Jaunā skolu programmā stiprinās Latvijas jauniešu pašapziņu

Tādi iemesli kā bailes no neizdošanās vai zaudējuma (33 %), nevēlēšanās nokļūt nepatīkamā situācijā (21 %), kā arī spiediens no citu cilvēku puses (14 %) un pārliecības trūkums par savu izvēli (13 %) ir galvenie šķēršļi, kas liedz jauniešiem justies drosmīgiem un pieņemt apzinātus lēmumus, secināts martā veiktajā jauniešu interneta aptaujā*. Lai stiprinātu Latvijas skolu jauniešu pašapziņu un mērķtiecību, kā arī motivētu viņus veikt patstāvīgas izvēles un vairotu drosmi rūpēties par citiem, Latvijā sākta jauna skolu programma – MOT. Izvēlies drosmi!

Ir daudz vērtīgu programmu un iniciatīvu, kas cīnās ar sekām, strādājot ar jauniešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ savā dzīvē jau ir izdarījuši nepareizas izvēles. Un tas ir ļoti svarīgi. Taču mūsu mērķis ir darboties preventīvi – iesaistoties 13 gadus vecu jauniešu skolas ikdienā, veidot klases kultūru, kurā nav atstumto, uzrunāt un modināt jauniešos drosmi dzīvot savu dzīvi, drosmi rūpēties par apkārtējiem un drosmi pateikt nē. Es ticu, ka apzināts šādu īpašību kopums ir kā ieejas biļete pieaugušo pasaulē”, stāsta biedrības MOT Latvija vadītāja Ilze Paidere - Staķe.

Aptaujas rezultāti liecina, ka šobrīd mazāk nekā puse (jeb tikai 47 %) jauniešu vecumā no 16 – 18 gadiem ir pārliecināti, ka nākotnē sasniegs to, ko vēlas, pārējie savas iespējas apšauba un uzskata par ierobežotām. Komentējot šos rezultātus, Ilze Paidere - Staķe uzsver: “Manuprāt, pastāv kaut kas vienojošs veiksmīgu un iedvesmojošu cilvēku starpā. Un tā nav nejaušība, bet gan drosme pārvarēt bailes no neizdošanās, ticība saviem spēkiem, uzņēmība un mērķtiecība – pārvarēt slinkumu, neapstāties grūtību priekšā. Ar programmu MOT mēs varam palīdzēt jauniešos vairot viņu ticību savām spējām, pašpārliecinātību un mērķtiecību.”

Ko piedāvā skolu programma MOT. Izvēlies drosmi!

MOT. Izvēlies drosmi! ir interaktīva, atraktīva un iedvesmojoša motivācijas programma 7. – 9. klašu skolēniem, kas 12 nodarbību ciklā trīs mācību gadu garumā jauniešos stiprina drosmi dzīvot jeb atļaušanos sapņot lielus sapņus un mērķtiecīgi strādāt to piepildīšanai, drosmi rūpēties par līdzcilvēkiem un drosmi pateikt “nē” jeb noteikt prioritātes, lai pateiktu “jā” kaut kam lielākam un svarīgākam.

Rūpīgi izstrādātas nodarbības, kā arī īpaši apmācīti treneri veido pamatu, lai šīs vērtības nostiprinās un ir klātesošas jauniešu rīcības izvēlē. Principi, kā to sasniegt, ir rīkoties proaktīvi, vairot pozitīvo, skatīt cilvēku visā tā veselumā, sadarboties un iesaistīt jauniešus, būt atvērtiem un vadīt nodarbības veidā, kāds uzrunā mūsdienu jauniešus.

Kopš 2016. gada 1. septembra Latvijā to apgūst ap 450 septīto klašu skolēni 5 Latvijas skolās – Rīgas Teikas vidusskolā, Pamatskolā “Rīdze”, Ogres Valsts ģimnāzijā, Rīgas Centra Humanitārajā vidusskolā un Rīgas Angļu ģimnāzijā. Savukārt 11 treneru vidū ir gan profesionāli skolotāji, gan brīvprātīgie citu profesiju pārstāvji. MOT idejas guvušas atbalstu arī vairāku uzņēmīgu, Latvijā pazīstamu cilvēku vidū, kuri ar savas dzīves un pieredzes stāstu vēlas iedvesmot jauniešus, piemēram, aktīvi MOT vēstneši ir Toms Alsbergs, Agnese Pastare, Vestards Šimkus, Renārs Zeltiņs, Gacho, Kārlis Bardelis u.c.

Plānots, ka nākamajā mācību gadā kopā jau 14 Latvijas skolu skolēniem būs iespēja sākt MOT nodarbības, turklāt gandrīz visas jaunās MOT. Izvēlies drosmi! programmas skolas būs ārpus Rīgas, jo, kā uzsver MOT Latvija vadītāja, mērķis un misija ir būt pieejamiem visu Latvijas novadu jauniešiem.

Katrīne Judovica, uzņēmēja un viena no programmas aizsācējām Latvijā uzskata: Drosmes trūkums ir tas, kas traucē cilvēkiem sasniegt savus personīgos mērķus, gūt panākumus karjerā un darba tirgū, un nozog mums arī fantastikas iespējas dalīties pieredzē, paveikt labas lietas.Skolu programma MOT. Izvēlies drosmi! ļauj jauniem cilvēkiem saskatīt savu vērtību un neapjukt sarežģītās situācijās. Iet dzīvē tālāk ar pārliecību par saviem spēkiem. Tāpēc esmu pārliecināta, ka šīs pieredzes pārņemšana dos iespēju papildināt esošo skolu programmu Latvijā. Iespējams, MOT ir brīnišķīgākā dāvana Latvijai – stipri, pašapzinīgi jaunieši, kas spēj mainīti pasauli uz labu.”

Mācību programma MOT. Izvēlies drosmi! ir radīta Norvēģijā, kur tā bagātina skolu mācību programmu jau vairāk nekā 20 gadus. Tulkojumā no norvēģu valodas “mot” nozīmē “drosme”. Tā ir viena no cilvēka svarīgākajām īpašībām. Tāpēc tieši drosme ir MOT filozofijas stūrakmens, absolūts priekšnoteikums, lai mēs spētu realizēt savu iekšējo vērtību sistēmu konkrētā rīcībā.

Uzziniet vairāk par jauno motivācijas programmu skolu jauniešiem TE

*Aptauja tika veikta interneta portālā draugiem.lv 2017. gada martā, tajā piedalījās 512 jaunieši vecumā no 16 līdz 18 gadiem.

Papildu informācijai:

Ilze Paidere – Staķe

MOT Latvija vadītāja

M.: 26101362

E.: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Trešdien, 15.martā, notika Jēkabpils pilsētas jauniešu un jaunatnes darbinieku pieredzes apmaiņas ar Daugavpils novada un Beverīnas novada jauniešiem un jaunatnes darbiniekiem.

Daugavpils novada jaunatnes darbinieki un aktīvie jaunieši tika uzņemti Jēkabpils NVO resursu centra telpās. Jēkabpili pārstāvēja NVO resursu centra darbinieki, brīvprātīgie jaunieši no Jēkabpils un Eiropas brīvprātīgais no Ukrainas, kā arī Jēkabpils pilsētas pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste un praktikanti no Vācijas. Tika diskutēts par brīvprātīgo darbu Jēkabpilī, dažādām jauniešu organizācijām un to darbību, Jēkabpils NVO resursu centra projektiem un organizētajām aktivitātēm. Daugavpils novada pārstāvji izrādīja lielu interesi par Eiropas brīvprātīgā darba projektiem, kas tiek realizēti Jēkabpilī, un nākotnes sadarbības iespējām.

Dienas otrajā pusē Jēkabpils bērnu un jauniešu centrā tika uzņemti Beverīnas novada jaunieši un jaunatnes darbinieki. Jēkabpili pārstāvēja Jēkabpils bērnu un jauniešu centra darbinieki, Jēkabpils pilsētas pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste, Jēkabpils jauniešu dome, biedrība “Jauniešu klubs 13.pirmdiena” kā arī praktikanti no Vācijas un Jēkabpils NVO resursu centra brīvprātīgais jaunietis no Ukrainas. Beverīnas novada jauniešus ļoti interesēja dažādu Jēkabpils jauniešu organizāciju un biedrību izveidošanās, darbs un pieredzes stāsti. Noslēgumā Beverīnas novada pārstāvji iepazina Jēkabpils bērnu un jauniešu centra telpas- darba kabinetus, jauno, renovēto zāli, atpūtas telpu un metodisko kabinetu.

Daugavpils novada un Beverīnas novada viesiem bija iespēja uzzināt arī to, kā veidojas jaunatnes politika Jēkabpilī, kādas jauniešu organizācijas šeit darbojas un kā jaunieši iesaistās lēmumu pieņemšanas procesā.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Gādmane
Jēkabpils pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļas
Jaunatnes lietu speciāliste
Tālr. +371 25906344
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina 8.-12. klašu jauniešus no visām Latvijas skolām pieteikties RTU «Prāta spēlēm», kurās noskaidros labākos dalībniekus šahā, bridžā un dambretē. Sacensībās būs iespēja iegūt stipendijas studijām RTU, kopējais balvu fonds ir virs 3500 EUR. RTU «Prāta spēles» notiek jau astoto reizi, un tās sestdien, 1. aprīlī, no plkst. 10 līdz 19 norisināsies RTU centrālajā ēkā, Kaļķu ielā 1.

Lai pieteiktos sacensībām, jāaizpilda anketa aptaujas.rtu.lv/skolenukauss/. Prāta spēlēm pieteikties aicināts ikviens 8.–12. klases skolēns, tomēr jo īpaši aicināti piedalīties tie jaunieši, kuri interesējas par inženierzinātnēm un domā studēt RTU.

Saņemtās naudas balvas varēs izmantot, norēķinoties par RTU sagatavošanas kursiem vai saņemt kā stipendiju, iestājoties RTU. Tāpat tā var būt daļa studiju maksas segšanai. Līdztekus naudas balvām dalībnieki izcīnīs kausus un citus pārsteigumus.

Dalība RTU «Prāta spēļu» sacensībās ir bez maksas.

Spēles notiks šahā, dambretē un bridžā.

Nolikums šaham:

www.rtu.lv/writable/public_files/RTU_sahs_2017.pdf

Nolikums dambretei:

www.rtu.lv/writable/public_files/RTU_dambrete_2017.pdf

Nolikums bridžam:

www.rtu.lv/writable/public_files/RTU_bridzs_2017.pdf

Piektdiena, 10 Marts 2017 10:03

Jaunieši no Vācijas iepazīst Jēkabpili

Informācijas avots:

2015. gadā Jēkabpils pilsētas pašvaldība noslēdza vienošanos, un kā partnerorganizācija piekrita piedalīties Erasmus+ programmas projektā “ABItour2015+”, sadarbojoties ar Vācijas reģionu Anhalt-Bitterfeld.

Mobilitātes projekta ietvaros 5.- 25.martā Jēkabpilī viesojas jaunieši- Philipp Rydz un Annika Ristau- no Vācijas, kuri trīs nedēļu laikā kā praktikanti iepazīs Jēkabpils pilsētu, pašvaldības darbu, tās struktūrvienības, organizācijas u.c. Projekta mērķis ir atbalstīt dalībniekus prasmju iegūšanā un nostiprināšanā, ļaujot darboties tiem citā profesionālajā darba vidē. Trīs nedēļu apmācību mērķis ir veicināt jauniešu personības attīstību un izpratni par reālu Eiropas identitāti.

Pirmās nedēļas laikā Philips un Annika ir iepazinuši Jēkabpils pilsētas tūrisma objektus, kultūras pasākumu klāstu, izglītības iestāžu darbību, pašvaldības struktūru un darbu. Jaunieši tikušies ar biedrību “13. Pirmdiena”, Jēkabpils NVO resursu centra brīvprātīgajiem no Ukrainas un Francijas, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas studentiem, kā arī Jēkabpils jauniešu domi.

Līdz 25.martam jaunieši realizēs projektu par atkritumu šķirošanu un apsaimniekošanu Jēkabpilī. Tiks veikta pašreizējās situācijas izpēte, anketēšana, lai noskaidrotu, cik daudzi cilvēki šķiro atkritumus, un salīdzinājums ar atkritumu apsaimniekošanu Vācijas reģionā Anhalt-Bitterfield. Izstrādāto projektu jaunieši prezentēs 24. Martā Jēkabpils pilsētas pašvaldībā.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Gādmane
Jēkabpils pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļas
Jaunatnes lietu speciāliste

Otrdiena, 28 Februāris 2017 08:56

Aicinām vidusskolēnus pieteikties RTU pasākumam «Seko studentam»

Informācijas avots:

2017. gada 28. februārī – Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina vidusskolēnus pieteikties RTU organizētam pasākumam «Seko studentam», kurā dalībnieki laikā no 13. līdz 24. martam var pavadīt vienu vai divas dienas kopā ar RTU studentu, lai jau savlaicīgi iepazītu interesējošās studiju programmas RTU. Projektā piedalās 246 RTU studenti no visām deviņām RTU fakultātēm, un reģistrēšanās notiek līdz 9. martam «Seko studentam» mājaslapā sekostudentam.rtu.lv.

Lai reģistrētos pasākumam, sekostudentam.rtu.lv mājaslapā jāatver sadaļa «Autorizācija», jāizvēlas veids, kā skolēns ieies sistēmā – caur izglītības portālu «E-klase» vai mācību sociālo tīklu «Mykoob» –, jāievada lietotājvārds un parole. Sadaļā «Profila informācija» jānorāda sava e-pasta adrese un telefona numurs un jāspiež poga «Seko studentam». Skolēnam rūpīgi jāiepazīstas ar projekta noteikumiem un, kad tas izdarīts, tie jāapstiprina, lai sistēma automātiski pārietu uz sadaļu, kurā var izvēlēties RTU studentu kādā no interesējošām studiju programmām deviņās RTU fakultātēs. Vidusskolēns pieteikties sekot var tikai diviem studentiem divās dažādās studiju programmās. Lai izvēli apstiprinātu, jānospiež poga «Sekot».

Projekta «Seko studentam» laikā vidusskolēni vienas dienas laikā izseko sev interesējošās RTU fakultātes un studiju programmas studenta gaitas lekcijās, laboratorijas darbos, semināros, praktiskajās nodarbībās un bibliotēkā. Piedaloties projektā, skolēni varēs iepazīties arī ar RTU dienesta viesnīcu telpām un plašajām RTU ārpusstudiju iespējām – sporta nodarbībām, kultūras aktivitātēm, RTU Studentu parlamenta aktivitātēm.

Katrs skolēns sekot vienam studentam var vienu dienu. Ja skolēnu interesē divas studiju programmas, tad katrā programmā vienam studentam var sekot savā dienā.

Uzzināt vairāk par pasākumu un pieteikšanās gaitu iespējams RTU mājaslapas sadaļā «Nāc studēt»: rtu.lv/seko-studentam

Papildu informācija:

Laura Mestere

Pasākuma «Seko studentam»

koordinatore

Tālr.: 29917421

E-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Informāciju sagatavoja:

Elīna Eglīte

RTU Komunikācijas nodaļas

projektu vadītāja

Tālr. 67089878, 26463580

E-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība aicina pieteikties jauniešus, kuri vēlas darboties Jēkabpils jauniešu domē. Pieteikšanās izsludināta atbilstoši 9.februāra Jēkabpils pilsētas domes sēdē apstiprinātajam Jēkabpils jauniešu domes nolikumam.

Jēkabpils jauniešu dome ir Jēkabpils pilsētas domes izveidota institūcija ar mērķi sekmēt pašvaldības jauniešu sadarbību, pieredzes apmaiņu un iniciatīvas darbā ar jaunatni.

Pieteikties aicinām jauniešus vecumā no 15 līdz 25 gadiem no pilsētas skolām, skolēnu pašpārvaldēm, jauniešu iniciatīvu grupām, jaunatnes organizācijām, kā arī studējošos, augstskolu pabeigušos un citus jauniešus, kuri vēlas aktīvi darboties Jēkabpils jauniešu domē.

Pieteikties jauniešu domes sastāvam iespējams līdz 2017.gada 6.martam, iesniedzot Jēkabpils pilsētas pašvaldībā iesniegumu, kā arī pievienojot motivācijas vēstuli. Pieteikumus aicinām iesniegt Jēkabpils pilsētas pašvaldības Vienas pieturas aģentūrā vai pa e-pastu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Informāciju sagatavoja:
Jēkabpils pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa

Ghetto Games sadarbībā ar mūzikas klubu FIRST Dacha izsludinātā vokālā konkursa pirmā atlase notika Krustipils kultūras namā. Konkursa devīze ir “Seko savam sapnim!”. Jēkabpils jaunieši pirmie pierādīja savu talantu un drosmi, kā arī spēju komandā atrisināt īpašu pārbaudījumu - sagatavot un nodziedāt kopā dziesmu. Konkursa dalībnieki izvēlējās latviešu tautas dziesmas “Pie Dieviņa gari galdi” un “Tumša nakte, zaļa zāle”.  Pasākumu organizēt palīdzēja arī Ghetto Games kustībā esošie Jēkabpils Jauniešu domes pārstāvji un Ritvars Stankevičs piedalījās arī žūrijā!

Uz konkursa otro kārtu  Rīgā 5.martā

1. Anna Krista Ostrovska

2. Eirana Ostrovska

3. Lauris Kampāns

4. Kintija Bērziņa

5. Ainārs Uzulnieks

6. Melita Rozentāle

7.Ieva Circene

8. Ilze Savicka

9.Sintija Skruzmane

10. Santa Vucāne

11.Adriana Turlaja

Ghetto Faktors projektā aicināts jebkurš, neatkarīgi no dzimuma, tautības, rases, reliģiskās piederības, politiskajiem uzskatiem, sociālā stāvokļa sabiedrībā, muzikālās pieredzes un vecuma, bet konkursantiem, kas jaunāki par 16 gadiem jābūt līdzi uz visām atlasēm pilngadīgam aizbildnim. Ghetto Faktors ir ne tikai par mūziku, bet arī par vienlīdzību un iespēju došanu ikvienam.

Dalībniekiem, kuri vēl domā par piedalīšanos, aicināti pieteikties un ņemt līdzi draugus uz atlasēm. Konkursa nolikums un pieteikšanās anketa ir pieejama www.ghettofaktors.lv. Kā minēja, konkursa dalībnieks, Lauris Kampāns: “Ja nepamēģinātu, vienmēr pārmestu to sev.”  Konkurss notiek draudzīgā atmosfērā, lai iedrošinātu ikvienu, pat kautrīgāko dalībnieku uzdrīkstēties, tāpat kā tas notiek visos Ghetto Games pasākumos.

Atlases notiks:

•        Rēzeknē 18.02. Pieteikšanās no 31.01.-18.02.

•        Daugavpilī 19.02. Pieteikšanās no 31.02.-19.02.

•        Valmierā 21.02. Pieteikšanās no 31.01.-21.02.

•        Ventspilī 23.02. Pieteikšanās no 31.01.-23.02.

•        Liepājā 24.02. Pieteikšanās no 31.01.-24.02.

•        Saldū 25.02. Pieteikšanās no 31.01.-25.02.

•        Rīgā 03.03. Pieteikšanās no 31.01.-03.02.

Ghetto Faktors fināls notiks 21.04.2017 Rīgā.

Ghetto Faktora konkursa norises laiks ir 15.02.2017. - 21.04.2017.

Ghetto Faktors konkursa mērķi ir dot iedrošinājumu talanta atrašanai un attīstībai, sniegt iespēju konkursantam saskatīt perspektīvu mūziķa karjerai un iepazīstināt konkursantus ar mūzikas industrijas darboņiem un profesionāļiem. Tādējādi konkurss veicinās lielāku izpratni par attiecīgo jomu, sniedzot visiem dalībniekiem vienādas iespējas, kā arī attīstot kvalitatīvas un konkurētspējīgas mūzikas industrijas vidi Latvijā.

Uzvarētājam būs iespēja ierakstīt savu dziesmu profesionālā skaņu studijā, sadarbojoties ar Ghetto TV uzfilmēt šai dziesmai videoklipu, kā arī uzstāties Ghetto Games lielākajos sezonas pasākumos visā Latvijā 200 000 cilvēku lielai auditorijai. Savu dalību žūrijā un regulārās meistarklasēs apstiprinājuši Latvijā plaši zināmi un atzīti mūziķi un mūzikas industrijas vidē strādājoši speciālisti.

Ghetto Games ir lielākā ielu sporta un ielu kultūras kustība Austrumeiropā, kuras mērķis ir attīstīt cilvēkus fiziski un morāli. Ghetto Games pulcē ap 12 000 unikālo dalībnieku ik gadu un vairāk kā 200 000 skatītājus savos pasākumos un aktivitātēs. Tā ir platforma savu spēju pilnveidošanā neatkarīgi no izcelsmes, sociālās grupas, tautības, rases un politiskās pārliecības. Jauniešu veidotais saturs Ghetto TV sasniedz miljoniem skatītāju internetā un pasaules mediju vidē.

Ghetto Games atbalstītāji:

Partneri: Rīgas Dome, Rīgas Brīvosta, Latvijas Nafta  Sadarbības partneri: Latvijas universitāte,  LiveRīga,  Maxima, Sprite, adidas, LTSA,  Pronets, Mārtiņa Beķereja Atbalsta:Mangaļi,  ProBasketball, Sporta Punkts, Komanda,Būvniecības ABC, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Florbola savienība, Veselības Fabrika, LGK atrakcijas, Skrīveru Saldumi, Armets, Forum Cinemas, Latvijas sporta federāciju padome

Pašvaldību atbalsts:Ventspils, Jūrmala,  Jēkabpils, Ikšķile, Cēsis, Alūksne, Krāslava, Smiltene Informē TV24, JCDecaux, Draugiem.lv TVNET, OK!, Otrkito, Kas Jauns, Sīrups, Pastaiga, Young.lv, Sportacentrs.com, Sporta avīze, Capital.fm

Informāciju sagatavoja:

Laura Dabare

Ghetto Media house līdere

tālr. +37129855688; Filipīnās (977 7536 831)

Ceturtdiena, 16 Februāris 2017 16:13

Vokālās mūzikas konkursa “Ghetto Faktors” atlase Jēkabpilī

Informācijas avots:

Ghetto Faktors ir vokālās mūzikas konkurss ar devīzi ''Seko savam sapnim!'' Projekta mērķis ir, izmantojot Ghetto Games sniegto platformu un iespējas, palīdzēt visiem dalībniekiem attīstīt un pilnveidot dažādas ar mūziku saistītas prasmes.

Pirmo reizi konkursa atlase notiks arī Jēkabpilī, Krustpils kultūras namā, 17.februārī. Uz atlasi tiek gaidīti talantīgi dziedātāji, kuri gatavi izpildīt pašizvēlētu, iepriekš sagatavotu dziesmu a capella. Reģistrēšanās konkursam- PAGARINĀTA līdz 17. februārim interneta vietnē www.ghettofaktors.lv Dalībniekus nākamajam atlases posmam, kurš notiks Rīgā, mūzikas klubā First Dacha, atlasa žūrija. Konkursa pusfinālā ir iespēja iekļūt 30 dalībniekiem, bet finālā 10 dalībniekiem.

Konkursa uzvarētājam būs iespēja ierakstīt savu dziesmu profesionālā skaņu studijā, uzfilmēt šai dziesmai videoklipu, uzstāties Ghetto Games rīkotajos sezonas lielākajos pasākumos kā arī sadarboties ar plaši atpazīstamiem mūziķiem un mūzikas industrijas profesionāļiem.

“Ghetoo Faktors” konkursa atlasi Jēkabpilī finansiāli atbalsta Jēkabpils pilsētas pašvaldība.

Informāciju sagatavoja:
Ieva Gādmane
Jēkabpils pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļas
Jaunatnes lietu speciāliste

Page 1 of 17

Aktuāli