Sandra Mikanovska

Sandra Mikanovska

Pirmdiena, 15 Oktobris 2018 11:41

Nedēļas nogalē kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās gaisa temperatūra Latvijā pazemināsies tikai nedaudz, jūtami vēsāks laiks gaidāms no piektdienas, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs un "Global Forecast System".

Vairākās naktīs veidosies migla, kas vietām var saglabāties līdz dienas vidum. Pūtīs lēns dienvidu vējš, piektdien gaidāms ziemelis, nedēļas beigās var pastiprināties rietumu, dienvidrietumu vējš.

Nedēļas nogalē būs vairāk mākoņu un vietām nedaudz uzlīs.

Gaisa temperatūra no rītiem vietām noslīdēs līdz nulles atzīmei vai pat nedaudz zem tās. Līdz ceturtdienai gaisa temperatūra pēcpusdienās vēl daudzviet Latvijā pakāpsies krietni virs +15 grādiem, pārspējot siltuma rekordus. Sagaidāms, ka nedēļas nogalē vairs nekļūs siltāk par +10..+14 grādiem.

Nākamajā nedēļā ciklonu ietekmē gaidāms vēsāks un vējaināks laiks, kā arī nokrišņi - pārsvarā lietus, vietām īslaicīgi iespējams sniegs un slideni ceļi.

Foto: Jānis Lācis/jekabpils.lv

Jēkabpilī oktobrī sākusies suņu treniņu laukuma izbūve. Darbus veic SIA “D.D.Stars” par līgumsummu 15657,89 eiro bez PVN. Pirms laukuma izbūves, vietā, kur tas atradīsies septembra nogalē norisinājās talka (attēlos), kurā piedalījās jēkabpilieši, kuri mīl suņus un izvēlējušies tos, kā savu mājdzīvnieku.

Šāda laukuma izveides iniciators ir kinologs Aleksandrs Marjonovs, kurš jau sešus gadus, kopš 2012.gada cīnās, lai šāds laukums pilsētā būtu, vairākkārt ir ticies ar Jēkabpils pilsētas pašvaldības dienestu atbildīgajiem darbiniekiem. Viņš ap sevi ir pulcinājis domubiedrus, cilvēkus, kuriem ir suņi un nodarbojas ar dzīvnieku apmācīšanu un trenēšanu. Rezultātā viņa treniņu skolu ir izgājuši daudzi dzīvnieki un pilsētas iedzīvotāji ar tiem sekmīgi piedalās suņu sacensībās, gūstot godalgotas vietas. Līdz šim trenēties nācās dažādās gadījuma vietās, bez piemērota laukuma un aprīkojuma.

SIA “D.D. Stars” uzņēmuma valdes loceklis Voldemārs Vaivods stāsta, ka laukums ir 78x78 metri platībā, tas tiks ar ekskavatoru izlīdzināts, uzstādīts žogs, ievilkta elektrība. To paredzēts paveikt līdz novembra beigām. Vēlāk tiks uzstādītas iekārtas treniņiem, sacensībām, tiks uzstādītas arī urnas atkritumiem, paredzēta arī nojume. Voldemārs Vaivods izsaka pateicību Jēkabpils pilsētas domei, ka piešķirti līdzekļi šī laukuma izveidei.

Kinologs Aleksandrs Marjonovs atzīst, ka šeit varēs labāk sagatavot suņus sacensībām, jo ir paredzēts izveidot šķēršļu joslu, un šķēršļi būsm tādi paši kā sacensībās. Šeit varēs arī atnākt ar savu suni un vienkārši pastaigāties bez pavadiņas, jo pilsētas teritorijā ir aizliegts staigāt ar suni bez pavadas. Laukums būs iežogots, te varēs palaist suni skriet, spēlēties, satikt citus suņus un ar tiem kopā skraidot rotaļāties. Paredzēts izveidot arī ringu, kur varēs sagatavot suni izstādēm, jo daudzi jēkabpilieši ar suņiem piedalās izstādēs un sagatavošanās tām ir aktuāla. Kinologs uzsver, ka svarīgākais, pavadot laiku kopā ar suni, ir to darīt ar prieku, jo, izlemjot ņemt sev suni, ir jāsaprot, ka ar mīluli vajag nodarboties, tas nedrīkst viens pats būt mājās un dzīvot dīkā bezdarbībā. Ja saimniekam nav laika sunim, viņš sastrādās blēņas, būs neaudzināts. Tas viss motivē rūpēties par suņiem, redzot, ka vienam suns ir paklausīgs, nerej, arī cits saprot, ka viņam ar suni ir vairāk jānodarbojas, jāmāca. Kinologs atzīst, ka viņam būtu kauns iet pa ielu ar suni, kurš rej uz visiem, neprot uzvesties, izrāda agresivitāti, nedzird savu saimnieku, kurš ir izvedis pastaigā savu saimnieku, nevis otrādi.

Aleksandrs Marjanovs ir pārliecināts, ka pēc suņu treniņu laukuma izveides, cilvēku skaits, kas vēlas apmācīt un trenēt savu mājdzīvnieku un nākt uz šo laukumu pieaugs. Viņš piebbilst, ka motivēs arī cilvēkus, trenējot suni arī pašiem sākt sportot un kopā ar to doties skrējienā. Aleksandrs Marjanovs uzsver, ka suņu treniņu laukumam izvēlēta laba vieta, līdzās ir Radžu ūdenskrātuve, kalns, kuru var izmantot treniņiem un mežs. Šajā laukumā jēkabpilieši varēs organizēt sacensības un pirmās paredzēts rīkot jau nākamajā gadā. Lai pasargātu laukumu no vandaļiem, tiks uzstādītas novērošanas kameras, kuras ierakstīs visu laukumā notiekošo. Laukuma izmantošana suņu ‘īpašniekiem un viņu mīluļiem būs bezmaksas un tas taps vēl šoruden.

Šīs nedēļas otrajā pusē un vēl arī nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā noteiks liels anticiklons, tādēļ nav gaidāmi ievērojami nokrišņi un saulainajās pēcpusdienās gaisa temperatūra vietām sasniegs +20 grādus, prognozē sinoptiķi.

Tuvākajā naktī, iestājoties bezvējam, daudzviet veidosies migla. Sagaidāms, ka ceturtdien laiks daudzviet skaidrosies un spīdēs saule. Arī turpmākajās dienās bieži gaidāms saulains laiks, bet dažkārt, sabiezējot miglai un mākoņiem, iespējams smidzinošs lietus. Vējš galvenokārt lēni pūtīs no dienvidu puses.
Gaisa temperatūra būs krietni augstāka nekā parasti oktobra vidū. Pat skaidrajās naktīs gaisa temperatūra visā valstī saglabāsies virs nulles, savukārt dažās pēcpusdienās, sildot saulei, termometra stabiņš pakāpsies līdz +16..+21 grādam, pārspējot siltuma rekordus.

Mēneša sākumā gaisa temperatūra un nokrišņu daudzums Latvijā bija tuvu normai, bet, ņemot vērā turpmāk prognozētos laikapstākļus, sagaidāms, ka oktobris būs jau sestais mēnesis pēc kārtas ar sausāku un siltāku laiku nekā ierasts.

Foto: jekabpils.lv

Trešdien, 10.oktobrī Jēkabpilī starp Brīvības ielu un veikalu Mego, atrasts atslēgu saišķis. Atslēgu atradējs tās aiznesis uz pašvaldības policiju. Īpašnieks atslēgas var saņemt pašvaldības policijas dežūrdaļā, Jēkabpilī, Brīvības ielā 45.

Longina1

Longina: Nevisai patīk. Saskaņa uzvarēja, bet ko tas dod – valdību veidot tai neļaus, lai gan šobrīd partijā ir daudz gudru un progresīvu cilvēku. Valdību veidos tie, kas pirms vēlēšanām viens par otru teica sliktu. Nesaprotu, kā tie cilvēki sēdēs pie sarunu galda un veidos komandu.

Inga1 

Inga: Mani vēlēšanu rezultāti apmierina, partija par ko balsoju ir Saeimā un tās sastāvs atjaunojies gandrīz uz pusi. Tagad sagaidu, ka viņi darīs to, ko solīja un būs pozitīvas pārmaiņas. Pirmkārt, jāsakārto izglītības un veselības aprūpes joma.

 Marite1

Mārīte: Grūti teikt, redzēs vai ievēlētajiem deputātiem izdosies izveidot valdību, kas varētu strādāt. Partija, par kuru balsoju ir ievēlēta Saeimā, taču īsti neapmierina vietu sadalījums. Lielu pārsteigumu vēlēšanu rezultāti nesagādāja.

 Aigars1

Aigars: Rezultāti apmierina. Jaunajai Saeimai varāk jāpievēršas izglītībai, veselības aprūpei, lielāks atbalsts nepieciešams pensionāriem un galvenais līdzekļi jātvēl Latvijas ceļu sakārtošanai. Tie ir ļoti sliktā stāvoklī.

 Modris11

Modris: Pozitīvi, ka tie, kas aizgāja vēlēt parādīja, ka viņi ir pilnībā pret pašreizējo valdību. Sāpīgs kritiens ir visām varas partijām, jo īpaši – ZZS un Jaunai Vienotībai. Līdzšinējā koalīcija – ZZS, JV un NA vairs nav spējīgas izveidot valdību. Pozitīvi, ka Saeimā ienāk jauni politiskie spēki ar lielu mandātu skaitu – KPV LV, Jaunā konservatīvā partija un Attīstībai/Par! Es mazliet pazīstu Bordāna kungu un domāju, ka viņa vadībā viss būs OK. Negatīvi, ka mūsu vēlēšanu likums ir bezjēdzīgs, balsojam par sarakstiem ne personām, es sarakstā varbūt pazīstu divus trīs un tie pārējie 15 man ir sveši, mums tas jāmaina un jāpāriet uz jaukto sistēmu, līdzīgi kā ir Lietuvā. Vēl negatīvi, kas varbūt no latvieša izklausīsies savādi, bet es biju cerējis Saskaņai uz labākiem rezultātiem, jo mana pārliecība ir, ka liela daļa nelaimju mums ir no tā, ka mēs 30 gados neesam varējuši pārvarēt šo etnisko sašķeltību. Igauņi to sen ir izdarījuši un igauņiem vispār nav krievu partiju. Igaunijā pie varas ir centra partija, kurai joprojām ir tāds pats līgums ar Putina partiju no kā mūsu “Vienotība” nobijās un atteicās. Visticamāk tā nebūs, bet es būtu gribējis un būtu priecīgs, ja Saskaņa būtu valdībā.

 

No Jēkabpils pilsētas domē pārstāvētās politiskās partijas "KPV LV" 13.Saeimā ievēlēts domes deputāts Kaspars Ģirģens, kura vietu pilsētas domē varētu ieņemt Signe Bērziņa. Savukārt mūžībā aizgājušo Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietnieku Andri Rutko varētu nomainīt Broņislavs Ivanovskis.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) publiskotā informācija liecina, ka 2017.gadā notikušajās pašvaldību vēlēšanās Signe Bērziņa ieguva otru lielāko vēlētāju balsu skaitu no "KPV LV" saraksta uzreiz aiz Ģirģena. Signe Bērziņa pašvaldību vēlēšanās bija saņēmusi 648 vēlētāju balsis. Viņa bija saņēmusi arī 105 plusiņus un tikusi svītrota 19 reizes. Kā liecina uz pašvaldību vēlēšanām apkopotā CVK informācija, Signe Bērziņa ir biedrības JJSK jeb Jēkabpils Jātnieku sporta kluba valdes locekle.

Jau ziņots, ka Kaspars Ģirģens 13.Saeimā no "KPV LV" saraksta ievēlēts ar 25361 balsi. Vēlētāju biļetenā viņa vārds svītrots 722 reizes, bet plusiņus atzīmējuši 4417 vēlētāji.

