Sandra Mikanovska

Sandra Mikanovska

Pļaviņu novada Pašvaldības policija apzina situāciju Daugavas un Aiviekstes upēs, informē novada pašvaldība.

Policijas pārstāvji seko līdzi ūdens līmenim upēs, jo tajās novērotas līmeņa svārstības.

Pašvaldībā arī informēja, ka trešdien Pļaviņās atjaunota satiksme uz ceļa Gostiņi - Apvedceļš - Spridzēni. Iepriekš applūdušais ceļa posms ir apledojis un pašvaldība veiks tā kaisīšanu. Vienlaikus autovadītāji tiek aicināti šķērsot ceļa posmu piesardzīgi.

Jau vēstīts, ka ledus sablīvējuma dēļ turpinās strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās Daugavā starp Pļaviņām un Jēkabpili, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvie dati.

Pie Zeļķu dzelzceļa tilta, Krustpils novadā, ūdens līmenis kopš pirmdienas kāpis par nepilniem trim metriem. Hidrologi izplatījuši oranžo brīdinājumu - sagaidāms, ka trešdien ūdens līmenis šajā vietā sasniegs bīstami augstu atzīmi, applūdinot ne tikai palienes, bet arī plašāku teritoriju. Trešdienas rītā ūdens līmenis Zeļķu novērojumu stacijā ir aptuveni metru zem pērnā gada pavasara palu maksimālās atzīmes, kas bija 7,57 metri virs stacijas nulles punkta.

Pie Jēkabpils ūdens līmenis sācis lēnām paaugstināties, turpinās vižņu iešana. Pie Pļaviņām turpinās ūdens svārstības. Arī citviet Daugavā situācija kopumā ir mierīga.

 

Trešdiena, 17 Janvāris 2018 11:32

Bez vēsts pazudis jēkabpilietis Arnis Gūtmanis

Sociālajās vietnēs facebook.com un Instagram publicēta informācija, ka bez vēsts pazudis jēkabpilietis Arnis Gūtmanis.

Viņa brālis Artūrs Gūtmanis sociālajos tīklos ievietojis šādu paziņojumu: "Vēršos pēc palīdzības iekš facebook. Pazudis mans brālis - Arnis Gūtmanis 
Pēdējo reizi manīts 16.01.2018 ap plkst. 9.00 Rīgas Centrālajā stacijā "Origo", varbūt devās uz Iļģuciema pusi. Ja kādam ir zināms par viņa pašreizējo atrašanās vietu vai pēc plkst. 9.00, lūdzu zvanīt pa tālruni 28203535. Paldies."

Portāls Radio1.lv pievienojas tuvinieku aicinājumam, ja kādam ir zināma Arņa Gūtmaņa atrašanās vieta, lūdzu ziņojiet tuviniekiem.

Apgādā „Neputns” klajā nāk Mārītes Putniņas grāmata “Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums vēsturiskajos Aizkraukles un Jēkabpils rajonos”, liecina sabiedrisko mediju portālā lsm.lv publicētā informācija.

Grāmata par vēsturisko Aizkraukles un Jēkabpils rajonu dievnamiem ir astotais sējums, kas iznāk apgāda “Neputns” izdotajā sērijā “Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums”. Līdz šim sērijā iznākušas Krāslavas, Preiļu, Rēzeknes, Valmieras, Daugavpils rajonam, Rīgas pilsētai un Zemgalei veltītas grāmatas.

Šajā grāmatā aptverta bijušo Aizkraukles un Jēkabpils rajonu teritorija, kurā ietilpst lielākā daļa Sēlijas novada, kā arī nelielas Latgales un Vidzemes teritorijas. Pētījums atklāj Latvijas dienvidu daļas dievnamu arhitektūras un mākslas vērtības, dod iespēju novērtēt gan vēsturiski izveidojušās reģionālās atšķirības, gan arhitektūras un mākslas attīstības specifiku.

Grāmatā ir aprakstītas 43 sakrālās celtnes, atbilstoši konfesionālajai piederībai – no tām 28 ir evaņģēliski luteriskās baznīcas, septiņas Romas katoļu baznīcas, sešas pareizticīgo baznīcas un divi vecticībnieku lūgšanu nami.

Par katru aplūkojamo celtni sniegtas vēsturiskās ziņas – informācija par iepriekš pastāvējušām baznīcas ēkām, šobrīd esošās celtnes būvvēsturi, ēkas apraksts un tās iekārtojuma raksturojums, izceļot informāciju par galvenajām mākslas vērtībām, kas stacionāri saistītas ar celtni. Par pārvietojamiem stājmākslas vai lietišķās mākslas pieminekļiem ziņas publicētas, rūpīgi atlasot faktus un ņemot vērā pieminekļu drošības aspektu. Dievnamu aprakstos parādās arī informācija par gadu gaitā muzejos nodotajiem un saglabātajiem baznīcu iekārtas priekšmetiem, kā arī zudušajām sakrālajām celtnēm un to iekārtām, par kurām saglabājusies pietiekama dokumentāla un vizuāla informācija. Katras celtnes raksturojumam pievienota tās plāna shēma, vēsturiskie attēli un aktuālie fotoattēli.

Grāmatā iekļauti attēli no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Pieminekļu dokumentācijas centra, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Jēkabpils novadpētniecības muzeja, Latvijas Nacionālā arhīva, Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, Rundāles pils muzeja u. c. krātuvēm, kā arī no draudžu un privātajām kolekcijām.

Izdevumā iekļauts kopsavilkums un attēlu saraksts angļu un krievu valodā, terminu vārdnīca, personu rādītājs, objektu saraksts, kā arī avotu un literatūras saraksts.

Mārīte Putniņa (1967) kopš 1990. gada strādā kultūras pieminekļu aizsardzības jomā, šobrīd kā Valsts kultūras pieminekļu un aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas inspektore. Vairāku publikāciju un izstāžu par kultūras mantojuma izpētes un saglabāšanas tēmām autore. Par grāmatu “Sakrālās arhitektūras un mākslas mantojums Zemgalē” 2015. gadā saņēma Kultūras mantojuma gada balvas atzinības rakstu.

Foto: lsm.lv

Vižņu sablīvējuma dēļ cēlies ūdens līmenis Aiviekstes upē un pārplūdis pašvaldības ceļa Gostiņi - Apvedceļš - Spridzēni posms zem dzelzceļa tilta Pļaviņās, liecina informācija Pļaviņu novada pašvaldības mājaslapā.

Ceļa posms pašlaik satiksmei slēgts. Pašvaldība lūdz ievērot izvietotās ceļa zīmes un apbraukšanai izmantot ceļu Dankeri - Silmalas.

Par satiksmes atjaunošanu uz ceļa pašvaldības sola ziņot.

Foto: plavinunovads.lv

plavinas cels22

Jēkabpilī, aizdomās par slepkavības pastrādāšanu, policijas darbinieki aizturējuši kādu 1974.gadā dzimušu iepriekš vairākkārt sodītu vīrieti, portālu Radio1.lv informēja Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes vecākā inspektore Diāna Briede.

Sestdien, 13.janvārī ap plkst.10 Jēkabpilī, savā dzīvoklī tika atrasts 1967.gadā dzimuša vīrieša līķis ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Tās pašas dienas pēcpusdienā Jēkabpils iecirkņa Kriminālpolicijas darbinieki, veicot operatīvās meklēšanas pasākumus, uz aizdomu pamata par slepkavības izdarīšanu aizturēja 1974.gadā dzimušu Jēkabpils iedzīvotāju.

Sarunā ar Radio1.lv Jēkabpils policijas iecirkņa priekšnieks Zigmunds Januševskis pastāstīja, ka slepkavība notikusi Jēkabpilī Krustpils pusē vienā daudzdzīvokļu māju mikrorajoniem, kādā piecsstāvu ēkā. Viņš piebilda, ka aizturētais par slepkavību vīrietis un nogalinātie bijuši pazīstami un incidents noticis kopīgas alkohola lietošanas laikā. Nogalinātajam bijuši vairāki miesas bojājumi/sasitumi, sākotnējā līķa apskate liecinot, ka nazis vai cita veida ierocis nav lietots. Nāves cēloni noteikšot ekspertīze. 

Aizturētā persona jau agrāk nonākusi policijas redzeslokā un iepriekš bijusi vairākkārt sodīta. Pēdējā sodāmība bijusi pērn par zādzības izdarīšanu.
Vakar, 15.janvārī, Jēkabpils tiesa aizdomās turamajam piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu.

Saistībā ar notikušo sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 116.panta - par citas personas tīšu prettiesisku nonāvēšanu (slepkavību).

Par šādu likumpārkāpumu vainīgajai personai paredzēts sods ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divdesmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Vārkavas novadā šodien ugunsdzēsēji no ezera nocēluši ledū ielūzušu alni,  informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Alnis atradās ezera vidū un ar priekškājām bija ielūzis ledū.

