2022.gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

Jēkabpilī, Ogrē un Rīgā izmaksu pieaugums lēšams viena līdz divu miljonu eiro apmērā par elektroenerģijas resursiem pašvaldības darba nodrošināšanai

Jēkabpilī, Ogrē un Rīgā izmaksu pieaugums lēšams viena līdz divu miljonu eiro apmērā par elektroenerģijas resursiem pašvaldības darba nodrošināšanai

Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) pauž bažas par elektroenerģijas resursu cenu straujo kāpumu un ietekmi uz pašvaldību budžetiem, kā rezultātā var tikt apdraudēta turpmāka pašvaldību funkciju nodrošināšana, informēja LLPA.

Valstspilsētu veikto aprēķinu prognozes par nākamo gadu liecina, ka pilsētām papildus būs nepieciešami vairāki miljoni eiro nākamā gada budžetā, lai segtu augošās energoresursu izmaksas, un vienlaikus saglabātu pašvaldību pakalpojumus esošā apmērā.

Tas radot milzu slogu pašvaldību budžetiem, jo kompensējoša mehānisma pašlaik nav un pašvaldībām jārod papildus līdzekļi savos resursos, norāda LLPA.

Šī gada laikā energoresursu cenu kāpums biržā ir vairāk nekā 50% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kas radot būtisku papildu slogu uz pašvaldību budžetiem. Jau pašlaik pašvaldībās pieaugot izdevumu apmērs par energoresursiem pašvaldības funkciju un iestāžu darba nodrošināšanai.

Valstspilsētu aplēses liecina, ka atsevišķās pašvaldībās energoresursu izmaksu pieaugums nākamgad lēšams pat līdz 60%, bet atsevišķās pašvaldību kapitālsabiedrībās tas pārsniegs pat 90%.

LLPA, apkopojot valstspilsētu veiktos aprēķinus saistībā ar elektroenerģijas izmaksu pieaugumu, lēš, ka Jūrmalā 2022.gada budžeta izmaksu pieaugums prognozējams par aptuveni 46%, kas ir vairāk nekā 300 000 eiro budžeta papildu izdevumi par elektroenerģiju.

Savukārt pašvaldības uzņēmuma "Jūrmalas gaisma", kas visā pašvaldības teritorijā nodrošina ielu, ceļu un trotuāru apgaismojumu, papildu izmaksu pieaugums būs teju 97% jeb aptuveni 600 000 eiro. 

Tikmēr Jelgavas pašvaldības aprēķini liecina, ka izmaksu pieaugums par elektroenerģijas resursiem nākamgad būs par teju 60% lielāks nekā šogad. Savukārt Liepājā, Jēkabpilī, Ogrē un Rīgā izmaksu pieaugums lēšams pat viena līdz divu miljonu eiro apmērā par elektroenerģijas resursiem pašvaldības darba nodrošināšanai.

Rīgas pašvaldība vērš uzmanību, ka papildu slogu pašvaldību budžetu izdevumiem rada ne tikai elektroenerģijas resursu cenu kāpums pašvaldības institūciju darba nodrošināšanai, bet tas būtiski ietekmēs arī sociālajiem pabalstiem papildus nepieciešamo finansējumu, piemēram, aprēķinot mājokļa pabalstus, kur viena no pabalsta aprēķina komponentēm ir mājsaimniecības izdevumi par elektroenerģiju. Rīgā prognozējamais izdevumu pieaugums mājokļa pabalstam 2022.gada budžetā plānots 1,5 miljonu apmērā.

Tā rezultātā valstspilsētu aplēses liecina, ka elektroenerģijas izmaksu kāpums rada būtisku slodzi pašvaldību budžetiem un var apdraudēt pilnvērtīgu pašvaldību funkciju izpildi 2022.gadā, ja netiks rastas papildu finansējuma iespējas budžeta izdevumu atslogošanai.

Lai energoresursu cenu kāpuma ietekme uz pašvaldību budžetu neapdraudētu pašvaldību funkciju izpildi, LLPA vērsīsies pie Ministru prezidenta un atbildīgajām ministrijām, vēlreiz aktualizējot šo situāciju un aicinot rast steidzamu risinājumu un atbalsta mehānismu ieviešanu pašvaldībām budžeta sloga mazināšanai 2022.gadā.

Foto: jekabpils.lv

Komentāri (0-3/3)

 • ha ha
  03.12.2021 21:00
  Vīlusies:
  Tad darbiniekiem varētu arī kompensēt elektrības izmaksas,kas aizdzīti attālināti. Labi iekārtojies priekšnieku gals,ekonomija milzīga,a darbinieki savu elektrību,internetu tērē.
  dome ieekonomes uz tualetes papīra
 • Čoms
  03.12.2021 19:14
  Nu ko nauda elektroenerģijai un algām, uz gadu novadā nekam citam naudas nebūs.
 • Vīlusies
  03.12.2021 14:23
  Tad darbiniekiem varētu arī kompensēt elektrības izmaksas,kas aizdzīti attālināti. Labi iekārtojies priekšnieku gals,ekonomija milzīga,a darbinieki savu elektrību,internetu tērē.

Atstājiet komentāru