Otrdiena, 02 Oktobris 2018 22:16

Jēkabpils sv. Miķeļa baznīcā uz monoizrādi “Mana Magadana” ielūdz Ēriks Vilsons

Informācijas avots:  Mārīte Caune
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Pieminot visus staļiniskā režīma deportācijās cietušos un bojāgājušos, sestdien 13. oktobrī plkst.18.00 Jēkabpils sv. Miķeļa baznīcā uz monoizrādi “Mana Magadana” ielūdz aktieris, režisors un dramaturgs Ēriks Vilsons.


Monoizrādes pamatā ir Ērika Vilsona bērnības atmiņas, viņa mammas Zentas Vilsones vēstules un trimdā sarakstītie dzejoļi, kā arī dienasgrāmatas fragmenti par Ērika Vilsona 2013. gada braucienu uz Magadanu. «Tas ir personisks skatījums uz vēstures notikumiem, manu dzimšanas vietu - Kolimas reģiona Magadanas pilsētu Krievijā. Pirmais vārds, kuru izrunāju, nebija ne latviešu, ne zviedru, ne angļu valodā. Tas nebija ne «mamma», ne «tētis».

Mans pirmais vārds, ko vajadzēja izrunāt ar paceltu dūrīti, bija krievu valodā «Dam!», kas brīvā tulkojumā varētu nozīmēt: «Ka es tev sadošu!»,» atceras Ēriks Vilsons, kura mamma par iesaistīšanos pretpadomju grupā un mēģinājumu bēgt uz Zviedriju tika apcietināta 1945. gada augustā, deportēta uz Sibīriju 1946. gadā. Ēriks piedzima tikai 1956. gadā, un, kad Ērikam bija pusotrs gadiņš, viņa vecāki varēja atgriezties Latvijā. «Man šķita, ka es neko neatceros no tā laika. 2013. gadā es devos uz savu dzimto pilsētu kopā ar režisori Dzintru Geku un citiem «Sibīrijas bērniem». Tas jau nebija nekāds izklaides brauciens, bet ielūkošanās savā pagātnē, savā dvēselē, un tas ir gan emocionāls, gan skarbs pārdzīvojums, un, tikai tur esot, es atskārtu, ka patiesībā daudz kas joprojām mīt manā zemapziņā,» stāsta Ērika Vilsons, piebilstot, ka šis brauciens deva iespēju uz viņa dzimto vietu - Magadanu - paskatīties ar savas nu jau aizsaulē aizgājušās mammas acīm.


“Es centīšos izstāstīt savu stāstu – un savas mammas stāstu. Izrāde kopumā būs veltījums manai mammai. Es vienmēr esmu centies skatīties ar mammas skatienu. Esmu ar viņu strīdējies, bet pēc tam, kad pats atgriezos no Magadanas, es esmu labāk izpratis mammas redzējumu, viņas dzīves uztveri un attieksmi pret pasauli.”

Lasīts 224 reizes

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli