Svētdiena, 29 Oktobris 2017 10:40

Iesaka slēgt Brāļu Skrindu Atašienes vidusskolu, bet reorganizēt - Jēkabpils 2., Aknīstes, Viesītes, Zasas un Salas vidusskolas

Informācijas avots:  LETA
Vērtēt šo objektu
(5 balsis)

Līdz ar vidusskolu reorganizāciju Jēkabpils ietekmes areālā nepieciešams slēgt Brāļu Skrindu Atašienes vidusskolu, secināts pētījumā "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā".

Pašā Jēkabpilī pētnieki iesaka attīstīt valsts ģimnāziju un vienu vidusskolu esošo divu vietā. Pat vidusskolēnu skaitam potenciāli pieaugot uz reorganizējamo apkaimes vidusskolu rēķina, šis skaits ir nepietiekams visu esošo skolu uzturēšanai. Valsts ģimnāzijā patlaban ir augsts obligāto centralizēto eksāmenu (OCE) indekss, sasniedzot 60,2%, un šī mācību iestāde būtu jāatbalsta. Abām parējām vidusskolām ir līdzīgs OCE indekss, kas vērtējams kā vidējs. Tomēr pašreizējās vidusskolēnu skaita tendences un novietojums - 3.vidusskola ir vienīgā Krustpilī, Daugavas labajā krastā, bet valsts ģimnāzija un 2.vidusskola ir kreisajā krastā - mudina saglabāt 3.vidusskolu, 2.vidusskolu reorganizējot par pamatskolu.

Straujās depopulācijas, ļoti zemā skolēnu skaita dēļ Krustpils novada Marinzejā esošo Brāļu Skrindu Atašienes vidusskolu pētnieki iesaka slēgt. Patlaban vidusskolas OCE indekss ir viens no zemākajiem valstī starp vispārizglītojošajām skolām, arī pamatskolas eksāmenu indekss ir relatīvi zems. Skolas saglabāšanai nav ekonomiska pamata. Autori paredz, ka lielākā daļa vidusskolēnu mācības turpinās Varakļānos 30 kilometru attālumā, bet skolēni no Mežāres pagasta to varētu darīt viņiem tuvākajā Jēkabpilī, kur ir plašāks izglītības un citu pakalpojumu piedāvājums. Sākumskolas vecuma bērni varētu izglītoties Rudzātos, Kūkās vai Varakļānos.

Zasas vidusskolu pētījumā ieteikts pārveidot par pamatskolu. Vecāko klašu skolēni mācības varētu turpināt Jēkabpilī.

Arī Aknīstes vidusskolu ieteikts reorganizēt par pamatskolu. Lai arī OCE indekss Aknīstes vidusskolā ir apmierinošs, tas ir zemāks nekā tuvākajās vidusskolās Neretā vai Viesītē. Autori paredz, ka vidusskolēni mācības turpinās Neretā, ar kuru ir tiešs asfaltēta ceļa savienojums, vai Jēkabpilī, kas ir tālāk, tomēr tai ir lielāka vilkme un izglītības un pakalpojumu dažādība.

Līdzīgas pārmaiņas pētnieki iesaka ieviest arī Viesītes vidusskolā, pārveidojot to par pamatskolu, uzsverot, ka apmierinošais OCE indekss - 52,4% - nevar tikt uzskatīts par argumentu, lai vidusskolas pastāvēšana būtu ekonomiski pamatota. Autori paredz, ka vidusskolēni mācības turpinās Neretā vai Jēkabpilī.

Savukārt par sākumskolu ieteikts reorganizēt Salas vidusskolu, jo relatīvi augstais OCE indekss nevar tikt uzskatīts par argumentu, lai tik mazas vidusskolas uzturēšana Jēkabpils pievārtē būtu ekonomiski pamatota.

Depopulācijas un nepietiekamā vidusskolēnu skaita dēļ Pļaviņu novada ģimnāziju pētījumā ieteikts reorganizēt par pamatskolu. Attīstības plānā pieņemts, ka lielākā daļa vidusskolēnu mācības turpinās Koknesē, bet daļa to varētu darīt Jēkabpilī. Galvenie argumenti par labu Pļaviņu ģimnāzijas, nevis Kokneses vidusskolas reorganizācijai, ir mazāks esošo skolēnu skaits, apdzīvotās vietas mazāka ekonomiskā vilkme, skolas nespēja piesaistīt citu reorganizējamo skolu skolēnus. Piemēram, sarunā ar reorganizējamās Ērgļu vidusskolas vadību iezīmējās viedoklis, ka šīs skolas skolēni un viņu vecāki priekšroku dos Madonai, nevis tuvāk esošajām Pļaviņām, norādīja pētnieki. Arī sporta infrastruktūra Koknesē ir labāk attīstīta nekā Pļaviņās.

Lasīts 6637 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 10 Novembris 2017 23:09

Komentāri  

+1 #18 arī no Salas 2017-11-02 09:50
Citēju Viedoklis:
Nesaprotu neapmierinātos komentētājus - jūs taču paši, kā apmāti - katras vēlēšanas balsojat par tiem, kas 20 gadus cenšas iznīdēt Latvijas tautu, aidzīt to verdzībā... Un tagad jūs pīkstat, ka nav kas te dzīvo un mācās??? Kam tukšas vidusskolas, tukšos ciemos, tukšā Latvijā?

Paskaties vēlēšanu rezultātus, paskaties kas sēž tais krēslos- vai par viņiem tika balsots? nē tak!
Citēt
+6 #17 Guest 2017-10-30 13:59
Citēju Viedoklis:
Nesaprotu neapmierinātos komentētājus - jūs taču paši, kā apmāti - katras vēlēšanas balsojat par tiem, kas 20 gadus cenšas iznīdēt Latvijas tautu, aidzīt to verdzībā... Un tagad jūs pīkstat, ka nav kas te dzīvo un mācās??? Kam tukšas vidusskolas, tukšos ciemos, tukšā Latvijā?

Vai mums ir iespējams samazināt saeimas deputātu skaitu? Balso vai nebalso tās 100 galvas būs. Bet skolu skaitu redz var mazināt. Laipaši arī proporcionāli samazina skaitu
Citēt
+18 #16 Pūce 2017-10-30 10:25
Visu valsti vajag optimizēt,reorg anizēt-nevajadz ēs tik daudz deputātu,pārval dītāju,dažādu komiteju un ttt... Pētītāji kartēs ir paskatījušies kur tās slēdzamās skolas atrodas,kādi attālumi ir jābrauc?Cikos bērnam jāceļas lai tiktu uz autobusu-piecos ,sešos,cikos tiks mājās?Skolas uzturēt redz nevar,taču prezidenta kancelejai jāpieliek izdevumiem,mini strijām arī un kur tad vēl nabaga deputātiem -jo tāds taču likums.
Citēt
+9 #15 Dana 2017-10-30 08:57
Es klausījos pa Rīga 24 ,,gudro sarunas,, un tur viens gudrinieks ,kurš teica,ka nav ko skolniekus vadāt uz skolu,lai braucot ar riteni un staigājot kājām,tas uzlabošot veselību.Un kāds uzņēmējs ,kura bizness ir internetā, kliedza,ka laukiem naudu nav jādod ,lai paši iztiek ar savu .Lai izaudzē un pārdot un iztiek.Un vēl kāda izbijusi valdības pārstāve teica ka bērnus vajagot daudz,jo vismaz kāds no viņiem vecumdienās pabaros. Bet laukos varot nedzīvot,lai lauki paliek kā dabas parki un kaut kā tamlīdzīgi.
Citēt
+10 #14 Ese 2017-10-30 08:20
Tu esi dzīvojis internātā??? Es esmu. Un tas ir drausmīgi, kad katru vakaru tev līdzās nav tuvu cilvēku. Vnk arī skolas pārvēršas par naudas mašīnām.
Citēt
-9 #13 Guest 2017-10-30 08:07
Citēju Njā:
Pa kuru laiku tad bērns paspēs izmācīties? Autobusā braucot 30 km, tirliñu bars

Var jau dzīvot Internātā, un nevajadzēs braukāt katru dienu 30 km
Citēt
+10 #12 Heh 2017-10-29 21:08
Aknīstē labāk novirzītu naudu skolas attīstībā, nevis izgrūž naudu priekšsēdētājas vietnieka amatam!
Citēt
+5 #11 A 2017-10-29 20:55
Sala iznicinaaja Selpils skolu un tagad nav kas tur maacaas. Veel slegs Birzu int.skolu un dimbaa buus. Sala nevares samaksat savst.norekinus . Padomat tikai- Sala, novads ar 3000 iedz. un vsk.vietaa buus pamatskola.
Citēt
+28 #10 lily 2017-10-29 20:07
Es domāju, ka deputātu skaitu arī vajadzētu samazināt uz pusi, iedzīvotāju skaits samazinās, skolas jāslēdz ciet, bet "augsto krēslu" skaits gan nemazinās!!! Priekš uz tādu mazu valsti kā Latvija, saeimā 100 purni vajadzīgi???
Citēt
+15 #9 Viedoklis 2017-10-29 20:04
Nesaprotu neapmierinātos komentētājus - jūs taču paši, kā apmāti - katras vēlēšanas balsojat par tiem, kas 20 gadus cenšas iznīdēt Latvijas tautu, aidzīt to verdzībā... Un tagad jūs pīkstat, ka nav kas te dzīvo un mācās??? Kam tukšas vidusskolas, tukšos ciemos, tukšā Latvijā?
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli