2022.gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

Laimīgu Jauno 2022.gadu! Jaunā gada sagaidīšana tradīcijas

Laimīgu Jauno 2022.gadu! Jaunā gada sagaidīšana tradīcijas

Jaungada tradīcijās daudzi elementi aizgūti no Ziemassvētku un Meteņu tradīcijām, jo arī šīs dienas agrāk uzskatīja par jauna gada iesākumu. Arī ēdieni tika pasniegti līdzīgi kā Ziemassvētkos - zirņi, zīdenis jeb biezputra ar gaļu, cūkas galvas puse, maize, alus. Galdam bija jābūt bagātīgam, lai nekā netrūktu arī nākamajā gadā.

Tipisks Jaungada ēdiens ir zivs, kuras zvīņas liek makā, lai jaunajā gadā netrūktu naudas.

Vēl viena izplatīta tradīcija bija ķekatās jeb budēļos iešana, kad cilvēki pārģērbās dažādās maskās un gāja apraudzīt kaimiņu mājas. Pazīstamākās maskas bija zirgs, čigāns, lācis, dzērve un nāve.

Seno latviešu ticējumos katram gada mēnesim tika piedēvēts savs ēdiens. Lai nākamajā gadā visi mēneši būtu veiksmīgi, Vecgada vakarā jāēd divpadsmit ēdieni, kuriem mūsu senči piedēvēja simbolisku nozīmi. Vecgada vakarā uz galda ir jābūt pīrāgiem, kas simbolizē mājīgumu un omulību, āboliem, kas simbolizē skaistumu, pupām, kas simbolizē daudz bērnu, zirņiem, jo tad nākamajā gadā nevajadzēs raudāt, bietēm, jo būs karstas asinis, skābiem kāpostiem, lai būtu salda dzīve, bet skābums jāapēd vecajā gadā. Tāpat uz galda ir jābūt dzērvenēm, jo tad būs sārti vaigi, rutkiem, jo būs laba veselība, piparkūkām, lai būtu grezna dzīve, cūkas ribiņām un šņukuram, lai nākamajā gadā būtu spēks un laime, zivīm, lai būtu bagātība, un zāļu tējām ar medu, jo tējas aromāts atbaida ļaunos garus, bet medum tiek piedēvēta maģiska nozīme.

Latviešu ticējumi vēsta, ka Vecgada vakarā meitenēm vajag ar plikām kājām skriet ārā un nolauzt ābeļu zaru, un kurai būs gadījies kuplāks zars, tā dabūs bagātāku brūtgānu. Kāds cits ticējums vēsta, ka vecā gada vakarā vajagot līdz pulksten divpadsmitiem dzīvot augšā un divpadsmit reizes ēst, tad nākamais gads būšot bagāts.

Tāpat ticējumos teikts, ka tas, ko Jaungada naktī redz sapnī, nākamajā gadā piepildās, un, ja Jaungada dienā kaut ko ēd pirmo reizi un kaut ko vēlas, tad šī vēlēšanās arī piepildās.

Jaunā gada sagaidīšana ar dažādām tradīcijām notiek ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē.

Dānijā Vecgada vakarā pieņemts radu, draugu un kaimiņu mājas ieejas durvis apmētāt ar traukiem, kas speciāli šim vakaram tiek krāti visu gadu. Dāņi uzskata, ka šāda trauku plēšana nes laimi, pie kam, jo vairāk lausku pie durvīm, jo labāk.

Somijā jaunas neprecētas meitenes Jaungada naktī, nostājoties pie mājas ar muguru pret durvīm, met pār plecu savu zābaciņu, lai uzzinātu, vai nākošajā gadā izies pie vīra. Ja zābaciņš nokrīt ar purngalu pret pret durvīm, gaidāmas kāzas, ja ne, tad vēl būs jāpagaida.

Grieķijā Svētais Bazils pusnaktī piepilda bērnu kurpes ar dāvanām.

Holandē visi kuģi tieši pusnaktī salutē par godu Jaunajam gadam, bet katrā mājā tiek pasniegti pīrādziņi ar rozīnēm, kurus cep tikai vienu reizi gadā speciāli Jaungada svētkiem.

Itāļi pirms Jaunā gada iestāšanās iztīra no mājām visu, kas kļuvis lieks un nevajadzīgs, kā arī ieplēstos traukus, saplīsušas drēbes un citas vecas lietas.

Spānijā pastāv kāda ļoti interesanta tradīcija, kas visos izsauc milzu jautrību. Pusnaktī, kad pulkstens sāk sist divpadsmit, katram spānim jāapēd 12 vīnogas. Pie katra pulksteņa sitiena jāliek viena vīnoga mutē un pie pēdējā sitiena visām vīnogām jābūt apēstām. Protams, ka tas ir grūti izdarāms, tāpēc visbiežāk spāņi sagaida Jauno gadu ar vīnogu pilnu muti, cenšoties tās pēc iespējas ātrāk apēst un uzjautrinoties viens par otru.

Meksikā tieši tāpat kā Spānijā, pusnaktī tiek apēstas 12 vīnogas. Tie, kas vēlas atrast atrast mīlestību, Jauno gadu sagaida, zem drēbēm velkot sarkanu apakšveļu.

Skotijā, kur cilvēki vispār ir ļoti viesmīlīgi, Jaungada naktī durvis netiek slēgtas un jebkurš, kas ienāk mājās, pazīstams vai svešinieks, tiek sagaidīt kā mīļš un gaidīts viesis. Pusnaktī skoti dodas ielās, lai kopā dziedātu tautasdziesmas.

Japānā, kur Jaunā gada svinēšana notiek pēc cita kalendāra, nekā tas pieņemts rietumu valstīs, par Jaunā gada iestāšanos tiek paziņots ar zvana sitieniem, kuru pēc skaita ir tieši simts. Gaidot šos svētkus, japāņi izgrezno savu māju durvis ar veselības un ilga mūža simboliem- bambusu, priežu zariem un speciālām virtenēm, bet māju tuvumā savij salmu auklas, kas neļauj ļaunajiem gariem tikt sētā. Vecgada vakarā japāņi piedod viens otram gada laikā sakrājušos pāridarījumus, bet Jaunā gada pirmjās dienās dodas ciemos pie radiem un draugiem. Jāpiebilst vēl, ka bērni šeit dāvanā saņem mazas dāvaniņas, sauktas otošidamas, kur iekšā ir nauda.

Ķīniešiem Jaunais gads nesākas 1.janvārī, bet gan Jaunā gada pirmajā jauna mēness parādīšanās dienā. Sākot no šīs dienas 15 dienu garumā un līdz pat pilnmēness laikam notiek svinības. Pēdējā svinību dienā tiek rīkots laternu festivāls, kad visi iedzīvotāji dodas jautrā laternu gājienā un līksmo līdz vēlai naktij. Jaunā gada svinēšana Ķīnā ir vieni no svarīgākajiem svētkiem, kur svētku nozīmīgākā daļa ir cienasta nolikšana senču gariem. Šāds rituāls simbolizē tagadnes vienotību ar pagātni. Vecgada vakars un Jaunā gada pirmā diena tiek sagaidīta ģimenes lokā, izrādot pateicību vecajam aizejošajam gadam.

Vjetnamā pastāv uzskats, ka cilvēks kļūst par vienu gadu vecāks nevis savā dzimšanas dienā, bet Jaungada naktī. Šajos svētkos ir pieņemts dāvināt radiem un draugiem persika zariņu, kā arī, sēžot pie uguns, pārrunāt aizejošā gada notikumus un stāstīt pasakas.

Kubā Vecgada vakarā katrā mājā tiek piepildīti trauki ar ūdeni, kurus pēc pusnakts pa atvērtiem logiem izlej uz ielas. Šāds rituāls simbolizē nākamā gada tīrības un skaidrības vēlējumu apkārtējiem.

Brazīlijā Jaungada svinībām par godu tiek rīkotas krāšņas parādes un uguņošanas. Cilvēki katru gadu šajā dienā tērpjas baltās drēbēs, kas liecina par to, ka nākamais gads būs mierīgs un laimīgs. Piekrastē dzīvojošie cilvēki dodas uz pludmalēm, lai aizdedzinātu sveces un iedomātos vēlēšanos, ko var piepildīt Jūras dieviete. Lai vēlēšanās tiktu piepildīta, jākaisa jūrā ziedi un jālec pāri septiņiem viļņiem.

Kolumbijā ir tradīcija pusnaktī iznīcināt iepriekšējā gada sliktās lietas un ļaunumu, lai Jaunais gads nāktu laimīgs. Šim nolūkam katrā ģimenē tiek speciāli izveidota liela lelle, kas tiek saukta par Vecā gada kungu. Tā tiek piebāzta no mājiniekiem vairs nevajadzīgām lietām un ietērpta ģimenes locekļu vecajās drēbēs. Pusnaktī Vecā gada kungu sadedzina.

Panamieši arī dedzina pagājušā gada ļaunumu. Tikai lelles vietā viņi ugunskurā met, pēc viņu izpratnes, slikto cilvēku attēlus. Pie kam šie cilvēki var būt arī valstī atpazīstamas un populāras personas.

Venecuēlā veiksme Jaunajā gadā tiek pievilināta ar dzeltenu apakšveļu. Lai piepildītu vēlēšanās, venecuēlieši tās uzraksta uz papīra, kuru Jaungada naktī sadedzina.

Atstājiet komentāru