Sandra Mikanovska

Sandra Mikanovska

Ceturtdiena, 20 Septembris 2018 22:52

Svētdien Latvijā sāksies astronomiskais rudens

Svētdien, 22.septembrī plkst.4.54 būs ekvinokcija un sāksies astronomiskais rudens. Šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu Saules gaismas un siltuma daudzumu. Diena un nakts visā pasaulē ir aptuveni vienāda garuma, tādēļ šo laiku mēdz dēvēt par vienādībām.

Tā kā par saullēktu un saulrietu sauc momentu, kad pie apvāršņa parādās vai pazūd Saules diska augšējā mala - nevis centrs, - un ņemot vērā gaismas laušanu atmosfērā, 23.septembrī dienas garums Latvijā vēl par desmit minūtēm pārsniegs nakts garumu. Dienas un nakts ilgums vistuvākais būs 25.septembrī.

Dienas garums septembra otrajā pusē sarūk visstraujāk - katru nākamo dienu saule spīd par četrām minūtēm un 46 sekundēm mazāk.
Astronomiskais rudens turpināsies līdz 21.decembrim, naktī uz 22.decembri būs ziemas saulgrieži.

Gadalaikus iedala dažādi. Meteoroloģiskais rudens iestājas tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra vismaz piecas dienas pēc kārtas ir zemāka par +15 grādiem. Savukārt klimatiskā rudens robežas ir pēdējo 30 gadu meteoroloģiskā rudens sākuma un beigu vidējie datumi.

Fenoloģisko rudeni iezīmē gājputnu aizlidošana, lapu krāsošanās un citas norises dabā. Kalendārais rudens vienmēr sākas 1.septembrī un noslēdzas 30.novembrī.

Turpretī solārie gadalaiki tiek iedalīti atbilstoši dienas garumam jeb saules spīdēšanas ilgumam. Solārais rudens Latvijā ik gadu sākas aptuveni 6.augustā un beidzas 5.novembrī, tādējādi astronomiskā rudens sākums ir solārā rudens vidus.

Jēkabpils pašvaldība par 220 000 eiro pārdos nekustamo īpašumu, kas sastāv no divām zemes vienībām, SIA "Gaujas koks", nolēma Jēkabpils domes deputāti.

Nekustamais īpašums Zīlānu ielā 93a sastāv no divām zemes vienībām, kopā tas ir teju 16 hektārus plašs. Īpašums pieder pašvaldībai, taču uz tā atrodas 11 būves, kas ir "Gaujas koka" īpašumā.

Pašvaldībai zemes vienības nav nepieciešams funkciju veikšanai, tāpēc nolemts tās atsavināt. Atbilstoši likumam pašvaldībai piederošo zemesgabalu, uz kura atrodas citai personai piederošas būves, var pārdot tikai būvju īpašniekam, šajā gadījumā kokrūpniecības uzņēmumam.

Saskaņā ar pašvaldības nekustamo īpašumu novērtēšanas komisijas lēmumu īpašumam Zīlānu ielā 93a noteiktā nosacīta cena ir 220 000 eiro. Par šādu summu arī plānots slēgt pirkuma līgumu ar "Gaujas koku".

Jau vēstīts, ka "Gaujas koks" pērn strādāja ar 60,838 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,5% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 44,2% un sasniedza 3,225 miljonus eiro, liecina informācija "Firmas.lv".

Kompānijas vadība norāda, ka, neraugoties uz neapmierinošo situāciju Latvijas darbaspēka tirgū, kura problemātika izteikti jūtama reģionos, kompānija aizvadītajā gadā spēja sasniegt 60,838 miljonu eiro apgrozījumu un 3,225 miljonu eiro peļņu.

Foto: jekabpils.lv

Trešdien, 19. septembrī no plkst. 09:00 līdz plkst. 10:00 sakarā ar VAS Latvijas Dzelzceļš plānotajiem remontdarbiem slēgs dzelzceļa pārbrauktuvi uz autoceļa Krāslava–Preiļi–Madona (P62) pie Atašienes Krustpils novadā, informē VAS Latvijas Valsts ceļi Komunikācijas daļa.

Satiksme organizēta, izmantojot autoceļus Jēkabpils–Rēzekne–Ludza–Krievijas robeža (Terehova) (A12) un Atašiene–Buntiķi (V773). Pārējā dienas laikā līdz plkst.17:00, satiksmi regulēs satiksmes regulētāji pa vienu braukšanas joslu.