Tuvākajā laikā Jēkabpils domē darbu varētu vēl viens jauns deputāts, kas pašvaldībā strādājis iepriekšējos sasaukumos. Broņislavs Ivanovskis pārstāv partiju "Saskaņa", liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) publiskotā informācija.

Ivanovskis domē varētu strādāt nedēļas nogalē aizsaulē aizgājušā priekšsēdētāja vietnieka tautsaimniecības jautājumos Andra Rutko vietā. Jēkabpils vēlēšanu komisija sēdi saistībā ar izmaiņām "Saskaņas" deputātu rindās varētu sasaukt šīs nedēļas nogalē vai nākamās nedēļas sākumā. Pēc tam jauna deputāta pilnvaras būs jāapstiprina domei.

CVK publiskotā informācija liecina, ka bijušais domes deputāts, SIA "Hektors" vadītājs Ivanovskis 2017.gada pašvaldību vēlēšanās ieguva 1459 balsis un palika pirmais "aiz strīpas", piekāpjoties Rutko un Andrejam Gavrilovam.

Jau ziņots, ka 13.Saeimas vēlēšanu dienā, 6.oktobrī, negaidīti 57 gadu vecumā mūžībā devies Jēkabpils domes deputāts Rutko. Domē viņš ieņēma arī priekšsēdētāja vietnieka tautsaimniecības jautājumos amatu.

Plānots paplašināt Zemessardzes 56.kājinieku bataljona, kas izvietots Jēkabpilī, bāzi, iegādājoties īpašumu Krustpils novada Krustpils pagastā, liecina Aizsardzības ministrijas informācija.

Aizsardzības ministrija jau 2016.gadā vērsās pie Krustpils novada pašvaldības ar lūgumu nodot bez atlīdzības valsts īpašumā Aizsardzības ministrijas valdījumā divus nekustamos īpašumus Krustpils pagastā Zemessardzes spēju stiprināšanai un Zemessardzes 56. kājnieku bataljona bāzes paplašināšanai.

Nekustamais īpašums "Indras" sastāv no zemes 23 hektāru platībā, bet nekustamo īpašumu "Indraine" veido četri hektāri.

Ņemot vērā iepriekšminēto, valdība rīt, 9.oktobrī lems par abu nekustamo īpašumu pārņemšanu valsts īpašumā un nodošanu Aizsardzības ministrijas valdījumā.

Jau ziņots, ka Zemessardzes 56.nodrošinājuma bataljons izvietots Jēkabpilī. Tā atbildības teritorija ir Jēkabpils pilsēta un novads, Aknīstes novads, Viesītes novads, Salas novads, Krustpils novads un Varakļānu novads.

(Papildināts viss teksts)

Jēkabpils pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Iveta Upmace informēja, ka balsis jau saskaitītas visos deviņos pilsētas vēlēšanu iecirkņos un rezultāti liecina, ka Jēkabpilī 13. Saeimas vēlēšanās pārliecinoši ir uzvarējusi partija – KPV LV. Rezultāti par to, cik balsis ieguvis katrs deputātu kandidāts vēl tiek skaitīti.

Vēlēšanu rezultāti liecina, ka pirmajā vietā pārliecinoši ir partija KPV LV ar 1806 vēlētāju balsīm, otrajā vietā - partija “Saskaņa” ar 1666 vēlētāju balsīm, bet trešajā vietā “Jaunā Vienotība” ar 1224 balsīm.

Tālāk seko Jaunā Konservatīvā partija ar 992 balsīm, Nacionālā apvienība - “Visu Latvijai”-Tēvzemei un brīvībai/LNNK ar 980 balsīm un Zaļo un zemnieku savienība ar 841 balsi.

Tālāk seko Attīstībai/Par ar 669 balsīm, Latvijas Krievu savienība ar 518 balsīm, Latvijas reģionu Apvienība ar 432 balsīm, Progresīvie ar 123 balsīm, No sirds Latvijai – ar 65 balsīm, Latviešu nacionālisti – ar 54 balsīm, Par Alternatīvu ar 22 balsīm, LSDSP/KDS/GKL ar 18 balsīm, Latvijas centriskā partija ar 12 balsīm un Rīcības partija ar 10 balsīm.

