauksaimniekiem un reģionu uzņēmējiem pērn, kā arī par diskusijām un atšķirīgajiem dalībvalstu un Eiropas Komisijas (EK) viedokļiem Briselē jautājumā par to, kādai ir jābūt Eiropas Savienības (ES) Kopējai lauksaimniecības politikai pēc 2020. gada.

Šodien pulksten 12.00 Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuves galvenās peldvietas mastā jau devīto gadu pēc kārtas svinīgi tiks pacelts Zilais karogs. Svinīgajā pasākumā piedalīsies Jēkabpils domes vadība, deputāti, pašvaldības darbinieki, SIA “Jēkabpils sporta centrs” pārstāvji, kā arī Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Pasākumā aicināti piedalīties visi interesenti. Jau ziņots, ka Vides izglītības fonda (VIF) sertifikācijas programmas "Zilais karogs" sertifikāts šogad piešķirts visām 20 pieteiktajām peldvietām un trīs jahtu ostām.

Turpinām ziņas

Bankām būs jāziņo par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 000 eiro, paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītā kārtība, kādā Valsts ieņēmumu dienestam (VID) sniedzama informācija par fiziskās personas kontu apgrozījumu un atlikumu. Finanšu ministrijas (FM) izstrādātie noteikumi paredz kārtību, kādā kredītiestāde un maksājumu pakalpojumu sniedzējs līdz katra gada 1.februārim iesniegs VID informāciju par klientiem, kuru pieprasījuma noguldījuma kontu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa vienas kredītiestādes vai maksājumu pakalpojuma sniedzēja ietvaros ir 15 000 eiro vai vairāk.
Informācija sniedzama elektroniski par fiziskām personām, kas ir Latvijas rezidenti.Noteikumi stājas spēkā no šodienas. Informācija būs jāiesniedz katru gadu līdz 1.februārim, savukārt pirmo reizi informācija VID tiks sniegta līdz šā gada 1.septembrim par klientiem, kuru pieprasījuma noguldījuma kontu un maksājumu kontu kopējā atlikuma summa 2018.gada 1.janvārī bija 15 000 eiro vai vairāk.

Piena pārstrādes uzņēmums AS "Preiļu siers" plāno ieguldīt 140 tūkstoši eiro jaunā rūpnieciskajā iekārtā - tvaika kaloriferā - jeb ierīcē gaisa sasildīšanai piena produktu kaltē, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Investīciju projektu plānots īstenot līdz 2019.gada 30.jūnijam Preiļos, Daugavpils ielā 75, piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu programmā "Veicināt efektīvu energoresursu izmantošanu, enerģijas patēriņa samazināšanu un pāreju uz AER apstrādes rūpniecības nozarē". Šodien ir pēdējā diena, kad pretendenti var iesniegt pieteikumus uzņēmuma izsludinātajā iepirkumu konkursā par tvaika kalorifera piegādi. Jau ziņots, ka "Preiļu siers" pērn strādāja ar 59,913 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 3,7% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 6% - līdz 1,107 miljoniem eiro.

Un vēl

VAS "Latvijas pasts" izdevis jaunu pastmarku "Likteņdārzs - tautas dāvana Latvijai", kas veltīta Likteņdārzam. Pastmarka izdota 80 tūkstoši eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir 61 cents, kas atbilst vienkāršas A klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā. Pastmarkas dizainu veidojis Arvils Feldmanis, un tās vizuālajā noformējumā izmantots aerofotogrāfa jēkabpilieša Gata Baloža fotouzņēmums. Līdz ar pastmarku izdota arī īpaša aploksne tūkstoš eksemplāru tirāžā, kuras dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. Jaunās pastmarkas pirmās dienas zīmogošana plānota šodien Likteņdārzā, Koknesē, no plkst.10 līdz 17. Savukārt plkst.11 turpat paredzēta svinīga pastmarkas prezentācija ar "Latvijas pasta", biedrības "Kokneses fonds" un Kokneses novada domes pārstāvju piedalīšanos.

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00
Radio1 ziņās klausieties:SIA “JK namu pārvalde” klientiem būs jāmaksā par rēķina piegādi papīrformātā; Strauji pieaugusi ērču aktivitāte; un Neizpratni izraisa privilēģijas bankas darbiniekiem auto novietošanā Vecpilsētas laukumā.

Jēkabpiliešiem, kuri ikmēnesi savās pastkastītēs saņem papīrformāta rēķinus no SIA “JK namu pārvalde”, no septembra par to piegādi būs jāmaksā. Savukārt, ja klients vēlēsies, lai rēķinu piegādā elektroniski, šis pakalpojums būs bez maksas. SIA “JK Namu pārvalde” sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Skolniece informē, ka izmaiņas reķinu saņemšanā saistītas ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanu Latvijā no 25.maija. Tā paredz, ka katram klientam rēķins jāsaņem aizlīmētā aploksnē. Minēto prasību izpildīšana rada papildus izdevumus, tāpēc no 1.septembra šāda rēķinu saņemšana būs maksas pakalpojums, un klientam katrs Namu pārvaldes papīra formātā sagatavots rēķins izmaksās 1,21 EUR (tajā skaitā PVN). Tādēļ iedzīvotāji aicināti izvērtēt iespēju mainīt rēķinu saņemšanas veidu, pārejot tikai uz elektroniskā rēķina saņemšanu e-pastā, kas tiks piesūtīts bez maksas. Kā pieteikties elektroniskajam rēķinam lasiet portālā radio1.lv vai namu pārvaldes mājaslapā.

Preses konferencē, Jēkabpils domes vadībai tiekoties ar vietējiem masu medijiem, Jēkabpils NVO resursu centra vadītāja Agita Pleiko vērsa pašvaldības atbildīgo darbinieku uzmanību uz nepieciešamību ierīkot pagaidu soliņus maršruta autobusu pieturvietās, kas no Pasta ielas pārceltas uz Pormaļa ielu. Viņa norādīja, ka ir novērojusi, ka gados veciem cilvēkiem grūti pieturvietā ilgstoši nostāvēt kājās. Jēkabpils mēera vietnieks An dris Rutko solīja, ka risinās šo jautājumu, lai rastu iespēju pieturvietās Pormaļa ielā ierīkot pagaidu soliņus.

Turpinām ziņas

Vairāki jēkabpilieši vēlējās zināt, kā gadījumos, kad ir piesūkusies ērce iespējams kukaini nogādāt Slimību pofilakses un kontroles centrā, lai to pārbaudītu vai nav ērču encefalīta pārnēsātāja. Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Gvido Liepiņš informē, ka slimnīca šādu pakalpojumu nesniedz. Ja kāds vēlas pārliecināties vai ērce, kas viņam piesūkusies nav inficēta ar ērču encefalītu, tad tā uz laboratoriju Rīgā jānogādā pašu spēkiem. Turklāt jāņem vērā, ka pārbaudīt un analīzes veikt var tikai dzīvai ērcei. Jēkabpils slimnīcas uzņemšanas nodaļā iespējams izvilkt piesūkušos ērci, bet tas arī viss. Gvido Liepiņš piebilda, ka arī tad, ja cilvēkam piesūkusies inficēta ērce vēl nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims, jo to nosaka vēl vairāki citi faktori no kuriem noteicošais ir cilvēka imunitāte, organisma aizsargspējas pet infekciju. Turklāt Jēkabpils nav to Latvijas reģionu vidū, kur ir paaugstināta saslimšana ar ērču encefalītu.

Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti vakar nāca klajā ar paziņojumu, ka novērojumi liecina, ka strauji pieaugusi ērču aktivitāte. Ērču monitoringa vietās Rīgas un Latgales reģionā to aktivitāte ir līdzīga kā iepriekšējā gada maijā, atsevišķās vietās mežā un krūmājos to relatīvais blīvums ir ap 20-30 ērcēm kilometrā. Epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnestām slimībām, piemēram, Laimas boreliozi jeb "Laimas slimību" un ērlihiozi. Lai pasargātu sevi no ērces piesūkšanās dodoties brīvā dabā - krūmājos, mežā, un garā zālē, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Pārnākot mājās no pastaigas, pieaugušajiem un bērniem rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai. Statistika liecina, ka 2016.gadā un 2017.gadā Latvijā reģistrēti 230 un 214 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu.

Un vēl

Jēkabpils domes finanšu komitejas sēdē deputāts Kaspars Ģirģens vēlējās noskaidrot, kāpēc Vecpilsētas laukumā automašīnas novietošanai priviliģētas tiesības ir SEB bankas darbiniekiem, paredzot šim nolūkam speciāli iezīmētu teritoriju. Ģirģens sacīja, ka tas apgrūtina auto novietošanu citiem Vecpilsētas laukuma izmantotājiem. Kaspars Ģirģens norādīja, ja jau laukumā paredzēta teritorija SEB bankas darbinieku un klientu auto, tad tādu pat teritoriju sev var pieprasīt arī citi Vecpilsētas laukumā strādājošo uzņēmumu un iestāžu darbinieki, tad laukums tiks sadalīts auto novietošanas zonās un nebūs vietas novietot auto tiem, kuriem šeit nav sava uzņēmuma vai biroja. Arī deputāts Aigars Nitišs izteica repliku, ka šāda kārtība šķietot gana dīvaina un būtu jānoskaidro, kāpēc SEB bankai ir tādas privilēģijas. Domes izpilddirektors Guntars Gogulis sacīja, ka noskaidros, kāpēc izveidojusies šāda situācija.

Radio1 ziņas pulksten 12.00-13.00
Radio1 ziņās klausieties:Baltijas valstis lūdz pastiprināt tajās dislocētos starptautiskos NATO bataljonus ar gaisa un jūras spēkiem; Vai bērnudārza izlaidumā drīkst fotogrāfēt jeb datu aizsardzības regula; un Kādu laiku sinoptiķi prognozē brīvdienām?

Baltijas valstis lūdz pastiprināt tajās dislocētos starptautiskos NATO bataljonus ar gaisa un jūras spēkiem, pastāstījis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs, kas trešdien Vašingtonā kopā ar kolēģiem no Latvijas un Igaunijas Edgaru Rinkēviču un Svenu Mikseru tikās ar ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieku Džonu Boltonu. Gatavojoties jūlijā gaidāmajam NATO samitam, Baltijas valstu ministri ar Boltonu pārrunāja iespējas paātrināt lēmumu pieņemšanu aliansē un karaspēka pārvietošanos bloka valstīs, un lūdza ASV arī pievērst lielāku uzmanību Baltijas valstu pretgaisa aizsardzībai. Baltijas valstīm nav nedz savu iznīcinātāju, nedz uz zemes bāzēto tāla darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības raķešu, tādēļ tās lūgušas ASV biežāk sūtīt uz mūsu reģionu raķešu sistēmas "Patriot" un vēlas panākt, lai pašreizējā NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misija tiktu pārveidota par pretgaisa aizsardzības misiju.

Eiropas Savienības aizliegums lietot trīs insekticīdus, kurus vaino bišu populāciju iznīkšanā, ir paturams spēkā, tā vakar, lēmusi Eiropas Savienības tiesa, noraidot ķimikāliju ražotāju Bayer un Syngenta iesniegtās pārsūdzības. Beļģijā strādājošais ziņu portāls EurActiv vēsta, ka tiesa paziņojumā norādījusi: «Vispārējā tiesa apstiprina, ka 2013.gadā ES līmenī ieviestie ierobežojumi insekticītu klotianidīna, imidakloprīda un tiametoksāma lietošanā paturami spēkā, jo tie ir bīstami bitēm». Trīs kukaiņu indēšanai paredzētās vielas ir veidotas pēc nikotīna ķīmiskās struktūras, un tās uzbrūk kaitēkļu nervu sistēmai. Attiecībā uz bitēm atklāts, ka šīs vielas var tām atņemt spēju orientēties un atrast ceļu atpakaļ uz stropu, kā arī mazina bišu organisma norutību pret slimībām.

Turpinām ziņas

Sabiedrībā daudz nezināma un neskaidra saistībā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Šobrīd aktualizēts jautājums par tiesībām bērnus fotografēt bērnudārza izlaidumā. Speciālisti norāda, ka par bērnu atbild viņa vecāki, viņi ir noteicēji, kur atļauj, kur liedz izmantot bērna fotogrāfiju – piemēram, mācību iestādes informatīvajā avīzē atļauj, bet skolas mājaslapā ne. Vispārīgā datu aizsardzības regula nosaka, ka vienmēr ir jāinformē par datu vākšanu – fotografēšanu un filmēšanu. Pat ja persona ir parakstījusi dokumentu par atļauju fotografēt vai filmēt, vienmēr šai personai ir tiesības mainīt savu lēmumu un lūgt publicētāju šo materiālu izņemt no publiskās telpas. Arī klases skolēnu fotogrāfija, kurai blakus ir publicēts skolas nosaukums, ir uzskatāma par personu identificējošu attēlu. Tātad - atbildot uz jautājumu "Vai bērnudārza izlaidumā bērnus drīkst fotografēt?", var teikt, ka viss atkarīgs no fotografēšanas mērķa un attēlu izmantošanas. Vecākiem ir tiesības zināt, kur bērna fotogrāfijas tiks izmantotas, atļaut vai aizliegt to izmantošanu, tāpat - atļaut vai aizliegt bērnu fotografēt.

Jau ziņots, ka Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula pieņemta 2017.gadā, bet piemērot to sāks no 25.maija. Dažādas ar tās piemērošanu saistītas nianses plānots noteikt Personas datu apstrādes likumā. Regula uzliek par pienākumu datu vācējiem un apstrādātājiem būt godprātīgiem pret tiem, kuru dati tiek vākti - izstāstīt un informēt par nosacījumiem. Tā paredz, ka personas dati nav uzņēmuma īpašums, ar kuriem tas var rīkoties, kā vēlas. Tāpat regula tiek uztverta kā motivācija sakārtot savu darbu, lai personas dati tiktu pienācīgi aizsargāti. Uzņēmumiem tīri praktiski tas paredz dažādu līgumu un dokumentu maiņu, kā arī personu datu drošības uzlabošanu.

Un vēl

Brīvdienās lietus mākoņi Latviju pametīs, laiks būs saulains, taču sestdiena būs vējaina, liecina prognozes. Sestdienas naktī vēl līs daudz Vidzemē un Latgalē, bet diena būs saulaina, bez nokrišņiem. Naktī gaiss atdzisīs līdz +6..+12 grādiem, bet diena būs vēsākā šajā nedēļā - maksimālā temperatūra +15..+19 grādi, daudzviet piekrastē ap +13 grādiem.
Ziemeļu vējš brāzmās visā valstī 10-15 metri sekundē. Svētdienas nakts būs dzestra, gaisa temperatūra noslīdēs līdz +3..+8 grādiem, piekrastē līdz +10..+12 grādiem, bet diena vasarīgi silta - +17..+22 grādi, turklāt ziemeļu vējš arī būs lielākoties lēns. Nākamnedēļ mūsu reģionā nostiprināsies spēcīgs anticiklons, kura ietekmē laiks būs sauss, dienas saulainas un siltas, temperatūra pārsvarā ap +20..+25 grādiem. Lielā valsts daļā atgriezīsies sausums, bet vietām, kur šajās dienās lijis maz vai pat nemaz, sausums būs sevišķi liels.

Radio1 ziņas pulksten 14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties: Rīt uz muzeju nakti aicina Krustpils pils; Ar Sama modināšanas svētkiem Koknesē rīt atklās tūrisma sezonu; un Kopējie nodokļu parādi Latvijā maija sākumā - 1,23 miljardi eiro.

Muzeju nakts pasākumi rīt, 19.maijā, notiks 204 vietās visā Latvijā. Pasākums šogad notiks 14.reizi, un tajā piedalīsies rekordliels Latvijas muzeju un sabiedriskās dzīves veidotāju skaits. Arī šogad Muzeju naktī piedalās gan muzeji, gan vairāk nekā 40 dažādi sabiedriskās dzīves veidotāji, pastiprinot pasākuma nozīmību kultūrvēsturiskā mantojuma izziņā. Iesaistīties paredzējušas arī valsts pārvaldes institūcijas, piemēram, Latvijas Valsts prezidenta rezidence, Latvijas Republikas Saeima un citas. Arī uzņēmumi aizvien aktīvāk izmanto Muzeju nakts sniegtās iespējas mārketingā, piemēram, izdevniecības "Zvaigzne ABC" grāmatnīcas un "Aldara" Alus darbnīca gaidīs ciemiņus. Reģionos interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, mākslas galerijas un izstāžu nami, kā arī nevalstiskās organizācijas.

Rītdien arī Krustpils pilī notiks ikgadējā starptautiskā akcija „Muzeju nakts”. Pasākums sāksies plkst. 19:00 un ilgs līdz 1:00. Latvijas simtgades reizē Muzeju nakts tēma ir „Šūpulis”, tādējādi iekļaujoties valsts simtgades stāstā, kas sākās 2017. gadā un turpināsies līdz 2021. gadam. Šī gada vadmotīvs ir „Dzimšana”. Muzeju nakts apmeklētāji laikā no pulksten septiņiem vakarā līdz vieniem naktī varēs piedalīties radošajās darbnīcas Krustpils pils iekšpagalmā, atvērts būs arī pils pagrabs un vārtu tornis. Pils vārtu tornī apskatāma Latvijas Tekstilmākslas asociācijas tekstīliju izstāde “Sakņu sistēma”. Muzeja Izstāžu zālē būs skatāma izstāde „100 iemesli lepoties ar Jēkabpili”. Pils Marmora zālē varēs aplūkot mākslinieces Sandas Mālnieces gleznas izstādē “Iespaidu varā”. Muzeju naktī atvērta būs arī grāmatnīca „Zvaigzne ABC”, kas atrodas Rīgas ielā 175. Ieeja Muzeju nakts pasākumos ir bezmaksas.

Turpinām ziņas

Sestdien, 19.maijā, ar Sama modināšanas svētkiem Kokneses novadā tiks atklāta jaunā tūrisma sezona. Svētku rosība sāksies jau rīta agrumā ar pavasara gadatirgu Blaumaņa un Parka ielās, bet Kokneses parks būs galvenā svētku mājvieta. Kokneses novada dome pirms gada sāka kopīgu sadarbības projektu tūrisma pakalpojumu attīstībā ar Jēkabpils pašvaldību un divām Lietuvas pašvaldībām Pluņģi un Rokišķiem. Turpinot veiksmīgi iesākto sadarbību, amatnieku tirdziņā līdzās vietējiem amatniekiem varēs sastapt sava amata meistarus arī no Pluņģes, Rokišķiem un Jēkabpils, bet laukumiņā pie "Fauna galvas" un pie skulptūras "Mūžībai" dienas pirmajā pusē koncertēs Kokneses novada pašdarbnieki un viesu kolektīvi no Lietuvas un Krustpils. Jaunākajiem pasākuma apmeklētājiem būs iespēja izklaidēties piepūšamajās atrakcijās, kā arī iesaistīties sportiskās un radošās aktivitātēs. Retro tērpu un velosipēdu parāde jeb iecienītais Tvīda brauciens plkst.12 sāksies Blaumaņa laukumā. Savukārt Kokneses parkā būs iespēja gardi pamieloties ar SIA "Kūpiņsala" vārīto sama zupu, biedrības "Baltaine" Radošās mājas saimnieces gādās par sava kulinārā mantojuma piedāvājumu, darbosies vietējie ēdināšanas uzņēmumi. Par neatņemamu svētku sastāvdaļu ir kļuvis Mūku futbols ar uzticīgo līdzjutēju pulku, un tā būs arī šajā reizē.

Svētdien, 20.maijā, Daugavpils novada Naujenes pagastā, Slutišķu sādžā norisināsies Starptautiskais tautas mākslas festivāls "Augšdaugava". Festivāla moto šogad ir "Simtiem loku izlocīju", simboliski iezīmējot Latvijas valsts simtgades svinēšanu gleznainos Daugavas lokos. Festivāla gaitā dažādas aktivitātes norisināsies Slutišķu vecticībnieku sētā. Šeit muzicēs folkloras ansamblis "Iļjinskaja pjatņica", kas popularizē Latgales vecticībnieku materiālo un garīgo kultūru, izpilda autentiskus dziedājumus un horeogrāfiju. Naujenes novadpētniecības muzejs Slutišķu vecticībnieku sētā atklās izstādi "Kaimiņu stāsts. Jaunā sādža", kas tapusi zinātniskajā ekspedīcijā, pētot Nīcgales pagasta Jaunās sādžas vecticībnieku kopienas vēsturi un kultūras mantojumu.

Un vēl

Latvijā šogad maija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,23 miljardu eiro apmērā, kas ir par 2% mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati. Atbilstoši VID datiem aktuālie parādi, kuriem tiek aprēķināta nokavējuma nauda, šogad 1.maijā bija 64,1% no kopējās parādu summas jeb 788,282 miljoni eiro. Tāpat VID dati liecina, ka par nepiedzenamiem 2018.gada 1.maijā bija atzīti parādi 7,321 miljona eiro apmērā - šie parādi izveidojušies likvidējamiem uzņēmumiem līdz likvidācijas procedūras pabeigšanai. Savukārt par piedzenamiem šogad maija sākumā bija atzīti parādi 780,96 miljonu eiro apmērā.

Radio1 Dienas ziņu apskats pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties: Pie Radžu ūdenskrātuives mastā pacelts Zilais karogs; Ērces laboratoriskai pārbaudei uz Rīgu jānogādā iedzīvotājiem; un Kādu laiku brīvdienās prognozē sinoptiķi?

Šodien Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuves galvenās peldvietas mastā jau devīto gadu pēc kārtas svinīgi pacēla Zilo karogu. Svinīgajā pasākumā piedalījās Jēkabpils domes vadība – Raivis Ragainis, Līga Kļaviņa un Andris Rutko, deputāti – Aigars Nitišs un Leonīds Salcevičs, pašvaldības darbinieki, SIA “Jēkabpils sporta centrs” direktors Juris Bobrovs, kā arī Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Pēc pasākuma svinīgās daļas visus cienāja ar zivju zupu, kas bija vārīta turpat katlā uz ugunskura. Jau ziņots, ka oficiālā peldsezona Latvijā sākās šajā nedēļā – 15.maijā. Radžu ūdenskrātuves pludmale ir labiekārtota, ūdenī peldvieta iezīmēta ar bojām, izvietoti atpūtas krēsli, dežūrē glābēji.

Jēkabpiliešiem, kuri ikmēnesi savās pastkastītēs saņem papīrformāta rēķinus no SIA “JK namu pārvalde”, no septembra par to piegādi būs jāmaksā. Savukārt, ja klients vēlēsies, lai rēķinu piegādā elektroniski, šis pakalpojums būs bez maksas. SIA “JK Namu pārvalde” sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Skolniece informē, ka izmaiņas reķinu saņemšanā saistītas ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanu Latvijā no 25.maija. Tā paredz, ka katram klientam rēķins jāsaņem aizlīmētā aploksnē. Minēto prasību izpildīšana rada papildus izdevumus, tāpēc no 1.septembra šāda rēķinu saņemšana būs maksas pakalpojums, un klientam katrs Namu pārvaldes papīra formātā sagatavots rēķins izmaksās 1,21 EUR (tajā skaitā PVN). Tādēļ iedzīvotāji aicināti izvērtēt iespēju mainīt rēķinu saņemšanas veidu, pārejot tikai uz elektroniskā rēķina saņemšanu e-pastā, kas tiks piesūtīts bez maksas. Kā pieteikties elektroniskajam rēķinam lasiet portālā radio1.lv vai namu pārvaldes mājaslapā.

Turpinām ziņas

Jēkabpils domes finanšu komitejas sēdē deputāts Kaspars Ģirģens vēlējās noskaidrot, kāpēc Vecpilsētas laukumā automašīnas novietošanai priviliģētas tiesības ir SEB bankas darbiniekiem, paredzot šim nolūkam speciāli iezīmētu teritoriju. Ģirģens sacīja, ka tas apgrūtina auto novietošanu citiem Vecpilsētas laukuma izmantotājiem. Kaspars Ģirģens norādīja, ja jau laukumā paredzēta teritorija SEB bankas darbinieku un klientu auto, tad tādu pat teritoriju sev var pieprasīt arī citi Vecpilsētas laukumā strādājošo uzņēmumu un iestāžu darbinieki, tad laukums tiks sadalīts auto novietošanas zonās un nebūs vietas novietot auto tiem, kuriem šeit nav sava uzņēmuma vai biroja. Arī deputāts Aigars Nitišs izteica repliku, ka šāda kārtība šķietot gana dīvaina un būtu jānoskaidro, kāpēc SEB bankai ir tādas privilēģijas. Domes izpilddirektors Guntars Gogulis sacīja, ka noskaidros, kāpēc izveidojusies šāda situācija.

Šonedēļ preses konferencē, Jēkabpils domes vadībai tiekoties ar vietējiem masu medijiem, Jēkabpils NVO resursu centra vadītāja Agita Pleiko vērsa pašvaldības atbildīgo darbinieku uzmanību uz nepieciešamību ierīkot pagaidu soliņus maršruta autobusu pieturvietās, kas no Pasta ielas pārceltas uz Pormaļa ielu. Viņa norādīja, ka ir novērojusi, ka gados veciem cilvēkiem grūti pieturvietā ilgstoši nostāvēt kājās. Jēkabpils mēera vietnieks An dris Rutko solīja, ka risinās šo jautājumu, lai rastu iespēju pieturvietās Pormaļa ielā ierīkot pagaidu soliņus.

Vairāki jēkabpilieši vēlējās zināt, kā gadījumos, kad ir piesūkusies ērce iespējams kukaini nogādāt Slimību pofilakses un kontroles centrā, lai to pārbaudītu vai nav ērču encefalīta pārnēsātāja. Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Gvido Liepiņš tiekoties ar vietejiem medijiem preses konferencē informēja, ka slimnīca šādu pakalpojumu nesniedz. Ja kāds vēlas pārliecināties vai ērce, kas viņam piesūkusies nav inficēta ar ērču encefalītu, tad tā uz laboratoriju Rīgā jānogādā pašu spēkiem. Turklāt jāņem vērā, ka pārbaudīt un analīzes veikt var tikai dzīvai ērcei. Jēkabpils slimnīcas uzņemšanas nodaļā iespējams izvilkt piesūkušos ērci, bet tas arī viss. Gvido Liepiņš piebilda, ka arī tad, ja cilvēkam piesūkusies inficēta ērce vēl nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims, jo to nosaka vēl vairāki citi faktori no kuriem noteicošais ir cilvēka imunitāte un organisma aizsargspējas pet infekciju. Turklāt Jēkabpils nav to Latvijas reģionu vidū, kur ir paaugstināta saslimšana ar ērču encefalītu.

Un vēl

Brīvdienās lietus mākoņi Latviju pametīs, laiks būs saulains, taču sestdiena būs vējaina, liecina prognozes. Sestdienas naktī vēl līs daudz Vidzemē un Latgalē, bet diena būs saulaina, bez nokrišņiem. Naktī gaiss atdzisīs līdz +6..+12 grādiem, bet diena būs vēsākā šajā nedēļā - maksimālā temperatūra +15..+19 grādi, daudzviet piekrastē ap +13 grādiem.
Ziemeļu vējš brāzmās visā valstī 10-15 metri sekundē. Svētdienas nakts būs dzestra, gaisa temperatūra noslīdēs līdz +3..+8 grādiem, piekrastē līdz +10..+12 grādiem, bet diena vasarīgi silta - +17..+22 grādi, turklāt ziemeļu vējš arī būs lielākoties lēns. Nākamnedēļ mūsu reģionā nostiprināsies spēcīgs anticiklons, kura ietekmē laiks būs sauss, dienas saulainas un siltas, temperatūra pārsvarā ap +20..+25 grādiem. Lielā valsts daļā atgriezīsies sausums, bet vietām, kur šajās dienās lijis maz vai pat nemaz, sausums būs sevišķi liels.

Radio1 Jēkabpils novada ziņas pulksten 11.00 un 16.00

Ar Jēkabpils novada domes 2018.gada 29.marta sēdes lēmumu Nr.64 “Par biznesa ideju konkursa ”Atbalsts uzņēmējdarbībai Jēkabpils novadā 2018” nolikuma un vērtēšanas komisijas apstiprināšanu” ir apstiprināts nolikums biznesa ideju konkursam “Atbalsts uzņēmējdarbībai Jēkabpils novadā 2018”. Konkursā savas biznesa idejas var iesniegt uzņēmumi, kas ir reģistrēti LR Uzņēmumu reģistrā ar juridisko adresi Jēkabpils novadā un savu faktisko darbību veic Jēkabpils novada teritorijā, kā arī fiziskas personas – Jēkabpils novadā deklarēti iedzīvotāji, kuri uzvaras gadījumā apņemas reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji vai nodibināt un reģistrēt uzņēmumu LR Uzņēmumu reģistrā, un attīstīt uzņēmējdarbību Jēkabpils novadā, sava biznesa idejas pieteikuma ietvaros. Pieteikumu iesniegšanas termiņš – līdz 18.jūnijam. Pašvaldības līdzfinansējuma summa ir 5000 EUR (pieci tūkstoši euro), ko piešķir Konkursa uzvarētājam šādā apmērā: 1.vietas ieguvējam – 2500EUR (divi tūkstoši pieci simti euro); 2.vietas ieguvējam – 1800EUR ( viens tūkstotis astoņi simti euro); 3.vietas ieguvējam – 700EUR (septiņi simti euro). Ar konkursa nolikumu un pieteikuma veidlapām var iepazīties novada mājas lapā.

Maija ziedonī ir pienācis laiks sanākt kopā ne tikai partnerības Sēlija zinošajām un čaklajām rokdarbniecēm, bet arī ieinteresētiem partnerības biedriem, lai kopīgi izspriestu par vietējo amatnieku – tradīciju tālāknesēju – lomu un vietu partnerības daudzveidīgajās aktivitātēs. Tāpat – domāt par Gārsenes radošās rezidences satura attīstību un citām interesantām lietām. Seminārs notiks trešdien, 30. maijā Gārsenes pilī. Semināra programma ir Jēkabpils ovada mājaslapā. Amatniekus, rokdarbniekus, visādu brīnumdarbu darītājus aicina iesniegt savus darbus zīmola “Lauku partnerības “Sēlija” kvalitātes zīme” saņemšanai līdz 30. maijam, iepriekš sazinoties ar Ievu Jātnieci vai Skaidrīti Medvecku. Taču vislabāk, ja ieradīsieties uz semināru līdzi ņemot savus izstrādājumus un nelielu to aprakstu. Vairāk informācijas par šo zīmolu, kā arī tā nolikums ir atrodams jēkabpilsnovada mājaslapā.

18. maijā plkst. 18.00 atklās Sēlijas prasmju muzeja vasaras sezonu un jaunizveidoto Jēkabpils novada Tūrisma informācijas punktu. Sezonu atklāsar Ievas Jātnieces darbu izstādi “Aiziet dziļi asā zālē”.

Turpinām ziņas

19. maijā no 19.00 līdz pat 22.00 atzīmēs Muzeju nakti ar tēmu “Šūpulis”. Tadenavā – vietā, kur kārts latviešu dzejas dižgara Raiņa šūpulis – notiks radošs ceļojums mākslā, mūzikā un prozā. Kā bērnības muzejam pienākas, pasākums būs ar bērniem un priekš bērniem un visiem, visiem, kuriem prieks, daba un saule ir sirdī!19.00 sāks ar Jēkabpils mākslas skolas Zasas filiāles audzēkņu keramikas darbu izstādes “ŠŪPUĻA PASAKAS” atklāšanu. Bērni izgatavojuši vairāk kā 100 keramikas darbu – latviešu tautas pasaku tēlus. Un šī būs reize, kad ar lepnumu viņi prezentēs savu paveikto skolotājas, keramiķes Andas Svarānes vadībā. Katrs audzēknis izvēlējies vienu latviešu tautas pasaku, iemūžinot mālā piecus sešus tēlus no pasakas. Atklāšanas reizē uzzināsim, kā viņiem ir veicies un kā top darbi – no idejas līdz rezultātam. No 20.00 notiks Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras ilustrācijas kursa studentu un pasniedzēju izstādes “JAUNVĀRDI” atklāšana. Rakstniece LAURA VINOGRADOVA būs sarūpējusi radošu aktivitāti gan maziem, gan lieliem – būs iespēja iesaistīties Lauras jaunās grāmatas ilustrāciju un vizuālo tēlu tapšanā. Pasākumu noslēgs mūziķe ANNELI ARRO ar savu koncertprogrammu. Pasākuma apmeklējums BEZ MAKSAS, un vakarā muzejs apmeklētājiem atvērts līdz plkst. 23.00. Pasākums tiek īstenots ar Zemgales plānošanas reģiona Kultūras programmas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Valsts mežu finansiālu atbalstu.

Biedrības “Udenszīmes vadītāja Ieva Jātniece informē, ka piektdien, 25. maijā, pl. 19 00 visi aicināti uz museju nakts turpinājumu Kaldabruņā, kur Pļavas muzeja telpās izšūpos šīgada tēmu „Šūpulis”. Ieva Jātnieceinformē, ka pasākumā dziedās gan latviešu, gan cittautu tautasdziesmas kopā ar Laumu Kazāku;Cienāsies ar magoņmaizītēm un medus tēju;Sarunāsies un atcerēsies tās maigās dziesmiņas, ko jel kad esam dziedājuši kādai mīļai būtnei pirms aizmigšanas. Taču galvenais – iedziedās jaunu skaņu mūsu „Pusnakts pļavas” ekspozīcijai. Šeit nav nozīmes balss skanīgumam, vai arī tam, ka zināsim vien pāris rindiņas no senās dziesmas. Tā var būt tikai dungošana. Galvenais ir dzīvās balsis, kas saglabās patiesuma elpu. Un arī pēc vairākiem gadiem „Pusnakts pļavā” būs dzirdamas šīvakara balsis. Viesiem dziedātājiem – īpašā Šūpuļdziesmas balva.

27. maijā Rubeņos – parkā un brīvdabas estrādē notiks tradicionālais pasākums – ģimeņu festivāls. Aicinām izglītības iestāžu un kultūras namu bērnu un jauniešu kolektīvus piedalīties koncertā “Zem zilajām debesīm”. Gaidīti visi – gan individuāli, gan ģimenes. Darbosies spēļu ciems pašiem mazākajiem apmeklētājiem, radošais ciems, sporta ciems. Būs iespēja vizināties zirga mugurā, darbosies pozitīvo sajūtu foto automāts un citi pārsteigumi. Koncertam savu dalību kolektīviem pieteikt līdz 22. maijam.

Un vēl

26. maijā plkst. 10.00 Dignājas pamatskolas sporta laukumā Jēkabpils novada SPORTA SVĒTKI.
Disciplīnas komandām: volejbols 4:4 (+1),traktora stumšana 4,florbols 3:3 (+1),gladiatoru cīņas 1:1, pašvaldības darbinieku stafetes,sumo 1:1,zolītes turnīrs. Reģistrācija komandu sporta veidiem no plkst. 9.00. Individuālās disciplīnas: basketbola sodiņi, šautriņas,sauszemes makšķerēšana,pēdošanas sacensības u.c. + disciplīnas bērniem, + radošās darbnīcas. Makšķerēšana: reģistrācija no plkst. 6.00 pie Dignājas skolas, makšķerēšana Daugavā no plkst. 6.45 – 13.00. Dalība sporta svētkos – bez maksas. Plašāka informācija – Jēkabpils novada mājaslapā.

26. maijā plkst. 20.00 Dignājas brīvdabas estrādē norisināsies MAZIE DZIESMUSVĒTKI “Daugava vieno”. Piedalās Jēkabpils novada kolektīvi: Rubenes VPDK ”Rasa”, JDK ”Laude”, Zasas JDK ”Landi”, VPDK ”Solis”, Leimaņu VPDK ”Deldze”, Ābeļu VPDK ”Kaupre”, Dignājas folkloras kopa ”Dignōjīši”, Ksenija Šulte un Rēzija Ērgle (Dunavas pamatskola), Jēkabpils novada jauktais koris “Putni”. Plkst. 22.00 balle, spēlē ”Ballīšu orķestris”. Ieeja: EUR 4.00.

Ceturtdiena, 17 Maijs 2018 14:40

Jēkabpils Radio1 ziņas 2018.gada 17.maijā

Radio1 ziņas pulksten 7.00-8.00
Radio1 ziņās klausieties: Sabrukušā veikala "Maxima" apsargs nesaskata savu atbildību cilvēku neevakuēšanā un prasa nepilna miljona eiro kompensāciju; un 53% iedzīvotāju ikdienas vajadzību apmierināšanai atalgojumā vēlētos saņemt vismaz tūkstoš eiro mēnesī.

Lēmumu par veikala evakuāciju varēja pieņemt tikai veikala vadība, vakar Zolitūdes traģēdijas krimināllietas lietas skatīšanā liecināja traģēdijā cietušais bijušais SIA "Maxima Latvia" apsargs Igors Vītols. Viņš norādīja, ka gados pirms sabrukuma signalizācija ieslēdzās bieži, dažādu iemeslu dēļ, piemēram, to izraisījis sadūmojums no virtuves. Vītols skaidroja, ka gadījumos, kad atskanēja signalizācija, apsardzes darbinieki, ievadot četru ciparu kodu, apturēja signalizācijas darbību un veica objekta apsekošanu, lai konstatētu jebkādus draudus. Viņš skaidroja, ka bieži tika saukta firma, kas veica signalizācijas apkopi, taču situācija nemainījās. Bijušais apsargs arī uzsvēra, ka traģēdijas dienā, kad ap plkst.16 atskanēja signalizācija, netika konstatēts tās ieslēgšanās cēlonis, un tika izsaukta firma, kas veica signalizācijas apkopi. Viņš arī skaidroja, ka īsi pēc signalizācijas nostrādāšanas pie apsargiem ieradās celtniecības firmas "Re&Re" pārstāvis, kurš skaidroja, ka pagrabā tika veikti metināšanas darbi, kas varēja radīt sadūmojumu.Vītols tiesai arī uzsvēra, ka turpinās uzturēt savu prasības pieteikumu morālā un fiziskā kaitējuma kompensācijai 900 tūkstoši eiro apmērā. Viņš skaidroja, ka sagruvuma rezultātā guva ilgtermiņa traumas, tajāskaitā hroniskas sāpes un psihosomatiskus traucējumus.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) neatbalsta pašreizējo piedāvājumu par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, kamēr netiek novērstas strīdīgās lietas. Maija beigās iecerēta ZZS frakcijas tikšanās ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski (V), lai pārrunātu šo jautājumu. Pirms tam ieceri sīkāk pārrunās arī Zaļo un zemnieku savienības iekšienē, uzklausot savus ekspertus un deputātus. ZZS līderis Augusts Brigmanis norādīja, ka svarīgākais ir gūt skaidrību par apmācības programmu, tāpat arī par atalgojumu un citām lietām. Politiskajam spēkam nav principiālu iebildumu skolas gaitu sākšanai no sešu gadu vecuma, un frakcijas vadītājs neizslēdz iespēju atbalstīt tādu jaunu risinājumu, kurā fundamentāli ir novērstas konstatētās bažas. Tāpat ZZS nav iebildumi, ka tiek turpināts īstenot sāktās pilotprogrammas.

Turpinām ziņas

Jēkabpils pilsētas pašvaldība līdz 1.jūnijam aicina nevalstiskās organizācijas iesniegt projektus konkursam, atbilstoši nolikumam “Par kārtību, kādā nevalstiskās organizācijas iesniedz projektus konkursam”. Nolikumā noteiktas vairākas projektu mērķu prioritātes: sociālās atstumtības riska mazināšana konkrētām sabiedrības grupām; pilsētas vēstures izzināšana, popularizēšana un saglabāšana; vides aizsardzības un vides izglītības veicināšana Jēkabpils sabiedrībā; pilsoniskās sabiedrības veidošana un stiprināšana; sabiedrības veselības un aktīva dzīvesveida veicināšanas pasākumu organizēšana; bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas dažādošana; neformālās izglītības, tajā skaitā mūžizglītības, nodrošināšana; tautas mākslas un nemateriālā kultūras mantojuma pētīšana, aizsardzība un popularizēšana. Atbilstoši nolikumam, viena projekta realizācijai pašvaldība var piešķir finansējumu ne vairāk 1000,00 (viens tūkstotis eiro, 00 centi). Ar vienu NVO pašvaldība var noslēgt līgumu ne vairāk kā divu projektu konkursā iesniegto projektu realizēšanu kārtējā gada laikā. Projekti jāiesniedz Jēkabpils pilsētas pašvaldības Vienas pieturas aģentūrā, Brīvības ielā 120, Jēkabpilī, slēgtā aploksnē ar atsauci uz iesniedzēju NVO un ar norādi “NVO projektu konkursam”. Ar pilnu nolikuma tekstu var iepazīties pašvaldības mājas lapā www.jekabpils.lv.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība, kā viens no sadarbības partneriem Latvijas – Lietuvas - Baltkrievijas pārrobežu projektā “Nemateriālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana, pieejamība un izmantošana kvalitatīvas dzīves vides veidošanā un iedzīvotāju piederības stiprināšanā Latvijas – Lietuvas - Baltkrievijas pierobežā” organizē koktēlniecības plenēru “Seno rotaļlietu skvērs”. Plenēra mērķis ir, nezaudējot saikni ar tradicionālām kultūras mantojuma vērtībām, pakārtojot tās mūsdienu mākslas tendencēm radīt vides objektus pēc divdesmitā gadsimta sākuma 20.-30.gadu rotaļlietu parauga, transformējot mūsdienu laikmeta iezīmēm raksturīgo. Rosība plānota Jēkabpils pilsētā Mežaparka teritorijā sadarbībā ar Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas tēlniekiem veidojot koka objektus gan funkcionālai lietošanai, gan estētiskās vides dizaina elementus. Lai noteiktu labāko idejisko risinājumu, mākslinieki tiek aicināti piedalīties Jēkabpils pilsētas pašvaldības organizētajā konkursā. Mākslinieku atlase notiek konkursa kārtībā uz iesūtīto pieteikumu pamata. Starptautiskajā koktēlniecības plenērā “Seno rotaļlietu skvērs” dalībnieku skaits ir ierobežots. Dalībnieki konkursam aicināti pieteikties līdz 31.maijam.

