Krustpils pilī uzstāsies klezmeru ansamblis „L’Chaim”
29. jūnijā plkst. 18.00, pasākumu cikla „Ceturtdiena pilī” ietvaros, Krustpils pilī skanēs ebreju mūzikas ansambļa “L’Chaim” koncerts “Zelta kāzas Odesā”.
Jau no 18. gs. beigām Krustpils miests bija zināms kā ebreju apmešanās vieta. Ir ziņas, ka 1897. gadā 74 % no Krustpils iedzīvotājiem bija ebreji. Kā visu Krustpils miesta iedzīvotāju, arī ebreju dzīve, neapšaubāmi, bija cieši saistīta arī ar Krustpils pili un tās saimniekiem. Krustpils ebreji lielākoties nodarbojās ar amatniecību un tirdzniecību. Taču viņu vidū netrūka arī talantīgu mākslinieku un mūziķu. Vairāk kā sešus gadus Krustpilī, barona fon Korfa uzaicināts, strādāja ebreju mākslinieks J.Pens, kurš vēlāk kļuva par ievērojamā mākslinieka M.Šagāla skolotāju. Pils saimnieki prata novērtēt arī labu mūziku. Nereti, ebreju mūziķi tika aicināti uz pili spēlēt tradicionālās ebreju tautas melodijas. Tās bija skumjas un priecīgas vienlaicīgi, varēja atraisīt klausītāju uz trakulīgām dejām vai tieši otrādi - nodoties iekšējām pārdomām.
Ja esat noilgojušies pēc jauniem muzikāliem iespaidiem un pārdzīvojumiem, tad 29. jūnijā plkst. 18.00, turpinot Krustpils pils 780 gadu jubilejas svinības, ar skanīgām ebreju melodijām Jūs izklaidēs klezmeru mūzikas ansamblis „L’Chaim” no Rēzeknes.
Klezmers - tā ir gan Austrumeiropas ebreju tautas mūzika, gan tās īpašais atskaņojuma stils, gan pats mūziķis - spēlmanis.
Jēdziens L'Chaim burtiskā tulkojumā no ivrita nozīmē ''uz dzīvi!'' L'Chaim ir pieņemts teikt tosta beigās vai kā īss tosts. Kā otra nozīme - labas gribas izpausme un svētība.
Ansambļa dalībnieki - Zane Ludborža (akordeons), Sanita Aizupiete (akordeons), Kristaps Višs (ģitāra), Jevģēnijs Skritņiks (basģitāra) un Niklāvs Lucāns (kahons).
Koncertu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Zemgales Plānošanas reģions un akciju sabiedrība “Latvijas Valsts meži”.
Ieeja koncertā par ziedojumiem.
Kate Riekstiņa
Jēkabpils Vēstures muzeja
Komunikāciju nodaļas vadītāja