Sestdiena, 17 Septembris 2016 14:12

Visā valstī iestājies meteoroloģiskais rudens, astronomiskais sāksies 22.septembrī

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Diennakts vidējā gaisa temperatūra visā Latvijā neatgriezeniski noslīdējusi zem +15 grādiem, kas nozīmē meteoroloģiskās vasaras beigas un rudens sākumu, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati un "Global Forecast System" prognozes.

Sagaidāms, ka tuvākajās diennaktīs valsts austrumos vidējā gaisa temperatūra noslīdēs nedaudz zem +10 grādiem. Atvasara šoruden varētu izpalikt.

Savukārt meteoroloģiskā ziema iestāsies tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra stabili pazemināsies zem nulles atzīmes. Parasti tas notiek novembra beigās, bet pēdējos gados meteoroloģiskā ziema Latvijā nereti sākusies tikai decembrī vai pat janvārī.

Astronomiskais rudens šogad sāksies 22.septembrī plkst.17.21. Tas iestājas brīdī, kad Saules diska centrs šķērso debess ekvatoru virzienā no debess sfēras ziemeļu puslodes uz dienvidu puslodi. To sauc par rudens ekvinokciju, savukārt Zemes dienvidu puslodē tad sākas pavasaris.

Šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu Saules gaismas un siltuma daudzumu. Diena un nakts visā pasaulē ir aptuveni vienāda garuma, tādēļ šo laiku mēdz dēvēt par vienādībām.

Tā kā par saullēktu un saulrietu sauc momentu, kad pie apvāršņa parādās vai pazūd Saules diska augšējā mala - nevis centrs, - un ņemot vērā gaismas laušanu atmosfērā, 22.septembrī dienas garums Latvijā vēl par 12 minūtēm pārspēs nakts garumu. Dienas un nakts ilgums vistuvākais būs 24. un 25.septembrī.

Dienas garums septembra otrajā pusē sarūk visstraujāk - katru nākamo dienu saule spīd par četrām minūtēm un 46 sekundēm mazāk.

Materiāls tapis sadarbībā ar BNS

Foto: jekabpils.lv

Lasīts 8319 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 21 Septembris 2016 16:26

Komentāri  

0 #2 Justine 2018-04-15 02:20
Greetings! Very helpful advice in this particular article!
It is the little changes which will mmake the most
significant changes. Thanks for sharing!

My blog ... Amir Ali: https://venorex.wordpress.com/
Citēt
0 #1 Muriel 2018-02-12 13:58
Great post.

Feel free to visit my web-site ... Where
Can I Find Someone to Write My College Paper: http://assignmenthelp24.com/where-can-i-find-someone-to-write-my-college-paper/
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli