Piektdiena, 14 Jūlijs 2017 19:09

LFF par spēļu rezultātu ietekmēšanu diskvalificē pirmās līgas komandas "Jēkabpili" un "Ogri" (PAPILDINĀTS)

Informācijas avots: 
Vērtēt šo objektu
(0 balsis)

(Papildināts ar Andra Rutko komentāru, pievienota 3.un 4. rindkopa)

Latvijas Futbola federācijas (LFF) Disciplinārlietu komisija (DK) par spēļu rezultātu ietekmēšanu no sacensībām izslēdz un uz nenoteiktu laiku diskvalificē "komanda.lv" pirmās līgas komandas "Jēkabpili" un "Ogri", kā arī otrās līgas vienību "Raita".

Sarunā ar Radio1.lv FK Jēkabpils direktors Ruslans Bajārietis skaidroja, ka klubs "Jēkabpils" nav centies ietekmēt spēles un īsti nesaprot, kā šāda situācija izveidojusies. Viņš sacīja, ka kluba valde sanāks kopā, lai izvērtētu radušos situāciju un solīja Radio1.lv sniegt plašāku komentāru nākamās nedēļas sākumā.

Jēkabpils domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Rutko, kas ilgu laiku bija kluba valdes loceklis, sarunā ar Radio1.lv skaidro, ka jau mēnesi nav FK Jēkabpils valdē, jo nevarējis savienot visus amatus un bijis no kaut kā jāatsakās, lai nerastos problēmas ar KNAB. Taču tā kā viņš ilgus gadus ir cieši saistīts ar futbola dzīvi Jēkabpilī un pārzina šo sporta jomu, Andris Rutko neatteicās komentēt notikušo.

“Man jau pirms kāda laika bija aizdomas, ka kaut kas tāds varētu notikt. Savas bažas par, iespējamo, atsevišķu spēlētāju rīcību, pārrunāju ar FK Jēkabpils direktoru Ruslanu Bajārieti. Šajā situācijā vainot kādu konkrēti ir sarežģīti, jo pret FK Jēkabpils ir tikai spēles ieraksts un likmes totalizatorā. Pateikt, ka kāds tīši slikti spēlēja, lai pretinieks uzvarētu vai arī tās bija vienkārši kļūdas, kas bieži gadās futbola spēlē, arī neviens nevar, ir tikai pieņēmumi. Tāpat kā nav iespējams konstatēt, kas ir ieguvējs no totalizatora likmēm un vai labuma guvējs ir kāds no FK Jēkabpils spēlētājiem. Protams, situācija ir nepatīkama un tas ir traips gan FK Jēkabpils, gan arī mūsu pilsētas - Jēkabpils vārdam, sabiedriskā labuma biedrība "FK Jēkabpils"  nav saistīts ar kādu no pašvaldības sporta struktūrvienībām, darbojas kā biedrība. Tajā pašā laikā pašvaldība, kā daudzas jomas Jēkabpilī, arī futbolu atbalsta finansiāli un šogad no budžeta FK Jēkabpils ir piešķirti aptuveni 15 000 eiro. Kluba izslēgšana no 1. līgas nozīmē, ka Jēkabpils komandai jāsāk starts 2. līgā un no jauna ar labu spēli jāatkaro zaudētā pozīcija. Uzskatu, ka FK Jēkabpils jāatsakās no viesspēlētājiem, jo pastāv aizdomas, ka, iespējams, tieši viņu rīcība noveda pie šīs situācijas. Patlaban klubā spēlē četri futbolisti no Ukrainas, divi no Daugavpis, vairāki no Rīgas, pārējie ir jēkabpilieši. Jēkabpilī ir spēcīga jaunā futbolistu maiņa un mums 1.līgā jāatgriežas, balstoties uz saviem spēlētājiem,” uzskata Andris Rutko.

LFF informācija liecina, ka tāpat uz trim gadiem tā diskvalificējusi piecas personas, kuru vidū ir Latvijas izlasē 41 spēli aizvadījušais Igors Troickis, kurš bija Ogres komandas galvenais treneris, kādreizējais telpu futbola valstsvienības spēlētājs Aleksejs Kuplovs-Oginskis, Deniss Sokoļskis, Oļegs Peņkovskis un Sergejs Lebedevs.

Līdz ar to pirmās līgas čempionātā palikušas 12 komandas, lai gan sezonu uzsāka 14 vienības. Diskvalificētajām komandām tiks anulēti arī spēļu rezultāti, līdz ar to mainīsies situācija turnīra tabulā.

Kā vēstīts, jūnija beigās pēc daudziem totalizatoru likmju uzraugu ziņojumiem no "SynotTip" Latvijas virslīgas futbola čempionāta tika izslēgta "Babīte"/"Dinamo" komanda.

LFF DK komandas no čempionātiem izslēgusi, balstoties uz informācijas, dokumentu, liecību un pierādījumu klāsts, kas nonācis tās rīcībā.

LFF DK informē, ka Latvijas kausa astotdaļfinālā, kurā "Jēkabpils" 9.jūlijā ar 0:8 zaudēja "Jelgavai", spēles delegāts norādījis, ka "Jēkabpils" komandas spēlētāji ar savām darbībām palīdzēja pretinieku komandas spēlētājiem gūt vārtus, apzināti zaudējot bumbu, kļūdoties, dodot piespēles pretinieku komandas spēlētājiem, kā arī netraucējot pretinieku komandas spēlētājiem pietuvoties savas komandas vārtiem.

LFF 11.jūlijā no Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) saņēmusi UEFA azartspēļu krāpšanas atklāšanas sistēma (BFDS) ziņojumu par spēli starp "Jēkabpili" un "Jelgavu", kurā norādīts, ka izdarīto likmju ziņā pastāv acīmredzami pierādījumi tam, ka spēles gaita un rezultāts tika ietekmēts ar nolūku gūt labumu, izmantojot prettiesiskus līdzekļus. Kā norādīts ziņojumā, likmju veicējiem pirms spēles bija informācija par to, ka "Jēkabpils" komandai ir jāzaudē spēle ar vismaz septiņu vārtu starpību. Papildus tam, UEFA BFDS ziņojums norāda, ka nepamatoti augsts likmju apjoms tika izdarīts uz to, ka "Jēkabpils" zaudēs spēli ar sešu vārtu starpību un to, ka spēles laikā tiks gūti vismaz septiņi vārti.

LFF DK ņēma vērā apstākli, ka LFF Godīgas spēles un ētikas komiteja ir pieaicinājusi ekspertu grupu, kas veica detalizētu LFF organizēto sacensību spēļu videoierakstu analīzi ar nolūku veikt spēlētāju darbību analīzi un sniegt savu atzinumu komitejai par iespējamajām spēlētāju darbībām, kas attiecīgajā spēlē neatbilst godīgas spēles principiem. Iepriekšminētā Latvijas kausa izcīņās spēle tika nodota video analīzei minētajiem ekspertiem, un pēc videoieraksta noskatīšanās arī ekspertu ziņojums ietver norādes uz to, ka Kuplovs-Oginsks, Peņkovskis, Lebedevs ir veikuši darbības, par kurām ir paredzēta atbildība LFF Disciplinārā reglamenta pielikuma devītajā punktā, kas paredz sodu par darbībām, kas nav savienojamas ar sporta ētiku.

LFF DK sēdes ietvaros noskatījās arī šī gada 6.maija pirmās līgas čempionāta spēles starp "Jēkabpils" un "Ogres" komandām videoierakstu, un konstatēja, ka atsevišķās epizodēs "Jēkabpils" spēlētāji veica apzinātas kļūdas aizsardzībā ar nolūku panākt lielu vārtu skaitu un vēlamo rezultātu.

Uz LFF DK sēdi pieaicinātais "Jēkabpils" direktors Ruslans Bajārietis norāda, ka, iepazīstoties ar LFF DK rīcībā esošajiem video materiāliem un dokumentiem, piekrīt, ka divas iepriekšminētās spēles ir aizdomīgas, īpaši izceļot Kuplova-Oginska darbības, kuras, iespējams, ir vērstas uz spēļu rezultātu manipulāciju. Bajārietis norādīja, ka viņam nav informācijas par izvietotajām likmēm un to apjomu uz iepriekšminētajām spēlēm.

Tāpat LFF DK rīcībā ir šobrīd "Ogre" sastāvā reģistrēta spēlētāja rakstiska liecība, kurā ir norādīts, ka pirms šī gada 27.maija pirmās čempionāta spēles pret "Rēzekne"/BJSS galvenais treneris Troickis norādījis "Ogres" spēlētājiem, ka gadījumā, ja ogrēnieši uzvarēs pirmo puslaiku, katram spēlētājam tiks izmaksāta atlīdzība. Savukārt, ja tas neizdosies, "Ogres" komandas spēlētājiem jāveic attiecīgas darbības, lai otrajā puslaikā apzināti ielaistu vienus vārtus. Ievērojot minēto, LFF DK ieskatā ir vērā ņemams fakts, ka minētajā spēlē rezultāts pēc pirmā puslaika bija 1:0 "Ogres" labā un spēle noslēdzās ar Ogres komandas uzvaru ar 2:0.

Troickis tika pieaicināts arī uz šī gada 12.jūlija LFF Godīgas spēles un ētikas komiteja sēdi, kuras laikā noliedza, ka ir devis iepriekšminētās norādes panākt konkrētu rezultātu un noliedz iesaisti manipulācijās ar spēļu rezultātiem. Tajā pašā laikā Troickis norāda, ka sezonas laikā nav veicis nevienas "Ogres" spēles video analīzi, kā arī uzskata, ka atsevišķas spēles, kuras pēc ekspertu atzinuma satur vairākas aizdomīgas epizodes, nav bijušas ietekmētas.

Papildus tam "Ogres" spēlētājs norāda, ka spēlētāji ar Ukrainas pilsonību, kuri tika piesaistīti komandai sezonas sākumā un kuri vairs neatrodas komandas rīcībā, arī, visticamāk, veica darbības, kas nav savienojamas ar sporta ētiku, ko varēja secināt pēc viņu darbībām laukumā. Viens no Ukrainas spēlētājiem, kurš, visticamāk, veica organizatora funkciju, regulāri izmantoja mobilo tālruni pirms spēlēm, puslaika pārtraukumā un pēc spēles, iespējams, sazinoties ar personām, kuras izvietoja likmes. Tāpat Ogres komandas spēlētājs norāda, ka bija ļoti aizdomīga spēle ar "Jēkabpili", kas notika šī gada 6.maijā. Spēlētājs uzskata, ka Jēkabpils komandas spēlētāji veica apzinātas darbības, kuras veicināja to, ka "Ogres" komanda gūst vairākus vieglus vārtus.

LFF DK rīcībā ir spēļu videoierakstu ekspertu analīzes atzinumi par jūnijā notikušajām "Ogres" spēlēm pret Preiļu BJSS un RTU/"Skonto Academy" vienībām. Pēc abu spēļu videoierakstu analīzes eksperti nonāca pie secinājuma, ka abās spēlēs atsevišķi "Ogres" spēlētāji veica darbības, kas vērstas uz to, ka tiek panākts vēlamais spēles rezultāts un apzināti kļūdās, palīdzot pretinieku komandas spēlētājiem gūt vārtus. LFF DK uzsver, ka Deniss Sokoļskis, kurš abās spēlēs figurē pavisam 16 aizdomīgās epizodēs, iepriekš iekļauts vairākos UEFA BFDS ziņojumos saistībā ar aizdomīgām spēlēm.

Tāpat LFF DK atzīmē tiesneši ziņojumā teikto, ka 21.jūnija otrās līgas spēlē "Raita" futbolisti veikuši darbības, kuras izpaudās kā apzinātas kļūdas aizsardzībā, lai, iespējams, nodrošinātu konkrētu spēles rezultātu. Arī šajā spēlē aizdomīgās epizodēs figurējuši Kuplovs-Oginsks, Lebedevs un Peņkovskis.

"Raita" trešdien atsauca dalību no otrās līgas čempionāta, taču LFF DK ieskatā ir svarīgi ņemt vērā iepriekšminētos apstākļus un apsvērt attiecīgu sankciju piemērošanu minētajam futbola klubam.

Spēļu rezultātu sarunāšana arī iepriekš bijusi liela problēma Latvijas futbolā. Janvāra vidū Valsts policija (VP) spēļu rezultātu sarunāšanas lietā lūdza sākt kriminālvajāšanu pret divām personām, tostarp bijušo Daugavpils kluba "Dinaburg" prezidentu Oļegu Gavrilovu. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, otra persona, pret kuru lūgts sākt vajāšanu, ir kluba tehniskais direktors Jevgēņijs Klopovs.

Lai cīnītos pret rezultātu sarunāšanu sportā, Latvijā tika mainīta likumdošana, ieviešot kriminālatbildību par šādiem pārkāpumiem.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Foto: sportacentrs.com

Saistīta ziņa: Mežeckis: Negodīgās komandas gribētu padzīt jau spēles vakarā, bet svarīgs ir kvalitatīvs izmeklēšanas process

Lasīts 2043 reizes Pēdējo reizi rediģēts Trešdiena, 19 Jūlijs 2017 15:17

Komentāri  

+1 #10 Guest 2017-07-19 15:13
Ja jau sporta NVO, tad jadod naudu tik pat cik citam biedribam, tas ir pa 800 euro gadam., lai rada savu varesanu. 17 000 euro un taisa fikcijas. Nu nesmuki un dome atbalstijusi par nodoklu maksataju naudu
Citēt
0 #9 Liene 2017-07-17 20:16
Людей дисквалифициров али не законно оболгали . Можно подумать что в последней игре все играли особенно 99 и 7 номер . Их тоже можно опозорить на всю латвию как других не справедливо.
Citēt
0 #8 Liene 2017-07-17 20:13
Nu lai spele hohli vini tagad ir topa. Neka museji futbolisti.
Citēt
0 #7 Jekab 2017-07-16 14:35
Citēju hi:
Kā tad nav saistiba ar pašvaldību. komanda saucas jekabpils/jsc (sporta centrs)

Sporta centrs un Sporta skola ir divas dažādas organizācijas un Sporta centrs nav saistīts ar Jēkabpils pašvaldību(tas tā,zināšanai)
Citēt
+6 #6 Saule 2017-07-15 15:27
Ja jau sportisti taisa tadus nesmukumus, tad lai labak Dome sponsore tamboresanas klubus.
Citēt
+3 #5 Ggg 2017-07-15 00:22
Linģi, ko nu?
:D
Citēt
+2 #4 Laumai- es 2017-07-14 23:32
Var padomāt, ka futbolistu ir tik vien, cik FK skrien? Mums aug spēcīga jaunā paaudze, talantīgi un spēlēt griboši bērni, kuri joprojām trenējas uz ārpus jebkuras kritikas esoša mākslīgā seguma laukuma. Stadions ir vajadzīgs viņiem!
Citēt
+4 #3 Guest 2017-07-14 23:29
Kāds jau piebāzās kabatas. Futbolam tuvu stāvošs cilvēks. Tagad tipa neko nezin, domāja ka aizlaidīsies. Neba tas notika tikai vakar. Andri ir jāatbild par saviem darbiem, pareizāk sako nedarbiem!
Citēt
-1 #2 hi 2017-07-14 22:46
Kā tad nav saistiba ar pašvaldību. komanda saucas jekabpils/jsc (sporta centrs)
Citēt
-1 #1 Lauma 2017-07-14 22:27
Nu ko lai saka... jau kuro reizi kāds noslauka kājas pie Jēkabpils vārda... Kauns... Un nesaprotami - BK Jēkabpils pilsētas vārdam sagādāja tikai pozitīvas emocijas un atpazīstamību, puiši ar kuriem patiesi varam lepoties... taču basketbola klubu likvidē, jo redz domei naudas neesot vai drīzāk vēlmes atbalstīt... ar FK Jēkabpils ir iznācis kā iznācis, tomēr futbolam par spīti visam pilsētā par miljonu būvējam stadionu... viss ačgārni, riktīgi ačgārni .. kas tālāk?
Citēt

Pievienot komentāru

Aizsardzības kods
Atjaunināt