2025.gada 24. janvāris

Eglons, Krišs, Ksenija

ES Reģionu komiteja 108. plenārsesijas sēdē Briselē pauž atbalstu D.Turlā ziņojumam

ES Reģionu komiteja 108. plenārsesijas sēdē Briselē pauž atbalstu D.Turlā ziņojumam

 

Eiropas Savienības Reģionu komiteja plenārsesijā Briselē otrdien apstiprināja ziņojumu par Eiropas platformu cīņai pret nedeklarēto darbu, ar kuru kā ziņotājs uzstājās Latvijas delegācijas pārstāvis, Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs Dainis Turlais.

Turlais, uzstājoties ar ziņojumu, norādīja, ka analīze par nedeklarētā darba (ND) izplatību Eiropas Savienībā un tā ietekmi uz valstu ekonomiku, sociālo politiku liecina, ka tas samazina nodokļu un sociālās apdrošināšanas ieņēmumus.

Vienlaikus jāatzīst, ka nedeklarētā darba apzināšana ir ļoti sarežģīta un tas apgrūtina mērķtiecīgas politikas izstrādi un uzraudzību. ND sastopams dažādās nozarēs, bet visbiežāk būvniecībā, mājsaimniecības pakalpojumos, bērnu un vecāku cilvēku aprūpē, privātā apsardzē, lauksaimniecībā, kā arī viesnīcu un restorānu biznesā.

Latvijas delegācijas pārstāvis uzsvēra, ka visu šo iepriekš minēto iemeslu dēļ vienlīdz svarīgi ir runāt gan par nedeklarētā darba izskaušanu, gan cēloņiem. Turlais uzsver, ka galvenie iemesli nav tikai vāja kontrole un administrēšana, bet arī dzīves līmeņa un darba samaksas atšķirības ES valstīs. “Ja Latvijā viena darba stunda izmaksā 6,58 eiro, bet pāris stundu lidojuma attālumā par to pašu darbu maksā piecas līdz desmit reizes vairāk, tad ir saprotama darba ņēmēju vēlme doties tur, kur maksā vairāk,” pauda Turlais, piebilstot, ka šajā sakarā ir būtiski runāt par Eiropas kohēzijas politikas efektivitāti, migrācijas politiku un nodarbinātības politiku.

Kā būtisku aspektu viņš uzsvēra arī reģionu un pašvaldību lomu cīņā pret nedeklarēto darbu. Plaši piesauktais princips “domāt globāli - rīkoties lokāli” būtu vietā, realizējot Platformas mērķus, jo tieši pašvaldības visvairāk cieš no ND sekām, tātad tās ir visvairāk ieinteresētas ND mazināšanā.

“Kas skar manu darbu pie šī atzinuma, man vēl ir paredzētas divas tikšanās: ar ES parlamenta ziņotāju, kas izziņos parlamentā par šīs platformas pieņemšu un otro persona - ēnu ziņotāju, kurš pēc tam izvērtēs šo atzinumu ar “kristiskāku aci”. Tiekoties ar šim personām, kas būs tālākie ziņotāji šai platformai, ir svarīgi gūt pārliecību, lai viņi iestrādātos RK ieteikumus uztvertu kā savus un virzītu tos tālāk,” pēc atzinuma prezentēšanas RK sēdē komentēja Dainis Turlais.

Kā svarīgākos aspektus atzinuma pieņemšanā Turlais minēja kopumā trīs: “Svarīgākie punkti, kas mums ir jāpanāk, pieņemot šo dokumentu: 1.RK tiek noteikta vieta ES parlamentā novērotāja statusā, 2. Ir jāņem vērā reģionālo un vietējo pašvaldību viedokļi kā tuvākajai varai pie cilvēkiem, uz kuras darbību vistiešāk iespaidojas neieņemtie nodokļi, kas iet caur nedeklarēto darbu, 3. Jāpanāk, lai RK atzinumi arī turpmāk tiktu ņemti vērā un tiek iestrādāti kā obligāti. ES parlamentam ir jākonsultējas, jo citādi var iznāk tā, ka atsevišķās reģionālās pašvaldībās jau ir efektīvi plāni izstrādāti un šīs nelegālā nodarbinātība varbūt jau ir izskausta. Ar tādām normām un bez konsultācijām no augšas var piespiest iet atpakaļ, nevis attīstīties.”

Tālākajā prcedūrā Turlā atzinums tiks apkopots EU parlamentā pēc iepriekš izstrādāta grafika. Darba plānā ir paredzēts pieņemt šo lēmumu līdz 2014. gada beigām.

Ziņojuma par nedeklarēto darbu sagatavošanā piedalījās ALDE (Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienība) politiskās grupas pārstāvji, Latvijas Pašvaldību savienības eksperti.

Šī bija pirmā reize, kad ar RK atzinumu kā ziņotājs uzstājās kāds no Latvijas delegācijas pārstāvjiem.

 

Izmantotie resursi:

http://www.lps.lv/

Atstājiet komentāru