Otrdiena, 23 Oktobris 2018 16:02

Jēkabpils pilsētas kapos Svecīšu vakars – 3.novembrī

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Ar Radio1.lv sazinājās kāda jēkabpiliete, kas secinājusi, ka publiskajā telpā nav pieejama informācija par Svecīšu vakara norisi Jēkabpils pilsētas kapos. Šādas informācijas neesot nedz Jēkabpils domes oficiālajā mājas lapā, nedz kapsētas apsaimniekotāja - SIA “Jēkabpils pakalpojumi” mājaslapā. Iespējams, tā atrodama vietējo draudžu mājaslapās, bet nebūdama nevienas draudzes locekle sieviete nezināja, kur meklēt sev vajadzīgo informāciju.

Radio1.lv sazinājās ar SIA “Jēkabpils pakalpojumi” sabiedrisko attiecību speciālisti Ievu Gādmani un viņai adresēja jēkabpilietes uzdotos jautājumus.

“To, kad kapos notiks svecīšu vakari, nosaka baznīcas un to mācītāji: Kapeles kapos - Luterāņu baznīcas Krustpils draudze, Ēvalds Bērziņš. Šogad svecīšu vakars Kapeles kapos jau ir noticis, un informācija par to bija publicēta Krustpils draudzes mājaslapā un laikrakstā “Brīvā Daugava”. Jēkabpils pilsētas kapos svecīšu vakaru rīko – Jēkabpils Sv.Miķeļa luterāņu baznīca, mācītājs Modris Plāte un katoļu baznīca, mācītājs Viktors Siļčonoks. Jēkabpils pilsētas kapos parasti svecīšu vakars notiek katru gadu pirmajā novembra sestdienā. Šogad svecīšu vakars notiks 3. novembrī plkst. 16.00,” informēja Ieva Gādmane.

Viņa arī pateicās jēkabpilietei par šī jautājuma aktualizēšanu un solīja informāciju par Svecīšu vakara norisi ievietot SIA “Jēkabpils pakalpojumi” mājaslapā, kā arī pārsūtīt informāciju pašvaldībai, lai iedzīvotājiem tā ir atrodama.

Tradīcija vēsta, ka Svecīšu vakars ir laiks, pēc kura kapsētās iestājas rudens un ziemas miers. Klātas ar skujām un rotātas ar pēdējiem rudens ziediem, maziem vainadziņiem un sausajiem ziediem, kam piepulcējas degošu svecīšu pulki, kapu kopiņas ieslīgst mierā līdz pavasarim, kad atkal tur sāksies rosība. Atšķirībā no kapu svētkiem jūlijā un augustā Mirušo piemiņas dienā novembrī parasti nenotiek nekādi reliģiski rituāli, vienkārši tiek dedzinātas svecītes.

Vēstures dati liecina, ka Mirušo piemiņas diena par baznīcas tradīciju kļuva 1832.gadā, un tā tiek aprēķināta pēc Prūsijas parauga – baznīcas kalendāra pēdējā svētdienā, kas ir svētdiena pirms pirmās Adventes. To mēdz saukt arī par Svecīšu vakaru. Turpretī katoļu baznīca jau kopš 10.gadsimta ik gadu mirušo piemiņu godina Visu dvēseļu dienā 2.novembrī.

Svecīšu vakarā tas īpašais, neikdienišķais, brīžam varbūt šķiet pat pārcilvēciskais, ir diennakts tumšajā laikā kapsētā degošās svecītes. Simtiem svecīšu izgaismo ēnas, radot ko mistisku. Svecīšu vakars ir brīdis, kad atceras tuvos cilvēkus, kuri jau Mūžībā, tā sajūtot saikni starp paaudzēm. Rudens vakars, pārdomas, atskats aizgājušajā un reizē cerības rītdienai. Tā bijis arī senlaikos. Latviešu tradīcijās vēls rudens allaž bijis Veļu laiks. Laiks, kad satiekas paaudzes un pasaules. Satiekas, lai godātu cita citu.

Lasīts 1236 reizes Pēdējo reizi rediģēts Piektdiena, 26 Oktobris 2018 11:27

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aptauja

Kurš, Jūsuprāt, ir labākais kandidāts Latvijas premjera amatā?

Vjačeslavs Dombrovskis (Saskaņa) - 12.5%
Aldis Gobzems (KPV LV) - 11%
Jānis Bordāns (JKP) - 47.6%
Atis Pabriks (AP) - 6.8%
Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) - 6.1%
Māris Kučinskis (ZZS) - 3.1%
Krišjānis Kariņš (JV) - 2.2%
Neviens no minētajiem - 6%
Vienaldzīgi - 3.3%

Kopā balsojumi: 735
Balsošana par šo anketu ir beigusies on: Novembris 5, 2018