Sandra Mikanovska

Sandra Mikanovska

Augstā gruntsūdeņu līmeņa dēļ Jēkabpils apkaimē iedzīvotājiem būtu jāuzmanās no tā lietošanas uzturā, tāpēc aku un avotu ūdeni no plūdu skartajām vietām, kamēr saglabājas palu situācija, neiesaka lietot uzturā, informē Jēkabpils pilsētas pašvaldības civilās aizsardzības inženieris Andris Štolceris.

Tāpat iedzīvotājiem jāņem vērā, ka augstā gruntsūdeņu līmeņa dēļ pagrabi un akas var pildīties ar palu ūdeni.

Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pēdējās trīs dienas saglabājas stabils - aptuveni 6,5 metri.

Iedzīvotāji, kam saistībā ar ūdenslīmeņa paaugstināšanos Daugavā ir nepieciešama palīdzība, aicināti sazināties ar Jēkabpils pilsētas pašvaldības policijas dežūrdaļu pa tālruni 652 83888, dežūras nodrošinātas 24 stundas diennaktī.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā aģentūrai LETA pavēstīja, ka glābšanas dienests seko līdzi situācijai ar ūdenslīmeņa izmaiņām Daugavas upē pie Jēkabpils un Pļaviņām, lai gadījumā, ja iedzīvotājiem būtu nepieciešama palīdzība, piemēram, evakuācijas nodrošināšanā, tad VUGD kopā ar pašvaldību to arī sniegs.

Dienestā atgādināja, ka pastāv Sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisijas, kurās ir arī VUGD pārstāvis, kas, ja nepieciešams, koordinē preventīvos, gatavības un reaģēšanas pasākumiem.

Jau vēstīts, ka plūdu gadījumā Daugavā Jēkabpils apkaimē atbildīgie dienesti ir gatavo nodrošināt cilvēku evakuāciju no applūstošajām teritorijām, viņu izmitināšanu un ēdināšanu.

"No applūstošajām teritorijām evakuēto cilvēku izvešanai nepieciešamais transports ir darba kārtībā, viņu izmitināšana un ēdināšana var tikt nodrošināta vietējo mācību iestāžu sporta zālēs," skaidroja Stolcers.

Atbildīgās amatpersonas pastāvīgi seko situācijai Daugavā Jēkabpils apkaimē. Apvienotās Civilās aizsardzības komisija vajadzības gadījumā ir gatava sanākt pusstundas laikā, lai lemtu par rīcību plūdu gadījumā.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Foto: Lāsma Irša

Pirmdien pēcpusdienā Krustpils novadā satiksmes negadījumā gājis bojā autovadītājs.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā inspektore Diāna Briede portālu Radio1.lv informēja, ka satiksmes negadījums noticis ap pulksten 14.23 Vīpes pagasta teritorijā jeb Rīga- Daugavpils šosejas 165.kilometrā. Policija informē, ka 1993.dzimis vīrietis, vadot automašīnu VW Jetta, iebraucot pretējā braukšanas joslā, sadūrās ar kravas automašīnu Volvo SH 12 sastāvā ar puspiekabi, kuru vadīja 1983.gadā dzimis autovadītājs. Pēc satiksmes negadījuma kravas automašīnas vadītājs ar dažādām traumām nogādāts slimnīcā, savukārt vieglā auto vadītājs gāja bojā notikuma vietā. Vieglajā automašīnā vadītājs atradās viens, pasažieru nebija.

Par notikušo satiksmes negadījumu sākts kriminālprocess.

Krustpils novada Variešu pagastā uz autoceļa Madona - Ļaudona - Jēkabpils kāds 1984.gadā dzimis automašīnas "Mistubishi Carisma" vadītājs, iespējams, būdams alkohola reibumā nobraucis no ceļa, bēdzis no policijas, avarējis un nogādāts slimnīcā.

Kā portālu Radio1.lv informēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā inspektore Diāna Briede, svētdien, 21.janvārī, ap plkst.16 policijā saņemta informācija par to, ka kāda automašīna "Mistubishi Carisma" nobraukusi no ceļa un mēģina izbraukt, automašīnas vadītājs iespējams ir alkohola reibumā.

Izbraucot uz notikuma vietu, policijas darbinieki sastapa minēto automašīnu, kuras vadītājs nereaģēja uz rīkojumu apturēt transportlīdzekli un sāka bēgšanu.
Tās gaitā vadītājs atkārtoti netika galā ar sava spēkrata vadību, nobrauca no ceļa, uzbrauca kokam. Autovadītājs guvis miesas bojājumus un nogādāts ārstniecības iestādē.

Pēc nelielas ūdens līmeņa pazemināšanās naktī uz pirmdienu Daugavā pie Jēkabpils atsācies ūdens līmeņa kāpums, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Ūdens līmenis Jēkabpils hidroloģiskajā stacijā pēdējo divu stundu laikā pakāpies no 6,5 līdz 6,66 metriem virs stacijas nulles punkta un ir tikai 38 centimetrus zem bīstamā līmeņa atzīmes. Tik augsts ūdens līmenis Jēkabpilī nav bijis daudzus gadus, pārspēta gan 2017., gan 2013.gada pavasara palu maksimālā atzīme.

Lai arī ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils ir sasniedzis 6,6 metrus, pilsētā pagaidām nekas nav applūdis. Vakar augsto gruntsūdeņu dēļ bija applūdis Pļaviņu ielas posms, bet atbildīgie dienesti ūdeni atsūknēja un situācija normalizējās.

"Atbildīgie dienesti ir kaujas gatavībā, bet Daugava ir Daugava, tā dara, kā viņai patīk, un neviens tur īsti iejaukties nevar. Mēs varam vienīgi apzināt un brīdināt apdraudētajās teritorijās dzīvojošos, taču arī tas vairāk attiecas uz novadiem, kur, Daugavai pārplūstot, atsevišķas mājas var izrādīties nogrieztas no ārpasaules. Patlaban dažviet varbūt ir sākušas applūst zemākās palienes, bet tā jau ir standartsituācija un tādēļ neviens pagaidām pārāk nesatraucas. Ūdens līmenim vēl vairāk ceļoties, lai neapdraudētu Jēkabpili, Salas novadā var sākt funkcionēt pārgāzne," aģentūrai LETA stāstīja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.

Jau ziņots, ka vakar paaugstinoties ūdens līmenim Jēkabpilī applūda Pļaviņu iela un Krustpils saliņa. Jēkabpils domes izpilddirektors Guntars Gogulis informē, ka vakar Daugavas aizsargdambī trīs lietus ūdens novadīšanas vietās sūcās ūdens uz Pļaviņu ielas, kas, pateicoties atbildīgajiem dienestiem, – SIA Jēkabpils ūdens un SIA Jēkabpils pakalpojumi - vakardienas laikā tika novērsts. Tomēr vakarpusē uz viena no Pļaviņu ielas posmiem ūdens atsāka plūst. Tāpēc tika slēgts Pļaviņu ielas posms no Viestura ielas līdz Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolai. Šodien atbildīgie dienesti turpinās darbu, lai pilnībā atbrīvotu Pļaviņu ielu no ūdens.

Guntars Gogulis uzsver, lai arī šobrīd ūdens līmenis Daugavā ir paaugstinājies, situācija Jēkabpils pilsētā ir stabila un tiek novērota. Ja iedzīvotajiem saistībā ar ūdenslīmeņa paaugstināšanos Daugavā ir nepieciešama palīdzība, lūgums sazināties ar Jēkabpils pilsētas pašvaldības policijas dežūrdaļas diennakts tālruni 652 83888.

Pie Zeļķu tilta ūdens līmenis pazeminājies līdz 6,81 metra atzīmei. Pie Pļaviņām tas nedaudz paaugstinājies, bet pagaidām nerada plūdu draudus.

Daugavā no Jersikas līdz Baltkrievijai saglabājas zems ūdens līmenis.

Vižņu sastrēgums, kura dēļ ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils kopumā cēlies par teju trim metriem, kļūst garāks, tādēļ gaidāma strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās Daugavas posmā no Jēkabpils līdz Līvāniem.

Savukārt Pļaviņās plūdu draudi būs tad, kad vižņu sastrēgums izkustēsies un nonāks Pļaviņu ūdenskrātuvē; to var veicināt nedēļas otrajā pusē gaidāmais siltais laiks.

Hidrologi norāda, ka pirmdien Jēkabpilī ūdens līmenis var sasniegt pilsētai bīstamo septiņu metru atzīmi, tādēļ spēkā oranžais brīdinājums.

Naktī uz svētdienu ūdens līmenis Jēkabpils hidroloģisko novērojumu stacijā pārsniedzis palieņu applūšanas slieksni, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Agrā svētdienas rītā ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils bija 6,35 metri. Pagājušā gada martā un 2013.gada aprīlī ūdens līmenis sasniedza aptuveni 6,5 metru atzīmi; pilsētai kritiskā robeža ir nepilni septiņi metri.

Sakas salā, lejpus Jēkabpils, zemākās vietas sāka applūst jau sestdienas rītā.

Savukārt pie Zeļķu tilta situācija stabilizējusies, ūdens līmenis svētdienas rītā pazeminājies līdz 6,88 metriem, kas gan joprojām ir dažus centimetrus virs kritiskās robežas.

Pļaviņās situācija saglabājas mierīga, ūdens līmenis svārstās. Daugavas posmā no Līvāniem līdz Baltkrievijai ūdens līmenis ir zems.

Daugavā no Jēkabpils līdz Zeļķiem turpina blīvēties vižņi, tāpēc šajā posmā iespējamas krasas ūdens līmeņa izmaiņas un joprojām spēkā oranžais brīdinājums.

(Pievienota pēdējā rindkopa)

Portāls Radio1.lv saņēma vēstuli un foto no jēkabpilietes Liānas, kura ievērojusi, ka ziemā Jēkabpils pilsētas pašvaldība nerūpējas par vēstures pieminekļiem un vēlējās zināt, vai pieminekļi mums ir vajadzīgi tikai svētku reizēs?

Lūk, Liānas vēstule:

"Labdien! Pastaigājoties pa pilsētu, radās jautājums. Vai pilsētas pieminekļi ir vajadzīgi tikai svētku laikā? Pie Krustpils pils ir piemineklis Kritušiem par Tēvzemi, pie kura novembra svētku laikā, pilsētas iedzīvotāji un atbildīgās amatpersonas saka svētku runas un noliek ziedus un svecītes, un ar to arī viss. Ziemas laikā sniegs netiek tīrīts, tikai ietves. Vai tā ir pienācīga izturēšanās pret vēstures mantojumu?"

Sazinājāmies ar SIA "Jēkabpils pakalpojumi" valdes priekšsēdētāju Jāni Hauku, lai noskaidrotu, kāpēc ziemā netiek tīrīts sniegs pie pilsētas vēstures pieminekļiem.

"Mūsu pārzinā Rīgas ielā ir tikai ietve gar pieminekli, ne t'pievedceliņš un laukums pie pieminekļa. Vērsīšu uzmanību par šo jautājumu pašvaldības speciālistiem. Domāju, ka šādas vietas būtu jātīra ne tikai svētkos," sacīja Jānis Hauka.

Jautājumu: Vai Vēstures pieminekļi vajadzīgi tikai pāris reizes gadā, kad atzīmējam Lāčplēša dienu, Valsts svētkus vai represēto piemiņas un atceres pasākumus, ja to uzturēšana netiek veikta nepārtraukti, adresējām pašvaldībai. Saņemto atbildi publicēsim.

Pirmdien ar Radio1.lv atkārtoti sazinājās SIA "Jēkabpils pakalpojumi" valdes priekšsēdētājs Jānis Hauka un sacīja, ka pēc šī signāla, ka pie pieminekļa netiek tīrīts sniegs, pašvaldība ir uzdevusi uzņēmumam parūpēties, lai sniegs tiek notīrīts un šīs dienas laikā tās tiks izdarīts.uzņēmumam uzdots rūpēties par pieminekļa teritoriju līdz janvāra beigām. Turpmāk, ja būs nepieciešams, sniegu pie pieminekļa tīrīs pagaidu darbos algotie jeb tā dēvētie "simtlatnieki".

Aculiecinieces foto

Daugavas posmā Jēkabpils - Zeļķi šorīt sakustējies vižņu sablīvējums, tādēļ pie Jēkabpils ūdens līmenis sācis pazemināties, bet pie Zeļķiem - paaugstināties, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Daugavas augštecē ūdens līmenis diennakts laikā ir paaugstinājās par 4 līdz 123 centimetriem, lejpus Veļižas (Krievija) novērojumu stacijas izveidojies ledus sablīvējums, tādēļ notikusi strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās. Ūdens līmenis Daugavas posmā Suraža - Vitebska savukārt pazeminājās par 13 līdz 39 centimetriem, savukārt posmā Ulla - Verhņedvinska (Baltkrievija) ūdens līmeņa svārstības esot divu centimetru robežās.

Latvijas teritorijā Daugavā no Piedrujas līdz Jersikai ūdens līmenis turpina pakāpeniski pazemināties. Daugavā posmā no Polockas līdz Jēkabpilij novērojama reta līdz vidēja vižņu iešana.

Joprojām saglabājas sarežģīta hidroloģiskā situācija Daugavas posmā Jēkabpils - Pļaviņas. Ūdens līmenis pie Jēkabpils diennakts laikā paaugstinājās par 170 centimetriem. Šorīt ap plkst.9 sakustējās vižņu sablīvējums posmā Jēkabpils - Zeļķi, tādēļ laikā no plkst. 9 līdz 11 ūdens līmenis pie Jēkabpils pazeminājās par 38 centimetriem, savukārt pie Zeļķiem tas paaugstinājās par 19 centimetriem.

Pēdējās stundas laikā pie Jēkabpils ūdens līmenis atsācis lēnām paaugstināties - par trim centimetriem stundā. Ūdens līmenim turpinot paaugstināties, gaidāma palieņu applūšana, un līdz palieņu applūšanas līmenim palikuši 68 centimetri. Pie Zeļķiem joprojām pārsniegts bīstami augsts ūdens līmenis.
Pie Pļaviņām saglabājas ledus sega ar torosiem, informē LVĢMC. Turpinoties intensīvai vižņu iešanai, tie turpina sablīvēties Daugavas posmā Jēkabpils - Pļaviņas, tāpēc šajā posmā gaidāmas krasas ūdens līmeņa izmaiņas, prognozē hidrologi.

Krustpils novada Vides un civilās aizsardzības dienests vadītājs Ilmārs Luksts aģentūrai LETA pastāstīja, ka Jēkabpils pusē ūdens līmenis ir nedaudz krities, bet pie Zeļķiem tas ir nedaudz - par 25 centimetriem - paaugstinājies, tomēr Jēkabpils pilsētā vai pie Zeļķiem joprojām plūdu draudu neesot.

Vienlaikus viņš piebilda, ka lielākā bīstamība ir Salas novadā, Sakas salā, kur applūdušas zemākās vietas, tostarp piebraucamie ceļi zemākās vietās pie iedzīvotāju mājām.

Kopš ceturtdienas rīta ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils paaugstinājies par 2,1 metru, un tas turpina kāpt, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) operatīvā informācija.

Savukārt pēdējās diennakts laikā Daugavā pie Jēkabpils ūdens līmenis ir paaugstinājās par 160 centimetriem, bet līdz palieņu applūšanas līmenim palikuši vien 43 centimetri.

Kā atzīmē LVĢMC, ūdens līmenis turpina paaugstināties, un dienas laikā gaidāma palieņu applūšana.

Sestdien plkst.6 ūdens līmenis šajā vietā bija 5,8 metri virs novērojumu stacijas nulles punkta. Kā palieņu applūšanas līmenis Jēkabpilī noteikti 6,3 metri, savukārt pilsētai kritiskā robeža ir aptuveni septiņi metri. Pagājušā gada martā ūdens līmenis sasniedza 6,5 metru atzīmi.

Daugavā pie Zeļķu dzelzceļa tilta, kas atrodas starp Jēkabpili un Pļaviņām, kopš piektdienas rīta turpinās lēna ūdens atkāpšanās. Ūdens līmenis šajā vietā noslīdējis līdz septiņu metru atzīmei, kas gan joprojām ir 20 centimetru virs kritiskās robežas.

Vižņu sastrēgums, kas sākas pie Pļaviņām, kļuvis garāks un ir sasniedzis Jēkabpili. Daugavā pie Jēkabpils prognozēts tālāks ūdens kāpums, brīdina hidrologi.
Pie Pļaviņām turpinās ūdens līmeņa svārstības atbilstoši HES darbībai. Daugavas posmā no Līvāniem līdz Baltkrievijai ūdens līmenis ir stabils un zems.

Lielākajā daļā upju vērojama nelielas ūdens līmeņa svārstības.

Piektdien, 19.janvārī pareizticīgie svin Kunga Kristīšanas svētkus. Katru gadu šajā dienā kristīgie iegremdējās Radžu ūdenskrātuvē.Šī pareizticīgo tradīcija Jēkabpilī tika atjaunota pirms vairākiem gadiem. Taču šogad šāda ceremonija netika rīkota un kristīgie iegremdēšanos ūdenī veica individuāli.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības uzņēmumi nodrošināja, lai Radžu ūdenskrātuvē tiktu izveidots āliņģis, kurā var gremdēties. Pēc mērcēšanās ūdenī ikvienam iedzīvotājam sporta centra koka namiņā pie ūdenskrātuves tika piedāvāta silta tēja. Aktivitāti organizēja Jēkabpils sporta centrs kopā ar iedzīvotājiem un SIA “JK Namu pārvalde”.

Tikmēr Līvānos piektdien šī tradīcija turpinājās. Pēc rīta dievkalpojuma Līvānu pareizticīgo baznīcā notika krusta gājiens, pēc kura norisinājās Lielā ūdens iesvētīšana Dubnas upē aiz Līvānu pareizticīgo baznīcas. Katrs, kas vēlējās un kam atļauj veselības stāvoklis, varēja gremdēties iesvētītajos ūdeņos.

Jau ziņots, ka saskaņā ar tradīciju 19.janvārī pēc jaunā stila, dienā, kad Pareizticīgā baznīca svin vienus no gada lielākajiem svētkiem - Kunga Kristīšanas svētkus, kurus dēvē arī par Dieva parādīšanās svētkiem - Dieva trīs personu (svētās trijādības) atklāšanos cilvēka veidolā, tiek kalpota Lielā ūdens iesvētīšanas kārta. Šīs tradīcijas aizsākumi meklējami pašos kristietības aizsākumos, kad to ar iegremdēšanos Jordānas ūdeņos savas kristīšanas laikā aizsāka pats Jēzus Kristus.

Lielā ūdens iesvētīšanas kārta tiek kalpota gan pareizticīgo dievnamos, gan zem atklātām debesīm upēs, ezeros, dīķos un akās. Šādā veidā iesvētīts ūdens iegūst īpašas spējas un tiek saukts par "lielo agiasmu" - svētumu. Ticīgie bijīgi glabā šo svēto ūdeni visa gada garumā, ar to iesvētot savas mājvietas un ar lūgšanu baudot īpašos gadījumos, jo tas labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka dvēseli un miesu.

Foto: Pareizticīgie gremdējas Radžu ūdenskrātuves āliņģī.

Avots: Jēkabpils/Facebook.com

Piektdiena, 19 Janvāris 2018 09:50

Brīvdienās sals pastiprināsies

Brīvdienās Latvijā saglabāsies sals un tas pat pastiprināsies, īpaši svētdien, kad debesis skaidrosies.

Sestdiena būs lielākoties mākoņaina, vietām gaidāms neliels sniegs, taču snigs maz. Pūtīs lēns mainīga virziena vējš. Minimālā gaisa temperatūra naktī -1..-6 grādi, bet dienā gaiss iesils līdz 0..-3 grādiem.

Svētdienas naktī debesis skaidrosies, vietām iespējams sīks sniegs, migla un sarma. Temperatūra pazemināsies līdz -3..-8 grādiem, vietām debesīm skaidrojoties līdz -10..-12 grādiem, bet dienā daudzviet, īpaši Kurzemē un valsts vidienē, uzspīdēs saule un temperatūra sasniegs 0..-5 grādus.

Nākamās nedēļas sākumā sals nemazināsies un naktīs, debesīm skaidrojoties, vietām temperatūra var noslīdēt krietni zem -10 grādu atzīmes, bet nedēļas otrajā pusē gan laiks kļūs vējaināks un siltāks, Kurzemē un, iespējams, arī tālāk uz austrumiem gaidāms atkusnis.

Page 1 of 713