Savukārt ceturtdien, 20.septembrī no plkst. 08:00 līdz plkst. 20:00 sakarā ar VAS Latvijas Dzelzceļš plānotajiem remontdarbiem slēgs dzelzceļa pārbrauktuvi uz autoceļa Līgas–Zentene–Rideļi (V1435) pie Bebrupes Kandavas novadā. Apbraucamais ceļš tiks organizētas pa pievedceļu Kandavas stacijai (V1424) un Ventspils šoseju (A10).

Apbraucamo ceļu shēmas pielikumā.

Aktuāla informācija par satiksmes ierobežojumiem autoceļu tīklā ir pieejama, zvanot uz diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80005555, kā arī VAS Latvijas Valsts ceļi mājaslapā www.lvceli.lv un navigācijas lietotnē Waze.

Foto: Ilustratīvs attēls

Valsts robežsardzes darbinieki otrdien aizturējuši kādu Lietuvas pilsoni, kura vadītās automašīnas bagāžas nodalījumā tika atrasti desmit Vjetnamas pilsoņi, kuri Latvijā uzturējās nelikumīgi, informē Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone.

Valsts robežsardzes amatpersonas otrdien uz autoceļa Rēzekne-Jēkabpils apturēja kādu Lietuvā reģistrētu automašīnu. Apskates laikā "Opel Vivaro" bagāžas nodalījumā tika konstatēti desmit Vjetnamas pilsoņi, kuri Latvijā uzturas nelikumīgi.

Vjetnamas pilsoņi tika aizturēti Imigrācijas likuma kārtībā un ievietoti Aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā "Daugavpils".

Saistībā ar Vjetnamas pilsoņu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā robežsargi aizturēja arī automašīnas vadītāju - 1972.gadā dzimušu Lietuvas pilsoni.

Par apzinātu personu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā pret Lietuvas pilsoni sākts kriminālprocess. 1972.gadā dzimušais vīrietis aizturēts un ievietots Valsts policijas Īslaicīgas aizturēšanas vietā.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Foto: grani.lv

Pamatojoties uz Ministru kabineta 2012.gada 2.maija noteikumu Nr.309 “Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža” 17.punktu un Jēkabpils pilsētas domes 2012.gada 20.decembra saistošo noteikumu Nr.37 „ Par koku ciršanu ārpus meža Jēkabpils pilsētas pašvaldības administratīvajā teritorijā” 7.1.punktu, tiek izsludināta publiskā apspriešana koku ciršanai Jēkabpils pilsētas pašvaldībai piederošā zemes vienībā Jaunā iela 39I, Jēkabpilī (zemes vienības kadastra apzīmējums 5601 002 2737 ) :

Jēkabpils pilsētas pašvaldībā notiek būvprojekta ”Pašvaldības ēkas Jaunā iela 39i atjaunošana un energoefektivitātes paaugstināšana” izstrāde. Būvprojektā tiek paredzēta arī teritorijas labiekārtošana un apzaļumošana. Ar būvprojekta skici var iepazīties Koku novērtēšanas komisijā, Jaunā ielā 31C, Jēkabpilī.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība, laika posmā no 2018.gada 18.septembra līdz 2018.gada 27.septembrim (plkst.17.00), izsludina publisko apspriešanu par koku ciršanu.

Aizpildītas publiskās apspriešanas aptaujas lapas lūdzam iesniegt VPA, Brīvības iela 120, Jēkabpils, LV-5201.

Pēc publiskās apspriešanas rezultātu apkopošanas, jautājums tiks skatīts atkārtoti Jēkabpils pilsētas pašvaldības Koku novērtēšanas komisijā.

26.septembrī plkst.13 Salas novada Salas pagastā notiks Strūves ģeodēziskā loka punkta "Arbidani" rekonstrukcija, izlejot to svinā,  informēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova.

Loks sniedzas no Ziemeļu Ledus okeāna līdz Melnās jūras piekrastei, 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti no desmit valstīm atzīti par UNESCO pasaules mantojumu. Salas pagastā atrodas valsts nozīmes industriālais piemineklis "Strūves ģeodēziskā loka punkts "Arbidāni"". Punktu uzmērīja un iezīmēja dabā 1828.gadā Frīdriha Georga Vilhelma Strūves līdzgaitnieks Karls Frīdrihs Tenners, bet gadu gaitā šī zīme zudusi.

Tagad zīmi plānots rekonstruēt, pasākuma dienā izlejot to svinā. Mantrova klāstīja, ka rekonstrukciju varēs veikt ātri, apmēram pusstundas laikā, taču sagatavošanās darbi bijuši daudz laikietilpīgāki, jo punkts bija jāatrod, jāuzmēra un jāiezīmē.

Pasākumu kuplinās Salas novada pašdarbības kolektīva kultūras programma, tāpat paredzēts ieskats mērnieku darbā "Mērniecības instrumenti Strūves laikmetā un tagad". Pasākuma dalībniekus cienās ar īstu Sēlijas sautējumu, kas tiks vārīts katlā uz ugunskura.

Strūves ģeodēziskais loks ir 19.gadsimtā veiktu mērījumu kopa, kas tiek uzskatīta par vienu no cilvēces vēsturē vērienīgākajām Zemes uzmērīšanas kampaņām. Ģeodēziskais loks tiek definēts kā viena no metodēm Zemes izmēru un formas noteikšanai, izmērot triangulācijas ķēdes garumu un meridiāna loka gala punktu astronomiskās koordinātas. Savu nosaukumu Strūves ģeodēziskais loks ieguvis par godu zinātniekam - ģeodēzistam un astronomam - Strūvem.

(Papildināta 7.rindkopa)

SIA "Vidusdaugavas SPAAO" sadzīves atkritumu poligonā "Dzīļā vāda" svētdien 400 kvadrātmetru platībā deguši sadzīves atkritumi, turklāt ugunsgrēka dzēšanas darbi joprojām turpinās, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Ilze Dāme-Birziņa.

Viņa informē, ka svētdien ap plkst.15 VUGD saņēma izsaukumu uz Krustpils novada Mežāres pagastu, kur dega atkritumi. Notikuma vietā ugunsdzēsēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg sadzīves atkritumi 400 kvadrātmetru platībā.

Pēc aptuveni septiņām stundām šis paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks tika lokalizēts un patlaban turpinās tā dzēšanas darbi.

Pašvaldību kapitālsabiedrības SIA "Vidusdaugavas SPAAO" valdes loceklis Jānis Bisenieks sarunā ar Radio1.lv apstiprināja, ka ugunsgrēks noticis atkritumu apsaimniekotāja poligonā "Dziļā vāda". Viņš sacīja, ka "panikai nav pamata", jo uguns ātri nodzēsta, lai arī VUGD darbinieki objektā dežūrējuši visu nakti un arī šorīt. Tāpat notiek atkritumu pārstumšana ar tehniku. Tāpat arī Jānis Bisenieks apgalvoja, ka notikušais ugunsgrēks videi kaitējumu nav nodarījis.

Viņš sacīja, ka pašlaik tiek izskatīti divi ugunsnelaimes iemesli - ļaunprātīga dedzināšana vai pašaizdegšanās. Par notikušo paziņots Valsts policijai, notiks izmeklēšana.

Jautāts, vai poligona "Dziļā vāda" slēgtajā teritorijā var iekļūt nepiederošas personas, lai izraisītu ugunsgrēku, Jānis Bisenieks apstiprināja, ka tas ir iespējams, jo žogs apkārt poligonam celts, lai tajā neiekļūst meža zvēri, cilvēki tam varot bez pūlēm tikt pāri un 20 hektāru lielajā poligona teritorijā, kāds to varējis izdarīt arī nemanīts. Policija noskaidros patiesos apstākļus.

Svētdien paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks bija izcēlies arī Jēkabpilī. Plkst. 23.56 saņemts izsaukums uz Madonas ielu Jēkabpilī, kur ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg vienstāvu ķieģeļu saimniecības ēka 300m2 platībā. Šis paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks lokalizēts plkst. 2.58 un un pilnībā nodzēsts pirmdien ap pulksten 10.45. VUGD pārstāve Ilze Dāme-Birziņa informē, ka ugunsgrēkam paaugstinātas bīstamības stauss tika noteikts vairāku iemeslu dēļ: degšanas platība bija liela, blakus notikuma vietai atradās ražošanas ēka, kā arī tika saņemta informācija par vairākiem sprādzieniem ēkā un ugunsdzēsējiem glābējiem ierodoties notikuma vietā, arī nogranda vairāki sprādzieni. Šajā saimniecības ēkā atradās vairāki gāzes baloni, kuri, visticamāk radīja šos sprādzienus. Ugunsdzēsēji glābēji no saimniecības ēkas iznesa trīs propāna gāzes balonus un divus skābekļa balonus. Cilvēki ugunsgrēkā nav cietuši. Materiālie zaudējumi tiek aprēķināti.

Foto no arhīva jekabpils.lv

Karstuma vilnis, kas tuvākajās dienās gaidāms Eiropā, Latviju skars no trešdienas līdz piektdienai, liecina jaunākās laika prognozes.

Gaisa temperatūras paaugstināšanās sāksies otrdien, kad pēcpusdienā Kurzemē un Zemgalē gaiss sasils līdz +19..+22 grādiem. Trešdien Latvijā saule gaisu sakarsēs līdz +24..+27 grādiem, vietām Zemgalē, iespējams, līdz pat +28 grādiem.

Pūšot mērenam dienvidrietumu vējam, Kurzemes rietumu piekrastē un Ziemeļvidzemes piekrastē gaisa temperatūra dienas laikā būs zemāka un nepārsniegs +18..+22 grādus.

Atbilstoši pašreizējām prognozēm naktī uz 22.septembri no rietumiem ieradīsies aukstā atmosfēras fronte. Līdz ar to gaisa temperatūra sestdienas pēcpusdienā, iespējams, vairs nebūs augstāka par +12..+17 grādiem.

Nokrišņi tiek prognozēti tikai nedēļas sākumā un nogalē.

Laboto siltuma rekordu skaits, visticamāk, būs mērāms desmitos. Sagaidāms, ka netiks pārspēts mēneša otrās puses rekords, jo 1947.gada 17.septembrī gaisa temperatūra Latvijas teritorijā sasniedza +29,4 grādus, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Kā ziņots, vēlīns karstuma vilnis nākamnedēļ no dienvidrietumiem izpletīsies pār lielu daļu Eiropas. Tropiskais ciklons "Helēna", kas no Azoru salām tuvojas Īrijai un Lielbritānijai, kā arī plašs anticiklons izraisīs siltuma pārvietošanos uz ziemeļiem. Nākamās nedēļas sākumā Francijā prognozēta gaisa temperatūras paaugstināšanās līdz +34 grādiem, otrdien un trešdien Vācijā - līdz +31 grādam. Arī Polijā termometra stabiņš sasniegs +30 grādu robežu.

Sestdiena, 15 Septembris 2018 15:13

Jēkabpilī atrasta bērna invalīda apliecība

Jēkabpilī, pilsētas maršruta autobusā atrasta bērna invalīdu apliecība. Apliecības īpašnieka vārds ir Niks, uzvārds sākas ar burtu K., tās īpašnieks dzimis 2006.gadā. Īpašnieks apliecību var saņemt pie pilsētas maršruta autobusa vadītāja Dmitrija Macuka, kurš sestdien visu dienu izpilda piektā maršruta reisu, citās dienās autovadītāju var sameklēt ar Jēkabpils autobusu parka dispečeru starpniecību, zvanot dispečeriem – 65237730 vai 29182383.

Foto: Ilustratīvs attēls

Tiks slēgts autobusa reiss maršrutā Līvāni-Mežancāni-Līvāni, piektdien nolemts Sabiedriskā transporta padomes sēdē.

No šā gada 16.maija maršrutā Līvāni-Mežancāni-Līvāni tika uzsākts transporta pēc pieprasījuma pilotprojekts - trešdienu reisi tika izpildīti tad, ja pasažieris vismaz 24 stundas pirms brauciena bija piezvanījis SIA "Jēkabpils autobusu parks" un pieteicis braucienu.

Četru mēnešu ilgā periodā tika vērtēti pilotprojekta rezultāti, kā rezultātā tika izlemts reisu slēgt pavisam, jo līdz 29. augustam tika izpildīti divi reisi, pārvadāti trīs pasažieri un ieņēmumi no pārdotajām biļetēm bija tikai 2,1 eiro, līdz ar to šis reiss nav pietiekami rentabls, lai to uzturētu pat šādā veidā.

Foto: lsm.lv

Page 1 of 761

Noskaties

Aktuāli