Sandra Mikanovska

Sandra Mikanovska

Sezonālās prognozes joprojām vēsta pa siltu ziemu Baltijas valstīs un citviet Eiropā, liecina Eiropas Savienības programmas "Copernicus" sniegtā informācija.
Silta ziema tika prognozēta jau kopš septembra, un tikai atsevišķas prognozes norādīja, ka gaisa temperatūra varētu būt tuvu normai. Šobrīd visas pieejamās prognozes liecina, ka turpmākie trīs mēneši Baltijas valstīs caurmērā gaidāmi siltāki nekā ierasts.


Tomēr jāņem vērā, ka arī siltās ziemās Latvijā parasti ir vismaz kāds aukstuma vilnis, kad gaisa temperatūra noslīd zem -20 grādiem. Iepriekšējās četras ziemas Latvijā bija siltākas par normu jeb 1981.-2010.gada vidējo rādītāju, tomēr šā gada un pagājušā gada janvārī sals Latvijā sasniedza pat -31 grādu.
Sagaidāms, ka, līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, arī turpmāk Ziemeļeiropā dominēs cikloni un būs maz anticiklonu, tādēļ bieži gaidāmi nokrišņi un brāzmaini vēji, kas nesīs siltu gaisu no Atlantijas okeāna.


Nokrišņu daudzums Latvijā prognozēts ap normu vai virs tās, visvairāk līs un snigs jūras tuvumā.


Novembrī un līdz šim decembrī gaisa temperatūra Latvijā nav noslīdējusi zemāk par -5 grādiem. Tuvākajās divās nedēļās prognozētas nedaudz lielākas gaisa temperatūras svārstības, brīžiem snigs un līs.

Savukārt šonedēļ Latvijas austrumos pārsvarā gaidāms sals un sniega sega kļūs biezāka, bet rietumos gaisa temperatūra bieži būs virs nulles, prognozē sinoptiķi.

Otrdien daudzviet gaidāmi nelieli nokrišņi un migla. Līdz trešdienai saglabāsies lēns vējš. Gaisa temperatūra austrumu novados, debesīm skaidrojoties, var noslīdēt līdz -10 grādiem.

Paredzams, ka ceturtdien Latviju no rietumiem šķērsos zema spiediena ieplaka un atmosfēras fronte, kas visā valstī atnesīs lietu vai sniegu, vietām snigs stipri. Arī īsi pirms svētkiem daudzviet gaidāmi nokrišņi.

Ziemassvētkos, visticamāk, būs silts un vējains laiks, palaikam gaidāms lietus un slapjš sniegs.

Foto: jekabpils.lv

Pagājušajā nedēļā preses konferencē, tiekoties vietējo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem ar Jēkabpils domes vadību viens no jautājumiem, kas tika pārrunāts bija pilsētas sapošana/izgaismošana, sagaidot Ziemassvētkus un Jauno gadu. Galvenais pārmetums no iedzīvotājiem, kas izskanējis sarunās ar žurnālistiem ir vēlme redzēt pilsētu Ziemassvētku rotā no galvenās egles Vecpilsētas laukumā iedegšanas brīža, nevis tikai nedēļu pirms Ziemassvētkiem, jo tad gaidīšanas laiks ir pārāk garš, bet pilsēta izrotāta/izgaismota īsu brīdi. Iedzīvotāji ir izteikušies, ja kavēšanās saistīta ar naudas līdzekļu taupīšanu no pašvaldības puses, jo skaidrs, ka par īsāku gaismas elementu nomas laiku mazāk jāmaksā, tad varbūt nav vērts vispār tērēt šādam pasākumam līdzekļus.

 Jēkabpils domes izpilddirektors Guntars Gogulis piekrita šim aizrādījumam un skaidroja, ja iepriekšējos gadus kavēšanās bijusi, jo netika laikus iedoti līdzekļi pilsētas izgaismošanai un gaismas elementu nomai, tad šogad līdzekļi bija piešķirti laikus un nomas līgumi noslēgti laikus, taču pēc tradīcijas vai ieraduma tie noslēgti jau par ierasto laika periodu, proti, ka visi paredzētie gaismas elementi pilsētā iemirdzas apmeram līdz 15.decembrim jeb nedēļu pirms Ziemassvētkiem. Savukārt tie gaismas elementi, kas jau ir stacionāri izvietoti pilsētā, piemēram, gaismas bumbas Kena parkā vai sniegpārslas un zvaigznes atsevišķos skvēros, iedegti reizē ar pilsētas galveno egli. Guntars Goguli sacīja, ka nākamgad šī kārtība tiks mainīta un Ziemassvētku gaismas rotājumi pilsētā iemirdzēsies reizē ar galvenās egles iedegšanu Vecpilsētas laukumā.

Radio1.lv pagājušajā gadā rakstīja, ka iedzīvotāji izteica neapmierinātību ar tilta pār Daugavu izgaismošanu, jo ar rokām veidotie krāsainas gaismas vijumu spožums, viņuprāt, bija pārāk blāvs. Šogad, pēc jēkabpiliešu lūguma, šajos vijumos izņemtas krāsainās gaismas virtenes, kas tur bija pēc mākslinieku sākotnējās ieceres un ievietotas špožas sudraboti baltas gaismas virtenes. Taču vai šogad gaismas rotājumi uz tilta izskatās labāk, ir diskutējams jautājums. Viena no pilsētas māksliniecēm sarunā ar Radio1.lv sacīja, ka pērn izvietotie rotājumi no mākslinieciskā skatījuma viennozīmīgi bijuši augstvērtīgāki. Jā, šogad tie ir spožāki un spilgtāki, labāk pamanāmi un vairs neslēpjas klusinātas gaismas toņu rakstos, taču tie, pēc mākslinieces domām, ir zaudējuši savu sākotnējo burvību. Atklāts paliek jautājums, vai vienmēr vides māksliniekiem un dizaina speciālistiem jāpiekāpjas visām prasībām, iespējams, ar kvalitatīvu vides objektu, pat, ja sākotnēji tas netiek saprasts un pieņemts, jāaudzina sabiedrībā izpratne, kas ir māksla, gaume, kvalitāte.

Preses konferencē tika arī runāts par deputāta Kaspara Ģirģena iniciatīvu – uzrunāt pilsētas uzņēmējus izrotāt katram savu egli. Visi atzīmēja, ka iniciatīva ir laba un atbalstāma. Taču ir arī zināmas problēmas ar ieceres realizēšanu. Jēkabpils mērs Raivis Ragainis sacīja, ka viena no galvenajām problēmām ar ko saskārās šīs akcijas dalībnieki, ka daudzviet, kur egles tiek rotātas, nav iespēju tās izgaismot, piemēram, egli pie vēsturiskās zīmes “Jēkabpils”, Zīlānu ielā un citviet un līdz ar to šo egļu rotājumi paliek nepamanīti, jo ziemas tumšajā laikā bez gaismas virtenēm rotājumi eglēs nav saskatāmi. Tā kā patlaban gaisma uzaust ap deviņiem no rīta un pēc četriem pēcpusdienā jau ir tumšs, tad liela daļa pilsētas iedzīvotāju šīs egles nepamana, jo tie uz darbu un no darba pārvietojas diennakts tumšajā laikā. Raivis Ragainis sacīja, ka atsevišķās vietās, kā risinājumu, akcijas organizētāji izvietoja prožektorus egļu izgaismošanai. Tāpat arī Jēkabpils mērs uzsvēra, ka šogad pašvaldības speciālisti fiksē problēmas ar egļu rotāšanu, taču procesā neiesaistās un tās nerisina. Problēmas tiek fiksētas, lai nākamgad akcijas laikā jau būtu gatavi risinājumi egļu izgaismošanai un citu problēmu novēršanai.

Deputāta Kaspara Ģirģena iniciatīva izraisījusi arī plašāku diskusiju. Sociālajā vietnē facebook.com Līvānu “Mūsdienu mākslas galerijas” viena no dibinātājām un veidotājām Lāsma Vindule izteikusi pārdomas par izvietotajām dekorācijām Jēkabpilī, Kena parkā un pilsētas vizuālo tēlu.

 Viņa raksta:

 “Jēkabpils domes deputāts Kaspars Ģirģens ziņo, ka pilsētas centrālajā parkā izvietots Ziemassvētku noformējums, citēju: "Jēkabpils Mākslas skolas bērnu darbi Kena parkā. Liels paldies veikalam SIA “Sedumi”, galdniecības uzńēmumam SIA “Seldedze”, būvniecības uzńēmumam “Erbauer group” un kafejnīcai “Celavējš” par bērnu ideju realizāciju".

Visu cieņu deputātam, kurš šogad uzņēmies pilsētas svētku noformējuma patrona lomu, tomēr, lūdzu, lūdzu, lūdzu - ļaujam lietas darīt profesionāļiem. Vides mākslinieki/dizaineri vairs sen nav kaut kas reti sastopams un nezināms. Ja tā, laiks iepazīties : ) Zaķīšiem un kaķīšiem ir vieta bērnudārzā (arī par to vēl var padiskutēt), pilsētas centrā šāds infantilisms, manuprāt, neko labu par mums pašiem nesaka.

Un ļaujiet strādāt ne tikai profesionāliem māksliniekiem/vides dizaineriem, bet ļaujiet arī bērniem realizēt savas fantāzijas - stipri apšaubu, ka mākslas skolas (!) audzēkņi paši izvēlējās pārzīmēt dalmāciešu multenes tēlus. Vismaz, kad Mūsdienu mākslas galerijā rīkojām bērniem tēlniecības meistardarbnīcu un ļāvām izpausties, nevis devām uzstādījumu kādam jāizskatās rezultātam, darbi tapa šādi - https://www.facebook.com/pg/musdienumaksla/photos/?tab=album&album_id=1319347151512868

Cik labi, ka valstī uzsākta programma "Skolas soma", kā ietvaros skolēniem tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras vērtības. Lūdzu, vediet bērnus (un dodieties līdzi paši) uz galerijām, muzejiem, izglītojieties un "izaugam" tālāk par pirmsskolu!

Es apzinos, ka gaumes ir dažādas, daļai sabiedrības patīk tas, kas šobrīd redzams Kena parkā, bet es tomēr esmu par to, ka pilsētai jāpiedāvā arī kaut kas "līmenī", Tāpēc priecāšos, ja komentāros padalīsieties ar savu viedokli….. Vēlreiz uzsveru - es aicinu diskutēt par pilsētas vizuālo tēlu, nevis noniecinu bērnu darbus. Ģirģena kungs ļoti aktīvi norāda uz citu kļūdām un neizdarībām, jābūt gatavam arī pašam saskarties ar kritiku. Jo, lai arī darbu izpildīja bērni, ne viņi šo dekorēšanas projektu vada, bet konkrētais deputāts.”

Atbildot vai komentējot šo viedokli, diskusijā iesaistījušies vairāki cilvēki. Lūk, daļa no izteiktajie viedokļiem:

 Gerda Grišule: “Hahaha jaa taadas idejas dekoraacijas man mazliet padomju laikus atgaadina? Bet leeti pilseetas domei”.

Lāsma Vindule: Šo, kā saprotu no deputāta ieraksta, nav likusi dome, tā ir viņa/mākslas skolas/uzņēmēju realizēta iecere (lai mani palabo, ja kļūdos). Dome ir uzstādījusi daudz un dažādu citu noformējumu. Šajā gadījumā - privāta iniciatīva no vienas puses ir forši, no otras puses - izpildījums nav tas labākais. Un tavs komentārs parāda, ka cilvēkiem šīs figūriņas tiešām var likties kā domes izpildījums. Vēl bēdīgāk.

 Daina Eglīte (red.piezīme: Jēkabpils Mākslas skolas pasniedzēja): Gribētu iebilst. Man šķiet maz ticams, ka dalmācieša un citi multeņu tēli būtu bijis konkrēts domes deputāta pasūtījums. Šeit jāņam vērā, ka Jēkabpils mākslas skola ir bērnu mākslas skola un lielākā daļa skolnieku ir vecumā no 7 - 16 gadiem, pie tam katrā mācību gadā skolniekam jāapgūts noteikta mācību programma aptuveni 8 -10 stundas nedēļā. Šādām palildus iniciatīvām un ārpusmācību programmas veltītām aktivitātēm nebūtu jābūt prioritātei. Nevar bērnu radītās dekorācijas salīdzināt ar dizaineru darbiem un noniecināt, to ko viņi no sirds darījuši. Tie tomēr ir bērni un viņi rada tādās lietas, kas pašiem šķiet mīļas un patīk. Protams, ja viem viņiem nav dotas konkrētas norādes vai uzdevumi.

 Lāsma Vindule: Es arī nesalīdzinu. Es tieši saku - vai nu dodam to darīt profesionāliem māksliniekiem, vai arī ļaujam darīt bērniem, bet tad maksimālā rīcības un ideju brīvībā viņiem. Rezultāts, manuprāt, būtu ļoti interesants! Un piekrītu, ka ar šādiem ārpusmācību darbiem bērni tiek zināmā mērā noekspluatēti. Tāpat kā brīvprātīgie jaunieši bieži ir bezmaksas darbaspēks. Šajā gadījumā es vēršu uzmanību uz to, kādu iespaidu šis noformējums atstāj par pilsētu (jo centrālais parks). Tie cilvēki, kas diendienā iziet cauri parkam, tajā skaitā atbraucēji, tiktāl neanalizēs - kas un kāpēc tādā izpildījumā taisīja.

Kaspars Ģirģens: Lāsmai Vindulei . Jūs kā profesionālais mākslinieks un Jēkabpils pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists varējāt piedalīties sanāksmē un paust savas idejas ko vēlaties redzēt pilsētā. Informācija par sanāksmi bija pieejama. Tagad noniecināt bērnu darbus nebūtu korekti. Vēršu uzmanību, ka pašvaldībai šie projekti izmaksāja 0,00 EUR.

 Lāsma Vindule: Lai gan cenšos sekot līdzi informācijai, nezināju par šādu sanāksmi, kurā bija aicināts ikviens. Un pats svarīgākais - atšķiriet kritiku no noniecināšanas. Jums būtu jābūt gatavam dzirdēt ne tikai komplimentus.

 Kaspars Ģirģens: Lāsmai Vindulei: Šobrīd ir palikusi neizdekorēta egle pretī domei. Ar lielāko prieku vēlētos, lai Jūs uzņematies un parādiet kādai jāizskatās augstākai mākslai. Tāpat esat laipni aicināta otrdien 19.12. plkst. 16.30 Kena parkā atklājot šo pasākumu pie siltas tējas un pīrādziņiem visiem Mākslas skolas bērniem izstāstīt kādēļ viņu idejas neiederās pilsētas vidē un kā jāsāk domāt par augstāku mākslu.

Lāsma Vindule: Kaspar, jūs vēl pasakiet, ka man patversmes zvēriņi nepatīk, lai pataisītu par totālu nelieti :) man kā pilsētas iedzīvotājam ir tiesības izteikt viedokli, arī tad , ja tas nekomplimentē. Un paldies par piedāvājumu, apsolu, ka noteikti ar Mūsdienu mākslas galeriju nākošgad piedalīsimies! Man šāda iespēja daudz nozīmē un atbildība ir liela, bet termiņš nedēļa, lai izrotātu publisku objektu, ir, piedodiet... Es nopietnāk gatavojos.

Iedzīvotāju, tajā skaitā arī deputātu iniciatīvas pilsētas izrotāšanai Ziemassvētkiem ir tikai apsveicamas. Taču, ja ņem vērā, ka par Jēkabpils, vienas no Latvijas lielpilsētām, vizuālo tēlu gan uzslavas, gan nopēlumi, tātad atbildība, tik un tā būs jāuzņemas pašvaldības atbildīgās jomas speciālistiem, iespējams, ka tiem jau no idejas realizācijas brīža ir jāstrādā kopā, neliedzot savu padomu un ieteikumus.

 Jēkabpilī patlaban norisinās arī tradicionālais Ziemassvētku rotājumu konkurss, kurā aicināti iesaistīties iedzīvotāji un viņiem - savu māju pagalmos, balkonos un logos, atšķirībā no publiskās pilsētvides, – ir absolūti brīva izvēle, kā veidot savu Ziemassvētku dekorāciju un izgaismojumu. Šī konkursa dalībnieku vērtēšana sāksies nākamnedēļ. Jāpiebilst, ka jau daudzu daudzu gadu garumā šajā konkursā uzvaras laurus plūkusi Ģirģenu ģimene, kas allaž pratusi pārsteigt ar gaismas objektiem savas mājas pagalmā.

 Foto: Publicētās Kaspara Ģirģena fotogrāfijas facebook.com

 un Lāsmas Vindules facebook.com - divi attēli no Mūsdienu mākslas galerijā rīkotajām bērnu tēlniecības meistardarbnīcām. 

 

Radio1 Līvānu novada ziņas pulksten 11.00 un 16.00

Rīgas pils Svētku zālē tika paziņoti Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras sadarbībā ar Ekonomikas ministriju rīkotā konkursa „Eksporta un inovācijas balva 2017” laureāti. "Jersikas čipsu" ražotājs - uzņēmums "GLEAR" ieguvis 3. vietu konkursa kategorijā “Rūpnieciskais dizains”. Šajā kategorijā apbalvotie godināti par to, ka spējuši radīt ne tikai eksportspējīgus, bet arī pievilcīgus un mūsdienīgus produktus. Konkursa mērķis ir paust atzinību un godināt Latvijas komersantus, kas sasnieguši labus rezultātus, gan radot jaunus un eksportspējīgus produktus, gan nodrošinot vietējo tirgu ar augstas kvalitātes pašmāju ražojumiem. Latvijas uzņēmumus, kas sasnieguši labus rezultātus konkurētspējīgu produktu ražošanā, vietējā tirgus nodrošināšanā ar augstas kvalitātes pašmāju ražojumiem, inovāciju ieviešanā un rūpnieciskā dizaina izstrādē, sveica konkursa patrons, Valsts Prezidents Raimonds Vējonis. Konkurss „Eksporta un inovācijas balva” tiek rīkots jau trīspadsmito gadu, un šogad tam tika iesniegti 107 pieteikumi no uzņēmumiem visā Latvijā.

21.decembrī plkst.13.30 Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Straumes zālē Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā tikšanos cikla “Latgaliskais – daļa no latviskā” noslēdzošā tikšanās ar Annu Rancāni, Latgales dzejnieci ar spilgti izteiktu latgaliskās identitātes apziņu. Rancānes dzejā ir jūtamas garīgās vērtības, balstītas uz latgaliešu ētiskajiem un estētiskajiem principiem – mīlestība, sapratne, cilvēcība, patriotisms, lielu vietu ieņem katoļticība ar tās tradicionālajām vērtībām – Dievu, Dievmāti, vecākiem, Latgali. Līvānu novada bibliotēka aicina apmeklēt tikšanos ar Annu Rancāni, apstāties Ziemassvētku gaidīšanas laikā dienu nerimtīgajā steigā un padomāt par dievišķo sevī!

Savukārt, 22. decembrī pulksten 11.30 Līvānu novada Centrālās bibliotēkas Straumes zālē Līvānu novada Gardēžu klubs aicina uz tikšanos “Ziemassvētku cienasts”. Pasākumā tiks demonstrēta videofilma “100 ēdienu receptes Latvijas simtgadei”, pavārmākslas un galda klāšanas zinātāji pastāstīs, ko un kā gatavot, lai Ziemassvētkus sagaidītu priecīgi un paēduši, lai Ziemassvētku galds būtu krāšņs, garšīgs un veselīgs, kā arī varēs izgaršot gardēžu gatavotos ēdienus. Visi laipni aicināti uz pasākumu, līdzi jāņem labs garastāvoklis, piezīmju blociņš ēdienu recepšu pierakstīšanai, varat atnest arī savu mīļāko Ziemassvētku gardumu.

Turpinām ziņas

Jersikas pamatskolas trīs 9.klases skolēni Endija Viktorija Barkauska, Valērijs Afanasjevs un Sabīne Aleksandra Anfimova piedalījās mācību video konkursā “Fizika un ķīmija ikdienā un eksperimentos” Viesītes vidusskolā, kur ieguva godpilno 3 vietu. Konkursā piedalījās pamatskolu un vidusskolu skolēni no Viesītes, Aizkraukles, Biržiem un Jersikas ar vairāk kā trīsdesmit video. Lai piedalītos konkursā skolēnu komandai patstāvīgi bija jāsagatavo mācību vai eksperimentu video par kādu no fizikas vai ķīmijas mācību tēmām. Jersikas pamatskolas komanda sagatavoja mācību video par fizikas tēmu: “Blīvums”. Aizstāvot un prezentējot darbu komanda parādīja labu sniegumu vērtēšanas komisijai un visai plašajai auditorijai. Komisija vērtēja video sižeta atbilstību tēmai, personīgās drošības ievērošanu, veicot eksperimentus, kā arī prasmi prezentēt darbu un sniegt atbildes uz papildus uzdotajiem jautājumiem. Pasākuma noslēgumā skolēniem bija iespēja tikties ar Latvijas Universitātes Jauno fiziķu skolas pārstāvjiem.

Kokneses Sporta centra hallē notika Latvijas skolu 5. kausa izcīņas sacensības volejbolā. Jaunsilavas pamatskolas 8. un 9. klases audzēknes un vēl sešas citas komandas no visas Latvijas cīnās par uzvaru Kausā. Līvānietes - Kristiāna Baraņenkova, Gabriela Usāne, Anete Bērzkalna, Linda Čivča, Ance Renāte Pundure, Anete Ramona Pundure, Lāsma Zalāne, skolotāja Vita Školina un mūsu līdzjutēji – pārstāvējām ne tikai savu skolu un novadu, bet šoreiz arī Latgales reģionu. Līdz nonākšanai finālā bija grūts ceļš ejams – uzvarējām starpnovadu sacensībās Riebiņos, tad Latgales reģiona finālsacensībās Viļakā. Līvānu novada komandai izdevās izcīnīt 1. vietu Latvijā.

Un vēl

Rīt, 16.decembrī plkst.12 Līvānu novada Draudzes kapsētas kapličā notiks atvadīšanās no Līvānu novada Goda pilsoņa Jāņa Auzāna. Viņš tiks apbedīts dzimtā Jersikas pagasta Škaparu kapsētā.

Jau ziņots, ka šonedēļ 94 gadu vecumā mūžībā devies Līvānu Goda pilsonis, Latvijas lepnums, ilggadējais un nopelniem bagātais dambretes treneris Jānis Auzāns. Visu mūžu Auzāns ir spēlējis dambreti un šahu, bet tikai pēc aiziešanas pensijā kļuva par dambretes treneri. Laiks parādīja, ka viņš ir ne vien talantīgs cilvēks, bet arī izcils pedagogs, kas spēj gan sniegt zināšanas, gan iedvesmot savus audzēkņus, iemācīt viņus nepadoties, būt cīnītājiem. Auzāns profesionāli un nesavtīgi atdevis sevi pedagoga darbam. Līvānu Bērnu un jaunatnes sporta skolā par sporta treneri dambretē nostrādāja līdz 93 gadu vecumam. Viņš bija vecākais praktizējošais dambretes treneris Latvijā. Līvānu dambretes komandas Latvijas mēroga čempionātos ir ieguvušas 20 godalgotas vietas, no kurām piecas reizes ir bijušas čempionu godā. Individuāli šajā laikā Latvijas mērogā ir iegūtas 36 medaļas, no kurām 11 - augstākā kaluma. Trenera Auzāna audzēkņi ar panākumiem ir startējuši Eiropas čempionātos. Pasaules čempionātā 2012.gadā tika izcīnīta 8.vieta, bet Eiropas čempionātā 4.vieta. Auzāns ir pirmais līvānietis, kurš saņēmis apbalvojumu “Līvānu Goda pilsonis” (2008.gadā). 2012.gadā ieguva nacionāla mēroga apbalvojumu “Latvijas lepnums”, bet 2014.gadā apbalvots ar Latvijas Valsts Aizsardzības fonda "Lāčplēsis Goda zīmi.

Piektdiena, 15 Decembris 2017 19:04

Jēkabpils Radio1 ziņas 2017.gada 15.decembrī

Radio1 ziņas pulksten 7.00-8.00
Radio1 ziņās klausieties:Darba devējiem, kuru darbinieki cietuši nelaimes gadījumā darbā, turpmāk būs tiesības bez darbinieka piekrišanas saņemt informāciju par viņa veselības stāvokli; un Rīgas Zooloģiskais dārzā šodien atklās "Ziemas naktis Zoodārzā".

No šodienas līdz svētdienai Jēkabpilī norisināsies Latviju, tās novadus, kultūrvēsturisko mantojumu, tradīcijas, personības izzinošā pasākumu programma “Latvijas Goda aplis”. Laukumā pie Jēkabpils Tautas nama šodien un rīt no plkst. 16.00 līdz 22.00 ikviens jēkabpilietis un pilsētas viesis varēs ņemt dalību projekta “Staro Rīga” interaktīvā multimediju projekcijā “Pieskaries gleznai”, kas ir veltījums izcilā latviešu vecmeistara Jaņa Rozentāla jubilejai. Savā daiļradē Rozentāls iemūžinājis noteikta laika iespaidus, paša redzēto un sajusto. Videoinstalācija ir kā tulks, kas uzbur gleznas atmosfēru, ievibrē fiksētos tēlus un piešķir visam papildu dimensiju. Lai atdzīvotos un pilnībā atklātos kāda no piecām mākslinieka gleznām, būs vajadzīgi sešu roku pieskārieni sensitīviem ekrāniem. Tikai vienlaicīgi pieliekot rokas visiem ekrāniem, projekcija iemirdzēs pilnā gaismā. Līdz ar roku kustībām atdzīvosies arī skaņa, atainojot katras kompozīcijas unikālo gaisotni. Pasākums bez ieejas maksas

Šodien pulksten 19:30 Krustpils kultūras namā notiks Jēkabpils jauniešu domes filmas “The Operētāji” prezentācija. Jau ziņots, ka šoruden Jēkabpils Jauniešu dome ir nākusi klajā ar kaut ko savā vēsturē vēl nebijušu – dokumentālo filmu par savu darbību un tās aizkadriem. Ideja par šāda veida projektu jauniešu organizācijas apziņā nosēdusies jau krietnu laiku, un beidzot – tā ir realizēta. Filmā izmantoti simtprocentīgi autentiski un iepriekš neredzēti videomateriāli no jauniešu darba aizkulisēm un ikdienas, emocijām, asumiem, priekiem un bēdām – visa tā, kas bieži vien netiek pamanīts un izcelts, bet tam ir milzīga nozīme. Filmas galvenie akcenti vērsti uz lielāko pasākumu – Ziemassvētku balles un Jauniešu dienas - rīkošanas procesa parādīšanu, video “tīzeru” filmēšanas aizkulisēm, kā arī citiem interesantiem Jauniešu domes nozīmīgākajiem mirkļiem.

Turpinām ziņas

Par Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas jauno valdes priekšsēdētāju izvēlēts Ceļu satiksmes drošības direkcijas valdes loceklis Imants Paeglītis. Vakar Paeglītis valdes priekšsēdētāja amatā tika apstiprināts ārkārtas dalībnieku sapulcē, un jaunajā amatā darbu sāks nākamā gada 8.janvārī. Veselības ministrija informē, ka Paeglītim ir bakalaura grāds inženierzinātnēs un profesionālais maģistra grāds biznesa vadībā, kā arī ir ilggadēja pieredze vadošos amatos. Atklātā konkursā uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja amatu tika iesniegti deviņi pieteikumi. Ņemot vērā nominācijas komisijas locekļu sniegtos kandidātu izvērtējuma rezultātus, komisija vienbalsīgi nolēma izvirzīt valdes priekšsēdētāja amatam tieši Paeglīti, kurš ieguva augstāko punktu skaitu.

Darba devējiem, kuru darbinieki cietuši nelaimes gadījumā darbā, turpmāk būs tiesības bez darbinieka piekrišanas saņemt informāciju par viņa veselības stāvokli. To paredz grozījumi Pacientu tiesību likumā, kas vakar trešajā galīgajā lasījumā pieņemti Saeimā. Ja darba vietā noticis negadījums, darba devējam ir pienākums veikt tā izmeklēšanu, un šim nolūkam nepieciešama informācija no ārstniecības iestādes par nodarbinātajam nelaimes gadījumā nodarīto veselības traucējumu veidu un pakāpi. Patlaban šādu informāciju darba devējs var saņemt tikai ar pacienta piekrišanu. Ja persona atsakās dot piekrišanu datu apstrādei vai nespēj to dot smagu veselības traucējumu dēļ, darba devējam ir apgrūtināta nelaimes gadījuma izmeklēšana, taču tās veikšana noteikta normatīvajos aktos.

Un vēl

Rīgas Zooloģiskais dārzā šodien atklās "Ziemas naktis Zoodārzā" un mākslinieces Maijas Rezenbergas ilustrāciju grāmatu "Kas dzīvo Umbrijas mežā?". No šodienas līdz 28.janvārim Zooloģiskā dārza kases būs atvērtas līdz plkst.19, bet dzīvniekus vērot varēs līdz plkst.21. Vienīgie izņēmumi šajā laikā paredzēti 24.decembrī un 31.decembrī, kad zoodārza kases strādās līdz plkst.14 un "Ziemas naktis Zoodārzā" nenotiks. Līdz ar iespēju aplūkot Zooloģiskā dārza iemītniekus vakaros, šodien plkst.18 Latvijas abinieku un rāpuļu zālē notiks Rezenbergas pirmās ilustrāciju grāmatas "Kas dzīvo Umbrijas mežā?" atvēršanas pasākums. Grāmatas ilustrācijās autore atainojot piedzīvoto Umbrijas mežos, kuros viņa šogad pavadīja sešus mēnešus. Daļa no grāmatas ilustrācijām ir krāsojamas.

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00
Rado1 ziņās klausieties: Vilciena sadursmē ar skolas autobusu Francijas dienvidos vakar gājuši bojā četri bērni; Grasās organizēt referendumu par mazākumtautību izglītības iestāžu autonomiju; un Ķeguma novadā atklāta rakstniecei Regīnai Ezerai veltīta skulptūra.

Sniega un apledojuma dēļ šorīt apgrūtināta braukšana ir pa lielāko daļu valsts galveno autoceļu, bet salīdzinoši labāks ceļu stāvoklis ir Zemgalē un Latgales dienvidu daļā, liecina "Latvijas valsts ceļu" sniegtā informācija. Šorīt apgrūtināti braukšanas apstākļi ir arī pa Daugavpils šoseju no Rīgas līdz Nīcgalei, pa Jēkabpils - Terehova šoseju no Jēkabpils līdz Varakļāniem un no Ludzas līdz Terehovai, kā arī pa Gulbenes - Pļaviņu šoseju. Pa reģionālajiem autoceļiem sniega un apledojuma dēļ apgrūtināta braukšana ir visā valsts teritorijā. Ceļu uzturētāji slidenos un sniegotos ceļa posmus tīra un kaisa ar pretslīdes materiāliem. Lai uzlabotu braukšanas apstākļus, ceļu uzturēšanas darbos iesaistītas 127 "Latvijas autoceļu uzturētāja" ziemas dienesta tehnikas vienības.

Vilciena sadursmē ar skolas autobusu Francijas dienvidos vakar gājuši bojā četri bērni un vēl septiņi cilvēki guvuši smagus ievainojumus. Vēl deviņi cilvēki, kuri atradās autobusā, un trīs vilciena pasažieri guvuši vieglākas traumas. Vilciens uztriecās autobusam pārbrauktuvē nelielā ciematā aptuveni 18 kilometrus uz rietumiem no Perpiņānas, netālu no Francijas robežas ar Spāniju. Vietējā telekanāla tviterī publiskotajās fotogrāfijas redzams, ka vilciens noskrējis no sliedēm, bet autobuss pāršķelts uz pusēm. Francijas prezidents Emanuels Makrons izteicis līdzjūtību cietušajiem un viņu ģimenēm.

Turpinām ziņas

Trim miljoniem Eiropas Savienības pilsoņu, kas dzīvo Lielbritānijā, nav pamata bažām par nākotni, atklātā vēstulē ES pilsoņiem atkārtoti apliecinājusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja. Kā aģentūru LETA informēja Lielbritānijas vēstniecībā Latvijā, Meja vēstulē pauž lepnumu par to, ka vairāk nekā trīs miljoni ES pilsoņu ir izvēlējušies apmesties uz dzīvi un pelnīt savu iztiku Lielbritānijā, piebilstot, ka augstu vērtē šo cilvēku lielo ieguldījumu gan valsts ekonomiskajā izaugsmē, gan sabiedriskajā dzīvē, gan kultūrā un valsts dzīvē kopumā. Viņa atzīmēja, ka zina - šiem cilvēkiem un viņu ģimenēm šis ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, kas rada nopietnas bažas, kuras pilnīgi izkliedēt varēs vien tad, kad būs iegūta pilnīga skaidrība par visām "Breksit" procesa tehniskajām detaļām un būs ielikti droši pamati oficiāla līguma noslēgšanai. Lielbritānijas premjere skaidroja, ka tiklīdz Lielbritānija atstās Eiropas Savenību, valstī dzīvojošo eiropiešu tiesības būs ierakstītas Lielbritānijas likumos.

Krievu skolu aizstāvji sola organizēt referendumu par mazākumtautību izglītības iestāžu autonomiju, tā ceturtdien kārtējā protestā pret pāreju uz izglītību latviešu valodā paziņoja Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs. Viņš skaidroja, ka, ņemot vērā izgāzušos mēģinājumu virzīt šādu iniciatīvu portālā "Manabalss.lv", ideju tiks mēģināts īstenot referenduma veidā. Ar šādu piedāvājumu tika rosināts atgriezties pie 1919.gadā pastāvējušās kārtības izglītībā. Kā novēroja LETA, uz ceturtdienas pēcpusdienā notiekošo protesta akciju bija sanākuši aptuveni 500 cilvēku.

Un vēl

Sagaidot Regīnas Ezeras (īstajā uzvārdā Kindzules) 87. gadskārtu, Ķeguma novada Tomes pagastā atklāta rakstniecei veltīta skulptūra ''Cilvēkam vajag suni''. To veidojis tēlnieks Aigars Zemītis, iedvesmojoties no viņas darbiem un mīlestības uz četrkājainajiem draugiem. Regīna Ezera bija viena no ievērojamākām 20. gadsimta latviešu prozas autorēm. Mežaparku pret citkārt kluso Tomes pagastu rakstniece Regīna Ezera nomainīja pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Vietējie vēl šodien atceras, ka viņa bijusi ļoti precīza, bet nav bijusi lepna. Ne mazāk par cilvēkiem rakstniece mīlējusi sēņošanu, pastaigas dabā un dzīvniekus, īpaši suņus. Godinot rakstnieces piemiņu un sagaidot viņas 87.gadskārtu, pie Tomes kādreizējās skolas ēkas svinīgā gaisotnē tika atklāta skulptūra ''Cilvēkam vajag suni''.

Radio1 ziņas pulksten 12.00-13.00
Radio1 ziņās klausies: Šodien ir pēdējā diena, kad nodokļu maksātāji var atteikties vai pieteikties mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusam; Pasliktinoties ceļu stāvoklim, palielinās satiksmes negadījumu skaits; un Kādas ir šī brīža prognozes par laika apstākļiem Ziemassvētkos?

Eiropas Savienības līderi vakar nolēma par sešiem mēnešiem pagarināt ekonomiskās sankcijas, kas piemērotas Krievijai par tās jaukšanos Ukrainas konfliktā. Jautājumus, kas saistīti ar sankciju pret Krieviju īstenošanu, ceturtdien Briselē kopā ar pārējiem Eiropas Savienības valstu līderiem apsprieda arī Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis. Arī Latvijas pozīcija paredz, ka sankcijas pret Krieviju nav pārskatāmas vismaz tik ilgi, kamēr nebūs izpildīta Minskas vienošanās. Sankcijas vērstas pret Krievijas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

Atbilstoši joprojām spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem šodien ir pēdējā diena, kad nodokļu maksātāji var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā, lai atteiktos vai pieteiktos mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusam. Dienests aicina pieņemt lēmumu par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusa saglabāšanu vai atteikšanos no tā, izvērtējot likumdošanas izmaiņas, kas stāsies spēkā nākamgad. No 2018.gada 1.janvāra maksimālais mikrouzņēmumu gada apgrozījums būs 40 tūkstoši eiro. Likuma pārejas noteikumos paredzēti īpaši nosacījumi tiem nodokļu maksātājiem, kuru apgrozījums 2018. vai 2019.gadā nepārsniedz 52 tūkstoši eiro. 2018. un 2019.gadā šādi mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji būs tiesīgi nepiemērot 20% mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) likmi apgrozījuma ierobežojuma pārsniegumam virs 40 tūkstoši eiro, ja to apgrozījums 2017.gadā vai 2016.gadā pārsniedza 40 tūkstošus eiro. Izmaiņas arī paredz, ka turpmāk mikrouzņēmuma darbinieks varēs strādāt tikai vienā mikrouzņēmumā.

Turpinām ziņas

Pasliktinoties ceļu stāvoklim, palielinās satiksmes negadījumu skaits. Vakar Latvijā reģistrēts 121 ceļu satiksmes negadījums, kuros cieta desmit cilvēki, bet viens cilvēks gāja bojā. Kā ziņots, vakar no rīta Ogres novadā, uz Tīnūžu-Kokneses šosejas, saskrējās automašīnas "Volvo" un "Citroen". Ceļu satiksmes negadījumā gāja bojā automašīnas "Volvo" pasažieris, savukārt cieta vēl trīs cilvēki. Policija skaidro notikušā apstākļus. Vakar astoņi cietušie reģistrēti avārijās Rīgā, bet divi - Kurzemē. Pieci no cietušajiem bija gājēji, bet Rīgā negadījumā iekļuva arī riteņbraucējs. Pagājušajā diennaktī par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā policija aizturējusi astoņus autovadītājus, bet par ātruma pārsniegšanu autovadītājiem noformēti 152 protokoli. Kopumā policija vakar noformējusi 459 protokolus par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atzīmējot latviešu dzejnieka Eduarda Veidenbauma 150 gadu jubileju, šodien plkst.17 Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā būs vērojama vēsturiskā fantāzija "Mehāniskais Veidenbaums". Priekšnesums rekonstruēs 19. un 20.gadsimtu mijas latviešu jaunās inteliģences dzīvi Tērbatā, Veidenbauma zinātniskās intereses un viņa pēdējo ceļu uz mājām. "Mehāniskais Veidenbaums" ir trīs filozofu refleksijas par dzejnieka darbu "Apcerējumi iz mekānikas" (1894), kas papildinātas ar dzīvās animācijas un skaņu etīdēm. Mehāniskā Veidenbauma tēls tiek rekonstruēts balstoties gan vēsturiskās liecībās par tā laika latviešu studentu dzīvi Tērbatā, gan Veidenbauma vēstulēs ar brāli un laika biedriem, dzeju, zinātniskajiem apcerējumiem, bet galvenokārt uz darbu "Apcerējumi iz mekānikas". Projekta radošā komanda: filozofi - Andrejs Balodis, Ainārs Kamoliņš un Andris Hiršs, māksliniece - Ieva Nagliņa, mūziķi – Dimitrijs Rastoropovs un Kristaps Krāsains, režisore – Justīne Vaivode. Producente - Anete Enikova.

Un vēl

Tuvākajās diennaktīs gaisa temperatūra Latvijā nedaudz pazemināsies, pirms svētkiem kļūs siltāks, bet Ziemassvētki daudzviet gaidāmi balti, liecina pašreizējās laika prognozes. Līdz otrdienai, 19.decembrim, gaisa temperatūra pārsvarā gaidāma +2..-5 grādu robežās. Nokrišņu caurmērā būs maz, debesis skaidrosies tikai brīžiem. Sestdien naktī un no rīta vietām Austrumlatvijā, pārsvarā Latgalē, spēcīgi snigs. Visticamāk, sākot ar 20. vai 21.decembri, no rietumiem ienāks siltāks gaiss un termometra stabiņš Kurzemē pakāpsies līdz +4..+7 grādiem, bet valsts austrumos var saglabāties neliels sals. Brīžiem gaidāmi nokrišņi. Atbilstoši šī brīža informācijai Ziemassvētku brīvdienās kļūs vēsāks un daudzviet snigs.

Radio1 ziņas pulksten 14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties: Jēkabpils biedrība "Invalīdu apmācības un dienas centrs "Ausma"" saņems naudu no Latvenergo projekta īstenošanai; Kāda ir šobrīd situācija ziemāju sējumos latvijā? un Līvānos atklās netradicionāli rotātu Lielo Ziemassvētku egli

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, veicot 26 kratīšanas Rīgā, Ikšķilē un Valmierā, apturējusi noziedzīga grupējuma darbību, kas izvairījās no nodokļu nomaksas izmaksājot darbiniekiem aplokšņu algas. Nenomaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli un neveicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk nekā 220 tūkstoši eiro apmērā. VID informē, ka šogad decembrī Finanšu policijas pārvalde sadarbībā ar Muitas policijas pārvaldes amatpersonām veica 26 kratīšanas kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves vietās, automobiļos, birojos, kā arī būvniecības objektos. Kratīšanu laikā tika atrasti un izņemti skaidra nauda 9 tūkstoši eiro, kā arī citi kriminālprocesam nozīmīgi pierādījumi - darba algu izmaksu saraksti, darba laika uzskaites tabeles, datori, mobilie telefoni, kas tiks analizēti turpmākajā kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas gaitā. Kriminālprocesa ietvaros četras personas ir atzītas par aizdomās turētām un tām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Konkursa rezultātā "Latvenergo" ziedojums sociālajai jomai 150 tūkstoši eiro apmērā sadalīts 10 biedrībām un nodibinājumiem no visas Latvijas. Kopumā konkursā tika saņemti 136 pieteikumi par summu 2 miljoni 112 tūkstoši eiro. Iesniegto projektu vajadzības 14 reizes pārsniedza summu, kas pieejama. Pieprasījums norāda lielo aktualitāti sociālā atbalsta sniegšanā Latvijā. Biedrība "Invalīdu apmācības un dienas centrs "Ausma"" saņems 4 tūkstoši 200 eiro. Projekts "Kusties brīvi" dos iespēju 50 Jēkabpils, Aizkraukles, Kokneses, Krustpils, Neretas, Preiļu un Salas novada personām ar īpašām vajadzībām apmeklēt fizioterapeita nodarbības. Nodarbību mērķis ir uzlabot cilvēku locītavu kustību apjomu, nostiprināt muskuļu korseti, uzlabot lokanību un koordināciju, muskuļu, elpošanas funkciju, līdzsvara izjūtu.
Turpinām ziņas

Ziemāju sējumos situācija šobrīd Latvijā ir atšķirīga, bet lielā mitruma dēļ visvairāk cieš ziemāju lauki Kurzemē, kur sējumi daudzviet ir applūduši un gājuši bojā. Joprojām pārlieku lielo nokrišņu dēļ ūdens laukos krājas un nespēj notecēt, jo ik pa laikam atkal uznāk lietavas. Lauksaimnieki norāda, ka vistrakāk patlaban ir Kurzemē. Arī Zemgalē - Jelgavā un Dobelē uz laukiem krājas ūdens. Situācija pat vienā un tajā pašā laikā mēdz atšķirties - vietām sējumi ir attīstījušies labi, bet vietām lielā mitruma dēļ nosmakuši un sapuvuši. Līdz ar to bs daudz tukšu vietu pavasarī uz laukiem, kur sējumi gājuši bojā. Līdz ar to būs diezgan smagi izlemt, ko ar šādiem laukiem darīt pavasarī, jo jau tagad ir skaidrs, ka daļa sējumu aizies bojā, lai gan vēl visa ziema ir priekšā. Tāpat kā allaž pastāv risks, ka daļa sējumu var nosalt turpmākajos mēnešos. Lauksaimnieki norāda, ka situāciju pilnībā varēs izvērtēt tikai pavasarī, bet izejas pozīcija pirms ziemas ir diezgan slikta - augi jau tagad ir nomocīti mitruma dēļ.

Daudzu cilvēku mājokļos pie logiem ir žalūzijas. Kā liecina nesen veikts pētījums, žalūzijas ir bīstamas mazu bērnu veselībai un pat dzīvībai. Jauns pētījums liecina, ka daudz bērnu gūst dažādas traumas vai pat mirst logu žalūziju dēļ. Mūsdienās žalūzijas plaši tiek izmantotas mājokļos visā pasaulē. Pētījumā teikts, ka žalūziju drošības sistēmas ir ievērojami uzlabotas, taču tāpat ik gadu ir vairāki bērni, kuri iet bojā žalūziju dēļ. Bērnu ārsti uzskata, ka ražotājiem jāmēģina atrast cits veids, kā regulēt žalūzijas, lai maziem bērniem nebūtu iespējams sevi traumēt vai netīšām pakārties. Laika posmā no 1990.-tā līdz 2015tajam gadam pasaulē vairāk nekā 17 tūkstoši bērnu guva žalūziju izraisītas traumas, savukārt 271 bērns gājis bojā. Izplatītākais nāves iemesls bijis sapīšanās žalūziju auklās. Žalūziju ražotāji uzsver, ka pie drošības tiek strādāts, un jau nākamgad tiks prezentēta jauna žalūziju drošības sistēma, kas būšot liels solis uz priekšu bērnu drošības jomā.

Un vēl

Sestdien, 16.decembrī, plkst.13 Līvānos, Latgales mākslas un amatniecības centrā, notiks netradicionāli rotātās Lielās Ziemassvētku egles un izstādes atklāšanas pasākums. Šogad egle tiks rotāta ar papīra maskām, ko darinājuši radošo darbnīcu dalībnieki skolotājas Sandras Vigules vadībā. Līdzās bērnu darinātajām maskām būs apskatāmas arī Jevgeņijas Kiļupes papjēmašē maskas. Savukārt turpināsies maskošanās ar Agneses Aizpurietes darbu izstādi "Budēļi". Izstāde Latgales mākslas un amatniecības centra izstāžu zālē būs aplūkojama līdz 2018.gada 10.janvārim.
Jau ziņots, ka sākot no 2006.gada, Latgales mākslas un amatniecības centrs, sadarbībā ar atsaucīgiem Līvānu novadaiedzīvotājiem, katru gadu savu Ziemassvētku egli rotā netradicionāli – veidojot savdabīgu tematisku noformējumu. Līdz šim Ziemassvētku egle ir tikusi greznota: ar garāko tautisko jostu Latvijā, 23 adītāju 138 pāriem rakstainu cimdu, 300 tamborētām un adītām sniegpārsliņām, salmu puzuriem, 155 pāriem adītu, rakstainu zeķu, piparkūkām, 300 paštaisītiem apsveikumiem, 98 pašdarinātām cepurēm, 500 māla zvaniņiem un ar 232 stikla pārsliņām.

Radio1 ziņas pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties:Latvijas Banka paaugstinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta šā gada izaugsmes prognozi; Pētījuma dati liecina, ka ka visvairāk iedzīvotāji neapmierināti ar Latvijas attīstību un valdības darbu; un Brīvdienās Jēkabpilī norisināsies izzinošā pasākumu programma “Latvijas Goda aplis”.

Latvijas Banka paaugstinājusi Latvijas iekšzemes kopprodukta šā gada izaugsmes prognozi – saskaņā ar jaunākajām centrālās bankas aplēsēm Latvijas ekonomika šogad augs par 4,7%. Iepriekš Latvijas iekšzemes koprodukta pieauguma prognoze koriģēta šā gada septembrī, lēšot, ka tautsaimniecība šogad augs par 4,2%. Latvijas šā gada IKP izaugsmes prognoze paaugstināta, jo tautsaimniecības izaugsme 2017. gadā bijusi straujāka, nekā gaidīts. Tas noticis, pateicoties spēcīgākam ārējam pieprasījumam, lielākām investīcijām un privātajam patēriņam, preses konferencē šodien atzina Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. Tiek prognozēts, ka spēcīga ekonomikas izaugsme gaidāma arī turpmāk, tomēr temps palēnināsies, mērenāk augot gan ārējam pieprasījumam, gan investīcijām.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs šodien arī paziņoja, ka valstī bezdarba līmenis sarucis zem dabiskā līmeņa. Viņš uzsver, ka tā dēvētajos “treknajos gados" problēmu radīja pārāk straujā pieprasījuma izaugsme un tautsaimniecība bija jādzesē. Pašlaik bažas rosina situācijas nerisināšana darbaspēka piedāvājuma pusē jeb darbaspēka pieejamība. Tas nozīmē, ka šoreiz ir nevis jābremzē kreditēšana un patēriņš, bet jāveic pasākumi, kuri nodrošinātu uzņēmējiem darbaspēka pieejamību. Neko nedarot, Latvija zaudēs konkurētspēju un izaugsme bremzēsies. Viņš atzīmēja, ka Latvijas Bankas bažas apstiprina vairāku rādītāju dinamika, piemēram, par konkurētspējas pasliktināšanos liecina eksporta tirgus daļas kritums. Latvijas bankas piedāvājums ir šāds - esošās darbaspēka rezerves mobilizācija; pārkvalifikācija, mobilitātes veicināšana; strukturālās reformas, optimizējot sabiedriskajā sektorā nodarbināto skaitu; no Latvijas aizbraukušo cilvēku atgriešana, piemēram, izmantojot to, ka "Brexit" rezultātā šobrīd ir radies nelabvēlīgs noskaņojums pret cilvēkiem, kas dzīvo ārzemēs. Tāpat jāatvieglo augsti izglītotu un prasmīgu darbinieku imigrācija un jāveido darba devēju un valdības sadarbība darbaspēka trūkuma risināšanai, kā arī jāpārskata tā saucamās 100-latnieku programmas pamatotība.

Jau ziņots, ka atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā šogad trešajā ceturksnī bija 84 100 bezdarbnieku, kas ir 8,5% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Turpinām ziņas

Jaunākā Baltic International Bank Latvijas barometrs dati liecina, ka vislielāko neapmierinātību iedzīvotāji pauduši par Latvijas situācijas attīstību kopumā, kā arī par valdības darbu. Lai gan iepriekš valdības darba vērtējums bija pakāpies par četriem punktiem, tagad tas atkal par diviem ir noslīdējis. Dati liecina, ka valdības darbu atzinīgi vērtē vien 18%, savukārt 77% Latvijas iedzīvotāju ar to joprojām ir neapmierināti. Visai nenozīmīgas, bet tomēr nedaudz pozitīvākas tendences vērojamas Latvijas pašreizējā ekonomikas stāvokļa novērtējumā un tā attīstības prognozēs. Latvijas ekonomikas stāvokļa izmaiņu vērtējums uzlabojies par vienu punktu – no mīnus 29 līdz mīnus 28. Pētījuma pārstāvji piebilst, ka Latvijas ekonomikas stāvokļa attīstības prognozes indekss mēneša laikā nav mainījies un vairums aptaujāto joprojām uzskata, ka pēc gada situācija būs pasliktinājusies. Savukārt jautājumā par respondentu ģimenes materiālo stāvokli neapmierinātību pauda 29% aptaujāto, bet 13% savu ģimenes materiālo stāvokli vērtēja pozitīvi. Saskaņā ar aptaujas datiem tikai 7% aptaujāto uzskata, ka viņiem ir augstas izredzes atrast labu darbu, tikmēr 60% savas iespējas vērtē kritiski.

Eiropas Savienības līderi piektdienas šodien nespēja atrisināt bloka austrumu un rietumu valstu domstarpības par bēgļu politiku, un viņus sagaida smags uzdevums reformēt patvēruma politiku līdz nākamā gada jūnijā noteiktajam gala termiņam. Vairāk nekā divas stundas ilgās asās debatēs Eiropas austrumu valstu līderi saglabājuši stingri noraidošo nostāju pret bēgļu kvotām, kuras ar dalībvalstu vairākuma balsojumu tika pieņemtas 2015.gadā, izrādot solidaritāti Itālijai un Grieķijai. Eiropas Savienības dalībvalstu starpā trūkst vienprātības par to, kā reformēt migrācijas politiku. Sevišķi domstarpības raisa 2015.gadā pieņemtā vienreizējā kvotu sistēma patvēruma meklētāju sadalīšanai vienmērīgāk pa Eiropas Savienību. Pret obligātajām kvotām 2015.gadā balsoja Čehija, Rumānija, Slovākija un Ungārija. Jau ziņots, ka Latvija atbalsta Eiropadomes prezidenta Donalda Tuska priekšlikumu mainīt iepriekšējo Eiropas Savienības migrācijas politiku un attiekties no bēgļu kvotām.

Un vēl

No šodienas līdz svētdienai Jēkabpilī norisināsies Latviju, tās novadus, kultūrvēsturisko mantojumu, tradīcijas, personības izzinošā pasākumu programma “Latvijas Goda aplis”. Laukumā pie Jēkabpils Tautas nama šodien un rīt no plkst. 16.00 līdz 22.00 ikviens jēkabpilietis un pilsētas viesis varēs ņemt dalību projekta “Staro Rīga” interaktīvā multimediju projekcijā “Pieskaries gleznai”, kas ir veltījums izcilā latviešu vecmeistara Jaņa Rozentāla jubilejai. Savā daiļradē Rozentāls iemūžinājis noteikta laika iespaidus, paša redzēto un sajusto. Videoinstalācija ir kā tulks, kas uzbur gleznas atmosfēru, ievibrē fiksētos tēlus un piešķir visam papildu dimensiju. Lai atdzīvotos un pilnībā atklātos kāda no piecām mākslinieka gleznām, būs vajadzīgi sešu roku pieskārieni sensitīviem ekrāniem. Tikai vienlaicīgi pieliekot rokas visiem ekrāniem, projekcija iemirdzēs pilnā gaismā. Līdz ar roku kustībām atdzīvosies arī skaņa, atainojot katras kompozīcijas unikālo gaisotni. Pasākums bez ieejas maksas

Radio1 Jēkabpils novada ziņas pulksten 11.00 un 16.00

Šodien pēcpusdienā Zasas kultūras namā norisināsies diskusija “Kafija ar politiķiem”. Uz diskusiju ir aicināti Jēkabpils novada jaunieši, pašvaldības speciālisti un Jēkabpils novada pašvaldības deputāti. Tikšanās mērķis ir veidot jauniešu, deputātu un pašvaldības speciālistu dialogu, lai veidotu vietējo sadarbības tīklu, jauniešu aktivitātes un iniciatīvu atbalsta veicināšanai. Diskusijas norisināsies neformālā gaisotnē. Dalībnieki tiks sadalīti grupās, kurās diskutēs par kādu noteiktu tēmu. Ik pēc 20 minūtēm tiks veikta maiņa, un visa grupa dosies pie nākamās tēmas. Kad visi dalībnieki būs izdiskutējuši visas tēmas, tie atgriežas pie sākotnējā galda un 30 minūšu laikā no uzrakstītajām idejām izstrādā līdz trīs konkrētām rekomendācijām. Diskusija tiek īstenota projekta "Jēkabpils novada jauniešu forums "Cilvēks pievelk cilvēku" ietvaros. Projekta mērķis ir uzlabot Jēkabpils novada jauniešu dzīves kvalitāti, veicinot viņu iniciatīvas, līdzdalību lēmumu pieņemšanā, sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Projektā paredzētas divas aktivitātes: Diskusija “Kafija ar politiķiem” un 2018. gada martā Jēkabpils novada jauniešu forums “Cilvēks pievelk cilvēku”.

Lai gan Jēkabpils novada valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs Rubeņos ir atvērts tikai nepilnus divus mēnešus, vidējais mēnesī apkalpoto klientu skaits nav starp zemākajiem rādītājiem šajā ceturksnī, liecina jaunākie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apkopotie dati. Apkalpošanas centra Rubeņi darbiniece Zigrīda Ozoliņa norāda, ka cilvēki nāk uz konsultācijām un izmanto dažādus centra piedāvātos pakalpojumus. Lai arī pārējo lielo pilsētu - Jēkabpils un Daugavpils - nosacītais tuvums samazina centra apmeklētāju skaitu, viņa cer, ka novadnieki sāks aktīvāk apmeklēt centru un izmantos tā piedāvātos pakalpojumus, kas ietver ne tikai pašvaldības, bet arī valsts iestāžu pakalpojumus. Zigrīda Ozoliņa norāda, ka centra darbība ir vērsta uz ērtāku un ātrāku pakalpojumu sniegšanu, kas ļauj pakalpoju saņemt lētāk, jo arī pakalpojuma saņemšanai patērētais laiks pakalpojuma saņēmējam rada tiešas vai netiešas izmaksas. Viņa aicina visus novadniekus cienīt savu laiku, kuru varētu pavadīt kopā ar tuviniekiem, un izvēlēties ātrākus pakalpojumu saņemšanas veidus.

Jēkabpils novada Sociālās aprūpes nams “Mežvijas” aicina novada iedzīvotājus atsaukties un palīdzēt nama iemītniekiem sagādāt svētku prieku, ziedojot gan dažādus pārtikas produktus, gan ikdienā izmantojamas lietas. Tāpat aicina atbalstīt gados vecākus vientuļos novada iedzīvotājus. Sarūpētās veltes tālākai nogādāšanai adresātiem var nodot gan novada Sociālā dienesta darbiniekiem, gan pagastu pārvalžu vadītājiem. Ja ir kādas īpašas vēlmes, kuru tieši personu vai cilvēku loku vēlas iepriecināt, var to norādīt pie dāvājamās veltes. Sociālās aprūpes nams “Mežvijas” aicina dāvāt prieku un neaizmirst par līdzcilvēkiem!

Turpinm ziņas

20.decembrī Zasas kultūras namā norisināsies Jēkabpils novada amatnieku un mājražotāju Ziemassvētku gadatirgus. Papildus tirdziņam, uzstāsies bērnu ansamblis ,,Smaidiņi’’, norisināsies Latvijas Lauku eksporta kluba lekcija ar Madonas novada individuālo komersantu “Latvju sēta” piedalīšanos, un tiks demonstrēti “Sēlijas prasmju muzeja” video par senajām sēļu amatu prasmēm. Tirgoties gribētājiem jāpiesakās pie novada lauku attīstības konsultantes pa tālruni 26312414.

Jēkabpils novada pašvaldība aicina sportistus līdz 17. decembrim iesniegt informāciju par 2017. gadā nozīmīgākajām sacensībām un izcīnītajām godalgām. Informāciju sūtīt uz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.​​​ . Sīkāka informācija pa tel. 28677242.

Un vēl par kultūra pasākumiem

Rīt, 15.decembrī plkst. 18.00 Dunavā egles iedegšana pie pagastmājas un Ziemassvētku gaidīšanas svētki tradīciju zālē. Piedalās: folkloras kopa “Dignōjīši” un Dunavas pagasta amatierkolektīvi. Notiks arī bluķa vilkšana.

Savukārt rīt, pulksten 19.00 Leimaņu Tautas namā Jēkabpils novada lauksaimnieku un uzņēmēju Ziemassvētku balle, kopā ar aktieri Jāni Jarānu un muzikantu Kasparu Kārkliņu.

Sestdien, 16.decembrī pulksten vienos dienā Ābeļu Tautas namā notik Eglīte pirmsskolas vecuma bērniem. Radošās apvienības “Maska” teatrāls uzvedums “Mušas Spindzeles Ziemassvētku brīnumi” un rotaļas ar Ziemassvētku vecīti.

Ceturtdiena, 14 Decembris 2017 18:59

Jēkabpils Radio1 ziņas 2017.gada 14.decembrī

Radio1 ziņas pulksten 7.00-8.00
Radio1 ziņās klausieties:Šodien notiks šī gada pēdējā Jēkabpils pilsētas domes sēde; Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā Ziemas saulgriežu noskaņās norisināsies Bluķa vakars; un Līvānos notiks gaismas darbnīca, kurā gatavos gaismas objektu pilsētai, sagaidot Latvijas simtgadi.

Šodien notiks šī gada pēdējā Jēkabpils pilsētas domes sēde, kurā izskatīs 34 jautājumus. Deputāti lems par Nolikumu, kādā nevalstiskās organizācijas iesniedz projektus konkursam, ceļu un ielu fonda programmas apstiprināšanu, piedalīšanos pasākumā “Brīvības ielu stāsti republikas pilsētās”, projekta “Jēkabpils Daugavas kreisā krasta degradēto teritoriju atjaunošana un publiskās infrastruktūras uzlabošana uzņēmējdarbības attīstībai” finansiālo atbalstu un projekta “Stacionārās un ambulatorās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana SIA „Jēkabpils reģionālā slimnīca”, uzlabojot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību” finansiālo atbalstu, kā arī par citiem jautājumiem.

Šodien pulksten četros pēcpusdienā Jēkabpils domes sēžu zālē Jēkabpils jauniešu dome aicina pilsētas pašvaldības deputātus uz tikšanos, lai informētu par aktualitātēm, paveikto un plānotajiem pasākumiem 2018. gadā. Par to, kā šogad veicies Jēkabpils jauniešu domei un kādas ir nākotnes ieceres klausieties šodien arī Radio1 ēterā raidījumā “Atbild Jēkabpils pilsētas pašvaldība” saunā ar Jauniešu domes komunikāciju speciālisti Signi Šūmakeri un tehnisko direktoru Gvido Zaķēnu. Raidījums Radio1 ēterā skanēs pēc ziņām pulksten četros pēcpusdienā.

Turpinām ziņas

Šodien plkst.12.00 Jēkabpils Agrobiznesa koledžas dienesta viesnīcas konferenču zālē notiks tikšanās ar uztura speciālisti Ingu Pūci. Pasākumu finansē projektā “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Jēkabpilī”.

Savukārt pulksten pusčetros pēcpusdienā Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā Ziemas saulgriežu noskaņās norisināsies Bluķa vakars. Uz pasākumuaicina Bērnu un jauniešu centra kolektīvs. Ieeja pasākumā ir bez maksas. Bluķa vilkšana ir viena no Ziemassvētku centrālajām tradīcijām ar savu simboliku un jēgu. Ziemas saulgrieži ir pagrieziena punkts laika ritējumā, kad gada vistumšākajā brīdī atgriežas gaisma – Saule. Svētkus, kurus latvieši sauc par Bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas arī citas tautas Eiropā, tā ir ļoti sena un būtiska tradīcija, kura līdz mūsdienām ir saglabājusi savu nozīmību un aktualitāti – sadedzinot veco, atbrīvojam ceļu jaunajam. Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads.

Un vēl

Šodien no pulksten vienpadsmitiem līdz vieniem dienā Līvānu novada Stikla kausēšanas darbnīcā "Stikls no Līvāniem" notiks radošās darbnīcas. Tajās gatavos kopīgu gaismas objektu, kā dāvanu savai pilsētai, sagaidot Latvijas simtgadi. Jau ziņots, ka ir uzsākts Radošās apvienības "Perspektīva" organizēts un valsts kultūrkapitāla fonda, kā arī Latgales Attīstības aģentūras atbalstīts, izstāžu un radošo darbnīcu cikls "Gaismas laiks" vairākās Latgales pilsētās. Šobrīd izstāde par gaismas tēmu, kurā redzami Ingas Salmiņas stikla kausējumi un Jāņa Ziemeļa kokgriezumi, apskatāma Balvu novada muzejā. Līvānos izstāde plānota nākamā gadajūnijā Latgales Mākslas un amatniecības centrā.