Jēkabpilī vēlēšanas šodien noritēja mierīgi un vēlēšanu iecirkņos būtisku starpgadījumu nav bijis. Jēkabpils pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Iveta Upmace sacīja, ka Jēkabpilī vēlēšanās piedalījušies 57,47% jeb 9509 vēlētāju no 16 546 balsstiesīgajiem. 13.saeimas vēlēšanās novērota nedaudz zemāka aktivitāte kā iepriekšējās 12.Saeimas vēlēšanās, kad nobalsoja 57,87% jeb 10 010 balsstiesīgo vēlētāju. Jāpiebilst gan, ka šajās vēlēšanās Jēkabpilī ir samazinājies balsstiesīgo vēlētāju skaits par 752 cilvēkiem. Ja 2014.gadā Jēkabpilī bija 17 298 balsstiesīgie vēlētāji, tad šogad to, kā jau minēts, ir 16 546.

Jēkabpils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Surkulis, sarunā ar Radio1.lv apstiprināja, ka vēlēšanu diena pilsētā pagājusi mierīgi un ziņojumi par balsu pirkšanu vai citiem starpgadījumiem neesot saņemti. Bijis tikai viens zvans ap pulksten desmitiem, kad zvanītājs sacījis, ka Jēkabpilī krustojumā līdzās vēlēšanu iecirknim, kas atrodas ģimnāzijas telpās, esot izvietota partijas “Saskaņa” reklāma. Pašvaldības policija nekavējoties izbraukusi uz notikuma vietu, taču neatļauta reklāma netika konstatēta. Indulis Surkulis pieļauj, ka tas bijis neizdevies joks vai kāds vēlējies pārbaudīt, cik operatīvi pašvaldības policija reaģē uz šāda veida ziņojumiem.

Radio1.lv šodien apmeklēja vairākus Jēkabpils vēlēšanu iecirkņus, lai noskaidrotu, kā norit vēlēšanas. Iecirknī, kas izvietots Krustpils dzelzceļa stacijā, iecirkņa vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Dzintars Audriņš sacīja, ka vēlēšanas norit mierīgi. Lielākais cilvēku pieplūdums bijis dienas vidū un brīžiem vēlētājiem nācies gaidīt rindā. Iecirkņa vēlēšanu komisijas locekļi bija novērojuši, ka pārsvarā balsot nāk vecāka gadagājuma cilvēki, jauniešu esot maz.

Jēkabpils pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Iveta Upmace sacīja, ka šajā iecirknī noticis arī kāds kuriozs un reizē nepatīkams starpgadījums, kāds no vēlētājiem iecirknim nozadzis galda lampu. Tā bijusi neliela lampa, kas ar knaģa tipa stiprināju bijusi piestiprināta galdam vēlēšanu kabīnē, lai pievakarē, kad sāk satumst varētu nodrošināt apgaismoju vēlēšanu kabīnē. Zādzība atklāta, vakarā, kad bijusi vajadzība iedegt lampu, tad arī secināts, ka tā pazudusi bez pēdām. Šis nepatīkamais starpgadījums neaizkavējis vēlēšanu norisi, operatīvi atrasta un vēlēšanu kabinetā izvietota cita lampa.

Savukārt ļoti patīkams pārsteigums bijis vēlēšanu iecirknī, kas izvietots Jēkabpils 3.vidusskolas telpās. Šeit tieši no dzimtsarakstu biroja pēc laulību ceremonijas, ieradies kāds jaunais pāris – līgava un jaunais vīrs - ar visiem kāzu viesiem, lai nobalsotu par savu izvēlēto sarakstu.

Vēlēšanu iecirknī, kas izvietots bērnudārza “Auseklītis” telpās, iecirkņa vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Iveta Vārna stāstīja, ka cilvēku plūsma esot visu dienu vienmērīga, pārsvarā bez “sastrēgumiem” - vieni aiziet citi atnāk, dienas vidū gan nācies vēlētājiem stāvēt rindā, lai nobalsotu. Šajā iecirknī novērots, ka izteikti vairāk balsotāju vidū ir vīrieši.

