Piektdiena, 29 Jūnijs 2018 10:08

Mediķi pauž satraukumu: Jēkabpilī no augusta samazina ātrās palīdzības brigāžu skaitu naktī

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(1 Balsot)

Jēkabpils Brigāžu Atbalsta centrā ir saņemts rīkojums, ka no 1.augusta Jēkabpilī vienai neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādei un Viesītē vienīgajai brigādei tiek likvidētas nakts stundas. Līdz ar to Jēkabpilī no augusta nakts laikā darbosies tikai divas ātrās palīdzības brigādes, savukārt Viesītē neviena. Tas var radīt situāciju, ka ne visi pacienti saņems pietiekami ātri mediķu palīdzību un kādam tas var izrādīties arī liktenīgi. Šādas bažas sarunā ar Radio1 pauda Neatliekamās Medicīniskās Palīdzības Dienesta Darbinieku Zemgales Reģiona Arodorganizācijas priekšsēdētāja un Jēkabpils ātrās palīdzības dienesta mediķe Marija Pentjukova.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Jēkabpils brigāžu atbalsta centrā pašlaik uz izsaukumiem reaģē trīs diennakts brigādes, kā arī viena dienas brigāde. DienNo augusta vienu no diennakts brigādēm pārveidos par dienas, tādējādi Jēkabpilī nakts stundās dežūrēs divas brigādes, bet dienas laikā uz izsaukumiem reaģēs kā līdz šim četras brigādes. Jēkabpils brigāžu atbalsta centra darbinieki ir uzrakstījuši protesta vēstuli, kuru parakstījuši vairāk nekā 60 darbinieku. Ar šo vēstuli iepazīstināts arī Jēkabpils mērs Raivis Ragainis.

Marija Pentjukova skaidro, ka saskaņā ar likumu brigāžu skaits tiek piemērots uz noteiktu iedzīvotāju skaitu brigādes darbības teritorijā, kas pēc normatīvajiem aktiem vajadzētu būt viena brigāde uz 10 līdz 11 tūkstošiem iedzīvotāju. Samazinot brigāžu skaitu nakts laikā, Jēkabpilī šis rādītājs būs daudz augstāks gandrīz 12 tūkstoši iedzīvotāju, kas jāpkalpo vienai brigādei, neņemot vērā iedzīvotājus, ko Jēkabpils ātrās palīdzības brigādes apkalpo ārpus pilsētas apkārtējo novadu teritorijās.Tas nozīmē, ka no augusta vienai brigādei apkalpojamo iedzīvotāju skaits nakts stundās gandrīz dubultosies. Pentjukova norāda, ka daudzu profilu pacienti tiek hospitalizēti uz Rīgu, Daugavpili, Ģintarmuižu vai Sauriešiem, ja nepieciešama palīdzība situācijās ar bērnu traumām, bērnu ķirurģijas, politraumām, atsevišķu gadījumu kardioloģijà, tuberkulozes, psihiatrijā un narkoloģijā. Jēkabpils slimnīcā neirologs, okulists, otolaringologs pieņem tikai dienas laikā līdz trijiem dienā, tāpēcarī šo profilu akūtie pacienti nakts laikā tiek hospitalizēti uz Rīgu, kas ir 300 km turp un atpakaļ, vai uz Daugavpili, kas ir 200km turp un atpakaļ. Ņemot vērā, ka Aizkrauklē darbojas divas brigādes un Pļaviņās viena, tad Jēkabpils ātrās palīdzības mediķi diezgan bieži dodas izsaukumos arī uz šīm kaimiņnovadu pilsētām. Jaunā rīkojuma ietvaros, Jēkabpils un Viesītes dienas brigāžu darba laiks būs no pulksten astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā. Turklāt beidzot maiņu pulksten desmitos vakarā daudziem darbiniekiem vairs nav iespēju tikt mājās. Līdz ar to arī jautājums - kas gādās par darbinieku drošu nokļūšanu savās dzīvesvietā, ja šajā laikā vairs nekursē sabiedriskais transports, paliek atvērts. Pentjukova uzsver, ka pastāv risks, ka lielas noslodzes brīžos iedzīvotājiem laicīgi netiks sniegta medicīniskā palīdzība, ka darbinieki būs spiesti iet prom no darba, vai organizēt sev pamatdarbu citur. Viņa uzskata, ka šīs reformas ir sasteigtas, nesaplānotas līdz galam un šobrīd var kaitēt sabiedrībai, jo tiek samazinātas Jēkabpils pilsētas un Jēkabpils novada iedzīvotāju tiesības saņemt neatliekamo palīdzību savlaicīgi. Mediķe piebilst, ka ar statistiku nevar paredzēt neatliekamās situācijas.