Glābšanas dienests atgādina, ka atrasties uz ledus, kas sācis veidoties uz ūdenstilpnēm, ir bīstami ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem! Šobrīd, kad daudzviet ūdenstilpnēs ir izveidojies ledus, VUGD aicina iedzīvotājus būt apdomīgiem un nepakļaut savu dzīvību un veselību briesmām – nedodieties uz ledus, jo uz ūdenstilpnēm izveidojusies ledus kārta ne vienmēr ir pietiekami bieza, lai varētu izturēt cilvēku svaru.

Ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slido pa ledu.

Foto: VUGD Twitter

Saskaņā ar tiesu reorganizācijas plānu līdz martam izveidos Kurzemes, Zemgales, un Vidzemes rajona tiesas. Reorganizācijas dēļ amatus zaudēs 17 līdzšinējie tiesu priekšsēdētāji, kuri gan varēs turpināt strādāt kā tiesneši.


Tiesu teritoriālo reformu plānot pabeigt šī gada 1.martā. Katrā tiesu apgabalā, izņemot Rīgu, paredzēts izveidot vienu tā saukto mātes tiesu, nodrošinot šīs tiesas darbību visās līdzšinējo tiesu atrašanās vietās. Pēc reformas pabeigšanas esošo 34 tiesu vietā darbosies deviņas tiesas,
Saskaņā ar reformu Kurzemē no 1.februāra būs tikai viena rajona līmeņa tiesa - Kurzemes rajona tiesa, kuras sastāvā būs tiesneši Saldū, Liepājā, Kuldīgā, Ventspilī un Talsos. Kopumā šajā tiesā strādās 36 tiesneši.


No 15.februāra būs izveidota Vidzemes rajona tiesa ar kopumā 32 tiesnešiem Cēsīs, Limbažos, Valmierā, Valkā, Gulbenē, Madonā un Alūksnē. Savukārt no 1.marta būs izveidota Zemgales rajona tiesa ar kopumā 50 tiesnešiem Dobelē, Bauskā, Jelgavā, Tukumā, Aizkrauklē, Jēkabpilī un Ogrē.


Tāpat no šodienas Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa pievienota Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai, līdz ar to šajā tiesā strādās 44 tiesneši.


Zemesgrāmatu nodaļām paredzēts līdzīgs risinājums - viena zemesgrāmatu nodaļa, nodrošinot tās darbību visās līdzšinējo zemesgrāmatu nodaļu atrašanās vietās, katrā tiesas apgabalā. Rīgas tiesu apgabala reforma neskars Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas zemesgrāmatu nodaļas un Rīgas rajona tiesas zemesgrāmatu nodaļas. Kopumā līdzšinējo 27 zemesgrāmatu nodaļu vietā darbosies septiņas zemesgrāmatu nodaļas.


Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) šodien žurnālistiem norādīja, ka šī jau otrā rajona līmeņa tiesu reforma kopš valsts neatkarības atjaunošanas. Pirmā reforma notika 1998.gadā, kad desmit tiesas tika pārveidotas par piecām.


Jau 2008.gadā Tieslietu ministrijā bija sagatavots iespējamais mazo tiesu apvienošanas risinājums, taču reālu virzību ieguva 2014. un 2015.gadā, kad Centra rajona tiesa tika pievienota Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai, savukārt Rīgas rajona tiesā tika iekļautas Siguldas un Jūrmalas tiesas. Tāpat iepriekš reforma realizēta Latgalē, kur no sešām tiesām tika izveidotas divas tiesas - Rēzeknes tiesa un Daugavpils tiesa.


"Pagāja zināms laiks un mēs varējām izvērtēt rezultātus Rēzeknē un Daugavpilī. Mēs redzam, ka tiesu darba rādītāji liecina, ka šis ir pareizais ceļš un mēs šo ceļu turpinām," uzsvēra ministrs.


Šogad īstenojamās reformas rezultātā 17 līdzšinējo tiesu priekšsēdētāji zaudēs savus amatus, līdz ar to 26 rajona tiesu priekšsēdētāju vietā Latvijā paliks tikai deviņi priekšsēdētāji, kuriem gan varēs būt vietnieki. Rasnačs un Tieslietu ministrijas (TM) valsts sekretāre Irēna Kucina gan mierināja, ka sistēmā šīs amatpersonas varēs turpināt strādāt kā tiesneši.