Savukārt vēlēšanu iecirknī, kas izvietots ēkā Brīvības ielā 45 bijis gadījums, kad vēlētājs vēlēšanu komisijas pārstāvim nav gribējis dot savu pasi. Iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Inga Pučka stāsta, ka vēlētājs pasi stingri turējis rokās un neizlaidis to no tām ne uz mirkli un kategoriski atteicies dokumentu iedot vēlēšanu komisijas pārstāvim. Tāpēc vēlēšanu komisijas loceklim nācies no dokumenta norakstīt datus un uzspiest zīmogu attiecīgajā lappusē pasei, ko vēlētājs turējis savās rokās. Lielākā aktivitāte šajā vēlēšanu iecirknī bijusi pēcpusdienā, kad vēlētājiem, lai nodotu balsi nācies stāvēt rindā. Arī šajā iecirknī novērots, ka balsot nāk pārsvarā gados vecāki cilvēki, jauniešu ir maz.

Vēlēšanu iecirknī, kas izvietots Tautas namā, iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Edgars Katiņš sacīja, ka šodien bijis viens gadījums, kad vēlētājs, kas bija nodevis balsi glabāšanā atnāca, lai mainītu savu izvēli un nobalsotu par citu sarakstu. Jau ziņots, ka balsis glabāšanā Jēkabpilī bija nodevuši 598 vēlētāji. Tāpat arī bijuši vairāki gadījumi, kad atnākuši cilvēki balsot ar ID karti, lai gan viņiem bijusi arī pase. Šiem vēlētājiem nācies doties mājup pēc pases un nākt uz iecirkni vēlreiz.

Vēlēšanu iecirknī, kas izvietots Jēkabpils ģimnāzijas telpās, pēc iecirkņa komisijas priekšsēdētājas Ineses Beitānes sacītā, atšķirībā no novērotā citos iecirkņos, vēlētāju vidū bijis samērā daudz jauniešu un gados jaunu ģimenes cilvēku, kas kopā nākuši balsot. Arī šeit bija vairāki gadījumi, kad cilvēki balsot atnāca ar ID karti, neizņemot vēlētāju apliecību un izrādījuši sašutumu, ka nevar nobalsot. Viņiem paskaidrots, ka arī šodien Jēkabpils pasu daļā viņi var izņemt vēlētāja apliecību, vai šie vēlētāji tā darījuši, nav zināms, bet vēlreiz uz vēlēšanu iecirkni ģimnāzijas telpās tie nav atnākuši. Šī iecirkņa komisijas locekļi devušies izbraukumā uz Jēkabpils reģionālo slimnīcu, kur balsojuši 58 vēlētāji, kā arī vēl astoņos gadījumos devušies pie vēlētājiem mājās, kuri veselības dēļ nespēj atnākt līdz iecirknim.

Visos Jēkabpils vēlēšanu iecirkņos šodien tika sveikti jaunieši, kas vēlēšanās piedalījās pirmo reizi. Viņiem tika dāvāti blociņi un pildspalvas ar Jēkabpils simboliku. Iecirkņu vēlēšanas komisijas locekļiem, dodoties pie vēlētājiem viņu atrašaas vietās, nobalsojuši 218 vēlētāji. Lielākais balsotāju skaits izbrauykumā bijis Jēkabpils cietumā, vairāk kā 90 vēlētāji, kā arī Jēkabpils slimnīcā – 58.

Tikmēr vairākiem cilvēkiem, kas vēlējās balsot, nebija iespēja piedalīties vēlēšanās. Sarunā ar Radio1.lv kāda Jēkabpils lielveikala darbiniece sacīja, ka viņai un arī daudzām kolēģēm darba maiņa šonedēļ bijusi no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā. Turklāt darba vietā esot jābūt stundu iepriekš jau septiņos no rīta. Līdz ar to neesot bijusi iespēja nedz iepriekš balsošanā, nedz šodien doties uz vēlēšanu iecirkni, diemžēl darba devējs, zinot situāciju, neesot pieteicis balsošanu darba vietā. Radio1.lv sarunā ar Jēkabpils pilsētas vēlēšanu komisijas vadītāju Ivetu Upmaci noskaidroja, ka nevienai no iecirkņu komisijām nebija aicinājums doties uz kādu no pilsētas lielveikaliem, lai dotu iespēju cilvēkiem, kas strādā nobalsot. Iveta Upmace piebilda, ja šāds pieteikums būtu bijis, vēlēšanas izbraukumā tiktu nodrošinātas.

