2024.gada 24. aprīlis

Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze slimnīcās tuvojas maksimumam, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā noslodze ir 71 procents

Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze slimnīcās tuvojas maksimumam, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā noslodze ir 71 procents

Covid-19 pacientiem paredzēto gultasvietu noslodze divās slimnīcās pašlaik sasniedz 88%, liecina Veselības ministrijas (VM) apkopotie dati.

Šīs nedēļas sākumā stacionāros bija aizņemti vidēji 72% Covid-19 pacientiem paredzēto gultu. Tostarp intensīvās terapijas gultasvietu noslodze ir vēl lielākā, sasniedzot 76%.

Nedēļas laikā par 20% ir palielināts Covid-19 gultu skaits - no 432 uz 504. Gultu skaits palielināts Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes un Jelgavas slimnīcās. Arī Ventspils slimnīcā sākta Covid-19 pacientu uzņemšana.

Pašlaik augstākā gultasvietu noslodze ir Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) un Rēzeknes slimnīcā, sasniedzot 88%. Turklāt RAKUS ir aizņemti arī 73% no Covid-19 pacientiem paredzētajām intensīvās terapijas gultām.

Jēkabpils reģionālajā slimnīcā noslodze ir 71%, bet Vidzemes slimnīcā aizņemti 70% gultu, kas paredzēti ar Covid-19 inficētajiem pacientiem.

Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību un atteikt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumus, liecina VM valdībai iesniegtā prezentācija par rīcība saslimstības ar Covid-19 palielināšanās gadījumā.

Palielinoties infekcijas izplatībai, plānota pakāpeniska papildu Covid-19 gultu, tai skaitā intensīvās terapijas gultu, atvēršana. Sākumā tā paredzēta klīniskajās universitātes slimnīcās. Reģionālajās slimnīcās papildu gultas izvērš atkarībā no nepieciešamības un saslimstības reģionos.

Ja būs nepieciešams, pakāpeniski tiks iesaistīti arī citu līmeņu stacionāri, kā arī specializētās slimnīcas. Nepieciešamības gadījumā tiks veikta arī pacientu pārvešana, citu profilu pacientu plūsmu izmaiņas.

Kā nākamais solis tiek izskatīts plānveida stacionāro pakalpojumu pakāpenisks samazinājums. Sākumā plānots ierobežot maksas pakalpojumus, dienas stacionāra pakalpojumus un kā pēdējo - plānveida operācijas.

Pieaugot saslimstībai, NMPD apzinās privāto ārstniecības iestāžu resursus, savukārt VM un Veselības inspekcija plānos cilvēkresursu piesaisti un izvietošanu. Piesaistīt darbam varētu medicīnas studentus, pensionētas ārstniecības personas vai speciālistus, kas nodarbināti citur.

VM plāns paredz arī, ka, palielinoties Covid-19 izplatībai, sociālās aprūpes iestāžu klientu veselības aprūpe tiek veikta uz vietas.

Paredzēts arī, ka, pasliktinoties situācijai, stacionārās ārstniecības iestādes primāri nodrošina neatliekamo, akūto un Covid-19 pacientu veselības aprūpi. Tāpat notiek pacientu pārvešana uz zemāka līmeņa slimnīcu ārstēšanas pabeigšanai vai izrakstīšana mājās, turpinot mājas aprūpi.

Kā viena no rīcībām tiek minēta arī NMPD izsaukumu prioritizēšana un atteikšana. Informāciju par atteiktajiem izsaukumiem plānots nodot ģimenes ārstiem.

Atstājiet komentāru