2025.gada 23. janvāris

Grieta, Strauta

Ētikas kodeksu pārkāpušos deputātus varēs izslēgt no Saeimas sēdēm

Ētikas kodeksu pārkāpušos deputātus varēs izslēgt no Saeimas sēdēm

Parlamenta deputāti šodien otrajā lasījumā atbalstīja Saeimas Kārtības ruļļa grozījumu projektu, kas paredz, ka par ētikas kodeksa pārkāpšanu Saeimas deputātus varēs sodīt ar izslēgšanu no Saeimas sēdēm, piemērojot attiecīgu mēnešalgas atvilkumu. Iecerēts, ka deputātam varēs arī liegt tiesības uzstāties Saeimas sēdē.

Kārtības rullī paredzēts noteikt, ka, konstatējusi Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpumu, Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija varēs ierosināt Saeimai liegt deputātam runāt Saeimas sēdē vai izslēgt deputātu uz vienu līdz sešām Saeimas sēdēm. Komisijai būs jāsagatavo attiecīgs Saeimas lēmuma projekts.

Pašlaik Kārtības rullī noteikts, ka deputāts, kas izslēgts no Saeimas sēdēm, maksā par katru sēdi sodu 20% apmērā no mēnešalgas un ka sods atvelkams no mēnešalgas. Šo regulējumu paredzēts papildināt ar priekšlikumu, ka soda kopsumma vienā kalendārajā mēnesī nedrīkstēs pārsniegt summu, kuras ieturēšanas rezultātā deputāts saņems mazāk par valstī noteikto minimālo mēnešalgu.

Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne aģentūrai LETA norādīja, ka attiecīgos sodus varēs piemērot arī tad, ja tiks konstatēts deputāta zvēresta pārkāpums.

"Komisijas darba grupā izstrādātie priekšlikumi ir pagaidu risinājums, virzot iedzīvotāju iniciatīvu par atbildību deputātiem, kuri lauzuši deputāta zvērestu. Redzot, ka sabiedrībā ir liels sašutums par gadījumiem, kad atsevišķi deputāti saņem pārkāpumam neadekvātu sodu, esam paredzējuši plašākas iespējas adekvāti reaģēt uz šādiem gadījumiem, līdz pat iespējai liegt deputātam piedalīties sešās Saeimas sēdēs, attiecīgi būtiski samazinot atalgojumu," par Juridiskās komisijas priekšsēdētājas sacīto aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.

Kā ziņots, attiecībā uz impīčmenta procedūras izveidošanu, kas dotu iespēju lemt par deputāta izslēgšanu no parlamenta, darbu varētu sākt 11.Saeima, bet turpināt nākamais parlamenta sasaukums, aģentūrai LETA iepriekš sacīja Čepāne. Viņa komisijas sēdē izteica šaubas, vai 11.Saeima pagūtu noslēgt darbu pie impīčmenta procedūras izveidošanas.

Atstājiet komentāru