 

Jēkabpilī, Dolomīta un Brīvības ielas apļveida krustojumā, paredzēts izvietot vides objektu. Jēkabpils domes Attīstības un tautsaimniecības jautājumu komitejā deputāti izvērtēja piedāvāto objektu skices. Iepazīstinot ar skicēm, Jēkabpils pilsētas pašvaldības speciālisti kā piemērotāko ieteica birstošā dolomīta kolonnu, jo tā efektīvi izskatītos no attāluma, kad karkass nebūtu redzams, un akmeņi it kā karātos gaisā.

Vērtējot skices, deputātu vidū izraisījās diskusija. Deputāts Aigars Nitišs sacīja, ka piramīda nav piemērota, jo būs kā liels akmens blāķis, kas nosegs redzamību apļveida krustojumā, tāpēc dolomīta kolonnas vai lūsis ir piemērotāks vides objekts. Deputāte Kristīne Ozola izteica neizpratni, kāpēc apspriež tikai viena mākslinieka idejas. Viņa rosināja labāk iestādīt aplī egli un uzstādīt lūsi, tad būs tēls, kas asociēsies ar Jēkabpils ģerboni. Speciālisti savukārt skaidroja, ka šis objekts ir kā rekonstrukcijas projekta sastāvdaļa un projektētājiem jāiekļaujas noteiktos darba termiņos, tāpēc viņi ir ieinteresēti sadarboties ar mākslinieku, kurš ir gatavs visu izdarīt noteiktajā termiņā. Ja grib rīkot konkursu ar vairāku mākslinieku piedalīšanos, tad iela jārekonstruē, atstājot aplī tukšu vietu, bet pēc tam pašvaldībai vides objekts jāpasūta un jāuzstāda par savu naudu, un to nevar iekļaut ielas rekonstrukcijas izmaksās, kā iecerēts šobrīd. Deputātu vairākums diskusijā sliecās par labu lūsim. Viņus gan mulsināja objektu apjomīgums un iespējamās izmaksas, kas pagaidām vēl nav zināmas. Tika ierosināts palūgt mākslinieku, lai aprēķina iespējamās lūša izmaksas, un tad pieņemt lēmumu. Pilsētvides departamenta direktors Raits Sirmovičs sacīja, ka par izmaksām nav jāuztraucas, jo tās būšot iekļautas kopējā rekonstrukcijas darbu tāmē. Ja nēbūs būtisku argumentu par labu dolomīta kolonnai vai citam vides objektam, komitejas viedoklis bija par lūša izvēli. Savukārt skice, kur dolomīta kolonna veidojas it kā sasitoties olām, neguva nevienu atbalstu.

Saskaņā ar 2018.gada 16.maijā noslēgto Iepirkuma līgumu “Objekta “Brīvības ielas pārbūve, Jēkabpilī” būvprojekta izstrāde un autoruzraudzības veikšana” SIA “Firma L4” izstrādā būvprojektu “Brīvības ielas pārbūve, Jēkabpilī”. Būvprojekta risinājumi paredz rotācijas apļa izbūvi Brīvības un Dolomīta ielas krustojumā. Projektēšanas uzdevumā tika dots uzdevums projektētājam sniegt trīs ideju skices perspektīvajam vides objektam, kurš atrastos šajā rotācijas aplī.

SIA “Firma L4” sadarbībā ar mākslinieku Valti Barkānu ir iesnieguši izskatīšanai četru ideju variantus vides objektam rotācijas aplī. Kā vienojošs materiāls vides objektam ir izvēlēts dolomīts, kas simboliski saistās ar Dolomīta ielas nosaukumu un dolomīta pārstrādi.

Ideju apraksts

Vienojošais visām trim vides objekta idejām ir dolomīts. Katras idejas pamatā ir vides
elements, kura konstrukcijas pamatā ir izmantots dolomīts un kompozīcija turpinās
Dolomīta ielas virzienā. Dolomīta bloku klājums uz ielas sadalošās joslas rada iespaidu, ka
zem asfalta seguma atrodas liels daudzums dolomīta akmeņu. Varētu šķist, ka visa Dolomīta
iela ir izveidota no dolomīta gabaliem, kuri pārklāti ar asfalta kārtu.

Skice 1 – Piramīda

aapiramida

Šīs kompozīcijas ideja ir par to, ka Dolomīta iela ir veidojusies no kvadrātveida formas
dolomīta piramīdas, apgāžoties no tās izbirst liels daudzums dolomīta bloku, kas pamazām
izlīdzinās, izklājas un tādā veidā izveidojas Dolomīta iela.

Braucot pa Dolomīta ielu rotācijas apļa virzienā vai skatoties no pretējās puses, ielas
sākums vai nobeigums izskatīsies kā kvadrātveida forma, kas raksturīgi iezīmētu un izceltu
Dolomīta ielu.

Kvadrāta malas garums būtu ap 4m. Piramīdas konstrukcija ir paredzēta uz dzelzsbetona
pamata, kurš būtu apmūrēts ar dolomīta blokiem. Pati piramīda no ārpuses būtu dolomīta
akmeņu mūrējums, kuras plaknes (bloki kopā ar šuvēm) ir taisni nogrieztas un noslīpētas.
Izbirušie akmeņi būtu karjeras dolomīta bloku mūrējums. Dolomīta ielas sadalošās joslas
daļa būtu dolomīta bloku mūrējums ar to līdzenākajām plaknēm virspusē.

Skice 2 - Dolomīta Kolonna

akolonna

Šī ir ideja kā sākusies Dolomīta iela, vai kā varēja izveidoties Dolomīta iela. Ja tās
nosaukums vēsturiski ir radies no dolomīta apstrādes rūpnīcas, tad šī ideja radās no tā, kābirst dolomīta šķembas no konveijera lentas. Tas birst veidojot nedaudz latvju tautas
rakstiem raksturīgās rombveida formas kompozīcijas.

Skulptūra izskatās kā pastiepta piramīda, vai vairāk kā kolonna – kā efektīgs nobeigums
Dolomīta ielai.

Kolonna būtu 8 – 10 m augsta. Puse no kolonnas būtu samūrētu dolomīta gabalu bloks
uz pamatiem ar tērauda stieņu armējumu. Augstākie gabali – visi akmeņi caururbti,
sastiprināti un salīmēti ar nerūsējošā tērauda armatūrām.

Skice 3

olas

Šī ideja ir sirreāla versija par to, kā radies dolomīts, tā gaiši dzeltenā krāsa un kā
izveidojusies Dolomīta iela.

Salejot kopā kādas mistiskas olas dzelteno un balto sastāvdaļu, tas kopā samaisās un
pārvēršas ne tikai par gaiši dzelteno krāsu, bet tajā ir arī substances, no kurām veidojas arī
dolomīta gabali. Kāds neredzams spēks gaisā sasitis olu un čaumalas, gaisā lidinoties salej
kopā olas sastāvu un uz zemes nokrīt reāli dolomīta bloki, no kuriem pamazām izklājas un
izveidojas Dolomīta iela.

Kolona varētu būt ap 10 m augsta.

Olu čaumalas būtu izgatavotas no stiklašķiedras auduma ar kompozītmateriāliem,
krāsotas ar kompozītkrāsām.

Kolonna balstās uz betona pamatiem ar tērauda armatūru karkasu. 10-15% tās apakšējā
daļa būtu dolomīta bloku mūrējums, augšējā daļa – ārpuse no stiklašķiedras ar iestrādātiem
dolomīta gabaliem, iekšpusē – armatūras karkass un maksimāli augstu piepildīta ar betonu.

Bonusā - skice ar lūsi

luusis1111

Page 1 of 764

Noskaties

Aktuāli