Sestdiena, 01 Septembris 2018 12:51

Kādu laiku prognozē septembrī - Silu un Miķeļu mēnesī?

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Ticējums par septembra pirmajām dienām saka, ja patīkams Miķeļu mēneša sākums, būs jauks rudens. Ja septembris silts, tad ziema vēla un ziemā maz sniega. Ja Silu mēnesis miglains, marts būs sniegains, savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

Septembra sākumā jāvēro koki. Ja bērzam pirmajam sāk krist lapas – būs mitrs rudens. Ja ievai – būs sauss rudens. Šogad pirmā krāsojas un no lapām sāk atbrīvoties ieva. Tas liecina, ka kopumā rudens būs vairāk sauss kā mitrs. Uz salīdzinoši sausu rudeni norāda meža pīlādži, kuriem maz ogu un lazdas, kuras ne visai bagātas ar riekstiem. Toties ozoliem ir zīles un rādās būt bagāta apiņu raža. Tā ir zīme, ka ziemā būs gan aukstums gan sniegs. Agra svīru aizlidošana (pirms Labrenča-10.augusts), jauno stārķu izlidošana un Bērtuļos (24.augusts) lidojošās dzērves norāda, ka ap Katrīnām (25.novembris) var sākties ziema.

Laika apstākļi nozīmīgās dienās pagājušajā janvārī, martā un augustā liecina, ka septembris gan temperatūru, gan nokrišņu ziņā būs tuvu normai, bet drusciņ siltāks un sausāks kā parasti.

Septembra pirmā puse rādās būt mēreni silta, pārsvarā saulaina, sausa un ar īslaicīgiem nokrišņiem. Naktis šim gadalaikam atbilstoši siltas un bez rudens salnām. Laikā ap Mazo Māru (8.septembris) dažās dienās temperatūra var paaugstināties līdz plus 22, plus 24 grādiem. Dažviet siltajām dienām aizejot var ducināt arī pērkons.

Mēneša vidū laika apstākļi mainīgi. Vairāk mākoņu un dienu ar nokrišņiem. Dienas un naktis kļūs vēsākas. Dienās ap plus 13, plus 15 grādiem. Skaidrās naktīs vietām var būt arī pirmās salnas, īpaši laikā ap 17.septembri un 21.septembri (Rudenāji).

Septembra otrajā pusē laika apstākļi nepastāvīgi. Dzelzu nedēļā (no 22. līdz 29.septembrim) temperatūra dienās ap plus 13, plus 18 grādiem. Šajā laikā vairāk vējainu dienu, nokrišņi īslaicīgi, bet bezvēja skaidrajās naktīs dažviet nelielas rudens salnas. Laikā ap Miķeļiem (29.septembris) līdzīgi. Vēlāk dažviet īslaicīgs lietus, bet salīdzinoši silts. Dienā temperatūra var paaugstināties līdz plus 18, 20 grādiem. Arī oktobra pirmajā pusē, laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris), drēgns un nemīlīgs rudens vēl izpaliks, lai gan dienas kļūs vēsākas un naktis krietni dzestrākas.

Ticējumi par Septembri

Septembrī kokiem dzeltē lapas, lido gājputni un čūskas dodas uz ziemas guļu. Silu mēnesis ir viršu, brūkleņu, dzērveņu un pīlādžu laiks. No 21. septembra līdz Miķeļiem (29. septembris) svin Rudenājus.

1.septembrī ir Egidijs. Sāk novākt ražu sakņu dārzos. Dienvidvējš, kas iepūš šajā dienā, paredz labu auzu ražu.

Ticējumi. Kāds 1. septembris, tāds rudens, bet jo īpaši tā pirmais mēnesis. Ja 1. septembris iesākas ar lietainu laiku, tad viss rudens būs lietains. Ja iesākas ar labu, tad būs labs. Ja Egidija diena sausa un saulaina - arī marts būs sauss un silts. Ja eglēm čiekuri galotnē - būs auksta ziema. Ja pazarēs - ziema būs maiga.

Nozīmīga diena laika vērojumos ir 3.septembris. Ja diena skaidra, saulaina, arī turpmākās četras nedēļas lielākoties būs saulainas un jaukas.

5.septembris – Brūkleņu diena un sākas rudens sēņu laiks. Ja sēņu nav, tad arī nebūs. Ja brūklenes gatavas, tad arī auzas nogatavojušās.

Ticējumi. Ja dzērves lido zemu - būs silta ziema. Ja augstu - auksta.

Mazā Māra ir 8. septembrī. Tā ir viena no rudens Mārām. Aitu cērpamā diena. Līdz Mazajai Mārai centās no mārkiem izņemt un uz lauka izklāt linus. Arī viena no pirmajām rudens vēju dienām. Šajā dienā čūskas lien zemē un izlīdīs 7.aprīlī – Vecajā Pavasara Mārā.

Ticējumi. Vējaina Mazā Māra sola vējainu rudeni. Saulains 8. septembris paredz garu un sausu rudeni. Ja vasaras beigās daudz čūsku – būs garš rudens.

14.septembrī sākas vidējā jeb īstā atvasara un turpinās līdz Miķeļiem (29. septembris). Jaunākajai no atvasarām atvēlēts laiks no 28. augusta līdz 14. septembrim. Vecākā sākas 29. septembrī un ilgst līdz vecajam Miķelim (12.oktobris).

Ticējumi. Ja atvasaras pirmā diena lietaina un apmākusies – rudens būs garš. Ja atvasara sausa – būs slapjš rudens. Ja atvasara lietaina – rudens būs sauss. Ja lido zosis – būs agra ziema.

17.septembris. Rudens Vēju diena. Tā ir viena no Vēja Mātes dienām. Jāvēro no kuras debess puses iepūš vējš, jo tas pārsvarā būs noteicošais vējš rudens mēnešos. Šajā dienā aizlido pēdējās bezdelīgas.

Ticējumi. Ja vējš pūš no dienvidiem, būs silts un garš rudens. Ja no ziemeļiem vai austrumiem, tad rudens būs nemīlīgs, bet ja no rietumiem - rudens būs slapjš.

22.septembrī sākas un līdz Miķeļiem – 29.septembrim, turpinās Dzelzu nedēļa. Tā ir sējas aizlieguma nedēļa. Rudens sējai līdz Dzelzu nedēļai jābūt pabeigtai. Dzelzu nedēļā jaunā mēnesī sākas Veļu laiks. Šoruden 9. oktobrī.

Ticējumi. Ja Dzelzu nedēļā vējš pūš no dienvidiem – būs silta un sekla ziema; ja no vakariem vai rītiem – būs mērena ziema. Ja Dzelzs nedēļā vāc kāpostus – tie ir sūri un cieti. Arī rudzi nav jāsēj, tad lāgā neaugs.

Miķeļi ir 29.septembrī. Ziemas laika sākums. Tās ir apjumības jeb appļāvības - pēdējā pļaujas diena, kad ar maģisku rituālu palīdzību cenšas nodrošināt veiksmi nākamajā gadā un iegūt Jumja labvēlību. Miķeļus svin lepni. Senči kāva aunu vai cūku, skābēja kāpostus, cepa plāceņus, brūvēja alu, bet pirmos kumosus un pirmo alus krūzi ziedoja Mājas kungam.

Ticējumi. Ja ap Miķeļiem līst – būs mīksta, silta ziema. Ja Miķeļu rītā vējš pūš no ziemeļiem – būs auksta un dziļa ziema. Ja Miķeļos ir saule – būs sātīga lopbarība. Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina – būs laba nākamā vasara. Ja Miķeļos lido zosis, tad Mārtiņos (10.novembris) būs sniegs.

Avots: Viļa Bukša blogs

 

Lasīts 1510 reizes Pēdējo reizi rediģēts Svētdiena, 16 Septembris 2018 18:13

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli