Trešdiena, 22 Novembris 2017 18:25

Līvānu mērs: Izglītības ministrija apzināti nodarbojas ar kaitniecību reģioniem

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Skolu tīkla optimizācijas pētījums veikts ar mērķi nodarīt kaitniecību reģionu attīstībai, trešdien Reģionālo attīstības centru apvienības (RACA) organizētajā konferencē pauda Līvānu novada priekšsēdētājs Andris Vaivods (ZZS).

Vaivods ir pārliecināts, ka Izglītības uz kultūras ministrijas (IZM) veiktais skolu tīkla optimizācijas pētījums veicinās reģionu izmiršanu, jo vietējie iedzīvotāji pēc skolu slēgšanas novadus pametīs un pārcelsies vai nu uz Rīgu un Pierīgu, vai dosies uz ārzemēm.

Viņaprāt, lai arī šis pētījums skandina "skolu tīkla sakārtošana", dzīvē tas nozīmējot pilnvērtīgas novada dzīves likvidēšanu, jo iedzīvotāji bez skolām dzīvot pašvaldībās nepaliks. "Šis pētījums ir veikts vienpusēji, jo neviens fiziski nav bijis novados uz vietas. Lai arī saka, ka katrai pašvaldībai būs jālemj par skolu likvidēšanu, balstoties uz kritērijiem, neviens nav pateicis, kādi šie kritēriji būs, mēs visi esam neziņā," sašutumu pauda Vaivods.

Viņš arī izteicās, ka, ilgstoši "zombējot" sabiedrību, ka skolas ir jālikvidē un tās nav nepieciešamas, iedzīvotāji sāk tam ticēt. "Tas ir tāds padomju varas paņēmiens - stāstīt tik ilgi, kamēr cilvēki tiešām notic, ka iecere ir laba, bet patiesībā valdība cenšas uzburt kaut kādu pasaku pasauli, neredzot kā tas fiziski ietekmēs pašvaldību dzīvi," sprieda priekšsēdis.

Vaivodu uztrauc risks zaudēt uzņēmējus - tā esot viena no lielākajām iedzīvotāju grupām, kas Līvānu novadā pieprasa iespēju kvalitatīvi skolot bērnus. Uzņēmēji piedalās gan skolu attīstības programmu nodrošināšanā, gan pedagogu darba veicināšanas pasākumos. "Taču tagad man iedzīvotājiem jāskatās acīs un jāsaka, ka viņu bērniem skolas vairs nebūs un ir jāmeklē iespējas braukt uz 30 vai 60 kilometrus attālām iestādēm," teica Vaivods.

Viņš izteicās, ka pašreizējais skolu tīkla optimizācijas plāns veicināšot vien to, ka no novadiem aizbrauks jauni, darbspējas vecuma iedzīvotāji, paliekot vien pensionāriem.

Kā ziņots, IZM pētījumā norādīts, ka skolēnu un skolotāju skaita attiecība jāpalielina aptuveni 1,5 reizes, vienlaikus rodot priekšnoteikumus gan skolotāju atalgojuma un skolu aprīkojuma līmeņa celšanai, gan pārejai uz jauno izglītības saturu. Pētījuma autori ir pārliecināti, ka ar esošo finansējumu to iespējams paveikt, tikai veicot skolu tīkla optimizāciju.

Pētījumā norādīts, ka vidusskolas 10.-12.klašu posmā klasē būtu jāmācās vismaz 25 skolēniem, savukārt sākumskolas klasē būtu jāmācās ne mazāk kā sešiem skolēniem.

Šadurskis paudis pārliecību, ka skolās ar ļoti nepietiekamu skolēnu skaitu 10.- 12.klašu posmā ir ārkārtīgi grūti runāt par izglītības kvalitāti. Viņš uzsvēris, ka visiem izglītības procesā iesaistītajiem "ir laiks iziet no komforta zonas".

Foto: diena.lv

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Lasīts 4091 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 22 Novembris 2017 18:38

Komentāri  

+1 #5 Maziņā 2017-11-24 12:05
Es nesaprotu, par ko jācepjās? Lauku skolās grib dabūt 20 bērnus klasē? Tanī pat laikā pilsētas skolās to ir pāri 30, aprēķinot vidējo, sanāk 22-26 bērni vienā klasē. Elementārā matemātika, tāpat kā rēķinām vidējo algu Latvijā, tā arī nonāksim pie vidējā, optimālā bērnu skaita
klasē un skolās :) ???!
Citēt
+1 #4 faktiski! 2017-11-23 08:06
Citēju A:
100% taisniiba. Jo vairaak skoleenu klasee, jo zemaaka kvalitaate, jo nevar veltiit laiku katram beernam. Seelpils piemeers raada, ka skolas likvidaacija ir cels uz izniiciibu, jo vairs nav inteligences (skolotaaju), jaunie aizbraukusi, atlikusie beerni internaatskolaa, skolas autobusu nav, muzejs likvideets.
Kopj tik kapus, jo nekaa cita nav

Skolotāji nav vairs tie, kuri bija kādreiz. Kādreiz skolotāji iesaistījās sabiedrības dzīvē, tagad pār lūpu nevar pārspļaut. Visi dreb par savām darba vietām. Sēž klusiņi. Kam tāda inteliģence? Tad jau labāk prastā tauta, jo tā var pacelties un ko vērtīgu pateikt un padarīt sabiedrības labā, jo tai nav ko zaudēt. Par kapiem runājot, kur kopj, kur citā novadā ar musuriem vēl apber.
Citēt
+5 #3 he he 2017-11-23 08:00
Ko tad klusē krustpils, salas un citu novadu priekšnieki? Bailes izteikties, ka krēsls nesašūpojas?
Citēt
+7 #2 A 2017-11-22 21:36
100% taisniiba. Jo vairaak skoleenu klasee, jo zemaaka kvalitaate, jo nevar veltiit laiku katram beernam. Seelpils piemeers raada, ka skolas likvidaacija ir cels uz izniiciibu, jo vairs nav inteligences (skolotaaju), jaunie aizbraukusi, atlikusie beerni internaatskolaa , skolas autobusu nav, muzejs likvideets.
Kopj tik kapus, jo nekaa cita nav
Citēt
+11 #1 Vija 2017-11-22 20:55
10. - 12.klasēs IZM pieprasa 25x 2 klases katrā no 10-11-12.kl. 7.-9. arī izdomājuši pārvadāt pat ar pietiekošu - 22-32 skolēni klasē. Sapratu, ka kvalitatīva izglītība ir tikai tad, kad vismaz pusstunda jāpavada ceļā - jo ilgāk brauc, jo kvalitatīvāk visi mācās.
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli