2024.gada 25. novembris

Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne

Atklātā vēstule “Pret samazinātās PVN likmes atcelšanu medikamentiem un par pacientu pieejamību veselības aprūpei”

Atklātā vēstule “Pret samazinātās PVN likmes atcelšanu medikamentiem un par pacientu pieejamību veselības aprūpei”

Pacientus un viņu piederīgos apvienojošās organizācijas, kas ikdienā saskaras ar smagām un pat bieži vien nedziedināmām slimībām, aicina valdību nodokļu reformas aizsegā nekaldināt un neīstenot plānus par samazinātās PVN likmes (12%) atcelšanu zālēm un 21% likmes piemērošanu.

Šāds solis būtiski pasliktinās pieejamību medikamentiem pašai sociāli, ekonomiski un finansiāli visneaizsargātākajai Latvijas sabiedrības daļai – slimniekiem, jo īpaši hroniski un smagi slimiem pacientiem. Viņiem ārstu nozīmētā un zāļu nodrošinātā terapija ir nepieciešama katru dienu, lai vienkārši izdzīvotu. Šāda valsts virzība nodokļu un veselības aprūpes jomās nevar tikt dēvēta par ilgtspējīgu un atbildīgu; par tādu, kas atbilstu pašas valsts un tās iedzīvotāju interesēm.

Saistībā  ar iespējamo ieceri nodokļu reformas jomā, vēlamies uzsvērt tikai dažus aspektus, kas rada bažas tieši no pacientu un viņu tuvinieku viedokļa. Esam organizācijas, kas pārstāv un ir saistītas ar smagi slimiem un hroniski slimiem pacientiem, kuriem medikamentu lietošana ir ikdienas nepieciešamība, nevis iegriba pēc luksusa precēm vai dārgām izklaidēm, kam tiešām varētu piemērot lielākas nodokļu likmes. Izmaiņas PVN likmē radīs negatīvu ietekmi visiem pacientiem un zāļu pieejamībai:

  • valsts kompensējamās zāles: augstāka zāļu cena samazinās pacientu skaitu, kam valsts varēs sniegt atbalstu kompensācijas sistēmas ietvaros, kā arī samazinās iespējas kompensēt mūsdienīgākus un efektīvākus medikamentus – tiks apdraudēta smagi slimu pacientu ārstēšana, kas jau tagad ir ierobežota. Turklāt arī pašlaik Latvijas pacientiem par valsts apmaksātajiem līdzekļiem nav pieejamas jaunākās zāles, kaut vai salīdzinot ar Lietuvu, Igauniju. Tāpat palielināsies arī pacientu līdzmaksājumi par tām zālēm, kuras valsts nekompensē 100% apmērā;

  • valsts nekompensētas un bezrecepšu zāles: PVN likmes palielināšana tieši ietekmēs pacientus un viņu tuviniekus, jo paaugstināsies zāļu cena, līdz ar to palielināsies zālēm nepieciešamie izdevumi. Jāpiebilst, ka jau šobrīd Latvijā ir vieni no augstākajiem pacientu līdzmaksājumiem par veselības aprūpi, bet cilvēku, t.sk. smagi slimo pacientu finansiālais nodrošinājums – viens no sliktākajiem Eiropā.

Līdz ar to pacientu pieejamība zālēm un atbilstošai terapijai kļūs vēl ierobežotāka vai nu tādēļ, ka pašiem nāksies maksāt vairāk un/vai tādēļ, ka samazināsies valsts atbalsta iespējas pacientiem zāļu kompensācijas sistēmas ietvaros. Latvija kļūs par vienu no retajām Eiropas valstīm, kur vienam no nozīmīgākajiem veselības aprūpes instrumentiem – medikamentiem, tiek atcelta samazinātā PVN likme un piemērota viena no augstākajām likmēm. Tādējādi pirmsšķietami liela daļa valsts iedzīvotāju nespēs iegādāties nepieciešamos medikamentus, kā rezultātā paaugstināsies potenciāli slimo pacientu skaits, kā arī esošie slimnieki nespēs iegādāties nepieciešamos medikamentus veselības vai pat dzīvības uzturēšanai. Kā rezultātā pie šādas nodokļu sistēmas reformas, palielinoties slimnieku skaitam, kuri nespēs iegādāties medikamentus, valstij būs nepieciešams atrast un novirzīt, veselības aprūpes budžeta ietvaros, papildus līdzekļus sekundārai vai pat terciārai veselības aprūpei. Šādā situācijā valdības deklarētais par veselības aprūpi kā par valsts prioritāti, solītie uzlabojumi, īpaši jau pacientu interesēs, veselības aprūpes pieejamības uzlabošana, būs “ķeksis”, ko formāli ievilkt “excel” tabulās vai atskaitēs Eiropas Savienībai. Taču realitātē veselības aprūpes sistēmas reforma solās izvērsties par imitāciju.

Izdarot secinājumus un pieņemot lēmumus šodien, aicinām valsts amatpersonas būt arī sociāli un morāli atbildīgiem nākotnes priekšā, neatcelt samazināto PVN likmi medikamentiem un nepiemērot PVN likmi 21% apmērā.

 

Atstājiet komentāru