Ceturtdiena, 07 Decembris 2017 16:13

Jēkabpili šogad rotās pusgadsimtu veca egle (FOTO) (VIDEO)

Informācijas avots:  Sandra Mikanovska
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Trešdien tika nocirsta un uz Jēkabpils Vecpilsētas laukumu atvesta pilsētas galvenā Ziemassvētku egle. Pēc tās devās Jēkabpils mērs Raivis Ragainis, mēra vietnieks Andris Rutko, deputāts Kaspars Ģirģens, pilsētas māksliniece Sanda Mālniece, SIA “Jēkabpils pakalpojumi” valdes priekšsēdētājs Jānis Hauka, uzņēmuma ražošanas tehniķe Ingūna Avotiņa, tehniskie darbinieki, kā arī vietējo plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.

Kad Jēkabpils pilsētas galvenā egle, no vairākām aplūkotajām, bija izraudzīta, Radio1.lv uz nelielu sarunu aicināja Raivi Ragaini, Andri Rutko un Kasparu Ģirģenu.

Kādas ir jūsu ģimenes Ziemassvētku tradīcijas?

Raivis Ragainis: Egli rotājam katru gadu. Man ir gan mākslīgā, gan arī laukos aug dabīgās egles. Vienu gadu izrotājam mākslīgo egli, bet tad sagribās, lai būtu dabīga, smaržotu skujas un nākamājā gadā rotājam dabīgo, bet tad atkal kļūst žēl nocirstā koka un nobirušo skuju un citā gadā rotājam mākslīgo. Tā katru gadu mums ir citāda egle. Ģimenē s nav kaut kādu īpašu tradīciju, svētkus svinam kā visi - mājās ģimenes lokā, klājam svētku galdu un apmaināmies dāvanām.

Andris Rutko: Tāpāt kā daudzi citi, esmu jau iededzis pirmo sveci Adventes vaināgā. Mana ģimene dzīvo ārzemēs, ar viņiem sazinos virtuāli, esmu bērniem jau aizsūtījis Ziemassvētku dāvanu paciņas. Savukārt Ziemassvētkus pavadīšu kopā ar draugiem pie eglītes.

Kaspars Ģirģens: Ziemassvētkos ar ģimeni ejam uz baznīcu, pēc tam pulcējamies pie svētku galda un vakaru pavadam ģimenes lokā.

Kā notiek egles rotāšana?

Raivis Ragainis: Mans uzdevums nostiprināt egli kājā, lai viņa turētos taisni un negāztos, tālāk sieva ar meitu divatā rotā egli. Tas ir viņu ziņā. Eglīšu rotājumi mums saglabājušies gadu no gada un nemainās. Mūsu mājās egle nav ar rotājumiem pābagāta.

Andris Rutko: Eglīti rotāju katru gadu, tradicionāli ar mantiņām, lietutiņiem, gaismas virtenēm. Tās visas man ir saglabājušās jau gadiem ilgi, jaunas iegādājos reti. Visi eglīšu rotājumi ir skaisti un man nav kāda izteikti mīļākā rotājuma.

Kaspars Ģirģens: Ziemassvētku eglīti iegādājamies augošu podā, lai pēc tam to var izstādīt laukā. Egli rotājam visa ģiemene kopā. Eglītes rotājumi ir dažādi gan tādi, kas saglabājušies gadu no gada, gan arī jauni. Katru gadu nopērkam arī jaunus rotājumus.

Kādu vēlaties redzēt Jēkabpili Ziemassvētkos?

Raivis Ragainis: Apsveicama ir deputāta Kaspara Ģirģena iniciatīva, aicināt uzņēmējus rotāt Ziemassvētku egles. Tas, ko es vēlētos redzēt, lai katrs jēkabpilietis savā logā vai pagalmā iedegtu Ziemassvētku svečturi, gaismas virteni vai eglīti. Ziemassvētku noskaņu nerada viena skaista egle pilsētas centrā, to rada kopskats, kopējā Ziemassvētku noskaņa un sajūta pilsētā.

Andris Rutko: Lai pilsētā būtu Ziemassvētku atmosfēra, lai būtu radīta vide, kas liecinātu par svētkiem.

Kaspars Ģirģens: Izgaismotu. Tradīcija izgaismot māju un pagalmu mūsu ģimenē ir dabiska, pat neatceros kā un kad tas sākās, to daram katru gadu. Tas ir mūsu ģimenes mākslinieciskais “piesitiens”. Mamma ir mākslas skolā mācījusies. Tā ir tāda iekšēja nepieciešamība, sacensība – radīt kaut ko skaistu.

Ko novēlat Ziemassvētku gaidīšanas laikā jēkabpiliešiem?

Raivis Ragainis: Vispirms – stipru veselību, jokojot var sacīt, lai iesnas ir nopietnākā saslimšana, un laimi. Veselību un laimi. Neatkarīgi no tā vai cilvēks ir bagāts vai nabadzīgs, mums visiem jājūtas laimīgiem, ja cilvēks ir laimīgs – viss ir kārtībā, ja cilvēks nav laimīgs, tad nav nozīmes, cik jums ir naudas. Mēdz teikt, ka laimīgs ir nevis tas, kuram daudz naudas, bet tas, kuram tās pietiek. Uz Titāika gandrīz visi bija bagāti, bet viņiem pietrūka veiksmes un laimes. Lai laime un veiksme jums smaida, lai ir stipra veselība.

Andris Rutko: Lai visiem būtu laba veselība, lai ģimenēm būtu iespēja sanākt kopā, satikties, lai mēs Ziemassvētku gaidīšanas laikā, satiekot cits citu smaidītu.

Kaspars Ģirģens: Pavadīt Adventu un svinēt Ziemassvētkus ģimenes lokā. Jauno gadu sagaidīt uz pozitīvas nots, galvenais censties darīt tā, kā pašiem patīk.

Jēkabpils galvenā egle tika atrasta, nocirsta un atvesta uz pilsētu no Dienvidlatgales reģiona Sēlijas virsmežniecības Viesītes meža iecirkņa. Mežkopis Andris Čikuts sākotnēji, pirms koks bija nozāģēts, prognozēja, ka egle ir apmēram 21 metru augsta un 35-40 gadi veca, taču, kad to nozāģēja, saskaitot celmā gadu gredzenus, izrādījās, ka egle ir gandrīz pusgadsimtu veca – 49 gadus un aptveni 25 metrus gara. Vecpilsētas laukumā viņa gan nebūs redzama visā raženajā augumā, kāda tā bija mežā, egle tiks saīsināta līdz 16 -17 metru garumam. Jēkabpils pilsētas māksliniece Sanda Mālniece informē, ka gan drošības apsvērumu dēļ, lai vējš neapgāž tik augstu koku, gan arī tīri tehnisku iemeslu dēļ, jo pašvaldībai pieejamais pacēlājs ļauj izrotāt egli apmēram 16 metru augstumā.

Šogad egles nozāģēšana un atvešana uz pilsētu SIA “Jēkabpils pakalpojumi” sagādāja grūtības, jo koks bija neparasti kupls un liels. Bija nepieciešama apmēram stunda līdz uzņēmuma tehniskajiem darbiniekiem izdevās koku, nesalaužot kuplos zarus, kas stiepās pāri kravas kastes malām gandrīz līdz zemei, ievietot automašīnā vešanai uz pilsētu.

Egles rotāšana notiks piektdien, 8.decembrī, savukārt svinīga iedegšana 9.decembrī, kad jau no pulksten desmitiem rītā Vecpilsētas laukumā norisināsies Ziemassvētku tirdziņš. Savukārt pulksten 16.00, pēc Jēkabpils mēra Raivja Ragaiņa uzrunas, svinīgi tiks iedegta egle un norisināsies pasākums bērniem kopā ar rūķu meiteni un jautrajiem burundukiem.

Sanda Mālniece atklāj, ka šogad egles rotāšanai tiks izmantoti pagājušā gada rotājumi, taču būs arī kāds negaidīts papildinājums. Līdzīgi kā iepriekšējos gados pie egles izvietosies "Rūķu māja", kur jēkabpiliešus un pilsētas viesus sagaidīs Salavecītis. Šogad paredzēts izgaismot šo “Rūķu māju”, lai diennakts tumšajā laikā tā sniegtu gaismas akcentu vecpilsētas laukumā. Pie egles paredzēti arī citi pārsteigumi, kas patlaban netiek vēl atklāti.

Sanda Mālniece teic, ka līdz sestdienai jau daļēji ar Ziemassvētku gaismas dekoriem būs izgaismota pilsēta, bet līdz 15.decembrim Jēkabpils ielās, laukumos un satiksmes apļos būs izvietoti 130 gaismas dekori. Gaismas bumbas jau iedegtas Kena parkā un gaismas elementi – sniegpārslas - vairākos pilsētas skvēros. Šogad dažādus gaismas elementus paredzēts izvietot Brīvības un Rīgas ielās, kā arī atsevišķos posmos Madonas, Daugavpils, Zīlānu ielās un uz tilta pār Daugavu. Uz tilta būs izvietoti tie paši gaismas dekori kā pērn, tikai tajos gaismas intensitāte būs paspilgtināta, jo pērn no iedzīvotājiem tika saņemta kritika, ka gaismas elementi nav pietiekami spoži. Savukārt iecere izgaismot tilta pār Daugavu lejasdaļu vēl netiks īstenota, to realizēs kādā no nākamajiem gadiem, ja pašvaldība šim nolūkam budžetā atvēlēs naudu.

Sanda Mālniece piebilda, ka šogad mainīta gaismas rotājumu izvietošanas kārtība. Tie, kas pērn atradās uz dambja pie Daugavas, šogad tiks izvietoti Brīvības ielā posmā no Katoļu ielas līdz pareizticīgo klosterim. Tāpat arī šogad gaismas elementus izvietos transporta kustības apļos – Rīgas ielā, pie valsts karoga masta un Brīvības - Vienības ielas aplī. Šogad interesants gaismas dekors būs Vecpilsētas laukumā pie skulptūras “Lūsis” uz strūklakas platformas. Tur atradīsies gaismas bumba, kurā mazākie jēkabpilieši varēs iekāpt un pasēdēt uz soliņa. Šo dekoru izvietos nākamajā nedēļā.

Ziemassvētku - Jaunā gada dekoru noma, piegāde, montāža un demontāža Jēkabpils pilsētas noformējumam pašvaldībai izmaksās vairāk nekā 22 000 eiro, informē sanda Mālniece. No šīs summas lielākā daļa - 20 510 eiro, tiks izlietota par Ziemassvētku-Jaunā gada dekoru nomu, piegādi, montāžu un demontāžu, ko veiks iepirkuma konkursā uzvarējusī Baldones novadā reģistrētā SIA "AM noma", kas arī bija vienīgais pretendents. Pārējā nauda tiks izlietota, lai apmaksātu citu firmu, kas nodrošinās dažādus darbus saistībā ar gaismas dekoru izvietošanu un Ziemassvētku galvenās egles iedegšanas pasākuma nodrošināšanu. Šīs firmas ir – SIA “Jēkabpils pakalpojumi”, SIA “Bauren”, SIA “Attīstības partneri”, SIA “United Workshops”, SIA “Ramirent” un SIA “AJV grupa”.

Sanda Mālniece sacīja, lai vairotu Ziemassvētku noskaņu pilsētā, iedzīvotāji aicināti izrotāt ar gaismas virtenēm un citiem dekoriem savu māju logus, sienas, pagalmus un balkonus. Arī šogad pasvaldība ir izsludinājusi Ziemassvētku – Jaungada rotāšanas konkursu.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība informē, ka saistībā ar Jēkabpils galvenās egles iedegšanas pasākumu Vecpilsētas laukums būs slēgts transporta kustībai no 8.decembra plkst. 24.00 līdz 9.decembra plkst.20.00.

Lasīts 1804 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 07 Decembris 2017 22:20

Komentāri  

0 #2 fredis 2017-12-10 13:36
katru gadu plika skiba egle topa jekabpili rotajumiem naudas nau
Citēt
+1 #1 Guest 2017-12-08 09:18
Jēziņ, cik daudz bilžu. No domes visi apsamaukušies kā uz vizīti pie prezidenta, pat Ragainis deputāta mētelī un tajā tizlajā šallē. Senajos laikos rakstu dījumus neadīja karoga krāsās. Tagad viss, kas nekust sakrāsots, un baigi tautiski izskatās? Tizli. Vienīgais cilvēks, kurš ir saģērbies kā uz mežu, tas ir Rutku Andris. Vot tas ir mužiks! Īstenībā tā egle uz laukuma nemaz neiederas. Pat izpušķot nejēdz.
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli