2024.gada 26. novembris

Konrāds, Sebastians, Sebastijans

Latvijā turpina izplatīties Āfrikas cūku mēris

Latvijā turpina izplatīties Āfrikas cūku mēris

Laika periodā no 25.septembra līdz 6.oktobrim saņemtie laboratorisko analīžu rezultāti joprojām apstiprina Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīrusu gan atrastajām, jau beigtajām, gan nomedītajām meža cūkām, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta sniegtā informācija.
 
 
ĀCM apstiprinājies deviņām atrastajām beigtajām meža cūkām Ziemeļvidzemē – sešām cūkām Burtnieku novada Rencēnu pagastā un trim Strenču novada Jērcēnu pagastā.
 
 
Arī Latgalē ĀCM apstiprināts divām atrastajām beigtajām meža cūkām – vienai Ludzas novada Cirmas pagasta un vienai Daugavpils novada Līksnas pagastā.
 
 
ĀCM apstiprinājies arī vienai nomedītajai meža cūkai Dagdas novada Asūnes pagastā. Turklāt Līksnas pagastā un Asūnes pagastā ĀCM meža cūkām konstatēts pirmo reizi, informē Pārtikas veterinārais dienests.
 
 
Līdz ar to šobrīd ĀCM ir skāris 119 mežacūkas desmit novadu 25 pagastos. Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 19.septembrī.
 
 
BNN jau vēstīja, ka Saeima 25.septembrī nolēma atbalstīt Ministru kabineta lēmumu līdz 2015.gada 1.janvārim pagarināt ārkārtējo situāciju saistībā ar nepieciešamību apkarot Āfrikas cūku mēri. Tāpat tiks paplašināta teritorija, kurā izsludināta šī ārkārtējā situācija.
 
 
Līdz ar valdības 23.septembra rīkojumu ārkārtējā situācija tagad izsludināta arī visā Ogres novadā un Jaunjelgavas novadā, kā arī Aizkraukles, Ikšķiles, Inčukalna, Ķeguma, Krimuldas, Lielvārdes, Līgatnes, Limbažu, Mālpils, Neretas, Pārgaujas, Ropažu, Salcgrīvas, Sējas, Siguldas, Skrīveru, Vecumnieku novados.
 
 
Iepriekš ārkārtējā situācija bija izsludināta Vārkavas, Līvānu, Viļānu, Cēsu, Amatas, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Gulbenes, Cesvaines, Ērgļu, Madonas, Lubānas, Kokneses, Pļaviņu, Krustpils, Varakļānu, Salas, Viesītes, Jēkabpils, Aknīstes, Ilūkstes, Daugavpils, Preiļu, Riebiņu, Aglonas, Ciblas, Krāslavas, Dagdas, Zilupes, Rēzeknes, Alojas, Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Valkas, Burtnieku, Kocēnu, Beverīnas, Strenču, Priekuļu, Raunas, Smiltenes, Apes, Alūksnes, Viļakas, Balvu, Ludzas, Rugāju, Baltinavas un Kārsavas novados, Ogres novada Ķeipenes, Taurupes, Mazozolu, Madlienas, Meņģeles un Krapes pagastos, Jaunjelgavas novada Seces, Staburaga un Sunākstes pagastos, kā arī Jēkabpilī, Daugavpilī, Valmierā, Rēzeknē.
 
 
Ieviešot ārkārtējo situāciju, Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kas ir atbildīgā institūcija par darbību koordināciju ārkārtējās situācijas laikā, ir tiesības iekļūt privātā īpašumā visu nepieciešamo Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumu īstenošanai, informē Saeimas Preses dienests.
 
 
Šajos pasākumos PVD var iesaistīt arī Valsts policiju, Valsts meža dienestu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts vides dienestu un attiecīgo novadu pašvaldības.
 
 
Savukārt medniekiem ārkārtējās situācijas laikā ir pienākums par katru nomedīto mežacūku informēt Valsts meža dienestu un nodot medījumu PVD vai tās liemeni uzglabāt līdz laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanai, kā arī informēt PVD par katru nobeigušos mežacūku.

Atstājiet komentāru