Darba devēji drīkstēs atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta
- 04 novembris 2021 --
- 3Komentāri
Likuma grozījumus atbalstīja 52 deputāti, bet pret tiem bija 27 parlamentārieši, divi deputāti no balsošanas atturējās.
Parlamentā atbalstītie likuma grozījumi noteic darba tiesisko attiecību regulējumu gadījumos, kad darba pildīšanai nepieciešams sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas pret Covid-19 vai šīs infekcijas pārslimošanas faktu.
Grozījumi paredz, ka darba devējam būs jānosaka darbinieku amati vai kategorijas, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteiktās prasības un nosacījumi par Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību, un jāinformē par to darbinieki. Tikmēr darbiniekiem būs pienākums informēt darba devēju par to, vai viņam ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī uzrādīt minēto sertifikātu darba devējam tā noteiktajā kārtībā.
Ja darbinieks nebūs ieguvis Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas būs pietiekams pamats uzskatīt, ka attiecīgā persona neatbilst veicamajam darbam.
Ja darba devējam objektīvu iemeslu dēļ nebūs iespējams pārcelt darbinieku citā piemērotā darbā vai nodrošināt darba pienākumu veikšanu attālināti, tad darba devējam būs tiesības līdz brīdim, kad darbinieks iegūs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, atstādināt darbinieku no darba uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem, paredz grozījumi.
Ja pēc šī maksimālā atstādināšanas laika darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nebūs ieguvis nepieciešamo Covid-19 sertifikātu, tad darba devējam būs tiesības nekavējoties izbeigt darba attiecības, izmaksājot darbiniekam atlaišanas pabalstu viena mēneša darba algas apmērā.
Tāpat pieņemts, ka darbiniekam bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, ir tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot Darba likuma 100.panta pirmajā daļā noteikto termiņu – vienu mēnesi iepriekš, ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš. Vienlaikus noteikts – ja amatpersona nav ieguvusi Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un nav piekritusi pārcelšanai citā piemērotā amatā vai ja tās pārcelšana citā amatā nav iespējama, amatpersonai ir tiesības nekavējoties izbeigt dienesta attiecības.
Savukārt, ja Nacionālo bruņoto spēku darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, aizsardzības ministrs vai viņa pilnvarots komandieris var izbeigt profesionālā dienesta līgumu ar karavīru pirms termiņa atbilstoši Militārā dienesta likuma normām.
Likumā pieņemts arī veselības ministra Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) priekšlikums, ka Ministru kabinets var noteikt kārtību, kādā Covid-19 sertifikāti ir apturami, anulējami un atjaunojami.
Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.
Izskatot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumus, parlamentārieši diskutēja arī par opozīcijas deputāta Ivara Zariņa (“Saskaņa”) piedāvāto ieceri, kas būtu paredzējusi izsniegt Covid-19 digitālo sertifikātu arī tad, ja personai konstatēts atbilstošs slimību izraisošā vīrusa antivielu līmenis. Tomēr Saeimas vairākums priekšlikumu noraidīja. Debatēs deputāti norādīja, ka šajā jautājumā nepieciešami papildu pētījumi, kā arī daļa politiķu uzskata, ka vīrusa antivielu līmenis pietiekami neapliecina aizsardzību pret Covid-19.
Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā ceturtdienas sēdē tika noraidīti vairāki opozīcijas virzīti priekšlikumi.
Materiāls tapis sadarbībā ar LETA
Foto: lsm.lv
Komentāri (0-3/3)
Durdom
04.11.2021 17:46Pote
04.11.2021 17:04Pote
04.11.2021 17:02