Ministrs gan uzsvēra apgabaltiesu priekšsēdētāju lomu reformas īstenošanā, lai gan saskaņā ar Saeimā esošajiem likuma grozījumiem dažiem tiesu priekšsēdētājiem būs liegta iespēja konkurēt uz šo amatu nākotnē. Grozījumi paredz ierobežojumus tiesas priekšsēdētājam ieņemt priekšsēdētāja amatu vairāk nekā divus termiņus jeb desmit gadus no vietas.


Ministrs uzskata, ka tas nav taisnīgi, tāpēc viņš šodien koalīcijā vērsīsies pie deputātiem ar lūgumu šo jautājumu risināt tā, lai pieaugtu pretendentu konkurence uz tiesu priekšsēdētāju amatiem.


Attiecībā uz to vai reformas rezultātā darbu nāksies pamest tiesu darbiniekiem, Kucina atbildēja, ka primāri reformas mērķis ir saglabāt tiesu darbiniekus tiesu sistēmā, lai gan tiek pārveidotas darbinieku funkcijas un kompetence. Darbinieku karjeras jautājumus risinās katrā reģionā atsevišķi un ar to nodarbosies tiesu priekšsēdētāji. Viņa gan nenoliedza, ka tiesu priekšsēdētājam zaudējot amatu, no vietas nāksies šķirties arī tiesu priekšsēdētāju palīgiem. "Kopumā primārais mērķis ir reformu veikt ar mazākiem zaudējumiem un ietekmi darbiniekiem," piebilda Kucina.


Šobrīd precīzus reformas finansiālos ieguvumus TM amatpersonas vēl nenosauca, jo tos vēl aprēķinās, taču, piemēram, Latgalē iepriekš veiktās reformas rezultātā ietaupītie līdzekļi novirzīti tiesu darbinieku atalgojuma fondam, norādīja Kucina.


Tieslietu ministrs gan vērsa uzmanību, ka tiesu darbinieku atalgojums joprojām nav atbilstošs un īpaši tas attiecas uz tiesnešu palīgiem. Palīgiem vajadzētu saņemt divreiz vairāk nekā šobrīd. "Ietaupītos resursus ieguldīsim atalgojuma paaugstināšanai," piebilda Rasnačs.


Jau ziņots, ka reorganizācijas mērķis ir mazināt tiesu noslodzi, paaugstināt lietu izskatīšanas kvalitāti, kā arī samazināt tiesvedības termiņus. Rasnačs jau paziņojis, ka salīdzinot pašlaik jau reformētās tiesas ar nereformētajām, redzams, ka reformētajās tiesās ir samazinājies neizskatīto lietu atlikums, tajās ir mazāki lietu izskatīšanas termiņi, kas gan nav būtiski mazāki nekā vidēji valstī, un tajās ir mazāk pārsūdzētu spriedumu.


Rasnača vērtējumā, kopumā ar reformu tiesas kļūst pieejamākas cilvēkiem.


Politiķis arī paziņojis, ka vairs nebūs tā, ka viena veida lietas skata pāris konkrēti tiesneši.

Krimināllietā, kurā kāda jauniete apsūdzēta par vīrieša noduršanu konflikta laikā Jēkabpilī, pabeigta tiesu izmeklēšana, informē Jēkabpils rajona tiesā.


Nākamā tiesas sēde nozīmēta uz 8.februāri, kad apsūdzētā teiks pēdējo vārdu. Jaunietei apsūdzība celta pēc Krimināllikuma 116.panta - slepkavība.
Sākotnēji viņa bija apsūdzēta pēc Krimināllikuma 125.panta 3.daļas - par tīšus smagus miesas bojājumus, kas kļuva par iemeslu cietušā nāvei - , bet pēc tam prokurore grozīja apsūdzību uz smagāku.


Par šādu likumpārkāpumu vainīgajai personai paredzēts sods ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divdesmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.


Izmeklētāji uzskata, ka 2016.gada 29.aprīlī apsūdzētā persona, atrodoties savā dzīvesvietā Jēkabpilī, savstarpēja konflikta laikā ar viņai pazīstamu vīrieti dusmu uzplūdā tīši divas reizes ar virtuves nazi iedūra viņam krūšu kurvja priekšdaļā un vēderā.


Minētie miesas bojājumi cietušajam vīrietim radīja stipru iekšēju asiņošanu, viņam zaudējot 1,8 litrus asiņu. Vīrieša nāve iestājās dažās minūtēs notikuma vietā.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Salas novada domes mājaslapā šodien publicētā informācija liecina, ka tā nevar izpildīt Jurim Boķim noteiktās nodarbošanās aizliegumu, kā to pieprasījusi Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurors Aivars Egle.