Un vēl

Ikdienas vajadzību apmierināšanai 53% Latvijas iedzīvotāju vēlētos ik mēnesi saņemt neto atalgojumu vismaz 1000 eiro apmērā, liecina darba portāla "CV Market" aptauja. No tiem 14% respondentu norādījuši, ka ikdienas vajadzībām tiem būtu nepieciešama summa 1200 eiro mēnesī, 18% aptaujāto nepieciešami vairāk nekā 1200 eiro, bet 21% aptaujāto kā ikdienas vajadzībām nepieciešamo atalgojuma apmēru atzīmējuši 1000 eiro. Tikmēr ceturtdaļa jeb 25% respondentu būtu apmierināti ar mēneša algu 800 eiro apmērā, 17% aptaujāto norādījuši, ka viņu vajadzību nodrošināšanai neto atalgojumam jābūt sākot no 600 eiro, bet 5% respondentu pilnībā samierinātos ar algu sākot no 400 eiro mēnesī. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā vidējā mēneša alga ir viena no zemākajām to vidū. Tiešsaistes darba sludinājumu portāla "Jobseurope.net" apkopotie dati par vidējās algas apmēru Eiropas galvaspilsētās 2017.gadā liecina, ka Rīgu tas ir 631,53 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas, tādējādi tai ierindojoties 25.vietā no kopumā 28 Eiropas galvaspilsētām.

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00
Radio1 ziņās klausieties: Mācībās Latvijā piedalīsies tūkstošiem sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika; "Latvijas Goda ģimenes gadā" tiks izveidoti 33 infrastruktūras objekti ģimenēm visā Latvijā; un Noskaidrots, ka ikdienā maizi patērē 83% Latvijas iedzīvotāju.

Vasaras un rudens periodā Latvijā paredzētas trīs vērienīgas mācības, kurās piedalīsies vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. No 3. līdz 15.jūnijam Latvijas teritorijā notiks ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības "Saber Strike 18". Šīs mācības norisināsies arī Igaunijas un Polijas teritorijā. Latvijā mācībās piedalīsies vairāk nekā 3000 karavīru no 13 dažādām NATO valstīm, tajā skaitā no Latvijas. Mācības notiks Ādažu poligonā un Dienvidkurzemē. Vienlaikus ar "Saber Strike" notiks ASV spēku Eiropā vadītās mācības "Swift Response". Šīs mācības norisināsies Latvijā, Lietuvā un Polijā. Savukārt līdz šim lielākās NBS organizētās mācības "Namejs 2018" norisināsies no 20.augusta līdz 2.septembrim visā Latvijas teritorijā. Mācībās piedalīsies Latvijas karavīri, zemessargi, rezerves karavīri, Iekšlietu ministrijas personāls un sabiedrotie. "Namejs 2018" būs noslēdzošais vingrinājums četru gadu mācību ciklam. Lai stiprinātu nacionālās aizsardzības spējas mācības notiks poligonos, pilsētās, arī Jēkabpilī un pagastu centros.

Rīgā, Citadeles ielā 1, nākamnedēļ, 22.maijā atklās Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja jauno ēku. Atklāšanas pasākumu ar savu klātbūtni pagodinās Ministru prezidents Māris Kučinskis. Svinīgajā pasākumā piedalīsies un uzrunas teiks arī KNAB priekšnieks Jēkabs Straume, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs un "Valsts nekustamie īpašumi" valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis. Pasākuma laikā paredzēta KNAB karoga simboliska iesvētīšana. Jau ziņots, ka biroja juridiskā un faktiskā adrese no 2.maija ir Citadeles iela 1.

Turpinām ziņas

Nedēļas nogalē, 19. un 20.maijā, Līvānos norisināsies 34.Latvijas bērnu un jauniešu folkloras svētki "Pulkā eimu, pulkā teku". Bērnu un jauniešu folkloras kopas ik gadu izzina kādu no tautas tradīcijām, kas ir veltīta konkrētai tēmai. Šogad dalībnieki turpināja pētīt tēmu "Zinu, zinu tēva sētu", padziļināti izzinot latviešu kāzu tradīcijas. Piedaloties gandrīz 1500 bērniem un jauniešiem no visiem Latvijas novadiem, svētku koncerti un norises ļaus iepazīt Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma daudzpusīgumu un Latvijas folkloras kopu devumu tā iedzīvināšanā šodien.Svētki Līvānos ir plašākas "Pulkā eimu, pulkā teku" programmas noslēguma sarīkojums. Tā ir vienīgā nacionāla mēroga programma, kurā bērni un jaunieši no visiem Latvijas novadiem apgūst latviešu nemateriālo kultūras mantojumu, to izzinot un praktizējot visa mācību gada garumā. Dalībnieki ir apguvuši dziesmas, dejas, rotaļas un stāstus, piedaloties "Pulkā eimu, pulkā teku" programmas notikumos – tradicionālās dziedāšanas konkursā "Dziesmu dziedu, kāda bija 2018", tradicionālās muzicēšanas konkursā "Klaberjakte 2018", tradicionālās dejošanas konkursā "Vedam danci 2018", stāstnieku festivālā "Ziv zup’ 2018" un stāstnieku konkursā "Anekdošu virpulis 2018", kā arī reģionālajos folkloras kopu sarīkojumos. Svētku pasākumos ieeja - bez maksas.

"Latvijas Goda ģimenes gadā" tiks izveidoti 33 infrastruktūras objekti ģimenēm visā Latvijā. Plānoto 33 infrastruktūras objektu izveide saistīta ar pašvaldībām izsludināto konkursu par ģimenēm draudzīgas infrastruktūras izveidi un ģimenēm nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšanu novados. Tiks veidoti bērnu spēļu, sporta laukumi vai citi objekti, kas domāti ģimenēm vai bērniem. Plānotas arī septiņas vasaras nometnes bērniem un 44 pasākumi ģimenēm ar bērniem visā Latvijā, kuros ietilpst arī sporta dienas. "Latvijas Goda ģimenes gada” mērķis ir pateikt paldies visām ģimenēm. Kā gada moto izsludināts "Laiks bērniem! Latvija ceļā uz ģimenei draudzīgāko sabiedrību".

Un vēl

Ikdienā maizi patērē 83% Latvijas iedzīvotāju, liecina "Latvijas Maiznieka" veiktā aptauja par maizes lietošanas paradumiem un patēriņa tendencēm. Vienlaikus 79% respondentu ir svarīgi, lai maize ir ražota Latvijā, savukārt 71% atzīst, ka ir svarīgs arī tās sastāvs. Vērtējot iezīmes, kurām iedzīvotāji pievērš uzmanību maizes sastāvā, 68% aptaujāto ir svarīgi, lai tā būtu gatavota no pilngraudu miltiem, 55% ir būtiski, lai maizē būtu maz cukura, 51% pievērš uzmanību maizē esošajam šķiedrvielu daudzumam, bet 32% ir svarīgi, lai tā saturētu maz sāls. Respondentu vidū trīs vispopulārākie maizes veidi ir sēklu maize (67%), kam seko klasiskās garšas maize (41%), trešajā vietā ierindojoties kliju maizei (34%).

Radio1ziņas pulksten12.00-13.00
Radio1ziņās klausieties:Līdz nākamās nedēļas beigām Jēkabpils domes vadība izlems, kā reaģēt uz mediķu protesta vēstuli; Saeima šodien pirmajā lasījumā skata likumprojektu trauksmes cēlēju aizsardzībai; un Rīt Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuvē svinīgā pasākumā pacels Zilo karogu.

Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Rutko, tiekoties ar vietējo mediju žurnālistiem sacīja, ka domes vadība vēl nav izlēmusi vai un kādā veidā atbildēs uz mediķu protesta vēstuli,kurā tika pausta neapmierinātība ar diviem valdes locekļiem – Andreju Miļčevski un Innu Budovsku, norādot, ka saskaņā ar publiski pieejamu informāciju viņiem nav saskaņā ar konkursa nolikumu prasītās triju gadu darba pieredzes vadošā amatā. Andris Rutko norādīja, ka vēl arī pašvaldības juristi vērtēs vai uz šādu vēstuli vispār esot jāatbild, jo vēstulē neesot norādīts, nedz kas to rakstījis, nedz kam tā adresēta, kā arī nav minēta adrese, kam un kur sniegt atbildi. Neesot minēta nedz elektroniskā, nedz kāda cita adrese uz kuru sūtīt atbildi. Uz žurnālistu iebildumu, ka ir iesniegta atkārtota vēstule ar mediķu parakstiem, Andris Rutko sacīja, ka tā ir viena skenēta lapa unnav iesniegta vēstule ar oriģināliem parakstiem, kas nesniedzot pārliecību, ka vēstuli ir rakstījuši mediķi un arī parakstījušies. Rutko piebilda, ka drīzumā no atvaļinājuma iznāks domes piekšsēdētāja vietniece Līga Kļaviņa un līdz nākamās nedēļasbeigām tiks izlemts, kā reaģēt uz minēto protesta vēstuli – sniegt atbildi vai ignorēt.

Jau iepriekš ziņots, ka Jēkabpils domes vadība un pašvaldības personāldaļa nesaskata, ka izvērtējot pretendentus konkursā uz Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdi būtu pārkāpts konkursa nolikums. Tāpat arī vēstīts, ka mediķi ir gatavi tiesāties, lai panāktu, ka Jēkabpils slimnīcas vadībā ir cilvēki ar nepieciešamo pieredzi un profesionālajām kompetencēm.

Kokapstrādes uzņēmums "Jēkabpils kokapstrāde" iepriekš "Jēkabpils mežrūpniecība" plāno ieguldīt 3,4 miljonus eiro zāģmateriālu žāvēšanas iekārtas iegādē, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Investīciju projektu plānots īstenot līdz 2019.gada 31.decembrim, piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu programmā "Veicināt efektīvu energoresursu izmantošanu, enerģijas patēriņa samazināšanu un pāreju uz AER apstrādes rūpniecības nozarē II kārtā". Uzņēmuma izsludinātajam iepirkumu konkursam pievienotajā tehniskajā specifikācijā skaidrots, ka "Jēkabpils kokapstrāde" plāno iegādāties kopumā divas nepārtrauktas darbības tuneļa tipa zāģmateriālu žāvēšanas iekārtas ar rekuperāciju. Pretendenti savus pieteikumus iepirkumu konkursā var iesniegt līdz šā gada 30.maijam.Jau ziņots, ka 2017.gadā "Jēkabpils kokapstrāde" strādāja ar 23,668 miljonu eiro apgrozījumu un 634 tūkstoši 405 eiro zaudējumiem.

Turpinām ziņas

Atzīmējot Ugunsdzēsēju un glābēju dienu un ugunsdzēsības Latvijā 153.gadadienu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) jau septīto gadu pēc kārtas šodien rīkoja Atvērto durvju dienu visās VUGD daļās un posteņos, arī Jēkabpilī, Viesītē, Aknīstē, Preiļos, Līvānos, Pļaviņās un Aizkrauklē. Šajā dienā mazos un lielos apmeklētājus iepazīstināja ar ugunsdzēsēju glābēju ikdienu, izrādīja ugunsdzēsēju depo un parādīja VUGD tehniku, kā arī ļāva izmēģināt un pielaikot ugunsdzēsēju aizsargtērpu, sniedza atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem, atgādinot par drošību un pastāstīja par iespējām nākotnē kļūt par ugunsdzēsēju glābēju.

Saeima šodien pirmajā lasījumā skata likumprojektu trauksmes cēlēju aizsardzībai. Tas paredz, ka trauksmes cēlējiem tiktu nodrošināta aizsardzība no darba devēju vai citu iesaistīto pušu atriebības, tajā skaitā, sniedzot trauksmes cēlējiem valsts juridisko palīdzību. Paredzēts, ka pirmajā gadā pēc likuma stāšanās spēkā būs nepieciešami 91 tūkstotis 507 eiro, no kuriem atlīdzība Trauksmes cēlēju kontaktpunkta darbiniekiem būtu ap 44 tūkstoši 145 eiro, informatīvā kampaņa izmaksātu ap 20 tūkstoši eiro un tīmekļa vietnes jeb mājaslapas izveide un tās tehniskais nodrošinājums izmaksātu 16 tūkstoši 940 eiro. Savukārt turpmāk ik gadu izdevumi būtu 55 tūkstoši 967 eiro. Paredzēts, ka celt trauksmi varēs par korupciju, krāpšanu, amatpersonu bezdarbību, nolaidību vai ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas, valsts naudas un mantas izšķērdēšanu, sabiedrības veselības, būvniecības, vides, pārtikas, darba drošības, sabiedriskās kārtības apdraudējumu, kā arī cilvēktiesību pārkāpumiem un pārkāpumiem publisko iepirkumu jomā un finanšu un kapitāla tirgus sektorā. Par trauksmes celšanu neuzskatīs ziņojumu, kurā sniegtas nepatiesas ziņas, informāciju, kas satur valsts noslēpumu, kā arī personīgu interešu aizskārumu.

Un vēl

Rīt,18.maijā pulksten 12tos Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuves galvenajā peldvietā svinīgi tiks pacelts Zilais karogs. Jau ziņots, ka arī šogad, tāpat kā agrākos gados, sertifikāta saņēmēji īstenos izglītojošas un radošas aktivitātes vietējo izglītības iestāžu audzēkņiem, izmantojot dažādas radošas metodes. Jēkabpilī īpaša uzmanība tiks pievērsta makšķernieku un tūristu izglītošanā vides jomā, savukārt Kuldīgā radošajās un izglītojošajā vasaras skolā tiks aicinātas piedalīties ģimenes ar bērniem.

Radio1 ziņas pulksten 14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties: Jēkabpilī, Rīgas un Kurzemes ielas krustojumā atjaunots pulkstenis; Latvijā šī gada četros mēnešos straujāks jauno auto reģistrācijas pieaugums nekā vidēji Eiropas Savienībā; un Uzdodoties par «Latvijas gāzes» darbiniekiem, atkal uzdarbojas zagļi.

Lai gan Rīgas iela Jēkabpilī pirms nepilniem sešiem gadiem tika nodota ekspluatācijā pēc rekonstrukcijas, tai jau vairākkārt veikti remontdarbi. Šā gada maijā tika izfrēzēti asfalta posmi gan pie Krustpils Kultūras nama un Krustpils pils, gan pie pilsētas robežas virzienā uz Līvāniem. Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības jautājumos Andris Rutko skaidro, ka šajās vietās jau pērn tika konstatēti asfalta defekti, bet remonts sākts šogad maijā. Par Rīgas ielas defektiem, proti, norādot ka tā pēc veikatajiem remontdarbiem izskatās neglīti kā ar ielāpiem, Jēkabpils domes Finanšu komitejā jautājumu aktualizēja deputāts Kaspars Ģirģens. Viņš rosināja defektus novēršot , noasfaltēt no jauna ielas posmu kopumā nevis veidot raibus ielāpus. Deputāts Aigars Nitišs norādīja, ka tas prasa daudz lielākas izmaksas un tās līgumā neesot paredzētas.

