2024.gada 21. novembris

Andis, Zeltīte

30.jūnijā sākās Dziesmu un deju svētki. No Jēkabpils novada piedalīsies 990 dalībnieki no 42 kolektīviem

30.jūnijā sākās Dziesmu un deju svētki. No Jēkabpils novada piedalīsies 990 dalībnieki no 42 kolektīviem

Rīgā no šodienas, 30.jūnija, līdz 9.jūlijam norisināsies XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki. Šodien vakarā uz Rīgu uz Dziesmu un deju svētkiem dodas divi Jēkabpils novada deju kolektīvi – “Pastalnieki” A grupa un “Delveri”, kas ieguvuši augstu novērtējumu deju skates un viņiem no 1.jūlija sākas intensīvs mēģinājumu grafiks, savukārt 3.jūlijā koncerts arēnā “Rīga”, informē Jēkabpils novada kultūras pārvaldes vadītāja Valda Jermanova.

Viņa piebilst, ka visi pārējie novada kolektīvi uz Rīgu brauc 2.jūlijā, lai piedalītos Dziesmu un deju svētku gājienā. Pēc tā lielākā daļa kolektīvu paliks Rīgā, piedaloties mēģinājumos un koncertos. 

Dziesmu un deju svētku gājienā 2.jūlijā Jēkabpils novada kolektīvi dosies dalīti – daļa kopā ar vēsturiskā Sēlijas novada kolektīviem, bet daļa kopā ar Latgales kolektīviem. Kopā ar kolektīviem, kas pārstāvēs Sēliju gājienā piedalīsies arī novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP), priekšsēdētāja vietnieki – Alfons Žuks (Apvienība Iedzīvotāji) un Aivars Vanags (K), kā arī Izglītības pārvaldes vadītājs Juris Līcis un Bērnu un jauniešu centra direktors Oskars Elksnis. Savukārt ar kolektīviem, kas gājienā piedalīsies kopā ar Latgales novadu dosies Jēkabpils novada domes izpilddirektors Uldis Skreivers. Zināms, ka 2.jūlija Sēlijas novadu gājiens sāksies pulksten 13.20, savukārt Latgales – 14.00.

Valda Jermānova stāsta, ka nedaudz atšķiras grafiks folkloras kopām, tās piedalās svētku gājienā un pēc tam brauc atpakaļ, lai uz Rīgu dotos 8.jūlijā.  Arī mazākumtautību kolektīvi piedalās gājienā un atgriežas Jēkabpilī, lai uz Rīgu dotos 6. Jūlijā.

Dziesmu un deju svētkos Jēkabpils novadu pārstāvēs 990 dalībnieki un 42 kolektīvi, kas pārstāv gan korus, gan deju kolektīvus, gan folkloras kopas, gan mazākumtautību kolektīvus, gan vokālos ansambļus, gan amatniecību, ko pārstāvēs amatniecības centrs “Māzers”. Dziesmu un deju svētkos piedalās arī jauniešu deju kolektīvi un vidusskolu kori, kā arī pūtēju orķestri. 

Transporta apjoms liels, dalībniekus vedīs gan ar SIA “Jēkabpils autobusu parks”, gan “Viesītes transports”, gan pašvaldībai piederošajiem nelielajiem autobusiem un vairākiem mikroautobusiem. Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Alfons Žuks (Apvienība Iedzīvotāji) informē, ka dalībnieku nogādāšanai uz un no Rīgas un Rīgā uz no mēģinājumiem un koncertiem kopumā tiks izmantoti 34 autobusi. Tajā skaitā 16 ir pašvaldības iestāžu autobusi, 15 – Jēkabpils autobusu parka, trīs – Viesītes transporta uzņēmuma. Klāt vēl šiem autobusiem ir arī piece mikroautobusi, kas uz Rīgu nogādā dažādas Dziesmu svētku dalībnieku un svētku norisei nepieciešamās mantas.

Alfons Žuks informē, ka kopējā Dziesmu un deju svētku Jēkabpils novada tāme ir 255 370 eiro, tajā skaitā pašvaldības finansējums – 183 070 eiro, savukārt – 72 300 eiro – valsts finansējums. 

Valda jermanova informē, ka Jēkabpils novada Dziesmu un deju svētku dalībnieki Rīgā dzīvos divās skolās – Rīgas 93.vidusskolā un Rīgas klasiskās ģimnāzijas sākumskolā. 

Kopā ar Dziesmu un deju svētku dalībniekiem uz Rīgu dosies arī atbalstošais personāls – katrā skolā strādās sava darba grupa, kas ir novada kultūras darbinieki, kā arī iestāžu darbinieki. Viņi veiks gan dežuranta funkcijas, gan koordinēs uz vietas skolās ēdināšanu un transportu. Bez tam katrā skolā darbosies divi mediķi, policists un četri zemessardzes apsargi.

Dalībnieku ēdināšanu nodrošina gan valsts, gan pašvaldība. Daļa no tā, kas pienākas svētku dalībniekiem, ir trīs bezmaksas ēdienreizes dienā, lai dziedātāji, dejotāji un muzicētāji nezaudētu prieku un sparu. Tātad tās ir līdz 27 maltītēm katram dalībniekam deviņās svētku dienās. Viena dalībnieka ēdināšanas izmaksas dienā ir 10,80 eiro plus PVN. Brokastīs tiks uzņemtas 30% uzturvērtību un tās maksās 2,80 eiro, pusdienās tiks uzņemtas 35% uzturvērtību un tās maksās 4,20 eiro, bet vakariņās tiks uzņemtas 35% uzturvērtību un tās maksās 3,80 eiro. Par ēdināšanu rūpēsies arī pašvaldības, jo uz svētkiem brauc ne tikai Dziesmu un deju svētku dalībnieki. No pašvaldības līdzekļiem tiek ēdināti visi atbalsta grupu dalībnieki, kas nav Dziesmu un deju svētku dalībnieki, kā arī tiks ēdināti visi novada svētku dalībnieki reizēs, kad no valsts nav paredzēta ēdienreize, piemēram, svētdienas vakarā pēc gājiena Dziesmu svētku organizatori nav paredzējuši dalībnieku ēdināšanu, to nodrošinās pašvaldība.

Paredzēts, ka Dziesmu un deju svētku laikā notiks 60 pasākumi 20 norises vietās. Svētkos piedalīsies 40 000 dalībnieki, savukārt svētkus varētu apmeklēt vismaz 500 000 interesentu.

XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos piedalīsies 40 560 dalībnieku. Svētkos uzstāsies 454 kori ar 15 870 dalībniekiem, 695 deju kolektīvi ar 16 879 dalībniekiem, 66 pūtēju orķestru kolektīvi ar 2097 dalībniekiem, 580 citu nozaru kolektīvi ar 5714 dalībniekiem, 88 diasporas kolektīvi ar 2587 dalībniekiem.

Svētkos piedalīsies 2239 dalībnieki vecuma grupā no viena līdz 13 gadiem, 4942 dalībnieki vecuma grupā no 14 līdz 18 gadiem, 6832 dalībnieki vecuma grupā no 19 līdz 29 gadiem, 6226 dalībnieki vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem, 6828 dalībnieki vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem, 6906 dalībnieki vecuma grupā no 50 līdz 59 gadiem, 4348 dalībnieki vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem un 2226 dalībnieki vecuma grupā no 70 līdz 96 gadiem.

Dziesmu un deju svētkos dzimšanas dienas svinēs 968 dalībnieki, visvairāk - 139 - noslēguma dienā, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāve Linda Ertmane.

Tāpat uz svētkos piedalīsies diasporas kolektīvi no 22 valstīm: ASV, Austrālijas, Austrijas, Beļģijas, Brazīlijas, Dānijas, Francijas, Horvātijas, Igaunijas, Itālijas, Īrijas, Japānas, Kanādas, Lielbritānijas, Luksemburgas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas, Šveices, Ukrainas, Vācijas un Zviedrijas.

Tradicionāli svētkos piedalās arī ārvalstu kolektīvi. Koncertos Mežaparkā piedalīsies Japānas koris "Gaisma", un Ļvivas Nacionālais Akadēmiskais vīru un zēnu koris "Dudaryk" koris no Ļvivas.

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki notiek tradīcijas 150 gadu jubilejas zīmē.

Foto: Jēkabpils kultūras pārvalde/ Facebook

Atstājiet komentāru