2023.gada 24. septembris

Agris, Agrita

Valsts policijas padomi drošam mācību gadam!

Valsts policijas padomi drošam mācību gadam!

1. septembrī, bērni atkal piepilda mācību iestāžu gaiteņus ar priecīgām čalām un jaunajā mācību gadā smelsies jaunas zināšanas klātienes stundās. Tomēr, lai priecīgo atkalredzēšanās brīdi neaizēnotu kāds nepatīkams notikums, Valsts policija aicina vecākus rūpīgi pārrunāt un atgādināt bērniem drošības jautājumus, īpaši par drošību uz ceļa un sabiedriskajā transportā, un iepriekš kopā ar mazākajiem bērniem veikt drošo maršrutu uz skolu un atpakaļ, informē Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Diāna Lūkina.

Lai jaunais mācību gads tiktu aizvadīts bez liekām raizēm par bērnu drošību, Valsts policija sniedz drošības padomus, kas vecākiem būtu jāpārrunā ar saviem bērniem. 

Drošais mājas-skola-mājas maršruts

Valsts policija aicina vecākus rūpīgi izplānot drošu maršrutu, kas mērojams no mājām līdz skolai un atpakaļ. Lai bērns vieglāk atcerētos maršrutu, ir ieteicams to sadalīt vairākos posmos un izcelt svarīgākās detaļas un objektus, kas bērnam var palīdzēt atcerēties maršrutu (veikals, baznīca u.c.).

Katrā maršruta posmā vajadzētu identificēt galvenos drošības riskus, piemēram, jāievēro pareiza gājēju pārejas šķērsošana, ietves drošā un nedrošā puse, bīstamākie ceļu posmi, apmaldīšanās, pamestas ēkas u.c. Vienlaikus vecākiem ir jāpastāsta bērniem, kā rīkoties un izvairīties no drošības riskiem, kāpēc tie ir bīstami, kur un kā meklēt palīdzību, ja tāda nepieciešama.

Būtiski, lai maršruts būtu drošs, tādēļ Valsts policija aicina izvairīties un pārdomāt maršrutu, ja pa veļam ir pamestas mājas, neapdzīvotas vietas, aizauguši parki u.c.

Ceļu satiksme

Atgādinām, ka iela ir jāšķērso pa gājēju pāreju vai pie zaļā gājēju luksofora gaismas signāla. Turklāt vienmēr pirms ceļa šķērsošanas ir jāpaskatās pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tāpat ir jāpārliecinās, vai visi transportlīdzekļi patiešām ir apstājušies. Ceļu nedrīkst šķērsot vietā, kur ir nožogojums vai barjera.

Svarīgi, lai bērns visu savu uzmanību veltītu apkārt notiekošajam. Lai redzētu un dzirdētu, kas notiek apkārt, maršruta veikšanas laikā nevajadzētu lietot mobilo tālruni – spēlēt spēles, rakstīt īsziņas, pētīt sociālo tīklu ierakstus, austiņās klausīties mūziku u.tml. Un būtiski – nekad nevajag steigties!

Tumšākā laikā obligāti ir jālieto gaismu atstarojošs apģērbs vai veste. Gadījumā, ja bērns brauc ar velosipēdu, tad jāatceras, ka galvā obligāti ir jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei, velosipēdam ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem un bremzēm jābūt darba kārtībā.

Jāievēro, ka braukt ar elektroskūteriem jeb elektriskajiem skrejriteņiem ir atļauts no 14 gadu vecuma un jābūt derīgai velosipēdista vadītāja apliecībai. Ar tiem ir jāpārvietojas pa velosipēdu ceļu. Ja ar elektrisko skrejriteni pārvietojas pa ietvi, tad noteikti jāatceras, ka priekšroka ir gājējiem un jāievēro atbilstošs braukšanas ātrums, lai neapdraudētu ne sevi, ne citus. 

Dzelzceļš

Vilciena sliedes ir jāšķērso tikai tam paredzētās vietās (gājēju tilti, gājēju pārejas, dzelzceļa pārbrauktuves). Vienmēr pirms sliežu šķērsošanas ir jāapstājas un jāpārliecinās, vai nebrauc vilciens. Turklāt sliedes jāšķērso ejot, nevis skrienot, lai neaizķertos kājas un nenokristu.
Ja tuvojas vilciens un ir aizvērta dzelzceļa pārbrauktuve, nekādā gadījumā nedrīkst to šķērsot.

Ikdienā var gadīties neierastas situācijas, kad bērns nokavē ierasto autobusu vai vilcienu, pazaudē biļeti vai mobilo telefonu, apmaldas vai satiek svešiniekus. Svarīgi iegaumēt – ja vecāki iepriekš ar bērnu pārrunās dažāda veida rīcības scenārijus dažādās situācijās, tad pastāv lielāka iespēja, ka bērns satraukumā zinās, kā rīkoties un neapjuks.

Sabiedriskais transports

Vecākiem vienmēr vajadzētu pārliecināties, ka bērnam ir iegādāta derīga sabiedriskā transporta biļete vai līdzi paņemts pietiekami daudz naudas, lai to iegādātos. Tāpat bērnam ir labi jāatpazīst savas sabiedriskā transporta pieturas – kurā jāiekāpj un kurā jāizkāpj. Šajā gadījumā noderēs apkārtējās vides objekti un citi orientieri.
Ja bērns nokavē izkāpšanu un pabrauc garām vajadzīgajai pieturai, viņam nekavējoties ir jāvēršas pie transportlīdzekļa vadītāja un jālūdz palīdzība.
Gadījumā, ja pietura atrodas nomaļā vietā, piemēram, ārpus pilsētas vai šosejas malā, tad vecākiem vai vecākajiem brāļiem un māsām mazāko bērnu vajadzētu sagaidīt, lai ceļš līdz mājām būtu pavisam drošs.

Apmaldīšanās

Ja bērns ir apmaldījies, viņam ir jāzvana vecākiem. Šādos gadījumos noderēs iepriekš sagatavota un bērnam zināmā vietā somā noglabāta vecāku vizītkarte, kurā norādīts vecāku vārds, telefona numurs un skola, kurā bērns mācās. Ja bērnam nav personīgais mobilais telefons, tad bērnam būtu jādodas uz tuvāko drošo vietu un jāvēršas pie uzticama pieaugušā, piemēram, policista, cilvēka ar citu bērnu, veikala, pasta vai skolas darbiniekiem u.tml.

Sastapšanās ar svešiniekiem

Gadījumā, ja pilnībā svešs cilvēks uzrunā bērnu, uzmācas, seko, piedāvā kaut kur doties kopā, piedāvā mantas vai gardumus, bērnam ir jāizvairās no sarunas un jādodas uz drošu vietu, piemēram, veikalu vai skolu, kur ir citi cilvēki. Bērnam par radušos situāciju noteikti jāizstāsta arī vecākiem. 
Ja svešinieks norāda, ka pazīst bērna vecākus un aicina doties līdzi, tad noderēs ģimenē izdomāta parole, kuru zina tikai vecāki un bērns. Būtiski, lai šo paroli patiešām zinātu tikai vecāki un bērns. Tāpat šādā situācijā bērnam noteikti vajadzētu zvanīt vecākiem, lai pārliecinātos par drošību.
Ja bērnam kāds dara pāri, viņam ir jāpievērš apkārtējo uzmanība, skaļi kliedzot, pretojoties un saucot palīgā.

Aicinām vecākus izprintēt Valsts policijas sagatavoto „Drošības līgumu”, pārrunāt ar savu bērnu līgumā minētos punktus, vienoties ar bērnu par drošām skolas gaitām un parakstītu līgumu novietot visai ģimenei redzamā vietā!

Vienlaikus arī vecākiem atgādinām par atbildību un drošu bērnu pārvadāšanu. Visām transportlīdzeklī esošajām personām ir jābūt piesprādzētām, jūsu atvasēm atkarībā no vecuma un auguma ir jāsēž bērnu sēdeklītī vai uz paliktnīša un nedrīkst brīvi pārvietoties pa automašīnas salonu. Īpaši stingri uzsveram – tas, ka skola vai bērnudārzs, atrodas šķietami tepat aiz stūra, neattaisno transportlīdzekļa vadītāja rīcību un nenoņem atbildību! Bērna drošība ir pirmajā vietā, tādēļ aicinām visus vecākus parūpēties par sava bērna drošību. Būsim atbildīgi un rūpēsimies par savām atvasēm! 

Valsts policija ikvienam novēl aizraujošu un drošu jauno mācību gadu!

Foto: Ilustratīvs attēls

Atstājiet komentāru