Pirmdiena, 01 Oktobris 2018 09:55

Kādu laiku prognozē oktobrī - Veļu, Zemliku un Lietus mēnesī?

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Oktobris ir lietus un rudens vēju mēnesis. Ja oktobris sākas ar siltu laiku, tad aiziet ar aukstu un otrādi. Ticējums saka, ja oktobris skaidrs, sauss, tad būs vējaina ziema. Ja oktobrī vēl siltas dienas, tad būs silti Ziemassvētki. Ja Veļu mēnesī daudz miglas – ziema būs sniegaina. Jauks oktobris paredz agru un skaistu pavasari, tā savā blogā raksta laika vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs.

Laika apstākļi augusta (16.augusts) un septembra (6., 8., 21.septembris) nozīmīgajās dienās norāda, ka oktobris būs ar mainīgiem laika apstākļiem. Mēneša pirmajā pusē, līdz Vecmiķelim (12.oktobris), saulainas dienas mīsies ar mākoņainām, kas atnesīs īslaicīgu lietu un reizēm arī krusu. Dažviet lietus var būt ilgstošs. Temperatūra dienās pārsvarā 10, 15 grādi silts. Skaidrās bezvēja naktīs dažviet nelielas rudens salnas. Līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris) laika apstākļi būtiski neatšķirsies no laika apstākļiem septembra pēdējā nedēļā.

Oktobra vidū (ap 14.oktobri) pastiprināsies vējš un tuvāk jūrai iespējamas rudens vētras. Nokrišņi īslaicīgi, gan lietus, krusa un slapjš sniegs. Dienas rudenīgi vēsas. Temperatūra dienās ap plus 5, 10 grādi, bet Austrumlatvijā arī dienās ne vairāk kā plus 5 grādi. Naktīs jau daudzviet iespējamas nelielas rudens salnas.

Oktobra otrajā pusē vairāk dienu ar brāzmainiem vējiem, vairāk nokrišņu, kas var būt arī slapjš sniegs un temperatūra dienās no plus 3 līdz plus 12 grādiem. Šajā laikā, ap 20.oktobri, naktīs iespējams sals līdz mīnus 5 grādiem, kas nokodīs pēdējos šīs vasaras ziedus. Veļu mēneša beigās laika apstākļi būtiski neatšķirsies, vienīgi nokrišņu varētu būt mazāk.

Pagājušais siltais augusts norāda uz vējainu un pat vētrainu Lietus mēnesi. Kopumā, sekojot norādēm dabā un nozīmīgajās laika zīmju dienās, oktobris rādās būt tuvu ilggadējiem vidējiem šī mēneša temperatūru rādījumiem un ar nokrišņiem tuvu normai. Līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, arī oktobrī, nokrišņu sadalījums būs nevienmērīgs.

Tālāk sekojošais novembris rādās būt rudenīgs ar mazas ziemiņas vaibstiem mēneša otrajā pusē, īpaši Latvijas austrumos.

Ticējumi par oktobri

Oktobris ir Veļu mēnesis. Miķeļos (29. septembris), dažviet jau Rudenājos (21. septembris), sākas Garu laiks. Laiks, kad senči aicināja viesos savu mirušo tuvinieku garus, pamieloja tos un tad laipni aizraidīja atkal projām. Virszemē veļi nereti izkāpa naktīs, bet miglainā laikā arī dienās. Veļiem domātos ēdienus un dzērienus noliek pirtī, rijā, zem ozola vai liepas. Dažviet veļus mielo Veļu laika pirmdienas vakaros, citur - Piektvakaros (ceturtdienas vakaros).

Ticējumi. Ja Veļu laikā pērkons - ziemā būs maz sniega. Ja ozoliem un bērziem nokrīt visas lapas - būs viegla ziema, ja nenokrīt - būs barga ziema. Ja oktobrī vēl daudz lapseņu – būs gara ziema. Ja veļu laikā katru nakti salna, tad gaidāms vēls pavasaris.

1.oktobrī ir viena no Rudens (Mazajām) Mārām jeb Lapkritis. Tas ir laiks, kad dzērves dodas uz siltajām zemēm. Ievāc mežrožu augļus. Ticējums saka, ka šajā dienā meitas nākušas iekšā gulēt un likušas cerību pie malas, ka vēl varētu brūtgānu iegūt.

Ticējumi. Kāds laiks Mazajā Mārā, tāds rudenī. Ja labi aug atāls, ziema būs sniegaina. Ja lido dzērves, pēc divām nedēļām būs sals. Ja nelido, tad līdz 2. novembrim būs bez sala un ziema vēla.

8.oktobrī jāvēro laiks. Ja šajā dienā pirmais sniegs, tad ziema sāksies 21. novembrī. Ja jauks laiks, tad tāds būs turpmākās trīs nedēļas. Ja vējš no ziemeļiem – auksta ziema. Ja no dienvidiem - maiga, bet ja no rietumiem – sniegaina.

12.oktobrī Vecmiķelis. Šajā dienā daudzviet Vecmiķeļa tirgi.

Ticējumi. Ja šajā dienā uzkrīt sniegs, tad līdz ziemai vēl septiņas nedēļas. Ja dzērves aizlidojušas - būs agra un auksta ziema.

14.oktobrī Vecais lapkritis (Pokrovs). Kāds Vecais lapkritis, tāda ziema.

Ticējumi. Ja bērzs bez lapām, būs maiga ziema. Ja lapu vēl daudz, būs slikta ziema.

15.oktobrī ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā un turpmākajās trīs dienās vēroja vēja virzienus. 15.oktobra vēji iezīmē rudens valdošos vējus.

Ticējumi. Ja šajās dienās gulbji iet prom vakarā – būs agra ziema; ja rīta pusē – būs vēla ziema. Ja vējš no austrumiem, būs auksta ziema.

28.oktobrī Simjūdis jeb Sīmaņa un Jūdasa diena. Daudzviet tā ir galvenā un arī pēdējā Veļu laika diena. Šajā dienā aicināja un mieloja veļus. Dzīvie cits pie cita neciemojās. Ja kāds viesis tomēr ieradās, viņu nemieloja. Simjūdā ēdienu nevāra. Simjūdā saimnieks pirmais lauž maizi, lej ēdienu un tur lūgšanu. Dažos novados šai dienā kaut ko cepa un vārīja no itin visas rudens ražas, papriekš pamielojot Laimas māti, bet pēc tam mielojās paši.

Ticējumi. Ja šajās dienā migla līst kā aukstas asaras, tad ziema ies pēc vasaras, tas ir, kāda vasara, tāda ziema.

Foto: jekabpils.lv

Avots: Viļa Bukša blogs

Lasīts 511 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 05 Oktobris 2018 13:06

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli