Sestdiena, 16 Decembris 2017 19:50

Sociālā vietnē diskutē par Ziemassvētku dekorācijam Jēkabpils Kena parkā (FOTO)

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Pagājušajā nedēļā preses konferencē, tiekoties vietējo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem ar Jēkabpils domes vadību viens no jautājumiem, kas tika pārrunāts bija pilsētas sapošana/izgaismošana, sagaidot Ziemassvētkus un Jauno gadu. Galvenais pārmetums no iedzīvotājiem, kas izskanējis sarunās ar žurnālistiem ir vēlme redzēt pilsētu Ziemassvētku rotā no galvenās egles Vecpilsētas laukumā iedegšanas brīža, nevis tikai nedēļu pirms Ziemassvētkiem, jo tad gaidīšanas laiks ir pārāk garš, bet pilsēta izrotāta/izgaismota īsu brīdi. Iedzīvotāji ir izteikušies, ja kavēšanās saistīta ar naudas līdzekļu taupīšanu no pašvaldības puses, jo skaidrs, ka par īsāku gaismas elementu nomas laiku mazāk jāmaksā, tad varbūt nav vērts vispār tērēt šādam pasākumam līdzekļus.

 Jēkabpils domes izpilddirektors Guntars Gogulis piekrita šim aizrādījumam un skaidroja, ja iepriekšējos gadus kavēšanās bijusi, jo netika laikus iedoti līdzekļi pilsētas izgaismošanai un gaismas elementu nomai, tad šogad līdzekļi bija piešķirti laikus un nomas līgumi noslēgti laikus, taču pēc tradīcijas vai ieraduma tie noslēgti jau par ierasto laika periodu, proti, ka visi paredzētie gaismas elementi pilsētā iemirdzas apmeram līdz 15.decembrim jeb nedēļu pirms Ziemassvētkiem. Savukārt tie gaismas elementi, kas jau ir stacionāri izvietoti pilsētā, piemēram, gaismas bumbas Kena parkā vai sniegpārslas un zvaigznes atsevišķos skvēros, iedegti reizē ar pilsētas galveno egli. Guntars Goguli sacīja, ka nākamgad šī kārtība tiks mainīta un Ziemassvētku gaismas rotājumi pilsētā iemirdzēsies reizē ar galvenās egles iedegšanu Vecpilsētas laukumā.

Radio1.lv pagājušajā gadā rakstīja, ka iedzīvotāji izteica neapmierinātību ar tilta pār Daugavu izgaismošanu, jo ar rokām veidotie krāsainas gaismas vijumu spožums, viņuprāt, bija pārāk blāvs. Šogad, pēc jēkabpiliešu lūguma, šajos vijumos izņemtas krāsainās gaismas virtenes, kas tur bija pēc mākslinieku sākotnējās ieceres un ievietotas špožas sudraboti baltas gaismas virtenes. Taču vai šogad gaismas rotājumi uz tilta izskatās labāk, ir diskutējams jautājums. Viena no pilsētas māksliniecēm sarunā ar Radio1.lv sacīja, ka pērn izvietotie rotājumi no mākslinieciskā skatījuma viennozīmīgi bijuši augstvērtīgāki. Jā, šogad tie ir spožāki un spilgtāki, labāk pamanāmi un vairs neslēpjas klusinātas gaismas toņu rakstos, taču tie, pēc mākslinieces domām, ir zaudējuši savu sākotnējo burvību. Atklāts paliek jautājums, vai vienmēr vides māksliniekiem un dizaina speciālistiem jāpiekāpjas visām prasībām, iespējams, ar kvalitatīvu vides objektu, pat, ja sākotnēji tas netiek saprasts un pieņemts, jāaudzina sabiedrībā izpratne, kas ir māksla, gaume, kvalitāte.

Preses konferencē tika arī runāts par deputāta Kaspara Ģirģena iniciatīvu – uzrunāt pilsētas uzņēmējus izrotāt katram savu egli. Visi atzīmēja, ka iniciatīva ir laba un atbalstāma. Taču ir arī zināmas problēmas ar ieceres realizēšanu. Jēkabpils mērs Raivis Ragainis sacīja, ka viena no galvenajām problēmām ar ko saskārās šīs akcijas dalībnieki, ka daudzviet, kur egles tiek rotātas, nav iespēju tās izgaismot, piemēram, egli pie vēsturiskās zīmes “Jēkabpils”, Zīlānu ielā un citviet un līdz ar to šo egļu rotājumi paliek nepamanīti, jo ziemas tumšajā laikā bez gaismas virtenēm rotājumi eglēs nav saskatāmi. Tā kā patlaban gaisma uzaust ap deviņiem no rīta un pēc četriem pēcpusdienā jau ir tumšs, tad liela daļa pilsētas iedzīvotāju šīs egles nepamana, jo tie uz darbu un no darba pārvietojas diennakts tumšajā laikā. Raivis Ragainis sacīja, ka atsevišķās vietās, kā risinājumu, akcijas organizētāji izvietoja prožektorus egļu izgaismošanai. Tāpat arī Jēkabpils mērs uzsvēra, ka šogad pašvaldības speciālisti fiksē problēmas ar egļu rotāšanu, taču procesā neiesaistās un tās nerisina. Problēmas tiek fiksētas, lai nākamgad akcijas laikā jau būtu gatavi risinājumi egļu izgaismošanai un citu problēmu novēršanai.

Deputāta Kaspara Ģirģena iniciatīva izraisījusi arī plašāku diskusiju. Sociālajā vietnē facebook.com Līvānu “Mūsdienu mākslas galerijas” viena no dibinātājām un veidotājām Lāsma Vindule izteikusi pārdomas par izvietotajām dekorācijām Jēkabpilī, Kena parkā un pilsētas vizuālo tēlu.

 Viņa raksta:

 “Jēkabpils domes deputāts Kaspars Ģirģens ziņo, ka pilsētas centrālajā parkā izvietots Ziemassvētku noformējums, citēju: "Jēkabpils Mākslas skolas bērnu darbi Kena parkā. Liels paldies veikalam SIA “Sedumi”, galdniecības uzńēmumam SIA “Seldedze”, būvniecības uzńēmumam “Erbauer group” un kafejnīcai “Celavējš” par bērnu ideju realizāciju".

Visu cieņu deputātam, kurš šogad uzņēmies pilsētas svētku noformējuma patrona lomu, tomēr, lūdzu, lūdzu, lūdzu - ļaujam lietas darīt profesionāļiem. Vides mākslinieki/dizaineri vairs sen nav kaut kas reti sastopams un nezināms. Ja tā, laiks iepazīties : ) Zaķīšiem un kaķīšiem ir vieta bērnudārzā (arī par to vēl var padiskutēt), pilsētas centrā šāds infantilisms, manuprāt, neko labu par mums pašiem nesaka.

Un ļaujiet strādāt ne tikai profesionāliem māksliniekiem/vides dizaineriem, bet ļaujiet arī bērniem realizēt savas fantāzijas - stipri apšaubu, ka mākslas skolas (!) audzēkņi paši izvēlējās pārzīmēt dalmāciešu multenes tēlus. Vismaz, kad Mūsdienu mākslas galerijā rīkojām bērniem tēlniecības meistardarbnīcu un ļāvām izpausties, nevis devām uzstādījumu kādam jāizskatās rezultātam, darbi tapa šādi - https://www.facebook.com/pg/musdienumaksla/photos/?tab=album&album_id=1319347151512868

Cik labi, ka valstī uzsākta programma "Skolas soma", kā ietvaros skolēniem tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras vērtības. Lūdzu, vediet bērnus (un dodieties līdzi paši) uz galerijām, muzejiem, izglītojieties un "izaugam" tālāk par pirmsskolu!

Es apzinos, ka gaumes ir dažādas, daļai sabiedrības patīk tas, kas šobrīd redzams Kena parkā, bet es tomēr esmu par to, ka pilsētai jāpiedāvā arī kaut kas "līmenī", Tāpēc priecāšos, ja komentāros padalīsieties ar savu viedokli….. Vēlreiz uzsveru - es aicinu diskutēt par pilsētas vizuālo tēlu, nevis noniecinu bērnu darbus. Ģirģena kungs ļoti aktīvi norāda uz citu kļūdām un neizdarībām, jābūt gatavam arī pašam saskarties ar kritiku. Jo, lai arī darbu izpildīja bērni, ne viņi šo dekorēšanas projektu vada, bet konkrētais deputāts.”

Atbildot vai komentējot šo viedokli, diskusijā iesaistījušies vairāki cilvēki. Lūk, daļa no izteiktajie viedokļiem:

 Gerda Grišule: “Hahaha jaa taadas idejas dekoraacijas man mazliet padomju laikus atgaadina? Bet leeti pilseetas domei”.

Lāsma Vindule: Šo, kā saprotu no deputāta ieraksta, nav likusi dome, tā ir viņa/mākslas skolas/uzņēmēju realizēta iecere (lai mani palabo, ja kļūdos). Dome ir uzstādījusi daudz un dažādu citu noformējumu. Šajā gadījumā - privāta iniciatīva no vienas puses ir forši, no otras puses - izpildījums nav tas labākais. Un tavs komentārs parāda, ka cilvēkiem šīs figūriņas tiešām var likties kā domes izpildījums. Vēl bēdīgāk.

 Daina Eglīte (red.piezīme: Jēkabpils Mākslas skolas pasniedzēja): Gribētu iebilst. Man šķiet maz ticams, ka dalmācieša un citi multeņu tēli būtu bijis konkrēts domes deputāta pasūtījums. Šeit jāņam vērā, ka Jēkabpils mākslas skola ir bērnu mākslas skola un lielākā daļa skolnieku ir vecumā no 7 - 16 gadiem, pie tam katrā mācību gadā skolniekam jāapgūts noteikta mācību programma aptuveni 8 -10 stundas nedēļā. Šādām palildus iniciatīvām un ārpusmācību programmas veltītām aktivitātēm nebūtu jābūt prioritātei. Nevar bērnu radītās dekorācijas salīdzināt ar dizaineru darbiem un noniecināt, to ko viņi no sirds darījuši. Tie tomēr ir bērni un viņi rada tādās lietas, kas pašiem šķiet mīļas un patīk. Protams, ja viem viņiem nav dotas konkrētas norādes vai uzdevumi.

 Lāsma Vindule: Es arī nesalīdzinu. Es tieši saku - vai nu dodam to darīt profesionāliem māksliniekiem, vai arī ļaujam darīt bērniem, bet tad maksimālā rīcības un ideju brīvībā viņiem. Rezultāts, manuprāt, būtu ļoti interesants! Un piekrītu, ka ar šādiem ārpusmācību darbiem bērni tiek zināmā mērā noekspluatēti. Tāpat kā brīvprātīgie jaunieši bieži ir bezmaksas darbaspēks. Šajā gadījumā es vēršu uzmanību uz to, kādu iespaidu šis noformējums atstāj par pilsētu (jo centrālais parks). Tie cilvēki, kas diendienā iziet cauri parkam, tajā skaitā atbraucēji, tiktāl neanalizēs - kas un kāpēc tādā izpildījumā taisīja.

Kaspars Ģirģens: Lāsmai Vindulei . Jūs kā profesionālais mākslinieks un Jēkabpils pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists varējāt piedalīties sanāksmē un paust savas idejas ko vēlaties redzēt pilsētā. Informācija par sanāksmi bija pieejama. Tagad noniecināt bērnu darbus nebūtu korekti. Vēršu uzmanību, ka pašvaldībai šie projekti izmaksāja 0,00 EUR.

 Lāsma Vindule: Lai gan cenšos sekot līdzi informācijai, nezināju par šādu sanāksmi, kurā bija aicināts ikviens. Un pats svarīgākais - atšķiriet kritiku no noniecināšanas. Jums būtu jābūt gatavam dzirdēt ne tikai komplimentus.

 Kaspars Ģirģens: Lāsmai Vindulei: Šobrīd ir palikusi neizdekorēta egle pretī domei. Ar lielāko prieku vēlētos, lai Jūs uzņematies un parādiet kādai jāizskatās augstākai mākslai. Tāpat esat laipni aicināta otrdien 19.12. plkst. 16.30 Kena parkā atklājot šo pasākumu pie siltas tējas un pīrādziņiem visiem Mākslas skolas bērniem izstāstīt kādēļ viņu idejas neiederās pilsētas vidē un kā jāsāk domāt par augstāku mākslu.

Lāsma Vindule: Kaspar, jūs vēl pasakiet, ka man patversmes zvēriņi nepatīk, lai pataisītu par totālu nelieti :) man kā pilsētas iedzīvotājam ir tiesības izteikt viedokli, arī tad , ja tas nekomplimentē. Un paldies par piedāvājumu, apsolu, ka noteikti ar Mūsdienu mākslas galeriju nākošgad piedalīsimies! Man šāda iespēja daudz nozīmē un atbildība ir liela, bet termiņš nedēļa, lai izrotātu publisku objektu, ir, piedodiet... Es nopietnāk gatavojos.

Iedzīvotāju, tajā skaitā arī deputātu iniciatīvas pilsētas izrotāšanai Ziemassvētkiem ir tikai apsveicamas. Taču, ja ņem vērā, ka par Jēkabpils, vienas no Latvijas lielpilsētām, vizuālo tēlu gan uzslavas, gan nopēlumi, tātad atbildība, tik un tā būs jāuzņemas pašvaldības atbildīgās jomas speciālistiem, iespējams, ka tiem jau no idejas realizācijas brīža ir jāstrādā kopā, neliedzot savu padomu un ieteikumus.

