Pirmdiena, 25 Jūnijs 2018 19:02

Rīgas zoodārza lūšu ģimenei pieaugums

Informācijas avots:  www.jekabpils.lv
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Lūšu pārim Kamēlijai un Rubīnam, kuru aizbildņi ir Jēkabpils pilsēta, šī gada 28.martā piedzimuši dvīnīši - puisītis un meitiņa. Nu mazie jau krietni apvēlušies un rotaļājas kopā ar vecākiem un jaunuli - lūsēnu, kas dzimis pagājušajā gadā. Un tas nozīmē – laiks vārda došanas svētkiem, ko atkal uzticēsim Jēkabpils pilsētai!

Lūšu pāris Kamēlija un Rubīns zoodārzā mīt no 2011. gada. Kamēlija dzimusi Kurzemē - zoodārza filiālē „Cīruļos”, lūšu papus Rubīns ir vidzemnieks, kurš kā mazulis tika atrasts kādā pagalmā Smiltenes pusē. Pāris ir ļoti saskanīgs, un kopā sagaidīti vairāki lūšu mazuļi.

Jēkabpils pilsētas pašvaldība par Rīgas zoodārza lūšu aizbildņiem kļuva 2013. gada novembrī, kad pie lūšu mītnes parādījās uzraksts „Jēkabpils lūšu rezidence”. 
 Kāpēc tieši Jēkabpils pilsēta kļuvusi par lūšu aizbildni? Jo pilsētas ģerbonī attēlots sudraba laukumā zem egles uz labo pusi ejošs lūsis dabīgās krāsās. Jēkabpils ģerboņa zīmējumu Heraldiskā komisija pieņēma 1924.gada 21.novembrī. Šādam zīmējumam bijusi arī sava priekšvēsture. Leģenda vēsta, ka reiz Kurzemes hercogs Jēkabs devies medīt. Ilgi viņš klīdis pa savas hercogistes mežiem, bet medījums nav gadījies. Beidzot viņš nonācis Daugavas krastā, un te zem kuplas egles – lūsis. Hercogs nomedījis lūsi un pamanījis, ka tuvumā ir neliela pilsētiņa. 1670.gada 12.februārī Kurzemes hercogs Jēkabs te dibināja pilsētu Jakobstadt jeb Jēkabpili.

Ziemeļu lūsis ir iekļauts apdraudēto dzīvnieku sarakstā. Rīgas Zooloģiskais dārzs jau vairāk nekā 20 gadus piedalās lūšu vairošanas un nebrīves populācijas menedžmenta programmā (ESB – Eiropas ciltsgrāmata). Pēdējo 10 gadu laikā vairāk kā 10 gan Rīgas zoodārzā, gan zoodārza filiālē „Cīruļi” dzimušie lūsēni nosūtīti uz citiem zoodārziem un Polijas WWF vadītajam šīs sugas reintrodukcijas projektam Polijā. Nesen tika saņemta arī ļoti priecīga ziņa – lūšu tēviņš, kurš dzimis pagājušajā gadā zoo filiālē Cīruļos un šī gada janvārī aizvests uz Jablonovas dabas parku Polijas ziemeļos, piedalās lūšu reintrodukcijas projektā Polijā un ir veiksmīgi izveidojis pār ar tur mītošo lūšu dāmu. 

Pienācis laiks izvēlēties vārdiņus mazajam lūšu puisēnam un meitenei!
Varbūt Tev ir kas padomā? Aicinām sūtīt potenciālos vārdiņus uz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. un varbūt tieši Tavs izvēlētais vārdiņš tiks dots mazajiem lūsēniem.

Lasīts 675 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 28 Jūnijs 2018 18:07

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli