2022.gada 27. jūnijs

Malvīne, Malvis

Ukrainas vēstniecība Latvijā Jēkabpils ukraiņu biedrību “Javir” nodēvējusi par prokrievisku. Tam kategoriski nepiekrīt “Javir”

Ukrainas vēstniecība Latvijā Jēkabpils ukraiņu biedrību “Javir” nodēvējusi par prokrievisku. Tam kategoriski nepiekrīt “Javir”

Ukrainas vēstniecība Latvijā šodien publicēja ziņu savā Facebook profilā un informēja Latvijas pašvaldību savienību, ka valstī joprojām darbojas pretukrainiskās un prokrieviskās ukraiņu organizācijas. Šo organizāciju vidū  tiek minēta arī Jēkabpils ukraiņu biedrība “Javir”. Šādam traktējumam kategoriski nepiekrīt ukraiņu biedrība “Javir”, kas nosoda karadarbību Ukrainā. Latvijas pašvaldību savienība ar Ukrainas vēstniecības sniegto informāciju iepazīstīnāja arī Jēkabpils novada domi.

“Iepazīstoties ar tajā sniegto informāciju un, ņemot vērā ilggadīgo pašvaldības un ukraiņu kultūrizglītības biedrības “Javir” sadarbību, tika lūgts biedrības valdei sniegt skaidrojumu. Ar saņemto skaidrojuma tekstu tiks iepazīstināta domes vadība un deputāti, lai lemtu par tālāko rīcību,” portālu Radio1.lv informēja Jēkabpils novada pašvaldības Sociālo, izglītības, kultūras, sporta un veselības aizsardzības jautājumu komitejas vadītāja Līga Kļaviņa (LZS).

Vēstniecība "apliecina savu patiesu cieņu Latvijas valdībai, pašvaldību organizācijām un nevalstiskajām organizācijām (NVO) par aktīvu palīdzību, kas tiek sniegta Ukrainai Krievijas militāras agresijas apstākļos". Ukraiņu diaspora Latvijā arī aktīvi pievienojas humānās palīdzības, kas tiek virzīta uz visvairāk kara skartiem Ukrainas reģioniem, vākšanas aktivitātēm.

Vienlaikus vēstniecība apgalvo, ka Latvija ir tikai astoņas ukraiņu diasporas NVO, kas "ir pa īstam patriotiskās un pārdzīvo par Ukrainu". No tām piecas organizācijas apvienojas vienotājā organizācijā visā Latvijā - Latvijas ukraiņu konfederācijā "Viče", kur darbojas zvanu centrs, loģistikas centrs, kā arī sadarbībā ar partnerības organizācijām Ukrainā humānās palīdzības Ukrainai transportēšanas līnija.

"Vičes" sastāvā ir biedrība "Ukrainas Latvijas draudzība" Jūrmalā, Latvijas ukraiņu jaunatnes biedrība "Vektors Eiropā", Ukrainas kultūras centrs "Džerelo" Jelgavā, Rīgas ukraiņu tautas teātris un Ukrainas centrs jauniešiem un bērniem Latvijā.

Vēl trīs organizācijas - Latvijas ukraiņu kongress, Ukrainas atbalsta biedrība un Kultūras centrs "Latvija - Ukraina" - arī ir patriotiskās organizācijas un īsteno labdarību, bet darbojas bez mijiedarbības ar vēstniecību.

Ukrainas vēstniecība norāda, ka Latvijā joprojām darbojas pretukrainiskās un prokrieviskās it kā ukraiņu organizācijas, kuras ir Latvijas Ukraiņu biedrību apvienības sastāvā Irinas Dukules vadībā, apgalvo vēstniecībā. Šī apvienība esot izslēgta no Pasaules ukraiņu kongresa, savukārt tās vadītājiem atņemts ārzemju ukraiņa statuss par viņu prokrieviskām darbībām.

Pēc vēstniecībā paustā, Latvijas Ukraiņu biedrību apvienības sastāvā ir Vangažu ukraiņu kultūrizglītības biedrība "Jatraņ", Jēkabpils ukraiņu kultūrizglītības biedrība "Javir", Ukraiņu sociālās izpētes centrs "Etnikos", Ukraiņu kultūrizglītības biedrība "Dnipro", Latvijas ukraiņu sieviešu apvienība, Liepājas ukraiņu kultūrizglītības biedrība "Svitanok" un Rēzeknes ukraiņu kultūrizglītības biedrība "Vodograj".

Tāpēc Ukrainas vēstniecība aicina Latvijas valdību, pašvaldību organizācijas un NVO nereaģēt uz apvienības sastāvā esošo organizāciju aicinājumiem. "Minēta struktūra var būt izmantota no ienaidnieka puses - Krievijas -, lai īstenotu provokatīvas darbības Latvijā," paziņojumā pauž vēstniecība.

Radio1.lv sazinājās ar Jēkabpils ukraiņu biedrību "Javir", kas noliedz apgalvojumu, ka tā ir prokrieviska organizācija, uzsver, ka kategoriski nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā un pārdzīvo par ukraiņu tautu, sniedzot atbalstu. Biedrība par savu nostāju sniedza paskaidrojumu pašvaldībai,iepazīstinām ar tā saturu.

"Paskaidrojums par Ukrainas Vēstniecības saņemto informāciju 
Jēkabpils 16.03.2022 


Uzskātām nepamatotu un nepatiesu mūsu biedrību apvainošanu ar tādiem vārdiem ka "prokrievisks". 

Mūsu biedrībā pulcējās cilvēki kuriem galvenokārt interese ukraiņu kultūra, senču tradīcijas. Tas nav tikai ukraiņi, bet arī poļi, latvieši, krievi utt. Mūsu mērķis veidot, kopt un saglabāt ukraiņu kultūru, ko arī veiksmīgi darījam 18 gadus. 

Biedrības statūtos ir norādīts punkts ka mēs neesam reliģiskā vai politiskā organizācija, tas nozīmē ka pie mums var pievienoties jebkuras tautības, reliģijas cilvēks, galvenais - interese pret mūsu kopīgo mērķi. 

Savukārt LUBA esam jau sen, un visi piedalījamies kopīgos pasākumos. Tas ir gan koncerti, gan kopīgie projekti, ka piemēram pagājušā gada Sabiedrības Integrācijas Fonda projekts "Draugu pulkā", kur piedalījās mūsu pilsētas bērni - 35 dalībnieki. 

Pie mums bija nonākusi informācija, par konfliktu, kurš rādies starp vestniecību un LUBA vadītāju, bet, izvēlējāmies neiejaukties, jo uzskatam, ka neesam kompetenti tādos jautājumos, ka arī konkrētās informācijas par to, ka mums obligāti jāizstājās no LUBA nebija. Vai arī tā nav atnākusi līdz mums šajā informācijas virpulī. 

Neesam saskārušies ar to, ka, esot LUBA sastāvā, būtu jāpilda kādas "prokrieviskas" lietas. Un ja tādas būtu, mēs no tā atteiktos, iemesls minēts iepriekš. 
Mēs neuzskātām sevi par "prokrievisku" biedrību, ka arī visi esam uztraukti par notiekošu Ukrainā. 

Daudziem mūsu biedriem joprojām tur ir radi, draugi. Tas ir prātam neaptverāmi un ļoti grūti apzināties, ka tur notiek karadarbība, cieš nevainīgi cilvēki. To mēs neatbalstam un noteikti nosodam! 

Mēs esam atvērti sadarbībai ar pašvaldību saistība ar bēgļiem, tas ir mūsu pienākums, ne tikai kā ukraiņu biedrībai, bet arī kā visu cilvēku līdzjūtība. 

Nevienu reizi neesam parādījuši sevi, ka nelojālu, pret Ukrainu, biedrību. Visus pasākumus organizējam pēc mūsu statūtos norādītājiem mērķiem. Pasākumi vadīti divās valodās ukraiņu un latviešu, saziņa sociālājos tīklos (raksti Facebook) latviešu vai ukraiņu valodā. 

Pirms saņemt finansējumu no pāšvaldības mēs sniedzām gada plānu, kuru veiksmīgi pildam, paskatoties uz mūsu atskaitem, rakstiem facebook utt., ja mūsu darbības būtu pretrunā ar nolikumu, vai mūsu statūtiem, mēs arī neko nevarētu izdarīt. Vienīgais, ko var mums parmest - sadarbība ar mūsu pilsētas mazākumtautību biedrībam - poļu, baltkrievu, krievu. Bet vai arī šīs biedrības arī uzskatītas kā "prokrieviskas"? 

Ka arī 15.03.2022 notika biedru sapulce, kur apspriedam valdes sastāva maiņu un Vladimirs Demčenko vairs nav biedrības priekšsēdētājs. Ļoti ceram turpināt mūsu darbību, īpaši bērnu radošas darbnīcas, un dot iespēju bēgļiem un viņu bērniem emocionāli atslābt mūsu biedrībā no kara atmiņam caur radošiem darbiem, sarunam, ukraiņu dziesmām. 

Valdes locekle Valentīna Zarņicka"

Komentāri (0-7/7)

 • es
  17.03.2022 13:09
  Palasiet Dukules komentārus FB..
 • !
  16.03.2022 21:52
  Yo:
  Šī brīža situācijā nevar būt neitrāla attieksme, jo tas rada aizdomas ka vienkārši tiek gaidīts tas brīdis kad saprotamāks kurā pusē nostāties!!! Ja organizācijai, kuras sastāvā esat, rodas problēmas ar vēstniecību, kas būtībā ir attiecīgās valsts oficiālā pārstāvniecība, tad nevar nebūt savā viedokļa!!! Tāpēc nevajag apvainoties, ka savas neizdarības dēļ esat automātiski iekļauti neuzticamo sarakstā....vajag vienkārši aktīvāk darboties
  Re, stukačš uzradās. Kā zeme tādus nes. Bružuku ģimene ir ļoti strādīgi un izdarījuši tik daudz Jēkabpilij un jēkabpiliešiem, bet te uzrodas, kas cierē uz viņu mantu un vietu. Tā jau bija, kad izsūtīja uz Sibīriju - stukači ieņēma labākos dzīvokļus un nēsāja apģērbu.
 • Emigrants
  16.03.2022 20:34
  Re kādi jūs patrioti un savu līdzpilsoņu "aizstāvji". Drīz sāks medīt un par prokrieviskiem saukt arī tos, kas vienkārši zina krievu valodu, un, pasarg Dievs, vēl mēģinās šajā valodā runāt ... Tas ir tikai sākums ... Un drīz pēc tam varēs attaisnot jebkādu vardarbību pret šiem cilvēkiem ... Kur ir jūsu pašcieņa ?
 • Attention
  16.03.2022 16:58
  Demčeko tak ar Bružuku (Viola Stils) vinādas intereses - lidmašīnas. Bet Bružuks neslēpj savas izteikti patriotiskās jūtas pret Putinu. Interneta plašumos var atrast kā Viola Stils adāmmašinas drukā džemperus ar putina seju. Interesanti, Viola Stils ir drošibas policijas redzeslokā...
 • Yo
  16.03.2022 16:40
  Šī brīža situācijā nevar būt neitrāla attieksme, jo tas rada aizdomas ka vienkārši tiek gaidīts tas brīdis kad saprotamāks kurā pusē nostāties!!! Ja organizācijai, kuras sastāvā esat, rodas problēmas ar vēstniecību, kas būtībā ir attiecīgās valsts oficiālā pārstāvniecība, tad nevar nebūt savā viedokļa!!! Tāpēc nevajag apvainoties, ka savas neizdarības dēļ esat automātiski iekļauti neuzticamo sarakstā....vajag vienkārši aktīvāk darboties
 • Nezinītis
  16.03.2022 16:26
  Traki,traki. Šķeļ pat iekšā. Bet no otras puses paši dancoja ar Rodņik kopā. Daži biedri ar kolorādo lentītēm ir bijuši. Bet vainot biedrību par dažu indivīdu personīgo nostāju arī ir dīvaini.
 • Vaw
  16.03.2022 16:24
  Tagad Jēkabpilī sākas raganu medības. BD jau esot sleja ar identificētiem ienaidniekiem. Prātiņ, nāc mājās. Vai tad ukraiņu biedrībai ar krievu biedrību ielu kaujas rīkot un ierakumus rakt> Jūs tak esat debīli.

Atstājiet komentāru