Tiesa aizliedz VNĪ slēgt jaunus līgumus par Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcijas darbiem
Trešdien, 1.martā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apmierinājusi būvnieku pilnsabiedrības "PMK un BBA" lūgumu nodrošināt prasību un aizliedza VAS "Valsts nekustāmie īpašumi" (VNĪ) slēgt jebkādus darījumus ar jauniem būvniekiem par Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkas rekonstrukcijas būvniecības projektā vai tā izmaiņās paredzēto darbu veikšanu, informēja "PMK un BBA".
Tiesas lēmumā norādīts, ka "iepazīstoties ar prasības pieteikumu un tam pievienotajiem dokumentiem, tiesa, ņemot vērā prasības pirmsšķietamo formālo juridisko pamatojumu, var izdarīt secinājumu pašreizējā procesa stadijā, ka tās pierādīšanas gadījumā, prasības apmierināšanas iespējamība ir pirmsšķietami lielāka par tās noraidīšanas iespējamību". Tiesas lēmums nav pārsūdzams.
"VNĪ paziņojums par līguma izbeigšanu ar "PMK un BBA" par Rakstniecības un mūzikas muzeja pārbūves darbu veikšanu ir viennozīmīgi prettiesisks. Mums ir ļoti daudz pierādījumu tam, ka Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcijas gaitā pasūtītājs - VNĪ - nav pildījis savus pienākumus, nav rīkojies kā rūpīgs un gādīgs saimnieks, un visbeidzot prettiesiski lauzis līgumu ar būvnieku, tāpēc vērsāmies ar prasību tiesā. Arī tiesa, izvērtējot prasības pirmsšķietamo pamatotību, ir atzinusi par nepieciešamu nodrošināt mūsu celto prasību," norādīja "PMK un BBA" līdzīpašnieks Ivo Čerbakovs.
Pilnsabiedrība "PMK un BBA" pagājušajā nedēļā iesniedza prasību tiesā pret VNĪ par noslēgtā līguma izpildīšanu, tajā skaitā apstrīdot VNĪ paziņojumu par līguma vienpusēju izbeigšanu. Vienlaicīgi ar prasības celšanu pilnsabiedrība, atbilstoši likuma normām, lūdza tiesu piemērot prasības nodrošinājumu - aizliegt VNĪ slēgt jebkādus darījumus (līgumi, vienošanās utt.) ar jauniem būvniekiem par Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkas rekonstrukcijas būvniecības projektā vai tā izmaiņās paredzēto darbu veikšanu.
Savā pieteikumā tiesai būvnieks lūdz atzīt VNĪ paziņojumu par līguma vienpusēju izbeigšana par nepamatotu un prettiesisku, kā arī spēkā neesošu no tā izdošanas dienas, noslēgtā līguma izpildi un samaksas piedziņu par izpildītajiem darbiem.
"Kā argumentu līguma laušanai VNĪ norāda, ka "uzņēmējs nav izpildījis nolīgtās saistības, pieļaujot acīmredzamu vieglprātību un uzmanības trūkumu". Šis ir diezgan savdabīgs formulējums, un protams, nevar kalpot par pamatojumu tik nopietna līguma laušanai un būvdarbu pārtraukšanai. Apjomīgā būvniecības procesa dokumentācija, tajā skaitā būvnieka korespondence pasūtītājam, nekādā veidā neliecina par vieglprātību. Tieši pretēji, visā būvniecības procesā būvnieks aktīvi ir risinājis ar projekta realizāciju saistītos problēmjautājumus, bet pasūtītājs nav nodrošinājis savu pienākumu izpildi," norādīja Čerbakovs.
28.februārī VNĪ ir izsludinājusi jaunu iepirkumu par būvdarbu veikšanu muzeja ēkā, kurā jaunajiem potenciālajiem būvniekiem noteikusi darbu pabeigšanas termiņu piecus kalendāros mēnešus, lai arī esošajam būvniekam bija pieprasījuši darbus pabeigt trīs mēnešu laikā. Čerbakovs uzsvēra, ka tādējādi pati VNĪ ir būtībā atzinusi, ka objektīvi būvdarbu pabeigšana līdz 30.aprīlim nav iespējama, būvniecības procesa laikā pasūtītāja un projektētāja veikto apjomīgo būvprojekta izmaiņu dēļ, kā arī iepriekš neparedzamu jaunatklātu apstākļu dēļ.
Kā ziņots, 2015.gada 11.jūnijā VNĪ izsludināja atklātu konkursu "Rakstniecības un mūzikas muzeja pārbūves būvdarbu veikšana Pils laukumā 2, Rīgā". 2015.gada 10.augustā "PMK un BBA" iesniedza savu konkursa piedāvājumu, taču līgums ar būvniekiem tika noslēgts tikai 2016.gada 28.aprīlī, jo astoņu mēnešu garumā pasūtītājs pieņēma trīs prettiesiskus lēmumus, kuri tika atcelti ar Iepirkumu uzraudzības biroja lēmumiem. Būvnieki norāda, ka VNĪ prettiesiski pieņemto lēmumu rezultātā valsts uzņemto saistību termiņš fondu līdzfinansējuma apguvei tika būtiski samazināts, un kopā ar apjomīgajām izmaiņām būvprojektā ir novedis pie tā, ka vēsturiskās ēkas rekonstrukciju nav iespējams pabeigt ne līdz 2017.gada 26.janvārim, ne arī līdz fondu līdzfinansējuma apguves termiņam 2017.gada 30.aprīlim.
Uzsākot būvdarbus vēsturiskajā muzeja ēkā un atsedzot dažādas būvdarbu zonas, tika konstatēts, ka būvniekam no VNĪ puses nodotajā būvprojektā paredzētie tehniskie risinājumi neatbilst senās ēkas faktiskajam stāvoklim, skaidroja Čerbakovs.
"Viens no būtiskākajiem cēloņiem tam, ka izstrādāto būvprojektu, ja vien tajā neveic būtiskas izmaiņas, nevar realizēt, jo kā izrādās, VNĪ, pirms izstrādāt būvniecības projektu šādai vēsturiskai ēkai, nav pasūtījusi tās pilnvērtīgu tehnisko izpēti. Būtībā būvprojekts izstrādāts uz vizuālās apsekošanas novērojumiem. Rezultātā, lai būtu iespējams veikt muzeja ēkas rekonstrukciju tā, lai ēka būtu droša un funkcionējoša, būvniecības projektā bija nepieciešamas tik apjomīgas izmaiņas, ka tās pārsniedz 20% no visa projekta," piebilda Čerbakovs.
Pilnsabiedrībā "PMK un BBA" ietilpst tās biedri SIA "Baltic Builders Alliance" un SIA "Jēkabpils PMK". Pilnsabiedrības biedriem gan kopā, gan katram atsevišķi ir liela pieredze būvniecībā, tajā skaitā Daugavpils Celtnieku profesionālās vidusskolas mācību aprīkojuma modernizācija un ēku kompleksa būvniecība, Raiņa un Aspazijas vasarnīcas rekonstrukcija un restaurācija Jūrmalā, J.Pliekšāna ielā 5/7 (pasūtītājs VNĪ), kas veikta sadarbībā ar SIA "Velve-AE" un ir nominēta gada būvei kā labākā restaurētā būve, kā arī saņēmusi daudzas atzinības, arī no VNĪ.
LETA jau ziņoja, ka VNĪ 16.februārī izbeigusi līgumu ar būvuzņēmēju par būvdarbu veikšanu objektā "Rakstniecības un mūzikas muzejs" Rīgā, Pils laukumā 2.
VNĪ informēja aģentūru LETA, ka 2016.gada 28.aprīlī VNĪ noslēdza līgumu ar pilnsabiedrību "PMK un BBA" par Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukciju, paredzot būvdarbu izpildes termiņu līdz 2017.gada 26.janvārim. Muzeja rekonstrukcijai piesaistīts Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finansējums, kura izmantošanu pilnā apmērā būvuzņēmējs ar savu neefektīvo būvdarbu plānošanu un to izpildes kavēšanu, ir apdraudējis, norādīja VNĪ.
Būvuzņēmēja radītos zaudējumus valstij likumā noteiktā kārtībā VNĪ pieprasīs būvuzņēmējam atlīdzināt. VNĪ pārstāvis Arnis Blodons aģentūrai LETA sacīja, ka valstij nodarīto zaudējumu apjoms vēl tiks aprēķināts. Tāpat arī tiks izvērtēts, cik daudz no plānotā "PMK un BBA" ir paveikusi.
Lai pabeigtu būvdarbus, VNĪ atbilstoši Publisko iepirkumu likumam organizēs jaunu iepirkuma procedūru.
Projekts "Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcija" tiek finansēts programmas "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana" ietvaros.
"PMK un BBA" pērn uzvarēja VNĪ rīkotajā sarunu procedūrā, piedāvājot veikt muzeja pārbūves darbus par 3 369 718 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Pirms tam izsludinātais iepirkums par Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukciju tika pabeigts bez rezultāta, bet viens no iepirkuma dalībniekiem - pilnsabiedrība "PMK un BBA" - iepirkuma rezultātus vairākkārt apstrīdējis. 2015.gada septembrī iepirkumā par Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukciju uzvarēja AS "LNK Industries", kas būvdarbus solīja veikt par 3 283 706 eiro, neieskaitot PVN.
Būvdarbi tika īstenoti EEZ finanšu instrumenta programmas "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana" iepriekš noteiktā projekta "Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcija" ietvaros. Kopējās projekta izmaksas, kas tiek segtas no EEZ programmas "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana", ir 4 947 685 eiro, neieskaitot PVN.