Radio1 ziņas pulksten 9.00-10.00
Radio1 ziņās klausieties: Valsts prezidenta kancelejā darbu sācis padomnieks stratēģiskās attīstības jautājumos; Aizdomās par zādzībām un bruņotu laupīšanu Preiļos aizturēts noziedzīgs grupējums; un Šodien Aknīstes novadā diskutēs par Asares pamatskolas ēkas turpmākās izmantošana iespējām

Eiropas Savienības migrācijas un patvēruma politikā atbildības un solidaritātes principiem jābūt nesaraujami saistītiem, liecina Ārlietu ministrijas izstrādātā Latvijas pozīcija, ko plānots paust šodien Eiropadomē. Šodien Eiropadomes darba kārtībā ir divi jautājumu bloki, proti, drošība un aizsardzība un sociālā dimensija, izglītība un kultūra. Valstu un valdību vadītāju darba kārtības ietvaros plānota diskusija arī par migrāciju, bet netiek paredzēta secinājumu pieņemšana. Saskaņā ar valstu un valdību vadītāju 19.oktobra secinājumiem, Eiropadomē plānota diskusija par migrāciju, taču secinājumus nav plānots pieņemt. Latvija atbalsta visus pasākumus, kas vērsti uz atgriešanas sistēmas efektivitātes uzlabošanu un pēc iespējas ātrāku to personu, kurām nav likumīga pamata uzturēties Eiropas Savienībā, atgriešanu viņu izcelsmes vai iepriekšējās mītnes valstīs.

Valsts prezidenta kanceleja darbā uz pusslodzi pieņēmusi padomnieku stratēģiskās attīstības jautājumos Zigurdu Zaķi. Kancelejā skaidroja, ka Valsts prezidenta padomnieka stratēģiskās attīstības jautājumos amata vieta tika izveidota 2017.maijā, un 2017.gada 30.augustā šajā amatā uz pusslodzi tika pieņemts Zaķis, kura atalgojums pirms nodokļu nomaksas ir tūkstots 711 eiro. Padomnieka pienākums ir sniegt viedokli un konsultācijas Valsts prezidentam un Valsts prezidenta kancelejai stratēģiskās attīstības jautājumos. Zigurda Zaķa Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtās valsts amatpersonas deklarācijas dati liecina, ka viņam ir parādsaistības 12 tūkstoši 500 eiro apmērā, kā arī bezskaidrs naudas uzkrājumi 19 tūkstoši 93 eiro apmērā. Tāpat viņa īpašumā ir vieglā automašīna "Saab", dzīvoklis Rīgā un nekustamais īpašums Jēkabpilī, kā arī kopīpašumā esoša zeme Nīcas pagastā.

Turpinām ziņas

Valsts policija sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu izmeklēšanas rezultātā Jaunkalsnavā pieķērusi cilvēku grupu, kas SIA "Biodegviela" etilspirta ražotnē nodarbojusies ar nelegāla alkohola marķēšanu un izplatīšanu. Dcembra sākumā Valsts policijas Vidzemes reģiona Kriminālpolicijas biroja darbinieki aizturēja transportlīdzekli Madonas novada Kalsnavas pagasta Jaunkalsnavā, pie uzņēmuma SIA "Biodegviela" teritorijas. Tika konstatēts, ka automobilī bez jebkādiem komercdokumentiem tiek pārvadāti 700 litri spirta. Papildu kratīšanu laikā uzņēmuma teritorijā tika uzieti transportlīdzekļi, kuros tika konstatētas vairāk nekā 1,3 tonnas etilspirta un jau marķēti alkoholiski dzērieni, kas bija paredzēti nelegālai pārdošanai. Par noziedzīgo nodarījumu tika aizturēta sešu cilvēku noziedzīgā grupa, no kuriem pieci ir "Biodegvielas" darbinieki, tajā skaitā arī valdes loceklis. Uzņēmuma valdes loceklim sākotnēji tika piemērots apcietinājums ar iespēju iemaksāt drošības naudu 15 tūkstoši eiro apmērā. Šo naudu valdes loceklis jau samaksājis, līdz ar ko, viņam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Arī pārējām piecām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Aizdomās par vairāku zādzību izdarīšanu un bruņotu laupīšanu Preiļu apkaimē policija aizturējusi trīs 1988., 1998. un 1999.gadā dzimušus iepriekš likumsargu redzeslokā nonākušus vīriešus. Latgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Ksenija Belova Radio1 informēja, ka laika posmā no 2017.gada novembra vidus līdz šī gada decembra sākumam Preiļu policijas iecirknī tika saņemti vairāki iesniegumi par to, ka nenoskaidrotas personas, iekļūstot viņiem nepiederošos īpašumos, ir nozagušas dažādus elektroinstrumentus un citas sadzīves mantas. Tika saņemta informācija arī no dažādām tirdzniecības vietām par vairākiem zādzību mēģinājumiem un vienu bruņotas laupīšanas mēģinājumu. Kopumā Preiļu, Riebiņu un Vārkavas novados reģistrēts viens bruņotas laupīšanas mēģinājums un vairāk nekā 15 zādzības un zādzību mēģinājumi. Saistībā ar notikušo ierosināti 13 kriminālprocesi. Nozagtās mantas ļaundari mēģinājuši nelikumīgi pārdot, taču, veicot operatīvās un izmeklēšanas darbības, likumsargiem izdevies lielāko mantu daļu atgūt un tuvākajā laikā tās tiks nodotas to likumīgajiem īpašniekiem. Pašlaik policija turpina izmeklēšanu, kā arī veic nepieciešamās darbības, lai noskaidrotu un atgūtu arī pārējās nozagtās mantas.

Un vēl

Šodien Aknīstes novadā notiks tikšanās ar iedzīvotājiem, lai diskutētu par Asares pamatskolas ēkas turpmākās izmantošana iespējām. Patlaban Aknīstes novadā sāktas sarunas par Asares pamatskolas likvidāciju, ir bijušas tikšanās ar skolas darbiniekiem un audzēkņu vecākiem. Astoņās klasēs minētajā mācību iestādē patlaban izglītojas 18 apmācāmie, 1.klasē nav neviena skolēna. Nākamgad mācības Asares pamatskolas 1.klasē varētu sākt aptuveni divi skolēni. Skolas likvidācijas gadījumā skolēni varētu turpināt mācības tuvējā Aknīstes vidusskolā vai arī Jēkabpils novada teritorijā esošajā Rubeņu pamatskolā. Asares pamatskolā nodarbināto personu skaits, kam tā būtu pamata darba vieta, neesot liels, paskaidroja pašvaldībā.

Radio1 ziņas pulksten 12.00-13.00
Radio1 ziņās klausieties:Eiropas Parlaments atbalsta “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu; Mazo lauku saimniecību attīstību kavē ražošanas resursu nepieejamība; un Lielvārdes pašvaldība maina deputātu dalījumu pastāvīgajās komitejās.

Eiropas Parlaments vakar balsojumā atbalstīja “Brexit” sarunu nākamās fāzes sākšanu, secinot, ka līdzšinējās sarunās ir panākts pietiekams progress. Londona un Brisele pirms dažām dienām panāca vienošanos par izstāšanās nosacījumiem attiecībā uz trim pamatjautājumiem: pilsoņu tiesībām, izstāšanās rēķinu un Ziemeļīrijas robežu. Eiropas Komisijas “Brexit” sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē eiroparlamentāriešiem teica, ka sarunu nākamā fāze koncentrēsies uz „īsu un noteiktu” pārejas periodu un sākotnējām diskusijām par nākotnes attiecībām.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nosūtījis Ģenerālprokuratūrai krimināllietas materiālus, rosinot sākt kriminālvajāšanu pret sešām personām par dokumentu viltošanu saistībā ar seguma atjaunošanu Rīgā, Krišjāņa Barona ielā. Krimināllietā izmeklētājs lūdzis prokuroru piemērot arī piespiedu ietekmēšanas līdzekļus divām juridiskām personām, lai sauktu tās pie kriminālatbildības. KNAB norāda, ka šajā krimināllietā aizdomās turēto personu vidū ir divas Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonas.

Jau ziņots, ka KNAB šo kriminālprocesu ierosināja 2016.gada oktobrī. Toreiz KNAB paziņoja, ka iegūtie pierādījumi dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka Satiksmes departamenta rīkotajā iepirkumā Barona ielas seguma atjaunošanai valsts amatpersona veikusi dienesta viltojumu. Krimināllikums par dokumenta viltošanu vai par viltota dokumenta izsniegšanu vai izmantošanu paredz brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Turpinām ziņas

Mazo lauku saimniecību attīstību kavē ražošanas resursu nepieejamība, neskaidrība par valsts atbalsta politiku, kā arī grūtības piesaistīt finanšu resursus, secināts Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra veiktajā pētījumā par mazo lauksaimnieku reālajām vajadzībām un saimnieku kopējo noskaņojumu. Uz jautājumu, kādi apstākļi vai šķēršļi līdz šim traucējuši vai varētu traucēt nākotnē īstenot saimniecības attīstības plānus, 27% norādījuši uz neskaidrību par nākotni kopumā, kamēr 20% - uz ražošanas resursu trūkumu, bet 19% - grūtībām piesaistīt finanšu resursus. Par spīti tam, 69% saimniecību plāno piesaistīt ārējos finanšu līdzekļus saimniecības attīstībai, un pārsvarā tas ir jaunas tehnikas (40%) un zemes (20%) iegādei. Tikmēr 39% aptaujāto atzīst, ka saimnieciskās darbības attīstībai pietrūkst ne vien ražošanas resursu, bet ir arī grūtības finansējuma piesaistē investīciju veikšanai.

Valstī ir jāizstrādā ilgtermiņa pašvaldību sistēmas attīstības pamatnostādnes, paredzot tādu strukturālo politiku, lai izveidotu ekonomiski līdzvērtīgas un uz pašizaugsmi orientētas pašvaldības, diskusiju dokumentā "Racionāla pašvaldība" uzsver Valsts kontrole. Veicot situācijas sākotnējo novērtējumu, Valsts kontrole konstatēja, ka vienlaikus tiek attīstīti un atbalstīti dažādi pašvaldību sistēmas uzbūves konceptuālie modeļi, kas rada arvien lielākas atšķirības pašvaldību spējā īstenot vietējo iedzīvotāju pieprasītos pakalpojumus, kā arī apmierināt visas valsts vajadzības. Valsts kontrole norāda, ka pašvaldību atšķirībām palielinoties, var izveidoties "vairāku ātrumu" pašvaldību struktūra ar dažādu saimniecisko intensitāti un potenciālu, tātad - ar dažādām iespējām. Šāds process neizbēgami ierobežos vienotu valsts rīcībpolitiku īstenošanas iespējas ikvienā politikas jomā, jo atšķirīgas situācijas pieprasīs izņēmumu gadījumus. Lai panāktu vienveidīgu, efektīvāku un kvalitatīvāku rīcībpolitiku ieviešanu, Valsts kontrole uzskata, ka ir būtiski jāsamazina pašvaldību atšķirības.

Un vēl

Lielvārdes novada domes ārkārtas sēdē mainīts deputātu dalījumu pastāvīgajās komitejās. Nolemts arī vērsties pie Saeimas ar lūgumu kā likumdevējam skaidrot likumu, kas regulē deputātu sadalījumu pastāvīgajās komitejās. Pēc pārdalījuma pieciem "Latvijas Zemnieku savienības" deputātiem ir vienpadsmit vietas, trim "Reģionu alianses" pārstāvjiem – piecas vietas, kas katrai partijai ir par vienu vietu mazāk nekā iepriekš. Savukārt trīs "Vienotības" deputāti ir ieguvuši vēl divas vietas pastāvīgajās komitejās, līdz ar to tagad viņiem ir piecas vietas. Vienu vietu klāt divām jau esošajām ieguvuši arī abi "Vidzemes partijas" deputāti, bet vienīgais "Kristīgi demokrātiskās savienības" pārstāvis zaudējis otru vietu komitejās. Vienīgi "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai/LNNK" deputātei aizvien ir divas vietas pastāvīgajās komitejās.

Jau vēstīts, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards parakstījis rīkojumu, ar kuru atcelts Lielvārdes novada domes lēmums par pastāvīgo komiteju izveidošanu. Pašvaldību lietu ministrija jau vairākkārt Lielvārdes novada domei aizrādījusi par lēmuma neatbilstību likumam "Par pašvaldībām", uzsverot, ka demokrātija ir viens no valsts pamatprincipiem, kas tāpat kā likums, ir jāievēro arī pašvaldībām. Šī principa pārkāpšana ir necieņas izrādīšana pret vēlētājiem.

Radio1 ziņas pulksten 14.00-15.00
Radio1 ziņās klausieties: Iedzīvotāju reģistru pēc diviem gadiem nomainīs Fizisko personu reģistrs; Nākamgad gandrīz katrs otrais darba devējs plāno pieņemt darbā vismaz vienu jaunu darbinieku; un Gandrīz puse jeb 47,8% Latvijas iedzīvotāju ir gatavi eksperimentēt un mēģināt jaunas receptes ēdienu pagatavošanā.

No 2020.gada 1.jūlija Latvijā darbosies Fizisko personu reģistrs, kas aizstās pašreizējo Iedzīvotāju reģistru. Jaunais reģistrs taps uz pašreizējā reģistra bāzes, un tajā būs plašāks ierakstāmo subjektu loks, paredz Fizisko personu reģistra likumprojekts, kuru Saeima šodien pieņēma galīgajā lasījumā, informēja Saeimas Preses dienests. informācijas sistēmu. Jaunajā reģistrā tiks iekļauti arī ārvalstnieki, kuri Latvijā, piemēram, iegādājas nekustamos īpašumus vai pērk uzņēmumus. Patlaban ir apgrūtināta valsts reģistru savietošana un ārzemnieku identitātes pārbaude, kā arī ierobežotas iespējas ārzemniekiem Latvijā iegūt elektronisko parakstu un sazināties ar valsts iestādēm elektroniski. Jaunā likuma mērķis ir noteikt, kā Latvijā darbojas vienota fizisko personu uzskaites sistēma.

Šodien Daugavpilī sākās 6,5 miljonus eiro vērtā Smiltenes ielas divlīmeņu pārvada būvniecība. Ceļu pārvads taps Kohēzijas fonda atbalstītajā projektā "Smiltenes ielas divlīmeņu pārvada ar pievadiem būvniecība līdz Smilšu un Kauņu ielu krustojumam, Daugavpilī". Līdz ar jaunā ceļu pārvada būvniecību lieli darbi sāksiesSmiltenes un Malu ielās. Sakarā ar šiem darbiem paredzēti būtiski satiksmes ierobežojumi. Objektu būvēs piegādātāju apvienības "T un KT", kas veido SIA "Tilts" (vadošais uzņēmums) un AS "Kauno tiltai", kas uzvarēja konkursā.

Turpinām ziņas

Latvijā šogad oktobrī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn bija mazākais rūpniecības produkcijas apmēra pieaugums Eiropas Savienībā (ES), liecina vakar publiskotie Eiropas Savienības statistikas pārvaldes Eurostat dati, kas apkopoti par 24 dalībvalstīm. Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide oktobrī bija par 0,3% lielāka nekā šajā mēnesī 2016.gadā. No ES dalībvalstīm, par kurām ir pieejami dati, straujākais pieaugums bijis Īrijā (+13,4%), kurai seko Slovēnija (+10,7%), Polija (+10%) un Rumānija (+9,1%). Lietuvā rūpniecības produkcijas izlaide šajā periodā pieaugusi par 3,6%, bet Igaunijā – par 6,2%. Kopumā rūpnieciskās ražošanas kāpums gada laikā reģistrēts 21 ES dalībvalstī, par kurām ir pieejami dati, bet samazinājums fiksēts Nīderlandē (-0,4%), Maltā (-1,4%) un Dānijā (-2,3%).

Nākamgad gandrīz katrs otrais darba devējs jeb 46%, plāno pieņemt darbā vismaz vienu jaunu darbinieku, secināts vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia veiktajā aptaujā. Salīdzinot ar pagājušā gada aptaujas rezultātiem par 10% ir pieaudzis to darba devēju skaits, kas iecerējuši savu komandu palielināt ar vismaz vienu jaunu darbinieku, bet par 8% ir samazinājies uzņēmumu skaits, kuri plānojuši vismaz vienu darbinieku atlaist. Šī gada aptaujas rezultāti parāda, ka pieaug darba devēju skaits, kuri plāno palielināt savu personālu, taču salīdzinoši ar iepriekšējo gadu viena uzņēmuma ietvaros ir plānotas mazāk brīvās vakances. Nākamā gada laikā darba devēji lielākoties ir iecerējuši pieņemt darbā līdz diviem jauniem darbiniekiem. Savukārt vairāk nekā divus jaunus darbiniekus pieņemt darbā ieplānojuši aptuveni 60% uzņēmumu, kas ir par 10% mazāk nekā pērn. Katru gadu arī pieaug to uzņēmēju skaits, kuri atzīst, ka jaunu, atbilstošu darbinieku atrašana kļūst sarežģītāka un laikietilpīgāka.

Un vēl

Gandrīz puse jeb 47,8% Latvijas iedzīvotāju ir gatavi eksperimentēt un mēģināt jaunas receptes ēdienu pagatavošanā, liecina gaļas pārstrādes uzņēmuma "Forevers" interneta platformās veiktā aptauja par ēst gatavošanas paradumiem Latvijā. Turpretī 28,5% maltīti gatavo pēc pārbaudītām receptēm un izvēlas tradicionālus ēdienus. Tikmēr 20,1% izvēlas ēdienus, kuru pagatavošanā tiek patērēts relatīvi maz laika. Pārliecinošs vairākums jeb 98% aptaujāto ēdienu gatavo mājās. Lielākā daļa to gatavo gandrīz katru dienu, savukārt tikai 6,2% respondentu gatavo brīvdienās un retāk. Vairākums aptaujāto - 67,2% - dod priekšroku gaļas ēdieniem, pagatavojot to gandrīz katru dienu. Mazāk nekā 20% gaļu pagatavo tikai brīvdienās un retāk, piemēram, svētku reizēs. Saskaņā ar aptaujas datiem 65,3% respondenti visaugstāk novērtē garšīgu un kvalitatīvu ēdienu, savukārt 23,1% aptaujas dalībnieku ir būtiska ātra un ērta maltīte. Vairāk nekā puse jeb 60,1% respondentu kā svarīgākās īpašības, kas tiek piešķirtas ēdieniem, ir atzīmējuši ēdiena garšu.

Radio1 ziņas pulksten 17.00-18.00
Radio1 ziņās klausieties: No 2019.gada pilna valsts apmaksātā veselības aprūpe - tikai apdrošinātajiem; Traģisku avāriju mazināšanai līdzekļi jaiegulda autoceļu infrastruktūrā; un Cik naudas Ziemassvētku ceļojumiem tērē dažādu valstu iedzīvotāji?

Saeima šodien apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu. Likums paredz, ka no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus saņems visi sociālā nodokļa maksātāji, kā arī vairākas valsts apdrošinātās grupas, bet pārējiem būtu jāmaksā noteikta summa mēnesī. No 2019.gada ikvienam neatkarīgi no sociālo iemaksu apmēra būs pieejams minimālais pakalpojumu grozs - neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, kā arī kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces. Savukārt apdrošinātajiem cilvēkiem būs pieejams pilns valsts apmaksāto pakalpojumu grozs.

Apdrošināti būs visi sociālā nodokļa maksātāji. Cilvēkiem, kas nemaksā sociālo nodokli un kurus neapdrošina valsts, būs iespēja saņemt apdrošināšanu, maksājot nākamgad 1% no gada minimālās algas, 3% no minimālās algas 2019.gadā, un 5% no minimālās algas – 2020.gadā. Šī brīvprātīgā apdrošināšanas iemaksa būs jāsamaksā reizi gadā, gada sākumā. Pie plānotā minimālās algas apmēra - 430 eiro - tuvākajos trīs gados veselības apdrošināšanas brīvprātīgās iemaksas gadā būtu attiecīgi - 2018. gadā - 51,6 eiro, 2019. gadā - 154,8 eiro un 2020.gadā - 258 eiro.

Turpinām ziņas

Traģisku avāriju mazināšanai tikai ar ceļu policistiem un fotoradariem nebūs līdzēts, tāpēc nepieciešams ieguldīt līdzekļus arī atbilstošā ceļu infrastruktūrā, uzskata iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Šorīt notikusī traģiskā avārija, kur dzīvību zaudēja viens cilvēks, bet vēl trīs cietuši, uz samērā nesen atjaunotās Tīnūžu-Kokneses šosejas, kur jau agrāk bijuši traģiski negadījumi, apliecina, ka nākotnē ir ļoti nopietni jādomā par ceļu būvniecības stratēģiju un jābūvē ceļu sadalošās joslas, norādīja ministrs. Ministrs gan atzina, ka valstij līdzekļi ceļu infrastruktūrai nepietiek, līdz ar to daudzu ceļu stāvoklis ir neatbilstošs. Taču, lai izvairītos no traģēdijām ir jāinvestē infrastruktūrā, jo tikai ar policiju un fotoradariem šo problēmu nevarēs atrisināt.

Latvijā šā gada pirmajos 11 mēnešos bijis zemāks jaunu vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES), liecina šodien publicētie Eiropas Automašīnu ražotāju asociācijas (ACEA) jaunākie dati. Saskaņā ar šiem datiem šogad janvārī-novembrī mūsu valstī reģistrēja 15 tūkstoši 393 jaunus vieglos automobiļus, kas bija par 1,2% vairāk nekā 2016.gada pirmajos 11 mēnešos. Eiropas Savienībā vidēji janvārī-novembrī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija gada griezumā pieauga par 4,1%. No 30 Eiropas valstīm, par kurām datus apkopo asociācija, lielākais jauno vieglo automašīnu reģistrācijas pieaugums janvārī-novembrī gada izteiksmē bijis Lietuvā (+26,4%). Igaunijā šis pieaugums bijis 11,3%.
Savukārt jaunu vieglo auto reģistrācijas kritums janvārī-novembrī reģistrēts vien Īrijā (-10,3%).

un vēl

Latvijas iedzīvotāji svētku brīvdienu ceļojumiem ir gatavi tērēt septīto daļu no mājsaimniecības ikmēneša ienākumiem jeb 14,4%, un to laikā lielākā daļa aptaujāto norēķinus plāno veikt ar karti, nevis skaidru naudu, liecina šī gada "Ferratum" Ziemassvētku barometra rezultāti. Aptauja atklāj, ka vislielāko daļu no saviem ikmēneša ienākumiem svētku ceļojumiem ir gatavi tērēt Brazīlijā, kur iedzīvotāji šim mērķim atļausies atvēlēt 30%. Tikai nedaudz mazāk jeb 28% plāno iztērēt Rumānijā aptaujātie cilvēki, bet Jaunzēlandē dzīvojošie – 27,8%. Savukārt otrā skalas galā līdzās Latvijai ir Lielbritānija, kurā dzīvojošie ceļojumiem piešķirs 13,7% no mājsaimniecības ikmēneša ienākumiem, Vācijā aptaujātie tam plāno iztērēt 12%, savukārt vismazāk šim mērķim ir gatavi atvēlēt Nīderlandē aptaujātie - 8,7%. Salīdzinoši Igaunijā dzīvojošie ceļojumam tērēs 16,8% no mājsaimniecības ikmēneša ienākumiem.

Sestdien, 16.decembrī, plkst.13 Līvānos, Latgales mākslas un amatniecības centrā, notiks netradicionāli rotātās Lielās Ziemassvētku egles un izstādes atklāšanas pasākums,  informēja Līvānu novada pašvaldībā.

Šogad egle tiks rotāta ar papīra maskām, ko darinājuši radošo darbnīcu dalībnieki skolotājas Sandras Vigules vadībā.

Līdzās bērnu darinātajām maskām būs apskatāmas arī Jevgeņijas Kiļupes papjēmašē maskas. Krāšņās un daudzveidīgās maskas, autentiskajā, gadsimtiem senajā papjēmašē tehnikā 1938.gadā dzimuši Kiļupe, nebūdama profesionāla māksliniece, sāka darināt būdama jau krietnā vecumā, lai kaut ko nopelnītu papildus pensijai.

Kiļupe pārliecinoši darbojas ar formu un krāsu, gatavajā darbā atstājot vien dažas simpātiskas norādes, kas pasaka – katra maska ir vienreizējs un unikāls eksemplārs, absolūts roku darbs, darināts no sirds un dvēseles ar lielu mīlestību pret dabu, dzīvi, Dievu.

Savukārt turpināsies maskošanās ar Agneses Aizpurietes darbu izstādi "Budēļi".

Aizpuriete profesionāli mākslas gaitas sākusi Liepājā, kur laicīgās mākslas galerijā "K. Māksla?" tapuši pirmie mākslas projekti. Patlaban māksliniece zināma kā ilustratore un grāmatu autore "Zvaigznes ABC" izdotajām grāmatām par Trako Lapsu. Agnese ir piedalījusies vairākās grupu izstādēs un viņai šī ir jau trešā personālizstāde. Darbi ar nosaukumu "Budēļi" tapuši 2009.gadā kā praktiskā daļa Aizpurietes maģistra darbam, iedvesmojoties no Latviešu tautas tradīcijām - maskotajiem gājieniem.

Izstāde Latgales mākslas un amatniecības centra izstāžu zālē būs aplūkojama līdz 2018.gada 10.janvārim.

Sākot no 2006.gada, Latgales mākslas un amatniecības centrs, sadarbībā ar atsaucīgiem Līvānu novada iedzīvotājiem, katru gadu savu Ziemassvētku egli rotā netradicionāli – veidojot savdabīgu tematisku noformējumu. Līdz šim Ziemassvētku egle ir tikusi greznota: ar garāko tautisko jostu Latvijā, 23 adītāju 138 pāriem rakstainu cimdu, 300 tamborētām un adītām sniegpārsliņām, salmu puzuriem, 155 pāriem adītu, rakstainu zeķu, piparkūkām, 300 paštaisītiem apsveikumiem, 98 pašdarinātām cepurēm, 500 māla zvaniņiem un ar 232 stikla pārsliņām.

Piektdiena, 15 Decembris 2017 08:38

Latvijā gaidāmas sniegotas brīvdienas

Latvijas centrālajos un austrumu rajonos izveidosies sniega sega, kas saglabāsies līdz nākamās nedēļas vidum, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteroloģijas centrs.

Latviju piektdien, 15.decembrī, no dienvidrietumiem sasniedza nokrišņu zona, kas virzīsies pāri valsts teritorijai arī gaidāmajā naktī un piektdienas dienā. Gaisa temperatūrai daudzviet pieturoties zem 0 grādiem pēc Celsija, pārsvarā gaidāma snigšana, kas nakts laikā centrālajos un austrumu rajonos būs stipra, tādēļ izveidosies 6-8 centimetriem bieza sniega sega. Snigšanas laikā redzamība pasliktināsies, un ceļi būs slideni.

Brīvdienās laika apstākļus Latvijā turpinās noteikt ciklonu darbība, tomēr to nozīme mazināsies, tādēļ nelieli nokrišņi galvenokārt gaidāmi tikai piekrastes rajonos. Lēns līdz mērens vējš pūtīs no dienvidu puses, un gaisa temperatūra naktī pazemināsies līdz +2…-3 grādiem, bet dienā gaiss iesils līdz -1…+4 grādiem.

Jaunās nedēļas sākumā laika apstākļi būtiski nemainīsies – atsevišķas nokrišņu zonas šķērsos Latvijas teritoriju, daudzviet atnesot slapju sniegu un sniegu, bet līdz ar trešdienu Latvijā ieplūdīs siltākas gaisa masa. Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamās nedēļas otrajā pusē daudzviet gaisa temperatūra būs pozitīva – termometra stabiņš vietām pakāpsies pat līdz +6…+7 grādu atzīmei.

Jēkabpils domes sēdē šodien tika apstiprināts lēmumu projekts par SIA „Jēkabpils reģionālā slimnīca” iesniegtā projekta “Stacionārās un ambulatorās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana SIA „Jēkabpils reģionālā slimnīca”, uzlabojot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību” īstenošanu.

Projekta mērķis ir uzlabot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, jo īpaši sociālās un teritoriālās atstumtības un nabadzības riskam pakļautajiem Jēkabpils reģionālās slimnīcas apkalpes teritorijas iedzīvotājiem, nodrošinot Jēkabpils reģionālās slimnīcas kā daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības veselības aprūpes iestādes infrastruktūras sakārtošanu, racionālu veselības aprūpes resursu izvietojumu, vides pieejamību.

Lai sasniegtu mērķi, projektā paredzēta slimnīcas ambulatorās daļas pārbūve 2273m2 platībā - iekšējās renovācijas darbi - iekšējo komunikāciju (ūdensvads, kanalizācija, apkure, ventilācija, kondicionēšana, elektroapgāde) nomaiņa, mēbeļu un iekārtu piegāde, 2 veco liftu nomaiņa, teritorijas labiekārtošanas darbi.

Jēkabpils reģionālās slimnīcas piecu stāvu ēkas pirmā stāva pārbūve 2045m2 platībā - iekšējās renovācijas darbi - iekšējo komunikāciju (ūdensvads, kanalizācija, apkure, ventilācija, kondicionēšana, elektroapgāde) nomaiņa. Uzņemšanas nodaļas, neatliekamās palīdzības transporta mezgla un brauktuves rampu, gājēju pandusa, ieejas mezgla ārtelpu piebūve. Piecstāvu korpusa trīs veco liftu nomaiņa. Teritorijas labiekārtošanas darbi ar transporta un gājēju celiņu izbūvi.

Jaunu tehnoloģiju iegāde, piegāde un montāža (2 Ultrasonogrāfi - stacionāra diagnostikas nodaļai, 1 datortomogrāfs -stacionāra diagnostikas nodaļai, 3 rentgena iekārtas -2 stacionāra diagnostikas nodaļai, 1 ambulatorajai daļai, 2 jaunās paaudzes mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas- Austrumlatvijas perinatālā aprūpes centra jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļai). Plānotais projekta īstenošanas ilgums - 36 mēneši – no 2018.gada janvāra līdz 2020.gada decembrim.

Projekta indikatīvās kopējās izmaksas - 6409808.00 euro. Projekta attiecināmās izmaksas – 5009910 euro, t.sk.: ERAF (85%) - 4258423.50 euro; valsts budžets (9%) - 450891.90 euro; privātais finansējums (6%) - 300594.60 euro. Plānotās attiecināmās izmaksas - tehnoloģiju, aprīkojuma un iekārtu iegādei 1845091.00 euro, būvdarbiem (ieskaitot projektēšanu, autoruzraudzību, būvuzraudzību un tehniskā projekta neatkarīgo ekspertīzi) – 3164819.00 euro.

Projekta indikatīvās kopējās neattiecināmās izmaksas - 1399898.00 euro. Plānotās neattiecināmās izmaksas veido - aprīkojuma un iekārtu iegāde uzņemšanas nodaļai 492470.00 euro, būvdarbiem - 239 m2 platībā Ambulatorajā daļā 131450.00 euro, Ambulatorās daļas teritorijas labiekārtošanas darbiem 81228.00 euro, stacionāra uzņemšanas nodaļas teritorijas labiekārtošanai 1985 m2 platībā - ceļi, gājēju ietves, vides pieejamība 694750,00 euro.

Jēkabpils dome nolēma atbalstīt SIA „Jēkabpils reģionālā slimnīca” iesniegtā projekta “Stacionārās un ambulatorās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana SIA „Jēkabpils reģionālā slimnīca”, uzlabojot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību” īstenošanu.

Jēkabpils dome apstiprināja projekta indikatīvo finansēšanas plānu:

Finansējuma avots Kopā
Summa % no attiecināmajām izmaksām
Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums 4 258 423,50 85,00%
Attiecināmais valsts budžeta finansējums 450 891,90 9,00%
Citas attiecināmās publiskās izmaksas 0,00 0,00%
Kopējās attiecināmās publiskās izmaksas 4 709 315,40 94,00%
Kopējās attiecināmās privātās izmaksas 300 594,60 6,00%
Kopējās attiecināmās izmaksas 5 009 910,00 100,00%
Citas neattiecināmās publiskās izmaksas (pašvaldības) 1 315 904,00 94%
Citas neattiecināmās privātās izmaksas 83 994, 00 6%
Kopējās neattiecināmās izmaksas 1399898,00 100%
Kopējās izmaksas 5 009 910,00 100,00%
Projekta neattiecināmās izmaksas 1399898,00 x
Pavisam kopā 6409808,00  

Projekta apstiprināšanas gadījumā pašvaldība nodrošinās projektā paredzētās neattiecināmās publiskās izmaksas – 1 315 904,00 euro apmērā, ņemot aizņēmumu Valsts kasē vai sniedzot pašvaldības galvojumu. Lēmuma 2.punktā minēto finansējumu paredzēt kā ieguldījumu SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca” pamatkapitālā. Kontroli par lēmuma izpildi uzdots veikt Jēkabpils pilsētas domes prieksšēdētāja vietniecei sociālos jautājumos Līgai Kļaviņai.

Jēkabpils domes lēmums zaudē spēku, ja projekts netiek apstiprināts.

Radio1 Preiļu novada ziņas pulksten 11.00 un 16.00

Preiļu Romas katoļu baznīcā 10. decembrī pēc dievkalpojuma norisinājās labdarības koncerts “Dod Dieviņ otram dot…”. Nodibinājums “Viduslatgales pārnovadu fonds” sadarbībā ar Preiļu novada domi un Preiļu Romas katoļu baznīcu labdarības koncertu organizēja ar mērķi – ziedot divu Preiļu novada jauniešu Artura Jasinska un Maksima Koroļova ārstēšanai. Koncerta laikā tika saziedoti 1043,71 eiro. Koncertā piedalījās Latvijas Nacionālās operas kora māksliniece Biruta Brūvele, koncertmeistare Inta Brence, Preiļu Mūzikas un mākslas skolas pedagogi un audzēkņi, Preiļu novada skolotāju koris “Latgale” (diriģenti Edgars Znutiņš un Alberts Vucāns).

Preiļu galvenā egle šogad atrodas Raiņa bulvāra laukumā pretī Preiļu novada domes ēkai. 11 metrus garo egli Preiļiem ir dāvinājusi SIA „Trovent”, un tā ir atceļojusi no Preiļu pagasta meža. Egles iedegšanas pasākums šogad norisinājās 9. decembrī vienlaikus ar amatnieku un mājražotāju tirdziņu. Klātesošajiem uzrunāja un sveica Preiļu novada domes priekšsēdētāja Maruta Plivda, savukārt atskatu uz šo gadu sniedza Preiļu novada pašdarbības kolektīvi un izglītības iestādes, izdejojot un izdziedot visus 12 mēnešos. Savukārt Preiļu centrālajā laukumā šogad preiliešus un pilsētas viesus priecē Ziemassvētku pasaka, kas tapusi Preiļu novada domes mākslinieces Ineses Aninas sadarbībā ar SIA “Preiļu saimnieks” galdniecības darbiniekiem.

Kā katru gadu, arī šogad Preiļu novada pašvaldība bērniem sarūpējusi Ziemassvētkos dāvanas – saldumu pakas. Pirmsskolas bērniem un 1. - 4. klašu skolēniem katram tiks pasniegta saldumu paka 4,50 eiro apmērā, savukārt vecākiem skolēniem dāvanas tiks pasniegtas klašu kolektīvos, tāpat dāvanu pakas saņems arī pašdarbības kolektīvi un sporta komandas (dāvanas apmērs 20,00 eiro). Bērni, kas apmeklē Preiļu novada izglītības iestādes, dāvanas saņems skolu un bērnudārza Ziemassvētku pasākumu laikā. Savukārt bērniem, kas dažādu iemeslu dēļ neapmeklē izglītības iestādes, dāvanas Ziemassvētku vecītis pasniegs bērnu eglītes pasākumos Preiļu Kultūras namā, kā arī Saunā, Aizkalnē un Pelēčos.

Turpinām ziņas

28. novembrī tika noslēgts sadarbības līgums starp SIA „Preiļu slimnīca” un SIA „Daugavpils reģionālā slimnīca”, kas reģiona iedzīvotājiem nodrošinās vienotu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu un plānošanu. Gan SIA „Preiļu slimnīca”, gan SIA „Daugavpils reģionālā slimnīca” atzīst, ka, šis līgums veicinās vairāku ar veselības aprūpi saistītu jautājumu efektīvāku risināšanu.

Otrdienās plkst. 10.00 SIA „Preiļu slimnīca” notiek Māmiņu skolas nodarbības. Savukārt 11. decembrī SIA „Preiļu slimnīca” uzsākusi jaunu akciju – „Māmiņas bibliotēka”. Tās ietvaros ikviens var ziedot grāmatas jauno māmiņu un grūtnieču bibliotēkas izveidei SIA „Preiļu slimnīca” Dzemdību nodaļā. Plašāka informācija SIA “Preiļu slimnīca” mājaslapā.

5. decembrī SIA Preiļu slimnīca tika atklāta tekstilmākslinieces Gundegas Strautmanes darbu izstāde „Punkts...līnija”. Mākslas darbi radīti ļaujoties ģeometirsku objektu – punkta un līnijas saspēlei. Izstāde notika projekta „Es piedalos, es varu un daru!”, kas ir SIA „Preiļu slimnīca” iniciatīva jauniešu zināšanu, spēju un prasmju attīstīšanai Preiļu novadā, ietvaros.

Un vēl par kultūras pasākumiem

16. decembrī plkst. 19.00 Preiļu Kultūras namā LAURA REINIKA koncerttūres koncerts „Es domāšu par tevi…”.

17. decembrī plkst.17.00 Preiļu Kultūras namā Latvijas jaunā cirka apvienības CIRKA IZRĀDE “Ziemassvētku brīnumu cirks”.
21. decembrī plkst.12.00 Preiļu Kultūras namā Preiļu pilsētas un Preiļu pagasta pārvaldes pirmsskolas vecuma bērnu eglīte. Ieeja ar ielūgumiem

22. decembrī plkst. 11.00 Saunas Tautas namā Saunas pagasta pirmsskolas vecuma bērnu eglīte „Jautrie Ziemassvētki”

23. decembrī plkst. 16.00 Preiļu Kultūras namā deju kopas “GAIDA” Ziemassvētku ieskaņu koncerts „Esi man blakus…”.

No 22. līdz 24. decembrim no plkst. 12.00 līdz 15.00 bērnus un pieaugušos uz radošajām darbnīcām Preiļu novada domes ēkā Raiņa bulvārī 19 aicina rūķi Čiekuriņš, Cukuriņš un Čīkstulīte.

25. decembrī plkst. 17.00 Preiļu Kultūras namā deju kopu “DANCARI” un “TALDERI” Ziemassvētku koncerts.

25. decembrī plkst. 20.00 Pelēču Kultūras namā balle „ Jautrā Ziemassvētku telepārraide”. Pieejama galdiņu rezervācija.

Page 1 of 706

Aptauja

Vai jūs atbalstītu atteikšanos no jauniem Ziemassvētku rotājumiem pilsētā, ja tam paredzēto naudu ieguldītu ielu apgaismojumā?