Skolās notiek vecāku informēšana par bīstamajām pusaudžu spēlēm
Pirms mēneša stāstījām, ka Latvijas pusaudžu vidū diezgan aktīvi izplatījās spēle “Zilais valis”, kuras augstākajā –50. līmenī – ir jāizdara pašnāvība.
Šobrīd, aptaujājot sociālos pedagogus un dažu lielo skolu direktorus, noskaidrojām, ka skolās pēc trauksmainajām ziņām vecāki saņēma informāciju par šo spēli, par to, ka vairāk jāpievērš uzmanība bērnu uzvedībai.
Vecāku reakcija mēdz būt dažāda. Kādā skolā skolēniem bija aizdomas, ka viņu klasesbiedrene ir iesaistījusies spēlē “Zilais valis”, jo viņa par to daudz jūsmoja un aicināja citus. Kad skolas darbiniece par to informēja meitenes māti, viņa vainoja sociālo pedagogu bērna apmelošanā. Aicinām būt iecietīgiem gan vecākiem, gan pedagogiem un labāk lieku reizi pārliecināties, ka esat kļūdījies, nekā pieļaut, ka pusaudži dara muļķības, kas apdraud viņu dzīvības.
Saklausītas arī pārdomas par to, ka, saceļot „vētru” par internetā izplatītajām bīstamajām spēlēm, jauniešos rodas lielāka interese vairāk uzzināt un pat izmēģināt, kas tas ir. Speciālisti uzskata, ka labāk, lai pusaudži ir informēti, zinoši, tātad pasargāti. Tos, kuri zina par spēles noteikumiem, neviens nespēs iebaidīt ar draudiem nodarīt pāri viņa ģimenei. Savukārt tie, kuriem pietiek saprāta neiesaistīties, var pamanīt citu pusaudžu dalību spēlē un tos apturēt.
Atgādinām, ka Interešu izglītības iestāde „Laimes kalve” ar nodarbībām skolēniem viesojās kādā skolā. Vienā no nodarbībām skolēni sarunās ļoti bieži minēja vārdu salikumu „Zilais valis”. Lielais vairums domāja, ka „Laimes kalves” lektores uz skolu atnākušas, lai runātu ar viņiem par šo spēli. Īpaši lielu uzmanību piesaistīja lielais skolnieku skaits ar dažādām roku traumām.
Lai noskaidrotu, kas tad ir minētais „Zilais valis”, Interešu izglītības iestādes „Laimes kalve” pārstāvji nolēma sameklēt vairāk informācijas. Liels bija pārsteigums, ka zem nosaukuma „Zilais valis” atklājās ļoti nežēlīga un dzīvībai bīstama spēle. Par to tūlīt pat informēja skolas direktori. Pēc publikācijas notika arī diskusija televīzijā par šo tēmu, kuras laikā speciālisti, arī „Laimes kalves” direktore Ilze Apša, runāja par to, kam būtu jāpievērš uzmanība, lai bērnus pasargātu no šī posta.
Spēlē iesaistās pārsvarā bērni pusaudži no deviņu līdz piecpadsmit gadu vecumam. Visa spēle orientēta uz sevis kropļošanu un iznīcināšanu. Spēlei, kā jau minējām, ir 50 līmeņi, pēdējais no tiem pieprasa veikt pašnāvību. Pirmajās dienās bērni graiza rokas un, lai pierādītu uzdevuma izpildi, izliek šīs bildes internetā. Diemžēl, ja kādu uzdevumu pusaudzis atsakās pildīt, viņam piedraud, ka cietīs viņa ģimene. Pusaudžu vecumā bērns ir uzņēmīgs un vēlas pamēģināt dažādas riskantas spēles, tāpēc, baidoties par savu ģimeni, “iet līdz galam”.
Iespējams, spēlei pievēršas tie bērni, kuriem trūkst saskarsmes ģimenē vai skolā. Šādā gadījumā ģimenes locekļiem vajadzētu vairāk runāt un izskaidrot bērnam, ka viņš ir vajadzīgs un svarīgs gan ģimenei, gan sabiedrībai.
Saskarsmes problēmas var palīdzēt regulēt interešu izglītības iestāde „Laimes kalve”. Arī skolotāji saka, ka skolēni dažreiz vairs “nedzird” viņus, tāpēc lektori “no malas” bieži vien var rosināt bērnus paskatīties uz notikumiem dzīvē, savstarpējām attiecībām starp vienaudžiem un pieaugušajiem no cita skatupunkta.
Vita Smiltiņa
Interešu izglītības iestādes „Laimes kalve”
Sabiedrisko attiecību speciāliste
22572254
Komentāri (0-2/2)
Mairis
02.07.2018 18:34Alise
02.07.2018 18:34