Salas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālistes Jolantas Grandānes sagatavotā un publicētā informācija vēsta:

“Salas novada pašvaldība no Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja saņēma paziņojumu, kurā Jurim Boķim ir noteikts aizliegums pildīt direktora pienākumus Bāreņu namā "Līkumi", kā arī informēt, kas turpmāk pildīs Bērnu nama "Līkumi" direktora pienākumus.

Tā kā Salas novada pašvaldības aģentūrai "Bāreņu nams "Līkumi"" ar 2016.gada 1.novembri tika mainīts tiesiskais statuss un nosaukums - no pašvaldības aģentūras uz pastarpinātās pārvaldes iestādi, piešķirot iestādei nosaukumu Ģimenes atbalsta centrs "Saulstari" , Salas novada pašvaldība nevar izpildīt paziņojumu par J. Boķim piemēroto drošības līdzekli - noteiktas nodarbošanās aizliegumu, t.i. aizliegums pildīt neesošas iestādes direktora pienākumus.”

Tas nozīmē, ka par spīti Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurora Aivara Egles rīkojumam,  no 11.janvāra bijušā bērnunama "Līkumi", tagad ģimenes atbalsta centra Saulstari vadītājam Jurim Boķim aizliegt ieņemt amatu, jo viņš tiek turēts aizdomās par iespējamo vardarbību pret bērniem, Juris Boķis turpina darbu savā amatā.

Jau ziņots, ka Lieta par iespējamo vardarbību ierosināta jau 2015.gadā un sākotnēji to izmeklēja Valts policijas (VP) Jēkabpils iecirknī, bet uzraudzību nodrošināja Jēkabpils rajona prokuratūra. Taču lietā pieļauta nepamatota novilcināšana, nenotika mērķtiecīga izmeklēšana, tāpēc lieta pagājušā gada beigās nodota VP Zemgales reģiona pārvaldes (ZRP) Kriminālpolicijas birojam un par uzraugošo prokuroru noteikts Egle.

"Uzskatu, ka divu gadu [izmeklēšanas] termiņš bija pietiekams, lai lieta jau būtu tiesā," izmeklēšanas novilcināšanu komentēja prokurors. Viņš pašlaik negrasās meklēt par novilcināšanu vainīgas personas, jo svarīgākais ir izmeklēt pašu lietu.

Pašlaik par aizdomās turamo lietā atzīts Boķis, krimināllieta ir ierosināta pēc diviem Krimināllikuma pantiem. Viņš tiek turēts aizdomās par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas saistītas ar vardarbību, kā arī par valsts amatpersonas bezdarbību. Par pirmo pārkāpumu var draudēt brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, bet par bezdarbību - līdz trim gadiem -, taču iespējami arī citi sodi.

Šodien Boķim piemēroti trīs drošības līdzekļi - aizliegums ieņemt noteiktu amatu, pamest valsti un pienākums uzturēties dzīvesvietā.

Pašlaik lietā ir identificēti vairāki cietušie, taču, iespējams, cietušo bērnu skaits vēl var augt.

Egle atteicās prognozēt, kad lieta varētu nonākt tiesā, jo vēl nav saņemti visu nepieciešamo ekspertīžu rezultāti, tāpat jāiztaujā liecinieki.

VP ZRP kriminālprocesu nekomentēja, tāpat arī to, vai lieta novilcināta apzināti.

Bāreņu nams "Līkumi" par ģimenes atbalsta centru "Saulstari" pārdēvēts 2016.gada septembrī.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka 2015.gadā Tiesībsarga birojs sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem bērnunamā "Līkumi".

Sagatavotā informācija pārsvarā atklāj darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem, sacīja tiesībsargs Juris Jansons, uzsverot, ka tam ir konkrēti pierādījumi. Ir fiksēti arī gadījumi, kad bērni paši vērsušies drošības iestādēs, tomēr uzsāktie procesi priekšlaikus izbeigti.

"Tā situācija ir diezgan traģiska, īpaši, ja darbinieku liecība ir viena, bet medicīnas ieraksts liecina pavisam ko citu," sacīja Jansons.

 

Līvānu novadā pēc iedzīvotāju ziņojuma likvidēts bebru izveidots aizsprosts, kura dēļ applūda tuvējo saimniecību īpašumi, aģentūru LETA informēja valsts AS "Latvijas autoceļu uzturētājs".

Aizsprosts atradies pie vietējās nozīmes autoceļa Rožupe-Rudzāti-Varakļāni.

Tas apgrūtināja ūdens noteci, kā rezultātā applūda tuvējo saimniecību īpašumi.

Page 1 of 712