No 21.oktobra Latvijā stingrā mājsēde: Kas būs slēgts un kas darbosies, kas "lokdauna" laikā atļauts un, ko nedrīkstēs darīt
- 20 oktobris 2021 --
- 0Komentāri
Tāpat vakaros un naktīs noteikta mājsēde, paredz valdības lemtais. Ministri vienojās, ka jaunie striktie ierobežojumi būs spēkā četras nedēļas.
"Mēs četras nedēļas tagad ejam uz vēl stingrāku režīmu visi. Bet 15.datumā [novembrī] mēs atgriežamies nosacīti pie šodienas stāvokļa, kas jau ir samērā ierobežots nevakcinētiem cilvēkiem. Ar papildinājumu, ka starplaikā mēs runāsim, ka, iespējams, vēl kaut kur būs stingrāki ierobežojumi nevakcinētiem cilvēkiem, lai viņi vairs nevarētu turēt visu valsti gūstā, kā viņi šobrīd diemžēl dara,” sacīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).
KOPSAVILKUMS:
No 21. oktobra mājsēde - cilvēki laikā no pulksten 20 līdz 5 paliek mājās.
Tirdzniecības vietas klātienē strādā no pulksten 6 līdz 19.
Mājsēdes laikā iziet no mājas drīkst dažos gadījumos; jāaizpilda apliecinājums.
Aizliegti privāti pasākumi, pulcēšanās vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvaros.
Nedrīkst notikt piketi un sanāksmes.
Vecāki, kuri nedzīvo kopā ar saviem bērniem, drīkst tikties, ja nav slimi ar Covid-19 vai nav jāizolējas.
Mašīnā – tikai viena mājsaimniecība vai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām.
Brīvlaiku pagarina līdz 29. oktobrim; no 1. novembra klātienē mācās tikai 1.-3. klase.
Bērnudārzi pieejami ģimenēm, kuru locekļi nevar strādāt attālināti.
Netiek sniegti pakalpojumi, kas nav vitāli svarīgi.
Klātienē strādā nepieciešamāko preču veikali.
Degvielas uzpildes staciju un aptieku darba laiku neierobežo.
Iepirkties internetā un saņemt preces ārpus veikala vai piegādē uz mājām – drīkst.
Sākoties mājsēdei, drīkst strādāt arī ēdienu piegādātāji.
Ēdināšanas iestādes ēdienu drīkst izsniegt tikai līdzņemšanai.
Bēres drīkst notikt ārā līdz 20 cilvēkiem.
Dievnami vaļā individuāliem apmeklējumiem.
Kultūrvietas nestrādā, sporta pasākumi nenotiek, izņemot profesionālo sportu.
Mājsēde un apliecinājums
Laikā no pulksten 20 līdz 5 cilvēkiem jābūt savās mājās, ja vien:
nav jādodas uz darbu vai no tā. Šajā gadījumā jāaizpilda apliecinājums, kurā jānorāda vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemesls un laiks; darbavietas nosaukums, adrese un darba devēja vai tās nozīmētas kontaktpersonas tālruņa numurs.
ja pārvietojas saistībā ar psiholoģiskā atbalsta, ārstniecības pakalpojumu, tai skaitā vakcinācijas pret Covid-19, saņemšanai vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpei, vai diennakts aptiekas apmeklējumam.
ja pārvietojas, lai nokļūtu līdz lidostai, ostai, dzelzceļa stacijai vai autoostai vai no tām.
Pēdējos divos gadījumos apliecinājumā jānorāda vārds, uzvārds; personas kods, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas adrese; dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemesls un laiks, kā arī pakalpojuma saņemšanas vieta.
Laikposmā no pulksten 20 līdz 5 taksometra pakalpojumu, kā arī darba devēja nodrošinātu transportu var izmantot, lai dotos uz vai no darba, saņemtu ārstniecības pakalpojumus vai dotos uz vai no lidostas, ostas u.tml.
Cilvēku tikšanās, privātais transports
Līdz 15. novembrim aizliegti privāti pasākumi, cilvēku pulcēšanās vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvarā, arī piketi, sanāksmes.
Ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros.
Pieļaujama arī nepilngadīgu bērnu un vecāku tikšanās, ja bērni un vecāki nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot gadījumu, ja bērnam, kādam no vecākiem vai vecāku mājsaimniecības locekļiem jāievēro izolācijas, mājas karantīnas vai pašizolācijas prasības.
Ar privāto transportlīdzekli var pārvietoties vienlaikus tikai vienas mājsaimniecības locekļi vai divas personas, kuras nav vienas mājsaimniecības locekļi. Pavadot nepilngadīgu bērnu vai personu, kurai nepieciešama asistenta palīdzība, vai kurai ir objektīvas grūtības vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, privātajā transportlīdzeklī atļauts pārvietoties līdz trim personām no vairākām mājsaimniecībām. Tas neattiecas uz sabiedrībai kritiski svarīgās nozarēs nodarbinātajiem.
Mācības lielākoties attālināti
Skolēnu rudens brīvlaiku pagarina par nedēļu – līdz 29.oktobrim. Pēc tam
skolēnu mācības turpinās attālināti, izņemot 1. līdz 3. klasi, kas no 1.novembra mācīsies klātienē.
Bērnudārzi turpinās strādāt un būs pieejami ģimenēm, kur vecāki nevar strādāt attālināti un nevar nodrošināt bērna uzraudzību. Drīkstēs apvienot bērnudārzu grupas, iespējami nodrošināt izglītojamo sastāva nemainību.
Tāpat izņēmums paredzēts rezidentūrā un citām praktiskām mācībām un praksēm, ļaujot to īstenot klātienē veselības aprūpes un veterinārmedicīnas studijās.
Netiek rīkotas nometnes.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) apliecināja, ka skolas būs vaļā darbam klātienē no 15. novembra, lai gan tobrīd vēl viss nebūs "rožaini" Covid-19 izplatības ziņā.
Preces, pakalpojumi
Jāaptur klātienes pakalpojumi, kas nav vitāli svarīgi, un mazāk nozīmīgu preču tirdzniecība klātienē, saglabājot tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību.
Autoservisi būs atvērti.
Aizliegti arī inventāra nomas pakalpojumi, kas saistīti ar sportu, atrakcijām un izklaidi, izņemot darba instrumentus un inventāru, kā arī transportlīdzekļu nomu, tostarp velosipēdu, elektrisko skrejriteņu u.c.
Aizliegts sniegt klātienes saimnieciskos pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi, azartspēlēm, derībām, atrakcijām, skaistumkopšanu, labsajūtu, aktīvo atpūtu, fiziskajām aktivitātēm, sportu, tūrismu, izņemot izmitināšanu un ārvalstu ceļojumus, foto un video pakalpojumiem, izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem un plašsaziņas līdzekļu darba nodrošināšanai, klātienes konsultācijām, kolektīvām medībām.
Klātienē strādāt drīkst:
pārtikas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces);
higiēnas preču veikali (kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces);
aptiekas, tai skaitā veterinārās;
optikas preču veikali;
degvielas uzpildes stacijas;
dzīvnieku barības veikali;
preses tirdzniecības vietas;
grāmatnīcas;
telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas;
ziedu tirdzniecības vietas;
reģistrētas autoostas, kuras nodrošina biļešu tirdzniecību, un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes dzelzceļa maršrutiem;
tirgos un ielu tirdzniecības vietās ir atļauta tirdzniecība tikai ar pārtikas precēm un lauksaimniecības produkciju.
Visas vietas, kuras drīkst strādāt, uzsāk darbu ne ātrāk kā pulksten 6 un beidz ne vēlāk kā 19, lai cilvēki var pagūt tikt mājās.
Mājsēdes laikā ēdiena piegādes pakalpojumi drīkst strādāt.
Degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, tūristu mītņu darba laiks, Covid-19 vakcinācijas punktu, kā arī sabiedriskā transporta, kravu un pasažieru pārvadājumu un ar to saistīto pakalpojumu, piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks netiek ierobežots.
Ierobežojumi mazumtirdzniecībā nav attiecināmi uz preču tirdzniecību internetā, kā arī preču izsniegšanu ārpus tirdzniecības vietas telpām, ja preces iegādātas attālināti.
Darbs klātienē
Visi darbinieki, kas strādā klātienē, arī ar Covid-19 sertifikātu, katru dienu darbā rakstveidā apliecina, ka viņiem nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju un tās nav bijušas tiešā kontaktā ar personām, kurām noteikta izolācija, mājas karantīna vai pašizolācija.
Darba devējs drīkst organizēt visu klātienē strādājošo darbinieku Covid-19 testēšanu. To apmaksā no darba devēja līdzekļiem.
Darbinieki, kuri strādā klātienē un vēl nav saņēmuši Covid-19 pārslimošanas vai testēšanas sertifikātu, var strādāt ar Covid-19 antigēna testa rezultātu, kas nav vecāks par 72 stundām. Šobrīd testēšanas sertifikātus izsniedz vairāk kā 200 ārstniecības iestāžu noorganizēti testēšanas sertifikātu punkti, tomēr, ja konkrētā teritorijā 10 kilometru rādiusā nav pieejami Covid-19 testēšanas punkti, darba devējs var uz vietas turpināt organizēt darbinieku testēšanu ar antigēna testiem.
Ēdināšana
Ēdināšanas vietās atļaut izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai vai ar piegādi. Tiesa, piegādes pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk ciešā kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju, ir jābūt Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Pakalpojuma saņemšanas vietā vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo iekštelpu platības, un tiek lietota sejas maska.
Bēres
Izņēmumi attiecībā uz pulcēšanas aizliegumu ir saglabājami neatliekamajos gadījumos, piemēram, bēru dēļ. Bēres drīkst notikt tikai ārā, un tajās drīkst pulcēties ne vairāk kā 20 cilvēki.
Minētajā cilvēku skaitā netiek ieskaitītas personas, kas tieši saistītas ar bēru norises nodrošināšanu.
Dievnami
Dievnamos atvērti tikai individuāliem apmeklējumiem vienas mājsaimniecības ietvaros. Vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri, un vienlaikus baznīcā drīkst atrasties ne vairāk kā 20% no kopējā iespējamā cilvēku skaita.
Ierobežots arī dievnamu darbības laiks – no pulksten 6 līdz 19.
Tiesa, paredzēts izņēmums laikam no 4. līdz 7.novembrim, kad garīgais un kalpojošais personāls drīkstēs kalpot bez darba laika ierobežojumiem, bet bez apmeklētāju klātbūtnes.
Kultūra, sports
Pārtrauc kultūrvietu, bibliotēku, izstāžu norises vietu, arī darbības, kas saistītas ar ielu tirdzniecības organizēšanu, tai skaitā gadatirgu darbību.
Kultūrvietās var notikt organizēti profesionālās mākslas kolektīvu mēģinājumi, ierakstu, izrāžu un koncertu sagatavošana no pulksten 6 līdz pulksten 19.
Aizliegti arī visi sporta pasākumi, izņemot profesionālo sportu.
Vakcinācija pret Covid-19
Valsts un pašvaldību institūciju (tai skaitā kapitālsabiedrību) darbinieki un amatpersonas no 15. novembra savus darba pienākumus var veikt tikai tad, ja viņiem ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.
Savukārt no 15. decembra darbiniekiem, kuri strādā klātienē un nonāk kontaktā ar klientiem vai kolēģiem, tostarp brīvprātīgajiem un personām ar ārpakalpojuma līgumiem, jābūt ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Slimnīcas un medicīnas pakalpojumi
Lai ārstniecības iestādes spētu nodrošinātu neatliekamo medicīnisko palīdzību, palīdzību akūtos gadījumos vai Covid-19 pacientu ārstēšanu, ja nepieciešams, drīkstēs nodarbināt ārstus ar vai bez sertifikāta, neatkarīgi no specialitātes un iesaistīt pacientu aprūpē visu profesiju ārstniecības personas. Tiesa, šiem cilvēki drīkstēs strādāt sertificētas ārstniecības personas uzraudzībā vai vadībā.