Marija Pentjukova ir tikusies arī ar Jēkabpils domes priekšsēdētāju Raivi Ragaini, aicinot pašvaldību viņa personā atbalstīt ātrās palīdzības mediķus un iestāties, lai Jēkabpilī netiek samazināts brigāžu skaits nakts stundās, līdzīgi, kā to jau ir darījuši vairāku citu pašvaldību vadītāji, rūpējoties par savu iedzīvotāju interesēm, piemēram, Valmierā un Rēzeknē. Turklāt Valmieras mērs ir panācis, ka brigāžu skaitu darbam naktī nesamazina. Jēkabpils mērs Raivis Ragainis sarunā ar Radio1.lv norādīja, ka šobrīd viņam nav pamata protestēt pret šīm reformām, lai to darītu esot nepieciešami “dzelžaini argumenti”, jo protestēt tikai tāpēc, ka nepatīk pārmaiņas, neesot nopietni. Ragainis uzskata, ja tiek veiktas reformas, tad tas notiek balstoties uz nopietniem aprēķiniem, kurus viņam neesot pamata apšaubīt. Tā kā ticis samazināts mediķu normālais pagarinātais darba laiks, dienestam bijis jārod finansējums algu nodrošināšanai maksai dubultā par naktsstundām un tikusi pārskatīta brigāžu noslodze, lai rastu līdzekļus iekšējos resursos. Šīs reformas nozīmējot, ka Jēkabpilī ātrās palīdzības brigāžu mediķiem no augusta samazināsies atalgojums, jo samazināsies darbs naktsstundās, kad par to tiek saņemta augstāka atlīdzība. Ragainis arī uzsvēra, ka viņam ir svarīgi, lai no šīm reformām neciestu Jēkabpils iedzīvotāji, tāpēc viņš ir nolēmis sazināties ar Neatliekamās palīdzības dienesta vadību un noskaidrot situāciju detalizētāk un ja tas būšot iedzīvotāju interesēs, tad arī protestēt pret gaidāmajām reformām.

Tikmēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša skaidro, ka visas ieceres balstītas uz rūpīgu esošās situācijas analīzi. Statistika liecinot, ka Jēkabpilī esot viens no zemākajiem izsaukumu skaitiem valstī tieši nakts stundās, šeit brigādes aizņemtība esot tikai 13 procenti no tā stundu laika, ko mediķi pavada dežūrā. Bukša uzsver, ka iedzīvotājiem nav jāuztraucas, jo uz ikvienu izsaukumu arī turpmāk tiks reaģēts, ja nepieciešams palīgā sūtot brigādes no tuvākajām kaimiņpilsētām. Lai sīkāk informētu par gaidāmajām izmaiņām, dienests plāno klātienē tikties ar Jēkabpils pilsētas pašvaldību un ātrās palīdzības darbiniekiem. Vizīte paredzēta 11.jūlijā.

Jau ziņots, ka Līdz gada beigām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests Latvijā dubultos dienas brigāžu skaitu, samazinot diennakts jeb nakts brigāžu skaitu. Patlaban no kopumā 188 brigādēm 18 ir dienas brigādes, bet pārējās strādā diennakts režīmā. Pēc izmaiņām dienas brigāžu skaits tiks palielināts divas reizes, proti, līdz 36 brigādēm. Vienlaikus nemainīšoties kopumā diennaktī strādājošo brigāžu skaits.

Dienesta direktore Liene Cipule skaidro, ka izmaiņas saistītas ar to, ka lielākā daļa jeb 80% izsaukumu notiek dienas laikā. Piemēram, dienā Latvijā tiek saņemti 963 izsaukumi, darbojoties 188 brigādēm, bet naktī - 243 izsaukumi, kurus veic kopumā 170 brigādes. Tādējādi veidojas paradokss, ka dienas laikā, strādājot intensīvi, atalgojums mediķim ir zemāks nekā mediķim, kurš strādā naktī ar mazāku izsaukumu intensitāti. Vienlaikus viņa norādīja, ka turpmāk iecerēts brigādes organizēt atbilstoši izsaukumu profilam. Uz izsaukumiem ar visaugstāko prioritāti dosies divu veidu diennakts brigādes - brigādes ar diviem mediķiem un šoferi, kā arī ārsta speciālista brigāde, kura ir bez šofera. Vidējas prioritātes izsaukumus apkalpos gan diennakts, gan dienas brigādes, kurās būs divi mediķi bez šofera. Savukārt zemās prioritātes izsaukumus apkalpos dienas brigādes un nakts brigādes, kurās varēs atrasties arī cilvēks, kurš apgūt ārsta palīga profesiju, lai uzlabotu savas praktiskās iemaņas.

Pēc Cipules paustā, brigāžu pārformēšanu kopumā varētu piedzīvot apmēram ceturtā daļa visu brigāžu.

Foto no privāta arhīva

FB IMG 1529002657482

Lasīts 12472 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 05 Jūlijs 2018 09:59

Komentāri  

0 #4 skats no malas 2018-07-21 01:00
Malači turpiniet balsot par [cenzēts] un [cenzets]... Driz elektribu varesiet razot ar dinamometru griezot riteni un pasi sevi arstet ar celmallapam
Citēt
+7 #3 Rikardo 2018-07-20 15:27
Ragaiņa kungs! Jau jau pēc aprēķiniem uz mūsu iedzīvotāju sakaitu var samazināt ātro palīdzību par 1/3, tad būsim godīgi un samazināsim domes štatu par 1/3.
Citēt
0 #2 Vietējais 2018-07-11 15:42
Minēts, ka šodien tikšanās... interesanti kāds ir sarunu rezultāts?
Citēt
+4 #1 NM 2018-07-03 08:07
Tad kad jekabpilī piegriež skābekli jauniem darbiniekiem, jo esošā elite pārāk ērti iesēdusies savās vietās, kad jauns darbinieks vienkarši sēž bez dežūrām, formāli eksistējot uz papīra, tad viss ir normāli, bet kad haļava beidzas un nākas pieņemt, ka tevi tulīt noliks vietā- ta sākas neapmierinājumi ... Vai nebūtu vadībai japastāsta kādas mahinācijas notiek visvarenās jēkabpils nmp iekšienē?
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli