Piektdiena, 05 Oktobris 2018 16:06

Jēkabpilī organizē Kiberdienu skolēniem, vecākiem un pedagogiem (FOTO)

Informācijas avots:  Luīze Anna Lejniece
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

88% vecāku Zemgalē, tostarp Jēkabpilī, uzskata, ka kibermobings jeb emocionālā pazemošana internetā ir aktuāla problēma bērnu un pusaudžu vidū, jo viņi daudz laika pavada virtuālajā vidē, liecina aptaujas dati. Tomēr 63% aptaujāto atzīst, ka nezinātu, kā rīkoties, ja viņu bērnus skartu kibermobings. Lai veicinātu atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, kā arī mazinātu kibermobingu bērnu un pusaudžu vidū, mobilo sakaru operators BITE, sadarbojoties ar ekspertiem, ir uzsācis iniciatīvu “Iekod pirkstā!”. Tās ietvaros vakar Jēkabpilī tika organizēta Kiberdiena skolēniem, vecākiem un pedagogiem.

Kiberdiena Jēkabpils 3.vidusskolā bija BITES, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Valsts policijas un Latvijas Drošāka interneta centra uzsāktās iniciatīvas “Iekod pirkstā!” otrais pasākums Latvijas skolās. Eksperti atzīst, ka kibermobings kļūst par aizvien aktuālāku problēmu bērnu un jauniešu vidū, tāpēc šajā pasākumā tika runāts gan par kibermobinga raksturīgākajiem izpausmes veidiem, gan arī svarīgākajiem rīcības soļiem kibermobinga situāciju risināšanā un novēršanā.

“Līdzīgi kā reālajā dzīvē, arī virtuālajā vidē savstarpējā saziņā ir būtiski ievērot cieņpilnas attiecības. Pieredze liecina, ka ne visiem tas izdodas. Tieši tāpēc uzsākām šo iniciatīvu, kuras mērķis ir veicināt atbildīgu ierīču lietošanu bērnu un jauniešu vidū, skaidrojot gan skolēniem, gan viņu vecākiem un pedagogiem, kas ir kibermobings, kāpēc ar to ir jācīnās un kā to darīt vislabāk. Ņemot vērā, ka no kibermobinga nav pasargāts neviens, bet virtuālajā vidē mūsu galvenais komunikācijas instruments ir pirksti, viens no efektīvākajiem risinājumiem ir iemācīties “iekost pirkstā” – tajā pašā, ar kuru nosūtām ziņu, nospiežam “sūtīt” vai “patīk” pogu,” norāda BITES Sabiedrisko attiecību vadītāja Karīna Javtušenko.

Viņa atzīst, ka īpaši lielu interesi bērnos raisīja gan mūziķa Marka Rivas un citu iniciatīvas kibersargu pieredzes stāsti, gan izglītojoši izklaidējošā Rīgas Improvizācijas teātra aktivitāte, kuras laikā tika atspoguļotas tipiskākās kibermobinga situācijas, liekot skolēniem iejusties upura, varmākas un klusējošā vairākuma lomās.

“Es ar kibermobingu ikdienā visbiežāk saskaros sociālajos tīklos. Arī Jēkabpils pasākuma laikā atklāju, ka man ir jauns viltus “Instagram” profils, kurā ir publicētas izķēmotas manas bildes. Lai mazinātu kibermobingu, pats ievēroju vairākus “baušļus” un iesaku to darīt arī citiem. Pirmkārt, neuzticieties cilvēkiem internetā. Otrkārt, “iekodiet pirkstā”, pirms rakstiet kaut ko internetā. Treškārt, nekautrējieties meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama!” pieredzē dalās M. Riva.

Arī Latvijas Drošāka interneta centra vēstnese Sandra Magrina uzsver, ka bērniem ir ne vien atbildīgi jāizvērtē, kādu informāciju publicēt virtuālajā vidē, bet arī jāiemācās atpazīt kibermobinga situācijas un pareizi rīkoties, saskaroties ar tām: “Ir svarīgi arī neatbildēt uz varmākas ziņām un komentāriem. Ir svarīgi nepalikt vienaldzīgam un iesaistīt kibermobinga situāciju risināšanā pieaugušos – vecākus, pedagogus, neatkarīgi no tā, vai ar šīm situācijām esi saskāries pats vai arī emocionālā pazemošana internetā tiek vērsta pret tavu draugu, skolasbiedru u.tml. Tāpat būtiski saglabāt pierādījumus – ekrānuzņēmumus, kuros redzamas varmākas aktivitātes.”

Tāpēc, piedaloties kopīgā foto aktivitātē, bērni simboliski pauda apņemšanos ikdienā ievērot “Kibermobinga baušļus”, kuru pamatā ir gan cieņpilnas savstarpējās attiecības, gan rīcība, saskaroties ar kibermobinga situācijām.

Lai gan vairums respondentu atzīst, ka viņus kibermobinga kontekstā visvairāk uztrauc tā izpausmes formas, 71% aptaujāto vecāku Zemgalē norāda, ka satraucošs ir arī bērnu un pusaudžu vidū valdošais uzskats, ka virtuālajā pasaulē var darīt visu, par to nesaņemot sodu. Tāpat 54% atklāj, ka viņiem nav pieņemama sabiedrības, jo īpaši vecāku un pedagogu, vienaldzība pret šādiem gadījumiem, piemēram, uzskats, ka kibermobings ir normāla bērnu un pusaudžu savstarpējo attiecību izpausme.

Eksperti norāda, ka pieaugušajiem ir ļoti nozīmīga loma kibermobinga mazināšanā, tāpēc Kiberdienas ietvaros Jēkabpilī norisinājās arī izglītojoša saruna par emocionālo vardarbību interneta vidē bērnu vecākiem un pedagogiem. Tās ietvaros bērnu un pusaudžu psiholoģe Gunita Kleinberga uzsvēra, ka vecākiem un pedagogiem ir vienlīdz svarīgi aktīvi iesaistīties ne vien kibermobinga situāciju risināšanā, bet arī preventīvā bērnu izglītošanā par atbildīgu interneta un mobilo ierīču lietošanu. Tāpat ir svarīgi veicināt bērnu uzticēšanos pieaugušajiem, jo tā kibermobinga situācijas iespējams identificēt un novērst laicīgāk.

Kopumā šīs sarunas laikā tika apspriesti vairāki aktuāli jautājumi. Piemēram, kā pareizi runāt ar bērnu par viņa dzīvi virtuālajā vidē, vienlaikus rosinot viņā vēlmi pašam parādīt un pastāstīt par tur notiekošo; kā organizēt bērna dzīvi skolā, kad kibermobinga situācija jau atrisināta, u.tml. Taču īpaši aktīva diskusija izvērtās par jautājumu, kā veicināt ne vien atbildīgu, bet arī samērīgu interneta un mobilo ierīču lietojumu skolēnu vidū. Vecāki un pedagogi vienojās, ka efektīvākais risinājums būtu izstrādāt skolas iekšējās kārtības noteikumus, kas paredz stingrākus nosacījumus par mobilo telefonu lietošanu mācību stundu laikā.

Ņemot vērā pasākumā bērniem un sarunā ar vecākiem pārrunāto, eksperti ir sagatavojuši tā dēvētos “Kibermobinga baušļus” skolēniem un pieaugušajiem – vecākiem un pedagogiem - , kas jāņem vērā, lai mazinātu kibermobingu.

“Kibermobinga baušļi” bērniem un pusaudžiem:
# Es domāju, pirms sūtu un publicēju internetā!
# Es ziņoju par kibermobingu – vecākiem, pedagogiem, vietnē Drošsinternets.lv vai zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bezmaksas Uzticības tālruni 116111!
# Es rūpīgi glabāju savas paroles!
# Tiklīdz ieraugu riebīgu komentāru vai ziņu, es bloķēju vai ziņoju par agresīvo komentētāju!
# Es neatbildu uz riebīgām ziņām, lai neprovocētu agresoru un, aizstāvot sevi, netīšām nekļūtu par tādu!
# Es saglabāju kibermobinga pierādījumus – fotogrāfijas, ekrānšāviņus u.c.!
# Es neesmu vienaldzīgs, ja manu draugu vai skolas biedru ir skāris kibermobings!

“Kibermobinga baušļi” vecākiem un pedagogiem:
# Es izglītojos pats un stāstu bērnam par atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu!
# Es iesaistos, jo kibermobings nav tikai bērna problēma, kas jārisina viņam pašam!
# Es biežāk runāju ar bērnu par notiekošo viņa reālajā un virtuālajā dzīvē!
# Es uzskatu, ka kibermobingu var mazināt, darbojoties kopā – vecāki, pedagogi, jaunieši!
# Es pavadu vairāk laika kopā ar bērnu!

Kopumā šogad iniciatīvas “Iekod pirkstā!” aktivitātes plānotas Alūksnes, Jelgavas un Liepājas skolās. Pirmā Kiberdiena notika 27. septembrī Valmierā.

 

Lasīts 479 reizes

Komentāri  

0 #1 Gunita 2018-10-05 17:37
Vispirms vecākiem ir jāiemāca bērniem parastas lietas- nemētāt papīrus uz ielām, paskaties tuvāko atkrituma urnu, ja tādas nav ieliec somā. Ja atpūties dabā, savāc aiz sevis, jo nākamreiz būs patīkami arī tev tur atgriezties. Palīdzi vecākiem, jo tev ir ne tikai tiesības, bet arī pienākumi-sakār to savu gultiņu, istabu, nomazgā aiz sevis savus traukus.
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli