Ceturtdiena, 21 Decembris 2017 13:56

Izmeklēšana par vardarbību pret bērniem "Līkumos" – novilcināta; maina izmeklētāju un uzraugu

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

Kriminālprocesā par vardarbību un cietsirdīgu izturēšanos pret nepilngadīgajiem bāreņu namā „Līkumi” Valsts policijas Jēkabpils iecirknī netika veikta mērķtiecīga izmeklēšana un trūcis kontroles arī no atbildīgā prokurora puses. Lietu tagad pārņēmusi Valsts policijas Zemgales reģiona pārvalde un Zemgales tiesas apgabala prokuratūra, ziņo latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv.

Kriminālprocesu par vardarbību un cietsirdīgu izturēšanos pret nepilngadīgajiem bāreņu namā „Līkumi” uzsāka 2015.gada vasarā, un divu gadu laikā viena persona tika atzīta par cietušo. Tieši pēdējā pusgada laikā notikusi vērienīgākā procesa virzība uz priekšu. Iesaistoties zvērinātam advokātam, tagad kriminālprocesā par cietušajiem atzītas jau vairākas personas. Tiesībsargs prokuratūrai iesniedzis arī sūdzību par, iespējams, nepamatotu lietas novilcināšanu, un šomēnes saņemta atbilde.

“Ir nolemts izņemt šo kriminālprocesu no Jēkabpils iecirkņa nodaļas un nodot Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldei, izmeklēšanas turpināšanas organizēšanai. Jo izmeklēšanas iestādē netiek nodrošināta mērķtiecīga kriminālprocesa izmeklēšana. Tātad mums ir dokuments, kas apliecina, ka kriminālprocesa izmeklēšana tika novilcināta Jēkabpils policijas iecirknī,” stāsta biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Kārtējo reizi mainīts lietas virzītājs, un turpmāk procesu uzraudzīs nevis Jēkabpils, bet Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurors Aivars Egle. Prokurors stāsta, ka vairāku gadu garumā nav nopratinātas visas lietas materiālos norādītās personas, tās arī nav informētas par iespēju tikt atzītām par cietušajiem un par iespēju pieteikt kaitējuma kompensāciju.

Lietas novilcināšanu esot konstatējis arī iepriekšējais lietu uzraugošais prokurors Jānis Butlers no Jēkabpils prokuratūras. “Uzraugošais prokurors, kas bija Butlera kungs no paša sākuma, viņš jau 2016.gada 11.aprīlī konstatēja, ka minētajā kriminālprocesā ir pieļauti būtiski Kriminālprocesa likuma pārkāpumi.

Netiek veikta mērķtiecīga izmeklēšana, pieļauta neattaisnota vilcināšana, un viņš reaģēja ar savu iesniegumu, iesniedzot to izmeklēšanas iestādei,” stāsta Egle.

Taču izmaiņu neesot bijis, un Butlers esot licies mierā. Policijā plašākus komentārus nesniedz, lai netraucētu izmeklēšanas gaitai.

Lai gan pašvaldība, gan bāreņu nama vadība iepriekš paudusi, ka par kriminālprocesu īpaši neinteresējoties, Latvijas Radio mēģināja sazināties arī ar Salas novada pašvaldību un bērnu nama direktoru Juri Boķi. “Taču no viņa saņemta noraidoša atbilde: Dārgā Vita Anstrate, es taču Jums pateicu, ka ar Jums es nerunāšu! Personīgi ar Jums es nerunāšu.” Arī pašvaldībā interviju atsaka.

Prokurors Egle saka, ka par iespējamu Jēkabpils policijas un prokuratūras ietekmēšanu bažu neesot. Runa esot par pieredzes un zināšanu trūkumu. Tagad prokurors esot sastādījis intensīvu darba plānu visam janvārim un tālāk. Esot jāveic informācijas analīze, jāpārbauda tipveida versijas, jānopratina visi liecinieki un tad lieta varētu nonākt tiesā.

“Bija viss tā haotiski. Uzraugošā prokurora kontroles un norādījumu trūkums. Saprātīgie termiņi būs atkarīgi no ilgstošo izmeklēšanas darbību pabeigšanas lietā. Nu ilgstošās izmeklēšanas darbības, tās ir ekspertīzes. Jo potenciālajiem cietušajiem un tai skaitā arī personām, kurām ir tiesības uz aizstāvību, jāveic psiholoģiskās, psihiatriskās ekspertīzes,” skaidro prokurors Egle.

Bijušos „Līkumu” audzēkņus pārstāvošais advokāts Artūrs Zvejsalnieks izmaiņas kriminālprocesa virzībā un uzraudzībā sauc par loģiskām. Viņš uzskata, ka jāgroza arī pants, pēc kāda celta apsūdzība, jo bērnu nama direktors ir valsts amatpersona, kas, iespējams, pārsniegusi savas pilnvaras.

Vēstīts, ka pēc Latvijas Radio sižetos stāstītā ierosināts kriminālprocess arī par cietsirdīgu attieksmi pret bērniem Adamovas speciālajā internātskolā. Tāpat tagad policija vērtē arī Jelgavas bērnunama bijušās direktores Maijas Neilandes iespējamo kriminālatbildību.

Labklājības ministrija rosinājusi dienesta izmeklēšanu par vardarbību un citiem bērnu tiesību pārkāpumiem valsts sociālās aprūpes centrā „Rīga”, par ko vēstīts raidījumā „Aizliegtais paņēmiens”. Pēc izmeklēšanas beigām ministrija varētu lemt par savākto pierādījumu nodošanu Valsts policijai.

Avots: lsm.lv

Foto: diena.lv

Lasīts 1397 reizes Pēdējo reizi rediģēts Ceturtdiena, 21 Decembris 2017 14:07

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Noskaties

Aktuāli