 Jēkabpilī patlaban norisinās arī tradicionālais Ziemassvētku rotājumu konkurss, kurā aicināti iesaistīties iedzīvotāji un viņiem - savu māju pagalmos, balkonos un logos, atšķirībā no publiskās pilsētvides, – ir absolūti brīva izvēle, kā veidot savu Ziemassvētku dekorāciju un izgaismojumu. Šī konkursa dalībnieku vērtēšana sāksies nākamnedēļ. Jāpiebilst, ka jau daudzu daudzu gadu garumā šajā konkursā uzvaras laurus plūkusi Ģirģenu ģimene, kas allaž pratusi pārsteigt ar gaismas objektiem savas mājas pagalmā.

 Foto: Publicētās Kaspara Ģirģena fotogrāfijas facebook.com

 un Lāsmas Vindules facebook.com - divi attēli no Mūsdienu mākslas galerijā rīkotajām bērnu tēlniecības meistardarbnīcām. 

 

Lasīts 3031 reizes

Komentāri  

0 #37 Veselais saprāts? 2018-01-07 15:42
Piesienas pie bērnu darbiem, bet tai pašā laikā Līvānu centrā viņas vīrs uzmeistaro soliņu ar asām metāla kniepadatām. Foto: http://www.latvijasradio.lsm.lv/lv/galerija/livanu-tematiskie-solini.gal119/
Citēt
0 #36 Kiki 2017-12-22 10:37
Liels paldies jaunajai elpai pilseta ,loti skaista sogad svetkos priems skatities.vieni gais lugums pagasa gada iegadatos krustus uz stabiem Krustpils puse nakamgad nomainit pret kautko citu tie ir briesmigi.bet par parejo liels prieks var redzet ka kautkas mainas un uz labo pusi
Citēt
+8 #35 Kristīne 2017-12-19 19:37
Man piemēram nu ļoti patīk tas dekorācijas kena parkā. Bērniem arī patīk, un vai tad tas nav pats galvenais. Visu pie mums grib uzfrisinat līdz Eiropai, bet dažkārt gribas lai ir vnk silti un skaisti. Paldies Kasparam un bērniem kas to visu zīmēja.
Citēt
+8 #34 Guest 2017-12-19 16:09
Īpaši jauki izskatās aplis un rotājumi pie tilta.prieks, ka privātmāju iedzīvotāji arī izdomā arvien jaunas idejas rotājumiem.
Citēt
+7 #33 caurbraucot 2017-12-19 15:59
Šogad ļoti skaisti rotājumi jūspusē!Novērtē jiet to kas jums ir!
Citēt
-4 #32 Guest 2017-12-19 15:24
Palasot šo visu......griba s skaitīt kā mantru- es neesmu no Jēkabpils, es neesmu no Jēkabpils...sku mji...
Citēt
+5 #31 Ināra 2017-12-19 08:20
Atklāšu Jums noslēpumu, Jēkabpils iedzīvotāji lielākā daļa ir normāli cilvēki un nespēj novērtēt Jūsu augstās mākslas lidojumus. Varbūt vajadzēja Kena parkā uzlikt sētu un nokrāsot baltu ar sniegpārslām kā uz 18.novembra svētkiem Brīvības ielas aplī - augstās mākslas dekorācijas sēta nokrāsota karoga krāsās?
Citēt
-2 #30 Guest 2017-12-18 22:59
Citēju Neatbalstu:
Neatbalstu Lāsmu. Kur tad Lāsma bija visu šo laiku? Vai mākslas līmenis Jēkabpilī bija ok?

Nevēlos iesaistīties diskusijā ,bet ņemt vērā pētījumu un antropologu vērtējumu,ka sabiedrība,kurā iztrūkst kritiskās domāšanas segments ir ļoti viegli manipulējama.
Citēt
+2 #29 Neatbalstu 2017-12-18 21:52
Neatbalstu Lāsmu. Kur tad Lāsma bija visu šo laiku? Vai mākslas līmenis Jēkabpilī bija ok?
Citēt
-3 #28 Guest 2017-12-18 20:55
Citēju GN:
Malacis, Lāsma! Jo vairāk būs cilvēku kam rūp pilsētas tēls, jo labāk. Jēkabpils kopumā5bqve ir ļoti nolaista pilsēta.
Ģirģena kungam ir visas iespējas izpausties, ja, protams, ir uz kaut ko spjīgs

Atbalstu Lāsmu! Bet varbūt tā ir karma būt pilsētai,kur mākslai nav vietas,arī kritiskai do un asociatīvai domāšanai. Neesam ne Rīga,ne Kuldīga.Esam tirgotāju pilsēta.
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli