2025.gada 23. janvāris

Grieta, Strauta

Galvenā problēma - bērnu un jauniešu alkoholisms; apreibinošie dzērieni ir norma

Galvenā problēma - bērnu un jauniešu alkoholisms; apreibinošie dzērieni ir norma

Galvenā problēma alkohola aprites jomā Latvijā ir bērnu un jauniešu alkoholisms un nelegālā alkohola lietošana, šādus uzskatus konferencē "Par alkohola radītā kaitējuma mazināšanu Latvijā" izteica Latvijas Ārstu biedrība. Statistikas dati liecina, ka 84% skolēnu ir lietojuši alkoholu.
 
Turklāt pusaudžiem nesagādā grūtības to iegādāties, aptuveni trešdaļa skolēnu ir lietojuši alkoholu vairāk nekā 40 reizes, kas jau var liecināt par alkoholismu.
 
Latvijā alkoholu uztver kā sabiedrības normu un to ļoti akceptē, norādīja Slimību un profilakses centra Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja Aija Pelne. Pelne norādīja, ka 2013.gadā, pēc SPKC datiem, Latvijā reģistrētā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju bija 10,4 litri.
 
Pagājušajā gadā no alkohola mira 770 cilvēki, lielākā daļa no tiem bija vīrieši. Savukārt no visiem cilvēka dzīves zaudētajiem gadiem 20% tiek zaudēti tieši alkohola dēļ, norādīja Pelne.
 
''Latvijas iedzīvotāji dzer un dzer pārdzeroties," uzskata atkarību analītiķe. Pārmērīgi un riskanti jeb 60 gramus absolūtā alkohola, kas pielīdzināmi 200 gramiem degvīna, regulāri lieto 43,7% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem.

Iedzīvotāji vidēji 54 dienas gadā lieto alkoholu, bet 18 dienas gadā to lieto riskanti daudz.

Savukārt alkohola atkarības risks pastāv 12,5% iedzīvotāju, bet ar alkoholismu 2012.gadā Latvijā slimoja 1% iedzīvotāju jeb 20 780 cilvēku.

Tāpat 12% jauniešu vecumā no 15 līdz 16 gadiem pēdējā gada laikā 20 un vairāk reižu lietojuši alkoholu, bet 36% lietojuši stipro alkoholu pēdējo 30 dienu laikā.

Grūtniecības laikā 17,3% sieviešu lietojušas alkoholu. 12,9% sieviešu uzskata, ka nedaudz iedzert grūtniecības laikā var, bet 67% uzskata, ka lietot alkoholu grūtniecības laikā nedrīkst.
 
Stacionārā palīdzība saistībā ar alkohola radītajām problēmām šogad deviņu mēnešu laikā sniegta 3428 cilvēkiem, liecināja Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube. Šā gada kopējais finansējums palīdzības sniegšanai cilvēkiem ar alkohola radītām problēmām ir 680 784 eiro. Par šo summu iespējams hospitalizēt 3783 cilvēkus.
 
Savukārt 154 reizes šogad stacionārā palīdzība sniegta ar alkoholu saistītās veselības problēmās nonākušiem jauniešiem līdz 18 gadu vecumam.
 
Cilvēku pāragras nāves dēļ, ko izraisa arī alkohola radītās sekas, valsts katru gadu nodokļos neiekasē 80 miljonus eiro, konferencē paziņoja veselības ministrs Guntis Belēvičs. Viņš norādīja, ka 20% no pāragri zaudētajiem cilvēka gadiem ir alkohola dēļ. "Nepieciešams novērst visus iemeslus, kas izraisa cilvēku pāragru nāvi," norādīja veselības ministrs, uzsverot, ka viens no šādiem iemesliem ir alkohols.
 
Vakardien LĀB telpās norisinājās konference "Par alkohola radītā kaitējuma mazināšanu Latvijā", kuras mērķis bija aktualizēt alkohola lietošanas negatīvo ietekmi, kā arī analizēt nepieciešamās izmaiņas likumdošanā, kas regulē alkohola apriti.

Atstājiet komentāru