2022.gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

Ar vērienīgu Norvēģijas grantu līdzfinansējumu atbalstīti "NDB Timber" un "DLLA" projekti (FOTO)

2021. gada izskaņā ar vērienīgu Norvēģijas līdzfinansējumu atbalstīti SIA “NDB Timber” un SIA “DLLA” Norvēģijas finanšu instrumenta atklātajā konkursā “Zaļo inovāciju un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju produktu ieviešana  ražošanā” iesniegtie projekti. Abu projektu kopējās investīcijas sastāda teju 2 miljonus eiro. 25. janvārī norisinājās atbalstīto projektu atklāšanas pasākums, kurā viesi tika iepazīstināti ar abu uzņēmumu ražotnēm un projektos paredzētajām norisēm. Pasākumu apmeklēja Jēkabpils novada domes vadība, LIAA (Latvijas investīciju attīstības aģentūra) pārstāvji un mediji, un kā īpašais viesis -  Norvēģijas vēstnieks Latvijā Kristians Ēdegors, portālu Radio1.lv informēja projektu sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Lapiņa. 

Projektā “SIA NDB Timber jauna produkta ieviešana ražošanā ar samazinātu ietekmi uz vidi” SIA “NDB TIMBER” ieviesīs ražošanā jaunu produktu grupu. Proti, izmantojot koksnes atgriezumus/atlikumus,  apvienojumā ar A klases kvalitatīvu masīvkoka lameli radīs produktu, kurš pēc savām fizikālajām un vizuālajām īpašībām pielīdzināms augstvērtīgam masīvkoksnes apdares materiālam. Kā arī, pārstrādājot koksnes atgriezumus/atlikumus, uzņēmums radīs kompozītbrusas, no kurām uz automatizēta CNC darbagalda tiks ražoti gleznu, kanvu, foto rāmji. Projekta ietvaros ražošanā tiks ieviests augstas pievienotās vērtības produkts, kas turpinās nodrošināt uzņēmuma ilgtspēju vietējā un ārvalstu tirgos un paaugstinās uzņēmuma produktivitāti un konkurētspēju. Projekts tiks īstenots zaļo inovāciju jomā, jo tā ieviešanas rezultātā tiks nodrošināts būtisks ietekmes uz vidi samazinājums. Ietekmes uz vidi samazinājums pēc jaunās tehnoloģijas ieviešanas tiks nodrošināts gan izejmateriālu izvēlē, gan ražošanas procesā, gan arī produkta dzīves ciklā. Ražošanas procesā tiks lietota mazvērtīgā koksne, kuras alternatīvā izmantošana ir kurināšana. Savukārt uzņēmums, izmantojot šo koksni, ražos produktus ar augstu pievienoto vērtību. Uzņēmums Norvēģijas saņēmis dotācijas 599 932,02 EUR apmērā, kopējās projekta realizācijas izmaksas sastāda 1 111 191 EUR. Projekts taps sadarbībā ar partneri  Norwegian Institute of  Wood Technology (Treteknisk).

Savukārt, projektā “Augstas pievienotās vērtības jauna produkta ražošana SIA “DLLA” ar samazinātu ietekmi uz vidi” SIA “DLLA” attīstīs un laidīs apgrozībā jaunu produktu – koka karkasa māju ražošanas celtniecības izejmateriālu, kas tiks ražots ar jaunu, mūsdienīgu un energoefektīvu kokmateriālu pārstrādes līniju. Līdz šim uzņēmumam nav bijis šādas iespējas, jo esošo darbmašīnu pašizmaksa ir pārāk augsta, lai ražotu šo produktu, kā arī tehnoloģiski nebija iespējams nodrošināt kvalitatīvu un prasībām atbilstošu ražošanas procesu. Jaunais produkts garantēs  augstu pievienoto vērtību un tādejādi cels uzņēmuma  produktivitāti. SIA “DLLA” saņēmis dotācijas no Norvēģijas 371 138.40 EUR apmērā, kopējās projekta izmaksas sastāda 824 752 EUR. Projekts taps sadarbībā ar Saga wood AS, Norvēģijā. 

Norvēģijas vēstnieks Latvijā Kristians Ēdegors uzslavēja ne vien abu projektu  pozitīvo ietekmi uz produktivitātes palielināšanu ražotnēs, bet arī kā nozīmīgu vērtēja projektu pievienoto vērtību, ražošanā ieviešot zaļās inovācijas: “Norvēģija un Latvija ir ļoti līdzīgas tajā ziņā, ka mūsu vērtība ir koksne un meži. Esmu priecīgs, ka šeit Jēkabpilī, ar Norvēģijas grantu atbalstu mēs varam veicināt šīs, mums tik tuvās, nozares izaugsmi. Ar interesi sekošu projektu attīstības gaitai un, cerams, ka abu projektu rezultātā uzņēmumi piedzīvos strauju ekonomisko augšupeju, kā arī nodrošinās jaunas darba vietas Jēkabpils iedzīvotājiem.”

“Jāteic, ka šāda apjoma projekti uzņēmējdarbības vidē Jēkabpils novadā nav tikuši atbalstīti bieži, līdz ar to, vēlos uzteikt abu uzņēmumu drosmi piedalīties projektu konkursā un realizēt tos. Šādi tiks attīstīti ne vien abi uzņēmumi, bet arī viss reģions kopumā, radot jaunus produktus un nodrošinot jaunas darba vietas mūsu novada iedzīvotājiem, “ abus projektus atzinīgi vērtē Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis(LZP). 

Abu projektu realizācijas termiņš ir 24 mēneši, projektu noslēgums plānots 2023.gada novembrī. 

Foto: Kaspars Siliņš

     

Atstājiet komentāru