Finanšu komitejas sēdē deputāts Kaspars Ģirģens informēja, ka ir atjaunots pulkstenis Jēkabpilī, Rīgas un Kurzemes ielas krustojumā. Kā zināms jau ilgāku laiku laikrādis nedarbojās un iepriekš, lai to atjaunotu Pilsētsaimniecības departaments bija izveidojis tāmi 4 tūkstoši 500 eiro. Savukārt izrādot personisku inciatīvu Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietniekam Tautsaimniecības jautājumos Andrim Rutko un deputātam Kasparam Ģirģenam izdevies panākt, ka šie darbi tiek veikti par 500 eiro. Pagaidām gan pulkstens nav izgaismots diennakts tumšajā laikā, jo ielu remontdarbos ir pārrauts elektrokabelis, kas jāatjauno. Kaspars Ģirģens sacīja, ka tuvākajā laikā tas tikšot izdarīts.

Turpinām ziņas

Aptuveni trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neko nezina par Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas praktiskajiem aspektiem, liecina Tiesībsarga biroja sadarbībā ar pētījumu aģentūru SKDS veiktās aptaujas dati. Tā veikta, lai noskaidrotu, kāda ir sabiedrības informētība par Vispārīgās datu aizsardzības regulas praktiskajiem aspektiem. Līdz 25.maijam, kad regula stājas spēkā, atlikušas vien dažas dienas. Tiesībsargs lūdza iedzīvotājus novērtēt vairākus apgalvojumus saistībā ar regulu. Aptaujā noskaidrots, ka 35,9% iedzīvotāju ir informēti par tās būtību, piemēram, ko tā paredz, aizliedz un tamlīdzīgi, savukārt 35,6% aptaujāto zina, ar kuru datumu regulu sāk piemērot. Aptuveni katrs ceturtais respondents jeb 24,4% zina, kur atrast informāciju par regulu, tās prasībām, bet 22,3% zina, kādās situācijās ir jābūt uzmanīgam, lai nepārkāptu regulas un ar to saistīto normatīvo aktu prasības. Gandrīz piektdaļa jeb 17,4% iedzīvotāju ir informēti par to, kā regula ietekmēs viņu ikdienas dzīvi, bet 10,2% aptaujāto ir informēti par ieguvumiem no šīs regulas ieviešanas. Taču vairāk nekā trešdaļa jeb 36,6% iedzīvotāju nezina neko no augstākminētā, proti, nezina neko par Vispārīgās datu aizsardzības regulas praktiskajiem aspektiem.
Jau ziņots, ka regula paredz stingrākas prasības piekrišanai kā personas datu apstrādes pamatam. Līdz ar to izmaiņas būs jāveic dažādās iesniegumu formās, piemēram, anketās, kuras tiek izmantotas klienta kartes iegūšanai, anketās, ar kurām persona izsaka piekrišanu piedalīties klientu pētījumā vai saņemt reklāmu.

Latvijā šā gada pirmajos četros mēnešos bijis straujāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji, liecina šodien publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas (ACEA) jaunākie dati. Saskaņā ar šiem datiem šogad janvārī-aprīlī mūsu valstī reģistrēja 5 tūkstoši 650 jaunus vieglos automobiļus, kas bija par 3,1% vairāk nekā 2017.gada pirmajos četros mēnešos. ES vidēji janvārī-aprīlī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija gada griezumā pieauga par 2,7%. No 30 Eiropas valstīm lielākais jauno vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums janvārī-aprīlī gada izteiksmē bijis Ungārijā (+32,2%), Grieķijā (+26,1%), Rumānijā (+25,4%), Lietuvā (+23,5%), Bulgārijā (+23,1%), Horvātijā (+22,6%), Nīderlandē (+14,4%) un Igaunijā (+13,9%). Jaunu vieglo auto reģistrācijas kritums janvārī-aprīlī reģistrēts Dānijā (-2,4%), Norvēģijā (-3,5%), Islandē (-4,2%), Īrijā (-4,7%) un Lielbritānijā (-8,8%), bet Šveicē jaunu vieglo automašīnu reģistrācija saglabājusies nemainīga.

Un vēl

Maijā ir bijuši vairāki gadījumi, kad viltvārži, uzdodoties par “Latvijas gāzes” darbiniekiem, ir apzaguši cilvēkus, vēsta Valsts policija. Likumsargi norāda, ka reizēm viltvārži apgalvo, ka viņi ir arī kādas citas iestādes vai uzņēmuma pārstāvji, un tādā veidā iekļūst cita cilvēka privātīpašumā, pēc tam to aplaupot vai apzogot. Policija atzīmē, ka visbiežāk garnadži par saviem upuriem noskata cilvēkus gados, kurus ir vieglāk apvārdot. Jau iepriekš policija par līdzīgiem noziegumiem aizturējusi vairākus cilvēkus. Valsts policija aicina atsaukties ikvienu, kurš ir cietis no šāda nozieguma, vēršoties tuvākajā Valsts policijas iecirknī vai zvanot pa tālruņa numuru 110. Tikmēr “Latvijas gāze” atgādina, ka tā vairs neapseko mājsaimniecības. To dara akciju sabiedrība “GASO”. Dabasgāzes sadales sistēmas apsekošanas gadījumos, iedzīvotāji tiek aicināti pieprasīt apsekotājus uzrādīt “GASO” darbinieku apliecības. Šaubu gadījumā, lai pārliecinātos, ka jūsu īpašumā darbus veic “GASO” darbinieks, jāzvana darba dienās no plkst. 8 līdz plkst. 17 pa tālruņa numuru 155 pēc plkst. 17 un brīvdienās – 114.

Radio1 dienas notikumu apskats pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties: POagaidām nav zināms vai tiks sniegta Jēkabpils pilsētas pašvaldības oficiāla atbilde uz mediķu protesta vēstuli; Konstatētie defekti Jēkabpilī, Rīgas ielā beidzot salaboti; un Uzdarbojas krāpnieki, kas uzdodas par Latvijas gāzes darbiniekiem.

Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Rutko, tiekoties ar vietējo mediju žurnālistiem sacīja, ka domes vadība vēl nav izlēmusi vai un kādā veidā atbildēs uz mediķu protesta vēstuli,kurā tika pausta neapmierinātība ar diviem valdes locekļiem – Andreju Miļčevski un Innu Budovsku, norādot, ka saskaņā ar publiski pieejamu informāciju viņiem nav saskaņā ar konkursa nolikumu prasītās triju gadu darba pieredzes vadošā amatā. Andris Rutko norādīja, ka vēl arī pašvaldības juristi vērtēs vai uz šādu vēstuli vispār esot jāatbild, jo vēstulē neesot norādīts, nedz kas to rakstījis, nedz kam tā adresēta, kā arī nav minēta adrese, kam un kur sniegt atbildi. Neesot minēta nedz elektroniskā, nedz kāda cita adrese uz kuru sūtīt atbildi. Uz žurnālistu iebildumu, ka ir iesniegta atkārtota vēstule ar mediķu parakstiem, Andris Rutko sacīja, ka tā ir viena skenēta lapa unnav iesniegta vēstule ar oriģināliem parakstiem, kas nesniedzot pārliecību, ka vēstuli ir rakstījuši mediķi un arī parakstījušies. Rutko piebilda, ka drīzumā no atvaļinājuma iznāks domes piekšsēdētāja vietniece Līga Kļaviņa un līdz nākamās nedēļasbeigām tiks izlemts, kā reaģēt uz minēto protesta vēstuli – sniegt atbildi vai ignorēt.

Jau iepriekš ziņots, ka Jēkabpils domes vadība un pašvaldības personāldaļa nesaskata, ka izvērtējot pretendentus konkursā uz Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdi būtu pārkāpts konkursa nolikums. Tāpat arī vēstīts, ka mediķi ir gatavi tiesāties, lai panāktu, ka Jēkabpils slimnīcas vadībā ir cilvēki ar nepieciešamo pieredzi un profesionālajām kompetencēm.

Lai gan Rīgas iela Jēkabpilī pirms nepilniem sešiem gadiem tika nodota ekspluatācijā pēc rekonstrukcijas, tai jau vairākkārt veikti remontdarbi. Šā gada maijā tika izfrēzēti asfalta posmi gan pie Krustpils Kultūras nama un Krustpils pils, gan pie pilsētas robežas virzienā uz Līvāniem. Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības jautājumos Andris Rutko skaidro, ka šajās vietās jau pērn tika konstatēti asfalta defekti, bet remonts sākts šogad maijā. Par Rīgas ielas defektiem, proti, norādot ka tā pēc veikatajiem remontdarbiem izskatās neglīti kā ar ielāpiem, Jēkabpils domes Finanšu komitejā jautājumu aktualizēja deputāts Kaspars Ģirģens. Viņš rosināja defektus novēršot , noasfaltēt no jauna ielas posmu kopumā nevis veidot raibus ielāpus. Deputāts Aigars Nitišs norādīja, ka tas prasa daudz lielākas izmaksas un tās līgumā neesot paredzētas.

Finanšu komitejas sēdē deputāts Kaspars Ģirģens informēja, ka ir atjaunots pulkstenis Jēkabpilī, Rīgas un Kurzemes ielas krustojumā. Kā zināms jau ilgāku laiku laikrādis nedarbojās un iepriekš, lai to atjaunotu Pilsētsaimniecības departaments bija izveidojis tāmi 4 tūkstoši 500 eiro. Savukārt izrādot personisku inciatīvu Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietniekam Tautsaimniecības jautājumos Andrim Rutko un deputātam Kasparam Ģirģenam izdevies panākt, ka šie darbi tiek veikti par 500 eiro. Pagaidām gan pulkstens nav izgaismots diennakts tumšajā laikā, jo ielu remontdarbos ir pārrauts elektrokabelis, kas jāatjauno. Kaspars Ģirģens sacīja, ka tuvākajā laikā tas tikšot izdarīts.

Kokapstrādes uzņēmums "Jēkabpils kokapstrāde" iepriekš "Jēkabpils mežrūpniecība" plāno ieguldīt 3,4 miljonus eiro zāģmateriālu žāvēšanas iekārtas iegādē, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā. Investīciju projektu plānots īstenot līdz 2019.gada 31.decembrim, piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu programmā "Veicināt efektīvu energoresursu izmantošanu, enerģijas patēriņa samazināšanu un pāreju uz AER apstrādes rūpniecības nozarē II kārtā". Uzņēmuma izsludinātajam iepirkumu konkursam pievienotajā tehniskajā specifikācijā skaidrots, ka "Jēkabpils kokapstrāde" plāno iegādāties kopumā divas nepārtrauktas darbības tuneļa tipa zāģmateriālu žāvēšanas iekārtas ar rekuperāciju. Pretendenti savus pieteikumus iepirkumu konkursā var iesniegt līdz šā gada 30.maijam.Jau ziņots, ka 2017.gadā "Jēkabpils kokapstrāde" strādāja ar 23,668 miljonu eiro apgrozījumu un 634 tūkstoši 405 eiro zaudējumiem.

Un vēl

Maijā ir bijuši vairāki gadījumi, kad viltvārži, uzdodoties par “Latvijas gāzes” darbiniekiem, ir apzaguši cilvēkus, vēsta Valsts policija. Likumsargi norāda, ka reizēm viltvārži apgalvo, ka viņi ir arī kādas citas iestādes vai uzņēmuma pārstāvji, un tādā veidā iekļūst cita cilvēka privātīpašumā, pēc tam to aplaupot vai apzogot. Policija atzīmē, ka visbiežāk garnadži par saviem upuriem noskata cilvēkus gados, kurus ir vieglāk apvārdot. Jau iepriekš policija par līdzīgiem noziegumiem aizturējusi vairākus cilvēkus. Valsts policija aicina atsaukties ikvienu, kurš ir cietis no šāda nozieguma, vēršoties tuvākajā Valsts policijas iecirknī vai zvanot pa tālruņa numuru 110. Tikmēr “Latvijas gāze” atgādina, ka tā vairs neapseko mājsaimniecības. To dara akciju sabiedrība “GASO”. Dabasgāzes sadales sistēmas apsekošanas gadījumos, iedzīvotāji tiek aicināti pieprasīt apsekotājus uzrādīt “GASO” darbinieku apliecības. Šaubu gadījumā, lai pārliecinātos, ka jūsu īpašumā darbus veic “GASO” darbinieks, jāzvana darba dienās no plkst. 8 līdz plkst. 17 pa tālruņa numuru 155 pēc plkst. 17 un brīvdienās – 114.

Radio1 Preiļu novada ziņas pulksten 11.00 un 16.00

Noslēgusies SIA “Preiļu saimnieks” rīkotā stikla iepakojuma šķirošanas un nodošanas akcija. Tajā piedalījās 23 dalībnieki un kopā tika nodotas 5 tonnas un 850 kilogrami stikla taras. Apkopotie rezultāti liecina, ka visvairāk stikla nodevis Juris Birzāks (1 106 kg), otrajā vietā ar 1 016,5 kg nodotā stikla – Valija Plivda, savukārt 3. vietā ar 672 kg – Antons Valainis. Akcija tika rīkota, lai veicinātu stikla šķirošanu Preiļu novadā. Arī ikdienā preilieši tiek aicināti šķirot stiklu, lai mazāk stikla iepakojuma nonāktu sadzīves atkritumu konteineros. Lielāku daudzumu stikla iepakojuma un logu stiklu var nogādāt SIA «Preiļu saimnieks» Atkritumu šķirošanas laukumā Preiļos, Rīgas ielā 4, kur tas tiks pieņemts bez maksas. Tāpat Preiļu novadā gan daudzdzīvokļu dzīvojamo māju mikrorajonos, gan arī privātmāju sektorā ir izvietoti zaļie konteineri stiklam. Taču stikls ir jāšķiro atbildīgi un iedzīvotājiem jāņem vērā, ka stiklam paredzētajos konteineros drīkst mest vienīgi izskalotas un tīras stikla pudeles un burkas!

5. un 6. maijā Preiļu džudisti piedalījās VII starptautiskajā kyodai džudo turnīrā Rīgā - vērienīgākajā bērnu un jauniešu džudo turnīrā Baltijas valstīs - kas vienlaikus pulcēja 1200 augsta līmeņa sportisti no 15 valstīm. Sacensības apliecināja, ka jauno džudistu treniņos pieliktās pūles nav bijušas veltīgas un tās vainagojās ar panākumiem. Savā vecuma grupā sīvā konkurencē preilietis Roberts Gžibovskis tika nepārspēts un mājās pārbrauca ar zelta medaļu, savukārt Iļja Volkovs un Arturs Valters savās vecuma grupās izcīnīja augstās otrās vietas. Preiļu džudo klubs “Jaunība LV” aicina pieteikties bērnus un jauniešus, kuri vēlas trenēties džudo un attīstīt sevi. Interesenti tiek aicināti griezties pie džudo kluba trenera Alekseja Sapegina personīgi vai zvanīt pa tālr. 26546518.

Preiļu novada dome informē, ka sakarā ar projekta “Preiļu novada domes ēkas atjaunošanas un teritorijas labiekārtošanas 1., 2., un 3. kārtas būvdarbi” realizāciju, domes ēkā Raiņa bulvārī 19 un laukumā pretī domei norisinās pārbūves darbi. No 14. maija pašvaldības speciālisti iedzīvotājus apkalpo Raiņa bulvārī 24. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Rēzeknes reģionālās nodaļas Preiļu klientu apkalpošanas punkta un Nodarbinātības Valsts aģentūras Preiļu filiāles darbinieki klientus turpinās apkalpot Raiņa bulvārī 19. Būvdarbu laikā ieeja Preiļu novada domes ēkā - no pagalma puses.

Turpinām ziņas

Preiļu novada dome izsludina konkursu uz Preiļu novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja amatu uz nenoteiktu laiku. Amatam ir noteikts valsts amatpersonas statuss. Ar amata pienākumiem un prasībām pretendentiem iepazīstieties pašvaldības mājas lapā www.preili.lv. Dokumentus (motivētu pieteikuma vēstuli; īsu dzīves un darba gaitu pārstāstu (Europass CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas) ar norādi “Pieteikums uz Preiļu novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja amatu” lūdzam iesniegt līdz 18.maijam plkst.15.00. Preiļu novada apmeklētāju pieņemšanas un informācijas centrā 5. kabinetā (1.stāvā), Raiņa bulvārī 19, Preiļos, vai elektroniski (parakstītu ar drošu elektronisko parakstu) uz e-pasta adresi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Papildu informācija pa tālruni 26682971.

Atzīmējot savu piecpadsmitgadi, Labklājības pārvalde aicina Preiļu novada bērnus un jauniešus piedalīties iestādes Logo konkursā, zīmējumos attēlojot savu redzējumu par pārvaldes būtību, sniedzot palīdzību ģimenēm ar bērniem, pensionāriem un invalīdiem. Ar konkursa palīdzību Labklājības pārvalde vēlas aktualizēt un popularizēt sociālo darbu kā nozīmīgu ieguldījumu sabiedriskā taisnīguma attīstībā. Aicinām klātienē apmeklēt Labklājības pārvaldi un tās struktūrvienības, lai gūtu priekšstatu par to darbību (apmeklējumu lūgums iepriekš saskaņot). Konkursa nolikums ir pieejams pašvaldības mājaslapā www.preili.lv. Labākos darbu autorus plānots sumināt valsts simtgades pasākumā.

17., 22., 24., 29. un 31. maijā aktivitātes “Pasākumi Preiļu novada vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei” ietvaros, iedzīvotāji ir aicināti nūjot fizioterapeita vadībā. Pirmā grupa (seniori) aicināti vingrot plkst. 16:00 – 17:00, savukārt otra grupa plkst. 17:30 – 18:30. Dalība pasākumā ir bez maksas. Notiek dalībnieku reģistrācija, pieteikšanās un sīkāka informācija pa tālruni 65307748 vai 26413288 (Vita).

Un vēl par kultūras pasākumiem

19. maijā plkst. 20.00 Aizkalnes Tautas namā notiks starptautiskās Muzeju nakts pasākums “Jasmuižas šūpulī”. Plkst. 20.30 notiks Viļānu kultūras nama amatierteātra „Kas ir, tas ir” izrādes „Kur valnam līta gryuta, tur jys bōbu syuta” un “Čygōni” (Tōlivaldis, režisore Ināra Grietiņa). No plkst. 22.00 līdz plkst. 24.00 Raiņa muzejs „Jasmuiža” atvērts apmeklētājiem. Skatāmas ekspozīcijas: „Raiņa ģimnāzijas un studiju gadi” un „Latgales keramika”, izstādes: „Mana daba” (mākslinieka Aivja Pīzeļa gleznas), „Gaismas laiks” (Jāņa Ziemeļa un Ingas Salmiņas darbi), „Mana Latvija Raiņa dzejā” (vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbu konkursa dalībnieku izstāde). Ieeja pasākumos un muzejā bez maksas.

19. maijā plkst. 18.00 Preiļu kultūras namā Preiļu novada bērnu un jauniešu centra popgrupa “Lāsītes” ielūdz uz savu 20 gadu jubilejas koncertu. Ieeja – bez maksas.

25.maijā Preiļu parka estrādē notiks brīvdabas festivāls “MAIJA ZVAIGŽŅU LAIKS”:* plkst. 19.00 AIJAS ANDREJEVAS jaunā albuma ,,Mēs pārejam uz Tu‘’ prezentācijas koncerts kopā ar pavadošo sastāvu, * plkst. 21.00 mūzikas grupas “ElektroFolk” koncerts, * plkst. 23.00 mūzikas grupas “MĀKOŅSTŪMĒJI” koncerts - balle* DJ MARTINS līdz plkst. 04.00. Akcija - pilnā loze, kulinārijas šedevri, svaigs gaiss, daudz mūzikas un lieliska atmosfēra garantēta! Biļešu cena: iepriekšpārdošanā uz visu pasākumu - EUR 5.00, pasākuma dienā - EUR 7.00. Biļešu iepriekšpārdošana Preiļu kultūras nama kasē un pasākuma dienā norises vietā. Bērniem līdz 12 gadiem ieeja – bez maksas. Senioriem biļetes cena - EUR 3.00.

Trešdiena, 16 Maijs 2018 14:34

Jēkabpils Radio1 ziņas 2018.gada 16.maijā

Radio1 ziņas pulksten 7.00-8.00
Radio1 ziņās klausieties: SIA "Jēkabpils autobusu parks" Līvānu novadā šodien sāks transporta pēc pieprasījuma pilotprojektu; VARAM vairs neatbalsta pašvaldību referendumu likumprojektu, jo to sarīkošana padarīta neiespējama; un Jēkabpils domes vadība un speciālisti šodien preses konferencē tiekas ar vietējo mediju žurnālistiem.

No šodienas Līvānu novadā maršrutā Līvāni-Mežancāni-Līvāni tiek sākts transporta pēc pieprasījuma pilotprojekts. Tas nozīmē, ka trešdienu reisi tiks izpildīti tad, ja pasažieris vismaz 24 stundas pirms brauciena būs piezvanījis SIA "Jēkabpils autobusu parks" un pieteicis braucienu. Maršrutā Līvāni-Mežancāni autobuss trešdienās no Līvāniem izbrauks plkst.9.45 un 17, bet no Mežancāniem virzienā uz Līvāniem - plkst.10.20 un 17.40, bet šie reisi notiks tikai tad, ja pasažieris iepriekš būs pieteicis braucienu. Pasažieru apmaiņa arī pilotprojekta laikā tiks veikta kustības sarakstā iekļautajās pieturvietās. Tālruņa numurs, pa kuru varēs sazvanīt "Jēkabpils autobusu parku", lai pieteiktu braucienu, ir 652 37730. Iedzīvotāji var zvanīt no plkst.5 līdz 22.

Pļaviņu novada pašvaldība sākusi darbu pie Pļaviņu novada attīstības programmas izstrādes turpmākajiem septiņiem gadieŠodien pulksten četros pēcpusdienā notiks diskusija par uzņēmējdarbību novadā - pašvaldības atbalstu uzņēmējdarbībai, atbalstu jaunajiem uzņēmējiem, jauniešu nodarbinātību, mārketingu, sadarbību, tūrisma attīstību, uzņēmējdarbībai atbilstošu infrastruktūru. Savukārt 23.maijā no plkst.18 iedzīvotāji aicināti iesaistīties diskusijā par sociālajiem pakalpojumiem, kultūru, izglītību, veselību un sportu. Noslēdzošā tikšanās paredzēta 30.maijā plkst.18, un tajā paredzēts runāt ar pašvaldības pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām, infrastruktūru. Visas diskusijas notiks Pļaviņu novada kultūras centra mazajā zālē. Tāpat līdz 11.jūnijam iedzīvotāji var izteikt savu viedokli, aizpildot anketas elektroniski vai papīra formātā visās novada bibliotēkās, pagastu pārvaldēs un Klientu apkalpošanas centrā Pļaviņās.

Turpinām ziņas

Bankām būs jāziņo par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 000 eiro, paredz vakar Ministru kabinetā atbalstītā kārtība, kādā Valsts ieņēmumu dienestam sniedzama informācija par fiziskās personas kontu apgrozījumu un atlikumu. Finanšu ministrijas (FM) izstrādātie noteikumi paredz kārtību, kādā kredītiestāde un maksājumu pakalpojumu sniedzējs līdz katra gada 1.februārim iesniegs VID informāciju par klientiem, kuru pieprasījuma noguldījuma kontu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa vienas kredītiestādes vai maksājumu pakalpojuma sniedzēja ietvaros ir 15 000 eiro vai vairāk. Informācija sniedzama elektroniski par fiziskām personām, kas ir Latvijas rezidenti.

Pašreizējā redakcijā Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekts reālajā dzīvē nebūs darboties spējīgs, šādu viedokli Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhads (VL/TB-LNNK). Politiķis skaidroja, ka likumprojektam patlaban ir trīs būtiski trūkumi. Pirmais saistīts ar lielo iesaistīto cilvēku skaitu. Proti, patlaban esot noteikts, ka rosināt referendumu var 30% no pašvaldības balstiesīgo iedzīvotāju skaita, bet, lai to uzskatītu par notikušu, jāpiedalās vismaz divām trešdaļām no kopējā pašvaldības iedzīvotāju skaita, kas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ieskatā, ir nesasniedzami rādītāji. Otra problēma esot saistīta ar šauro tematu loku, par kuru iedzīvotāji var referendumus rosināt. Trešais trūkums esot saistīts ar finansējumu referendumu rīkošanai, jo turpmākajā trīsgades budžetā pašvaldību referendumu rīkošanai nauda nav paredzēta, tādēļ neesot skaidrs, kas par tiem maksās - pašvaldības vai valsts, ja tādi tiešām notiktu.

Un vēl

Jēkabpils domē šodien notiks pašvaldības vadības tikšanās ar masu mediju pārstāvjiem, lai informētu par aktuālajiem jautājumiem pašvaldībā. Radio1 preses konferencē skaidros, kāpēc joprojām Jēkabpils domes vadība un deputāti nav snieguši publisku atbildi uz mediķu protesta vēstuli, kas tika nosūtīta katram deputāma un domes vadībai vēl pirms neatkarības dienas svētkiem. Tāpat arī lūgsim sniegt atbildi par pilsētas zāles pļāvēju darba grafiku, jo daudzi iedzīvotāji ir pauduši neapmierinātību, ka brīvdienās – sestdien un svētdien – zāles pļaušana notiek jau no agra rīta no pulksten 6.30 un tas neļaujot pilnvērtīgi atpūsties pēc darba nedēļas. Tāpat arī lūgsim atbildēt, kas noteic ceļazīmju izvieošanu pilsētā un vai noteikumi paredz kādā attālumā tās jāizvieto pie māju piebraucamajiem ceļiem, kā arī skaidrosim citus jautājumus.

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00
Radio1 ziņās klausieties: Ātrās palīdzības dienests plāno veidot brigādes ar diviem mediķiem un bez šofera; Varakļānu novadā atjaunots valsts kultūras pieminekļa - Varakļānu muižas pils jumts ; un Reģionālo attīstības centru apvienību turpinās vadīt Vents Armands Krauklis.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests no 1.jūlija plāno īstenot pilotprojektu - dienas laikā lielajās pilsētās uz izsaukumiem dotos brigādes ar diviem mediķiem, kuri paši arī vadītu speciālo transportlīdzekļi. Dienesta vadītāja Liene Cipule skaidro, ka šādas brigādes no diviem cilvēkiem paredzētas darbam lielajās pilsētās dienas laikā, kad ir augsta izsaukumu intensitāte. Kopumā šogad plānots izveidot 11 šādas brigādes. Oktobrī paredzēta pilotprojekta izvērtēšana. Ja projekts būs veiksmīgs, tad nākamajos trīs gados kopumā varētu izveidot 45 šādas brigādes. Cipule uzsvēra, ka šādās brigādēs strādās cilvēki, kuri tiks speciāli apmācīti un izies atlasi. Šiem cilvēkiem pirms tam būs arī jānostrādā 16 stundas ar ārstu speciālistu brigādēm. Cipule piebilda, ka šajās brigādēs speciālo transportlīdzekli jau tagad vada ārstu palīgi, nevis šoferi. Dienesta vadītāja akcentēja, ka pašreizējie operatīvo transportlīdzekļu vadītāji netiks atlaisti. Tiem mediķiem, kuri iesaistīties šajā projektā, par papildu pienākumiem pienāksies arī lielāks atalgojums.

Ādažu poligonā no vakardienas līdz 25.maijam norisinās Dānijas divīzijas organizētās ikgadējās starptautiskās militārās mācības "Saber Knight 2018", kuru mērķis ir trenēt un pilnveidot štābu personāla iemaņas operāciju plānošanā un izpildē Dānijas divīzijas komandvadības struktūrā. Militārajās mācībās piedalās aptuveni 180 karavīru no Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un citām Nacionālo bruņoto spēku vienībām. Mācībās piedalās dalībnieki no Dānijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde jau vairākus gadus piedalās Dānijas divīzijas rīkotajā mācību ciklā "Knight", kas noslēdzas ar divīzijas līmeņa mācībām. Pērn militārās mācības norisinājās Igaunijā, bet 2016.gadā - Lietuvā.

Turpinām ziņas

Īstenojot Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstītu projektu, Varakļānu novadā atjaunots valsts kultūras pieminekļa - Varakļānu muižas pils jumts. Projekta "Valsts kultūras pieminekļa – Varakļānu muižas pils jumta atjaunošana" gaitā muižas pils jumta segums ir nomainīts uz vēsturisko dakstiņu jumtu. Varakļānu pils jumta atjaunošanas darbus veica pilnsabiedrība "A.A&būvkompānijas". Projekta mērķis ir saglabāt un atjaunot nozīmīgu valsts kultūrvēsturisku pieminekli – Varakļānu muižas pili, lai saglābtu vēsturisko ēku, padarītu to pievilcīgu apmeklētājiem un veicinātu tūrismu. Projekta "Valsts kultūras pieminekļa – Varakļānu muižas pils jumta atjaunošana" kopējās izmaksas - 197 645 eiro.

Lai risinātu kopīgās demogrāfiskās un sociālās problēmas, Zemgales Plānošanas reģions ar partneriem Latvijā un Lietuvā sācis aktivitātes sociālo pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanas jomā četrās Zemgales pašvaldībās un Lietuvā. Projekts "Sociālo pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošana Vidus-Baltijas reģionā" jeb "SocQuality" izstrādāts ar mērķi uzlabot sociālo pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, kā arī īstenot sociālās iekļaušanās pasākumus cilvēkiem ar invaliditāti, bērniem, jauniešiem un senioriem reģionos. Plānots, ka Aucē tiks uzlaboti servisa dzīvokļi pieaugušajiem ar funkcionāliem traucējumiem, Dobelē attīstīs grupu dzīvokļus, Jaunjelgavā veidos jaunus sociālos pakalpojumus, bet Viesītē labiekārtos multifunkcionālo centru, kurā īstenos dažādus sociālās iekļaušanas pasākumus, tajā skaitā apmācības par veselīgu dzīvesveidu, attiecībām ģimenē, dzīves prasmju apguvi, brīvā laika pavadīšanas iespējām un citām ikdienas tēmām.

Un vēl

Reģionālo attīstības centru apvienības biedru kopsapulce vakar par apvienības valdes priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēja Valkas novada domes priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli. Viņa vietnieks būs Dobeles novada domes priekšsēdētājs Armands Spridzāns, tāpat priekšsēdētāja vietniece būs Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Savukārt valdes locekļa amatus ieņems Smiltenes novada mērs Gints Kukainis, Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods, Balvu novada domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs un Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs. Krauklis atzina, ka apvienībai pēdējā gada laikā ir izdevies ievērojami audzēt savu atpazīstamību un ietekmi Latvijas valdošo politiķu aprindās. Savukārt turpmāk paredzēts aktīvi cīnīties par Eiropas Savienības nākamā daudzgadu budžeta līdzekļu piešķiršanas principiem. Krauklis uzsvēra, ka reģionālajiem attīstības centriem ir būtiski, lai maksimāli daudz naudas tiktu novirzīta reģionu attīstībai, bez kā nav iedomājama Latvijas lauku depopulācijas apturēšana.

Radio1 ziņas pulksten 12.00-13.00
Radio1 ziņās klausieties:Latvijā pieaug ēnu ekonomika; Secināts, ka Latvijā 71% iedzīvotāju ir nepietiekamas peldēšanas prasmes; un Ko liecina sinoptiķu jaunākās prognozes par laiku brīvdienās un nākamnedēļ.

Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem 2017.gadā ēnu ekonomika Latvijā ir pieaugusi, informē Rīgas Ekonomikas augstskolas Ilgtspējīga biznesa centra direktors, Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs līdzveidotājs Arnis Sauka. Viņš gan nenosauca konkrētu pieauguma apmēru, taču uzsvēra, ka pērn konstatētais pieaugums ir pamanāms, ne tikai statistikas kļūdas robežās. Sauka norādīja, ka pēdējos gados Latvijā bija pierasts, ka ēnu ekonomika samazinās. Taču pērn par spīti tam, ka ekonomikas izaugsme ir straujāka un palielinās nodokļu ieņēmumi, palielinājies arī ēnu ekonomikas apmērs. Pēc pētnieka teiktā, vislielākā problēma ir aplokšņu algas, ar kuru esot vissarežģītāk cīnīties. Šāda situācija vērojama ne tikai Latvijā, bet arī citās Baltijas valstīs. Vienlaikus Sauka norādīja, ka arī Igaunijā un Lietuvā ēnu ekonomika pieaug, turklāt Igaunijā šāda situācija vērojama jau pēdējos trīs gadus un 2017.gadā ēnu ekonomikas pieaugums šajā valstī bija 2,8%. Latvijā ēnu ekonomika ir augstāka nekā pārējās valstīs, bet atšķirība samazinās, sacīja pētnieks.

Veselības ministre Anda Čakša paziņojusi, ka par finansējuma apmēru mediķu "normālā pagarinātā" darba laika ātrākai atcelšanai valdība lems budžeta veidošanas procesā. Kā ziņots, Satversmes tiesa savā atzinumā norādījusi, ka Ārstniecības likuma pārejas noteikumu normas, kas nosaka ārstniecības personu samaksu par "pagarināto normālo" darba laiku, ir neatbilstoša Satversmei. Iepriekš Saeima lēma pakāpeniski atteikties no "normālā pagarinātā" darba laika, sākotnēji solot to realizēt no 2017.gada līdz 2019.gadam, bet rezultātā tika noteikts - no 2018.gada līdz 2020.gadam. Čakša atzina, ka viņa šādu lēmumu bija gaidījusi, tomēr patlaban atklāts esot jautājums par to, kur rast finansējumu, lai ātrāk atceltu "normālo pagarināto" darba laiku. Ministre arī norādīja uz nepietiekamo ārstu un māsu skaitu nozarē. Tāpēc Veselības ministrija turpinās strādāt, lai nodrošinātu atalgojuma pieaugumu, kam nepieciešami 70 miljoni eiro.

Turpinām ziņas

Latvijas tūristu mītnēs šī gada 1.ceturksnī apkalpoti 454,2 tūkstoši viesu, kas ir par 14,3% vairāk nekā pērnā gada 1.ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati. Salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, viesu pavadīto nakšu skaits audzis par 12,8% un sasniedza 885,2 tūkstošus. Vidējais viesu uzturēšanās ilgums tūristu mītnēs bija 1,9 naktis. Šī gada 1.ceturksnī apkalpoti 304,6 tūkstoši ārvalstu viesu, kas ir par 15,3% vairāk nekā pagājušā gada 1.ceturksnī, savukārt ārvalstu viesu pavadīto nakšu skaits audzis par 14,3%, sasniedzot 605,8 tūkst. nakšu. Visvairāk ārvalstu viesu uzņemts no Krievijas, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Apvienotās Karalistes un Somijas. Visvairāk ārvalstu viesu uzņemti Rīgā, Jūrmalā, Daugavpilī – 1,3%, Liepājā – 1,2% un Siguldas novadā – 1,1%.

Latvijā 71% iedzīvotāju ir nepietiekamas peldētprasmes un katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs ir nonācis dzīvībai potenciāli bīstamā situācijā uz ūdens, liecina Latvijas Peldēšanas federācijas veiktā aptauja. Kā liecina aptaujas dati, lielākā daļa jeb 89% iedzīvotāju nav apguvuši slīcēju glābšanas prasmes, taču gandrīz tik pat jeb 81% aptaujāto atzīst, ka prasme sniegt pirmo palīdzību būtu nepieciešams apgūt visiem. Tāpat 59% iedzīvotāju uzskata, ka ikvienam nepieciešamas zināšanas par drošību pie ūdens, bet 51% uzskata, ka nepieciešamas zināšanas arī par pareizu slīkstoša cilvēka glābšanu. Aptaujas rezultāti parāda, ka Latvijas iedzīvotāji neiesaistās ar aktīvu rīcību citu personu iespējamās nelaimes novēršanā, jo vien 7% aptaujāto atzīst, ka aizrāda svešiem cilvēkiem par viņu pārgalvīgo uzvedību pie ūdens vai peldoties, arī draugus, radus un paziņas brīdina vien 25% iedzīvotāju. Aptaujas veicēji norāda, ka ir satraucoši apzināties, ka sabiedrības atbildības sajūta, izpratne un zināšanas par drošību uz ūdens ir visai zemā līmenī un ka teju katrs otrais no mums vismaz reizi ir veicis darbības, kas raksturojamas kā potenciāli bīstamas. Tikmēr statistika liecina, ka Latvijā ik gadu noslīkstot dzīvību zaudē vidēji 130 cilvēku, tajā skaitā bērni.

Un vēl

Tuvākajās dienās laiks kļūs mazliet vēsāks, biežāk līs, tomēr gaisa temperatūra lielākoties tāpat saglabāsies virs klimatiskās normas un būs gana vasarīgs, liecina prognozes. Ceturtdien un piektdien daudzviet gaidāms lietus, vietām iespējamas īslaicīgas stipras lietusgāzes un pērkona negaiss. Ceturtdien vējš vēl būs lēns, bet piektdien tas iegriezīsies no ziemeļiem, pastiprināsies, būs brāzmains. Gaisa temperatūra ceturtdien būs ap +20..+25 grādiem, bet piektdien par 1-3 grādiem vēsāks. Brīvdienās atkal kļūs saulaināks, sestdien vēl vietām, pārsvarā valsts dienvidos brīžiem līs, bet svētdiena paies bez nokrišņiem. Sestdienu nepatīkamāku var padarīt brāzmains ziemeļu vējš. Gaisa temperatūra brīvdienās vēl nedaudz pazemināsies, pēcpusdienās sasniedzot caurmērā +15..+20 grādus, arī naktis dzestrākas - +5..+10 grādi, svētdienas naktī vietām vēl par kādu grādu vēsāks. Nākamnedēļ mūsu reģionā pastiprināsies jauns anticiklons, tādēļ laiks būs lielākoties sauss, saulains un atkal kļūs siltāks.

Radio1 ziņas pulksten 14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties: Latvijas investīciju aģentūra atbalsta zinātnieku izgudrojumu; Sestdien Jēkabpilī notiks Jauniešu diena; un Komisija neatbalsta priekšlikumu oficiāli svinēt astronomiskos vasaras saulgriežus.

Lai mazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru, ir būtiski izprast tās šodien trešdien konferencē "Ēnu ekonomika Latvijā" sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidents Aigars Rostovskis. Viņš norādīja, ka pēdējos gados Latvijā vairāk norit cīņa ar ēnu ekonomikas sekām nevis cēloņiem, lai gan būtiski izprast tās cēloņus. Rostovskis aicināja vairāk diskutēt par cēloņiem ēnu ekonomikā nevis tās sekām. Pēc viņa sacītā, lai ēnu ekonomikā būtu nevis izaugsme, bet fundamentāls kritums, pilsoņiem jāmaina attiecības ar valsti. Jau ziņots, ka Rīgas Ekonomikas augstskolas ("SSE Riga") Ilgtspējīga biznesa centra direktors, Ēnu ekonomikas indeksa Baltijas valstīs līdzveidotājs Arnis Sauka šodien paudis, ka atšķirībā no iepriekšējiem gadiem 2017.gadā ēnu ekonomika Latvijā ir pieaugusiun tās īpatsvars Latvijā pērn bija 22% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir par 1,3 procentpunktiem vairāk nekā 2016.gadā.

Latvijas Investīciju attīstības aģentūra (LIAA) pavasarī atbalstījusi finansējuma 2,1 miljona eiro apmērā piešķiršanu zinātnisko izgudrojumu komercializēšanai, veicinot produktu un pakalpojumu ar augstu pievienoto vērtību radīšanu. Atbalsts piešķirts astoņiem dažādu jomu projektiem – Rīgas Tehniskās universitātes projektiem Farmācijas nozares notekūdeņu attīrīšana un Dabisks termoiepakojums; Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātnieku projektiem Ultra platjoslu impulsu radara sensors” un “3D formu jūtīgs audums; Organiskās sintēzes institūta projektam Jaunas zāles demences un epilepsijas ārstēšanai; Latvijas Universitātes projektam Kaskadējama EPMS sūkņu uz patstāvīgiem magnētiem ar stabilizētiem parametriem komercializēšana; Rīgas Stradiņa universitātes projektam Ģenētiskais tests neauglības iemeslu noteikšanai; Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta projektam Termoelektriskais starojuma sensors. Projektu īstenošanas gaitā aģentūra turpinās sadarbosies ar projektu iesniedzējiem gan konsultējot un ar dažādiem instrumentiem atbalstot apstiprināto projektu zinātnieku komandas, gan uzraugot projektu īstenošanas progresu.

Turpinām ziņas

Jēkabpils Jauniešu dome arī šogad piedāvā jaudīgāko vasaras sezonas iesildīšanas pasākumu - Jēkabpils Jauniešu dienu’18! Šogad tā norisināsies 19.maijā oulksten 10 Jēkabpils stadionā “Vārpa”. Šajā dienā spēkus aicina pārbaudīt pludmales volejbolā, strītbolā, ielu florbolā, ielu futbolā, “Street Workout”, BMX un INLINE sacensībās. Norisināsies arī dažādi konkursi šajos sporta veidos, un tajos piedalīties varēs jebkurš interesents. Individuālo sportaveidu piekritējiem būs iespēja piedalīties kopējā treniņā ar profesionālu fitnesa treneri. Tāpat, aicinām pārbaudīt savus spēkus galda tenisā un galda hokejā. Mākslinieciskas dvēseles gaidīsim mākslas stūrītī, bet atpūsties no drūzmas un veldzēties ēnā varēs JJD Chillspotā. Tāpat kā iepriekš, arī šogad piedāvās dažādas piepūšamās atrakcijas gan pašiem mazākajiem, gan arī jauniešiem un vecākiem. Tiks piedāvāts arī kaut kas vēl nebijis un pavisam jauns Jauniešu domes vēsturē – JJD Cars. Konkurss ar iepriekšpieteikšanos auto entuziastiem.

Līdz 25.maijam Jēkabpils pilsētas pašvaldības Apbalvojumu piešķiršanas komisija aicina izvirzīt kandidātus «Gada jēkabpilietis» nominācijai.Goda nosaukumu «Gada jēkabpilietis» piešķir fiziskām personām, kuras kļuvušas par autoritātēm pilsētā, ieguvušas popularitāti iedzīvotāju vidū ar savu darbu, uzskatiem un uzvedību. Apbalvojuma ieguvējs saņem naudas balvu. Priekšlikumi jāiesniedz Jēkabpils pilsētas pašvaldības Vienas pieturas aģentūrā vai pa e-pastu
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it... Apbalvojumi „Gada jēkabpilietis” tiks svinīgi pasniegti Jēkabpils pilsētas svētkos 2018. gada 16. jūnijā.

Un vēl

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien neatbalstīja deputāta Askolda Kļaviņa (ZZS) rosinājumu 23. un 24.jūnija jeb Līgo vakara un Jāņu dienas vietā par svinamajām dienām noteikt astronomiskos vasaras saulgriežus, kas ir pāris dienas agrāk. Komisijas diskusijās tika norādīts, ka svinēšana 23. un 24.jūnijā ir jau iesakņojusies tradīcija, ko Saeimai nevajadzētu mainīt. Parlamentārieša priekšlikums paredzēja svētku dienu sarakstā 23.jūniju Līgo dienu un 24.jūniju Jāņu dienu aizstāt ar vārdiem "vasaras saulgriežus un nākamo dienu pēc vasaras saulgriežiem". Parlamentārietis pauž, ka "uzdrošinās piedāvāt attiekties no mākslīgi radītās nobīdes laikā". Šāda priekšlikuma atbalstīšana arī sniegšot praktisku ieguldījumu dažādu Latvijas tautību saliedēšanā, tajā skaitā attiecībā uz krievu, ukraiņu un baltkrievu tradicionālajiem svētkiem, kas svinami saulgriežos, uzskata politiķis. Par Kļaviņa priekšlikumu vēl būs jālemj Saeimai.

Radio1 Dienas ziņu apskats pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties:Ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā pērn bija 22% no iekšzemes kopprodukta; Aicina nominēt gada jēkabpilieti; un Sinoptiķi prognozē lietainu un vesāku laiku.

Ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā pērn bija 22% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir par 1,3 procentpunktiem vairāk nekā 2016.gadā, liecina pētījuma "Ēnu ekonomika Baltijas valstīs 2009-2017" rezultāti.Ēnu ekonomikas Latvijā būtiskākās komponentes ir aplokšņu algas - 45,5%, neuzrādītie ienākumi - 37,2% - un neuzrādītie darbinieki - 17,4%.Ēnu ekonomika pērn pieaugusi visās Baltijas valstīs. Lietuvā ēnu ekonomika pērn veidoja 18,2% no IKP, kas ir kāpums par 1,7 procentpunktiem, bet Igaunijā attiecīgais rādītājs bija 18,2% no IKP, kas ir kāpums par 2,8 procentpunktiem.

Bankām būs jāziņo par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums gadā pārsniedz 15 000 eiro, paredz vakar Ministru kabinetā atbalstītā kārtība, kādā Valsts ieņēmumu dienestam sniedzama informācija par fiziskās personas kontu apgrozījumu un atlikumu. Finanšu ministrijas (FM) izstrādātie noteikumi paredz kārtību, kādā kredītiestāde un maksājumu pakalpojumu sniedzējs līdz katra gada 1.februārim iesniegs VID informāciju par klientiem, kuru pieprasījuma noguldījuma kontu un maksājumu kontu iepriekšējā gada kopējā debeta vai kredīta apgrozījuma summa vienas kredītiestādes vai maksājumu pakalpojuma sniedzēja ietvaros ir 15 000 eiro vai vairāk. Informācija sniedzama elektroniski par fiziskām personām, kas ir Latvijas rezidenti.

Turponām ziņas

No šodienas Līvānu novadā maršrutā Līvāni-Mežancāni-Līvāni tiek sākts transporta pēc pieprasījuma pilotprojekts. Tas nozīmē, ka trešdienu reisi tiks izpildīti tad, ja pasažieris vismaz 24 stundas pirms brauciena būs piezvanījis SIA "Jēkabpils autobusu parks" un pieteicis braucienu. Maršrutā Līvāni-Mežancāni autobuss trešdienās no Līvāniem izbrauks plkst.9.45 un 17, bet no Mežancāniem virzienā uz Līvāniem - plkst.10.20 un 17.40, bet šie reisi notiks tikai tad, ja pasažieris iepriekš būs pieteicis braucienu. Pasažieru apmaiņa arī pilotprojekta laikā tiks veikta kustības sarakstā iekļautajās pieturvietās. Tālruņa numurs, pa kuru varēs sazvanīt "Jēkabpils autobusu parku", lai pieteiktu braucienu, ir 652 37730. Iedzīvotāji var zvanīt no plkst.5 līdz 22.

Līdz 25.maijam Jēkabpils pilsētas pašvaldības Apbalvojumu piešķiršanas komisija aicina izvirzīt kandidātus «Gada jēkabpilietis» nominācijai.Goda nosaukumu «Gada jēkabpilietis» piešķir fiziskām personām, kuras kļuvušas par autoritātēm pilsētā, ieguvušas popularitāti iedzīvotāju vidū ar savu darbu, uzskatiem un uzvedību. Apbalvojuma ieguvējs saņem naudas balvu. Priekšlikumi jāiesniedz Jēkabpils pilsētas pašvaldības Vienas pieturas aģentūrā vai pa e-pastu
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it... Apbalvojumi „Gada jēkabpilietis” tiks svinīgi pasniegti Jēkabpils pilsētas svētkos 2018. gada 16. jūnijā.

Un vēl

Tuvākajās dienās laiks kļūs mazliet vēsāks, biežāk līs, tomēr gaisa temperatūra lielākoties tāpat saglabāsies virs klimatiskās normas un būs gana vasarīgs, liecina prognozes. Ceturtdien un piektdien daudzviet gaidāms lietus, vietām iespējamas īslaicīgas stipras lietusgāzes un pērkona negaiss. Ceturtdien vējš vēl būs lēns, bet piektdien tas iegriezīsies no ziemeļiem, pastiprināsies, būs brāzmains. Gaisa temperatūra ceturtdien būs ap +20..+25 grādiem, bet piektdien par 1-3 grādiem vēsāks. Brīvdienās atkal kļūs saulaināks, sestdien vēl vietām, pārsvarā valsts dienvidos brīžiem līs, bet svētdiena paies bez nokrišņiem. Sestdienu nepatīkamāku var padarīt brāzmains ziemeļu vējš. Gaisa temperatūra brīvdienās vēl nedaudz pazemināsies, pēcpusdienās sasniedzot caurmērā +15..+20 grādus, arī naktis dzestrākas - +5..+10 grādi, svētdienas naktī vietām vēl par kādu grādu vēsāks. Nākamnedēļ mūsu reģionā pastiprināsies jauns anticiklons, tādēļ laiks būs lielākoties sauss, saulains un atkal kļūs siltāks.

Svētdien, 20.maijā, tiek svinēti Vasarsvētki jeb Svētā Gara nosūtīšanas svētki, kas kristīgajā pasaulē ir vieni no trim būtiskākajiem svētkiem, jo bez šī notikuma baznīca nepastāvētu. Šie svētki tiek svinēti 50.dienā pēc Lieldienām. Pēc Kristus Augšāmcelšanās svētkiem un Ziemassvētkiem Vasarsvētki ir trešie lielākie svētki kristīgajā baznīcā. Tāpat ar Vasarsvētkiem latviešu folklorā saistītas dažādas ar veselības un labklājības saglabāšanu saistības tradīcijas un ticējumi.

Apustuļu darbos var lasīt, ka Vasarsvētku dienā Kristus mācekļi bija kopā Jeruzalemē. "Un piepeši no debesīm nāca rūkoņa, it kā stipra vēja pūsma, un piepildīja visu māju, kur tie sēdēja. Un viņiem parādījās mēles it kā no uguns, kas sadalījās un nolaidās uz ikviena no viņiem. Un visi tika Svētā Gara piepildīti un iesāka runāt dažādās valodās, kā Svētais Gars deva viņiem izrunāt. Bet Jeruzalemē dzīvoja jūdi, dievbijīgi vīri no visām tautām zem debess. Kad šī balss atskanēja, daudzi sanāca kopā un apjuka, jo ikviens dzirdēja tos runājam savā valodā. Mēs dzirdējām viņus mūsu valodās sludinām Dieva lielos darbus," teikts Svētajos Rakstos.

Vētra un uguns izsaka to, kādas izmaiņas rada Svētais Gars - Trīsvienīgā Dieva Trešā Persona. Svētais Gars vieno cilvēkus, saista kristiešus pie kristīgās kopības un dod spēku sludināšanai Vasarsvētki ir Baznīcas dzimšanas svētki. Līdz ar Svētā Gara nākšanu pār nedaudzajiem Jēzus sekotājiem, kristīgās vēsts pasludināšana sāka pulcināt arvien vairāk un vairāk cilvēkus visās vietās un laikos, aizsniedzot un pārvēršot visdažādāko cilvēku dzīves. Vasarsvētku notikums apliecina, ka Baznīca nav cilvēku veidota organizācija, bet gan Svētā Gara iedvesmotu cilvēku kopība, kura nāk kopā dievnamos, kalpo un liecina citiem par Kristu nevis pienākuma dēļ, bet tāpēc, ka tā ir šo cilvēku garīga pārliecība un ticība, liecina Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas interneta mājas lapā pieejamā informācija.

Svētā Gara piepildīti, apustuļi sāka sludināt Dieva brīnumdarbus, bet Pēteris pasludināja, ka šī Gara nonākšana ir mesiānisko laiku zīme. Tie, kas toreiz ticēja apustuliskajai sludināšanai un pieņēma kristību, saņēma arī Svētā Gara dāvanu. Tieši Svētā Gara spēka dēļ Dieva bērni varēja nest augļus, kas ir mīlestība, prieks, miers, pacietība, laipnība, labvēlība, uzticība, lēnprātība, savaldība. Priesteri skaidro, ka kristieša aicinājums un sūtība šajā pasaulē ir dzīvot Svētā Gara vadībā, Tēva un Dēla sadraudzībā.

Kristietībā ar Svēto Garu saistās plašs simbolu loks, starp kuriem ir ūdens - Svētā Gara, kas darbojas kristībā, zīme, jo pēc Svētā Gara piesaukšanas ūdens kļūst par sakramentālu zīmi jaunai dzimšanai, uguns, kas simbolizē Svētā Gara pārveidojošo spēku un tieši uguns simbolika ir viena no izteiksmīgākajām, lai attēlotu Svētā Gara darbību, kā arī svaidīšana jeb svētīšana ar eļļu - hrizmu, kā arī balodis, kas kā Svētā Gara simbols ir tradicionāls kristīgajā ikonogrāfijā.

Vasarsvētku dievkalpojumā bīskaps dala Iestiprināšanas sakramentu, kas ir būtisks elements, cilvēku ievadot kristīgajā dzīvē.

Latviešu folklorā ar Vasarsvētkiem saistās dažādas tradīcijas un ticējumi, piemēram, Vasarsvētkos nedrīkst ēst gaļu, jo tad lopi sprāgstot, kā arī ticējums, ka Vasaras svētku rītā agri jāiet uz upi mazgāties, kas tek pret rītiem, lai nekad neaizgulētos un nenāktu miegs.

Savukārt ar bērzu zariem un meijām, ar ko tiek rotātas istabas un saimniecības ēkas, tā ienesot tajās pavasarīgu dvesmu, saistās tāds ticējums: "Kas Vasaras svētku meijas velk gar zemi, tad dabon kašķi" un ieteikums - "Vasarsvētku meijas jāliek šķūnī zem siena - tad siens nepelē".

Sestdienā pirms Vasarsvētkiem meitas sendienās tīrīja un kopa māju un pagalmu, kā arī pušķoja visu ar bērziem, ievu un pīlādžu ziediem un citiem zaļumiem. Meijas tika liktas gan mājas, gan saimniecības ēku durvju priekšā un pie vārtiem, tās nesa istabās, klētī, kūtī, rijā. Puķes un meijas lika pie katras gultas - veselībai, labklājībai un labai saimniekošanai. Gan zālēm, gan meijām, ja tās saglabāja un izžāvēja, piemita dziednieciskas īpašības.

Tāpat tautas gudrība vēsta - ja pērkons rūc pirms Vasarsvētkiem - būs auglīga vasara.

Piektdien Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuves galvenās peldvietas mastā jau devīto gadu pēc kārtas pacēla Zilo karogu.

Svinīgajā pasākumā piedalījās Jēkabpils domes vadība – pilsētas mērs Raivis Ragainis, vietnieki - Līga Kļaviņa un Andris Rutko, deputāti – Aigars Nitišs un Leonīds Salcevičs, pašvaldības darbinieki, SIA “Jēkabpils sporta centrs” direktors Juris Bobrovs, kā arī Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Juris Bobrovs pirms karoga pacelšanas stāstīja par to, kas paveikts pludmales labiekārtošanā, lai ievērotu visas Zilā karoga sertifikāta prasības. Jēkabpils mērs Raivis Ragainis pauda lepnumu, ka Jēkabpilī ir šāda labiekārtota, vides prasībām atbilstoša peldvieta, kur iedzīvotājiem atpūsties. Savukārt zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzrunā jokoja, ka ar zivju zupu cienās tikai tos, kas karoga pacelšanas dienā dosies arī peldēties Radžu ūdenskrātuvē. Pēc pasākuma svinīgās daļas visus cienāja ar tradicionālo zivju zupu, kas bija vārīta turpat pie Radžu ūdenskrātuves katlā uz ugunskura.

Jau ziņots, ka oficiālā peldsezona Latvijā sākās šajā nedēļā – 15.maijā. Radžu ūdenskrātuves pludmale ir labiekārtota, pavasarī pludmale un peldvieta ūdenī papildināta ar smiltīm, uzturēti kārtībā atpūtas krēsli, ūdenī peldvieta iezīmēta ar bojām, dežūrē glābēji.

Page 1 of 743

Aptauja

Vai apmeklēsiet Jēkabpils pilsētas svētkus 2018 - "Radi Jēkabpili"?