Latvijā gaidāms negaiss, iespējami arī virpuļviesuļi un milzu krusa
Eiropas Eksperimentālais vētru prognozēšanas centrs (European Storm Forecast Experiment, ESTOFEX) pirmdienas rītā publicējis prognozi, kurā brīdina par postoša pērkona negaisa risku šis nedēlas Ukrainā, Baltkrievijā, Somijā un Baltijas valstīs, tajā skaitā Latvijā, jo sevišķi Vidzemē.
ESTOFEX prognoze attiecas tikai uz tuvāko diennakti, un saskaņā ar «Global Forecast System» prognozi visspēcīgākās un bīstamākās pērkona lietusgāzes Latvju varētu piemeklēt vēlāk - otrdienas vakarā valsts centrālajā un austrumu daļā.
Speciālisti prognozē, ka pirmdienas pēcpusdienā Latvijā un Igaunijā veidosies vairāki negaisa mākoņi, kas virzīsies no dienvidaustrumiem uz ziemeļiem. Šie negaisa mākoņi var izraisīt dažādas dabas stihijas - lielas vēja brāzmas un vētras, kā arī virpuļviesuļus un krusu, iespējama milzīga krusa ar graudu diametru virs pieciem centimetriem. Nav izslēgta arī spēcīga virpuļviesuļa jeb tornado varbūtība.
Liela krusa un virpuļviesulis parasti skar ļoti šauru teritoriju, un varbūtība, ka dabas stihija piemeklēs kādu konkrētu apdzīvotu vietu, ir maza. Pirmdien un naktī uz otrdienu lielā daļā Latvijas, tostarp visā Vidzemē, ESTOFEX speciālisti izsludinājuši otrā līmeņa brīdinājumu, kas nozīmē, ka pastāv aptuveni 15 procentu varbūtība, ka 40 kilometru rādiusā ap noteiktu punktu tiks novērota bīstama dabas stihija.
Ar negaisa mākoņiem būs saistītas arī ļoti stipras lietusgāzes un intensīva zibeņošana.
Jau ziņots, ka visās šīs nedēļas dienās Latvijā var veidoties negaisa mākoņi, visdraudīgākie tie būs nedēļas sākumā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka, tuvojoties negaisam, jāaizver logi, durvis un dūmvadu aizvērtņi. Bez īpašas nepieciešamības vēlams neiet ārpus telpām, un nevajadzētu kurināt plīti vai krāsni, jo dūmi palielina risku, ka ēkā var iespert zibens.
Negaisa laikā nevajag atrasties pie elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem. Radio un televizoru, kā arī citu sadzīves elektrotehniku vēlams atvienot no elektrotīkla, un nedrīkst izmantot mobilo telefonu.
Pērkona negaisa laikā nedrīkst palikt atklātās augstienēs, blakus metāla žogam vai zibensnovedējam, nevajag slēpties zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem.
Apstākļos, kad zibeņo, ir riskanti braukt ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri; vēlams nokāpt no braucamrīka un nepalikt kontaktā ar to. Pērkona negaisa laikā arī nedrīkst braukt ar laivu, peldēties vai makšķerēt. Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves, jo ūdens labi vada elektrību.
Materiāls tapis sadarbībā ar BNS