2023.gada 6. februāris

Dace, Dārta, Dora

Arī šajos Ziemassvētkos no valsts mežiem drīkst pārnest vienu eglīti

Arī šajos Ziemassvētkos katra ģimene var doties uz Latvijas valsts mežiem, lai atrastu un pārnestu mājās vienu eglīti svētkiem, informēja AS “Latvijas Valsts meži”.

Lai saudzētu nākotnes mežu, eglītes meklējumos jāievēro nosacījumi – precīzi noteiktās vietās drīkst cirst tikai zināma izmēra eglīti.

Pārliecināties par Latvijas valsts mežu teritoriju

Eglīti svētkiem var doties meklēt tikai LVM apsaimniekotajos mežos Latvijas teritorijā, kas dabā apzīmēti ar LVM īpašuma zīmēm – uz dzeltena fona attēlots LVM logotips. Uz LVM robežas ceļa vai kvartālstigas malā un kvartālstigu krustpunktos izvietotās zīmes vēsta, ka tā ir valsts mežu teritorija. LVM apsaimniekoto mežu izvietojumu precīzi var aplūkot arī lietotnē “LVM GEO Mobile”. Fona karšu sadaļā pieslēdzot “LVM meža karte”, ar apzīmējumu “LVM” ir attēlotas valsts mežu teritorijas.

Kur un kādu eglīti meklēt?

Ne visās vietās mežā eglītes atļauts cirst. Savu svētku rotu droši var meklēt meža ceļu malās, kvartālstigās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. Savukārt eglītes stingri aizliegts cirst priežu, egļu, melnalkšņu un jaukta tipa jaunaudzēs, jo tur aug Latvijas nākotnes mežs. Eglīšu ciršana aizliegta arī aizsargājamās teritorijās, kas apzīmētas ar ozollapas zīmi. Bez saskaņojuma eglīti aizliegts cirst arī citu īpašnieku mežos.

Izredzētās eglītes augstums nedrīkst pārsniegt trīs metrus un celma diametrs desmit centimetru augstumā virs sakņu kakla nedrīkst pārsniegt 12 centimetrus. Var izmantot gan cirvi, gan mačeti, bet visieteicamāk – zāģi, jo eglīte jānocērt iespējami tuvu zemei. Zāģējot celms paliek līdzens, savukārt, cērtot ar cirvi vai mačeti, celms būs ass un uz tā var savainoties gan meža dzīvnieki, gan citi eglīšu meklētāji.

Arī pēc svētkiem eglīte var būt noderīga. Ar tās zariem var apsegt dārza augus vai izmantot kociņu kā kurināmo.

Eglīte podiņā vairākiem svētkiem

Ja mežā savu svētku eglīti neizdodas atrast, pie audzētājiem var iegādāties arī eglīti podiņā, ko vēlāk iestādīt. Pavasarī pārstādīta laukā, zaļos un kuplos vēl daudzus gadus. Piemēram, “Latvijas Valsts mežu” vēstniecībā pieejamas gan tradicionālas formas un krāsas eglītes, gan kuplas cilindra tipa vai citas neierastākas formas un krāsas toņa eglītes.

Atstājiet komentāru