Piektdiena, 30 Marts 2018 15:45

Kādu laiku prognozē aprīlī - Sulu, Putnu un Ūdeņu mēnesī?

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Atbilstoši februāra un pavasara pirmā mēneša marta nozīmīgajām dienām, kopumā aprīlis temperatūru ziņā būs tuvu vidējiem mēneša rādījumiem, bet Latvijas austrumos ar noslieci uz siltāku. Dažādu nokrišņu sadalījums nevienmērīgs. Austrumlatvijā nokrišņu mazāk, tuvāk jūrai – vairāk. Sulu mēneša pirmajā pusē turpināsies lēna un vienmērīga mērena pavasara nostiprināšanās, kas līdz ar to mazinās lielu palu iespējamību mazajās upītēs, tā savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

Viņš norāda, ka aprīļa pirmajā pusē laika apstākļi būs mainīgi. Dienās ap plus 5, 8 grādi. Uzspīdot saulītei temperatūra var paaugstināties līdz plus 10 un vairāk grādiem. Naktīs reizēm neliels sals līdz mīnus 5 grādiem. Nokrišņi mēneša sākumā dažādi. Gan lietus, slapjš sniegs un naktīs arī neliels sniegs. Pēc 10. aprīļa un mēneša vidū vairāk vējainu dienu, vairāk nokrišņu un temperatūras dienās ap plus 10, 12 grādiem. Aprīļa otrajā pusē laika apstākļi mainīsies un kļūs siltāks. Ja laikā pirms Jurģiem (23. aprīlis) vēl dažviet iespējamas nakts salnas, tad pēc tam jau bez nakts salnām, nokrišņi īslaicīgi un temperatūra dienā var pakāpties līdz plus 18 un 20 grādiem. Mēneša beigās silts lietutiņš un iespējami arī pirmie pērkona negaisi, bet pēc tiem laiks kļūs vēsāks un vēlāk, jau maija sākumā, arī ievzieda vēsums…

Tālāk sekojošais maijs kopumā rādās būt silts, saulains un pārsvarā sauss, kad sagaidīsim arī vasarīgu laiku…

Ticējumi par aprīli

Ticējums par aprīli saka, ja Sulu mēnesī pērkons, būs silta vasara un bagāta riekstu raža. Ja aprīlī daudz ūdeņu, tad Miķeļos (29. septembris) daudz alus (laba miežu raža) un kopumā auglīgs gads. Tāpat arī labs sēņu gads. Cits ticējums vēstī, ka aprīlis nav aukstāks par martu un siltāks par maiju un ja kalendārā pavasara otrais mēnesis sākas ar sniegu, tad tas beigsies ar lapām. Savukārt ja 1. aprīlī snieg, tad mēneša beigās bērziem lapiņas kā peļu austiņas... Jāliek aiz auss tautas gudrība, ka auksts marts paredz siltu maiju, bet silts marts aukstu un puteņainu aprīli. Ja piesauc aukstu martu, tad jāatceras, ka marta aukstums, kas kaķi iedzen aizkrāsnē, aprīlī to izvilks saulītē... Ziemeļvēji, kas bija puteņu mēnesī februārī, laikā ap Ūsiņu, Jurģi (23. aprīlis) var atnest siltu un jauku laiku. Šie un citi ticējumi tikai apstiprina aprīļa un pavasara mainīgo dabu.

Aprīlis ir laiks, kad no laukiem pazūd sniegs un atkūst zeme. Sulu mēnesī bērziem sāk tecēt sula, zied lazdas, alkšņi, kārkli un pūpolvītoli. Kā zeltainas saulītes māllēpes izdaiļo laukus, bet mežmalas pārvēršas zilo vizbulīšu jūrā. Vēlāk viss balto un dzelteno vizbuļu nokrāsās. Aprīlī zied zalktenes un mēneša beigās strautmalās purenes. Sulu mēnesis ir gājputnu atgriešanās laiks. Ja putnu mēneša pirmajā pusē masveidā atlido cīruļi, strazdi un ķīvītes, tad mēneša beigās arī pirmās bezdelīgas, dzeguzes, lakstīgalas. Līdz ar kārklu un vītolu ziedēšanu aprīlī bitēm sākas darba gads un zemniekam zemes darbu un agrās sējas laiks.

1. aprīlis ir Joka (Māņu) diena. Otra Māņu diena ir 14. aprīlī un trešā - 30. aprīlī.

Šogad 1. un 2. aprīlis ir Lieldienas. Lieldienu rītā Saule danco, Zeme šūpojas, Ūdeņi dzied un virmo Gaiss. Olas un šūpoles ir galvenie Lieldienu simboli. Lieldienu noslēpums ir Pavasara atmodā, ar visur valdošo auglību un Dzīvā mūžīgo Augšāmcelšanos.

Ticējumi. Kāds 1. aprīlis, tāds 1. oktobris un otrādi. Ja šajā dienā ūdens burbuļo, tad būs labs zāles gads, ja nē - slikts. Saulains 1. aprīlis sola labu linu ražu.

4. aprīlī ir Izidors. Nedrīkst strādāt zemes darbus un šajā dienā atlido strazdi.

Ticējumi. Jāvēro saullēkts. Ja sarkans saullēkts, būs labs gads. Ja sniegs skudru pūznī kūst no ziemeļu puses, būs silta vasara. Ja no dienvidu - auksta.

7. aprīlī ir Vecā Pavasara Māra. Ja šajā dienā uz jumtiem vēl sniegs, tad mežmalās un grāvmalās tas būs arī Jegorā (6. maijā). Laba diena dziedinošu līdzekļu pagatavošanai.

Ticējumi. Ja nakts 7. aprīlī ir silta – būs jauks pavasaris. Ja 7. aprīlī debess bez mākoņiem un spilgta saule – būs vētraina vasara. Ja šajā dienā negaiss – būs silta vasara un laba riekstu raža. Ja slapja - būs laba sēņu vasara.

8. aprīlis ir viena no dienām, kad vēro dabu un laiku. Šajā dienā masveidā atgriežas ķīvītes un žagata izdēj pirmo olu. Upes lauž ledu uz iziet no krastiem.

Šogad 8. aprīlī arī Baltā svētdiena jeb Lieldienas atsvēte. Baltajā svētdienā izjauc un sadedzina Lieldienu šūpoles, lai raganām nebūtu kur šūpoties.

Ticējumi. Kāds laiks 8. aprīlī, tāds 8. oktobrī un otrādi.

Tipsis jeb Tipša diena ir 14. aprīlī, dažviet 15. aprīlī. Pirmā pavasara lauku darbu diena. Sāk ziedēt māllēpes un sākas medņu riesta laiks. Ja ūdeņi šajā dienā tek lēni, būs grūts gads. Ja nakts skaidra un silta, būs silta un sausa vasara.

18. aprīlis ir viena no Vēja dienām. Šajā dienā vai nu līst, vai skaidrs un saulains. Diena, kad mostas dievgotiņas (bizmārītes) un nātru raibeņi.

Ticējumi. Ja diena rāma un klusa, labāka būs agrā sēja. Ja stiprs vējš, tad vasarā labību pļaus lietus un krusa.

23. aprīlis – Jurģa jeb Ūsiņa diena. Zemnieka gada sākums. Viena no Zirgu dienām. Ar Jurģi saistīts rumulēšanās paradums – trokšņaina aplaistīšanās sākot jaunus darbus.

Ticējumi. Kāds vējš uzvar Jurģu dienā – tāds pārsvarā visu gadu pūš. Ja silts, kluss vakars - būs karsta vasara.

Markus diena ir 25. aprīlis. Šajā dienā zeme kūp. Nestrādāja, lai krusa nemaitātu tīrumus. Ja naktī salst un dienā snieg, tad vēl veselu mēnesi būs aukstums.

Avots: Viļa Bukša blogs

Foto; dziedava.lv

Lasīts 1307 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 05 Aprīlis 2018 16:56

Komentāri  

+1 #1 Vieteejais 2018-04-01 21:04
jaunākās prognozes - jau nakamnedēļ būšot ap plus 18! Tā gribas tam ticēt un sagaidīt siltu un saulainu pavasari!
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli