45 gadījumu ugunsgrēks īpašumos rodas elektroinstalāciju bojājumu dēļ
45% gadījumu ugunsnelaimes cēlonis privātīpašumos ir dažādi elektroinstalāciju bojājumi, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) aktuālie atlīdzību dati par pieteiktajiem gadījumiem.
„Lai gan ugunsgrēki nekustamajos īpašumos notiek daudz retāk nekā, piemēram, šķidruma un tvaika noplūde, to radītie zaudējumi ir aptuveni desmit reizes lielāki. Vienlaikus, izvērtējot atlīdzību pieteikumus par ugunsgrēkiem, redzam, ka liela to daļa noteikti varēja tikt novērsti, ja vien īpašnieki laikus būtu parūpējušies par drošību vai ievērojuši elementārus piesardzības pasākumus,” situāciju komentē Ingus Savickis, BALTA Atlīdzību direktors.
Analizējot atlīdzību pieteikumus, BALTA secinājusi, ka 45% gadījumu ugunsgrēku cēlonis īpašumos ir dažādi elektroinstalāciju bojājumi, kā arī īpašnieku neuzmanīga rīcība un dūmvadu tehniskais stāvoklis. Šajā pusgadā atlīdzībās par šādiem negadījumiem BALTA rezervējusi jau teju 0,8 miljonus eiro. „Šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu pirmajiem sešiem mēnešiem, atlīdzību pieteikumu skaits par ugunsgrēkiem īpašumos kopumā palielinājies vidēji par 40%. Tāpat būtiski pieaudzis arī vidējo zaudējumu apmērs – no desmit līdz sešpadsmit tūkstošiem eiro,” norāda I. Savickis.
Vienlaikus BALTA eksperti norāda – lai gan biežākais iemesls ugunsgrēkiem, ko izraisījusi elektrība, saistīts ar elektrovadu savienojumu vietu vājo kontaktu, nereti ugunsgrēka cēlonis ir neuzmanīga rīcība un elektrodrošības pasākumu neievērošana. Piemēram, elektrotīklam tiek pieslēgts pārāk daudz ierīču, radot pārslodzi, izvēlēti nekvalitatīvi pagarinātāji vai izmantotas bojātas elektroierīces. „Visus elektrības izraisītos ugunsgrēkus varētu iedalīt trīs galvenajās grupās – elektrovadu savienojumu vietu vājš kontakts vai tā pasliktināšanās, elektroinstalāciju pārslodze un neatbilstoša elektroinstalācija, tostarp nepiemēroti vadu pagarinātāji, un bojāta vai nolietota sadzīves tehnika,” skaidro I. Savickis.
Kopumā pirmajā pusgadā valstī reģistrēti 5865 ugunsgrēki, no kuriem 1463 izcēlušies dzīvojamās mājās, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta dati.
Lai izvairītos no negadījumiem, BALTA un AS “Sadales tīkls” aicina atcerēties par elektrodrošību ikdienā un vienmēr ievērot piesardzības pasākumus:
-
Neizmantot elektroierīces, ja ir redzams pat šķietami nenozīmīgs to bojājums. Piemēram, bojāti to apvalki, bojāta pieslēgumvadu izolācija, kontaktdakšas vai to vispār nav.
-
Neizmantot pašdarinātus vai labotus drošinātājus.
-
Mājokļa elektrotīkla izbūvi uzticēt tikai licencētu firmu speciālistiem vai sertificētiem elektriķiem.
-
Regulāri veikt kvalificētu elektroietaišu apkalpošanu un periodiskas pārbaudes.
-
Ērtai un drošai ekspluatācijai veco drošinātāju vietā jāuzstāda atbilstoši automātiskie drošinātāji.
-
Pirms naglu dzīšanas vai caurumu urbšanas sienās un griestos pārbaudīt, vai tur nav elektroinstalāciju vadi.
-
Savlaicīgi, jau pirms elektroinstalācijas izbūves, plānot, cik un kurās vietās izvietojamas kontaktligzdas, lai pēcāk izvairītos no elektroinstalāciju pārslodzes. Gadījumos, ja tomēr jāizmanto vadu pagarinātājs, pārliecinieties par to atbilstību nepieciešamajai jaudai, kā arī atcerēties, ka tie paredzēti tikai īslaicīgai lietošanai.
-
Elektronegadījuma, avārijas, elektroierīču bojājuma vai remontu gadījumā svarīgi atcerēties un ievērot galveno drošības noteikumu – vispirms ir jāatslēdz mājokļa vai biroja kopējais elektrības drošības slēdzis. Mājiniekiem un biroja darbiniekiem jābūt zinošiem, kur drošības slēdzis atrodas, kā tam operatīvi piekļūt un kā to izslēgt.
Konstatējot bīstamu situāciju elektroapgādes infrastruktūras tuvumā, iedzīvotāji tiek aicināti par to operatīvi ziņot, zvanot uz AS „Sadales tīkls” bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam – 112! BALTA arī atgādina, ka līdz 2020. gadam visās privātmājās un dzīvokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem. Ārvalstu pieredze liecina, ka dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos samazina ugunsgrēkos bojāgājušo skaitu līdz pat 75%.
Par apdrošinātāju BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Latvijas iedzīvotāji 14 gadu laikā novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā. 2016. gada pirmajos trīs ceturkšņos PZU GRUPA parakstīja 3,4 miljardu eiro lielas apdrošināšanas prēmijas. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.
Papildu informācija:
Juta Šteinerte, BALTA Korporatīvās komunikācijas vadītāja Tel.: +371 26 45 64 44 E-pasts: juta.steinerte@balta.lv |
Ieva Balode NORDS PORTER NOVELLI vecākā projektu vadītāja Tel.: +371 26 15 84 80 E-pasts: ieva.balode@porternovelli.lv |