Mums raksta: Slēdz Sēlpils novadpētniecības muzeju
Salas novada domes deputātu vairākums jūlija sēdē pieņēma lēmumu - no 2014.gada 1.oktobra slēgt Raiņa klubu–muzeju (Sēlpils novadpētniecības muzeju), kurā izvietota kādreizējā Sēlpils pagasta, kurā ietilpa vēlākie Sēlpils un Staburaga pagasti, vēstures ekspozīcija. Pamatojums – muzejs ir nerentabls.
Vecsēlpils muiža bija kroņa muiža, kuru Krievijas cars Aleksandrs II 1876.gadā uzdāvināja kamerkundzei Flotovai. Pēc Pirmā Pasaules kara Vecsēlpils muižā darbojās pagastmāja un Vecsēlpils pamatskola. 1920-to gadu sākumā Vecsēlpils muižas klēti savā īpašumā ieguva Salas–Sēlpils lauksaimniecības biedrība „Sakne". Tās biedri, vācot ziedojumus un ieguldot savu darbu, klēti pārbūvēja par biedrības namu ar ļoti labu lielās zāles akustiku. Tajā darbojās arī Raiņa kluba Sēlpils nodaļa. Biedrības namā rosīgi darbojās koris, pūtēju orķestris, teātru trupas, deju kolektīvi. 1930-tajos gados dziedāšanas biedrības „Lira" kori vadīja diriģenti Kārlis Grasbergs un Pēteris Barisons. Pēc Otrā Pasaules kara biedrības namā darbojās Sēlpils ciema kultūras nams „Ausma". Biedrības nama darbības laikā, tajā uzstājās daudzi izcili Latvijas teātru mākslinieki, dzejnieki, notika teātru izrādes un koncerti. Plašs kultūras darbs norisinājās līdz 1976.gadam, kad kolhozs „Sēlija" atklāja jauno Sēlpils kultūras namu. Vēlāk biedrības namā (Raiņa klubā) izveidoja Sēlpils un Staburaga pagastu vēstures ekspozīciju. Pirms desmit gadiem par Eiropas Savienības, Latvijas Republikas un Sēlpils pagasta pašvaldības finanšu līdzekļiem Raiņa klubs-muzejs tika renovēts un tajā atjaunota Sēlpils un Staburaga pagastu vēstures ekspozīcija, tika rīkotas mākslas darbu izstādes un notika valsts mēroga kultūras pasākumi.
Sēlpils pagastu dēvēja arī par profesoru pagastu. Tā teritorijā dzimuši un dzīvojuši profesori: komponists, diriģents Pēteris Barisons, akadēmiķis, purvu pētnieks Pēteris Nomals, ekonomists un grāmatvedis Kārlis Andžāns, modernās biškopības un putnkopības nozares pamatlicējs Pēteris Rizga, akadēmiķis, mediķis, embrioloģijas skolas pamatlicējs Pēteris Gerke un mediķis, ķirurgs, hipnozes pētnieks Roalds Gerke.
Šogad Sēlpilij apritēja 806 gadi kopš tās vārds minēts Indriķa hronikā. Tagad kārtējā Sēlpils vēstures lappuse tiek izdzēsta.
Pirms administratīvi teritoriālās reformas Sēlpils pagasta aktīvisti, Jēkabpils un Latvijas inteliģence vāca parakstus, protestējot pret netaisnību, ka novadam tiek dots Salas nevis vēsturiskais Sēlpils vārds. Arī Raiņa kluba-muzeja slēgšana, ietaupot pašvaldības budžetā EUR 6000, ir vēl viens trieciens sēlpiliešu un sēļu identitātei, tāpat kā Sēlpils pamatskolas slēgšana 2009.gada 1.septembrī, kuru daudzi, jo daudzi nevar piedot un nepiedos Salas novada domes deputātiem.
Ja vēlaties pēdējo reizi redzēt Sēlpils vēstures ekspozīciju, to jūs varat izdarīt Raiņa klubā-muzejā tikai līdz 30.septembrim, zvanot pa tālruni 29156210 muzeja vadītājai.
Jānis Bite,
Salas novada domes opozīcijas deputāts,
Sēlijas asociācijas Goda biedrs
Komentāri (0-10/11)
Guest
02.07.2018 18:20Kas tas par muzeju būs bez vadītāja? Kam tu te miglu pūt acīs? Bezdarbniekus ar taukainu lupatu pieliks eksponātus apslaucīt reizi gadā vai? Pārvaldniece jau pati tak nekops muzeja telpas, tikai "nesīs atbildību" par pārziņā nodoto muzeju
Rasma
02.07.2018 18:20Nodos Sēlpils pagasta pārvaldei, lai kurina kočegarku?
no malas
02.07.2018 18:20Guest
02.07.2018 18:20Guest
02.07.2018 18:20Guest
02.07.2018 18:20šis nav neapdomīgs solis, bet mērķtiecīga rīcība. Cilvēkiem nav vienalga, bet bail, ka paliks bez darba kā muzeja vadītāja.
Ruta
02.07.2018 18:20Swarka
02.07.2018 18:20Rasma
02.07.2018 18:20Un nebūs 6000 euro ietaupījums, jo paliek signalizācija, appļaušana. Max izdevumi samazināsies par 3000 euro. Un tā priekš pašvaldības ir mikroskopiska summa. Tai pat laikā arī samazināsies pašvaldības ienākumi no IIN, kuru no muzeja vadītājas algas pārskaitīja pašvaldības budžetā.
Tas, ka muzeju paredzēts likvidēt, bija skaidrs pavasarī, kad Salas novada dome noteica telts vietas cenu pie muzeja 87,12 euro diennaktī. Tas tādēļ, lai neviens tur nepaliktu un varētu novada domes sēdē pateikt, ka nav neviena apmeklētāja.
Cik ilgi Sēlpils iedzīvotāji dzīvos ar domu, ka visur tā notiek? Nē, citur ir attīstība. Tikai te regress, jo atļaujam Salas nov domes p-tājai, ne deputātiem, viņi ir tikai marionetes I.Sproģes rokās, darboties nedomājot par sekām. Iedzīvotājiem ir jābūt vienotiem, jāsasauc sapulces un nedrīkst pieņemt nevienu lēmumu bez iedzīvotāju piekrišanas. Tā ir Vecsēlpils muižas ēka, tas ir sēlpiliešu īpasums!
Rasma
02.07.2018 18:20Aknīstes novadpētniecības muzejam šobrīd ierīko ūdensvadu un kanalizāciju, jo apmeklētāju daudz un jādomā par apmeklētāju ērtībām. Viesītes novada Elkšņos 21.martā atklāja fantastisku "Atmiņu istabu" - mūsdienīga, labi aprīkota. Visos novados ir amatu centri - Viesītē, Zasā (tikko vēl klāt uzbūvēja klēti), Vīpē. Variešu novadpētniecības muzejā izstāde veltīta 1.Pasaules kara 100-gadei. Vai kāds ir dzirdējis kaut par 1 muzeja slēgšanu?