Gadu gaitā bērnunama "Līkumi" direktora darbībā VBTAI konstatējusi nepedagoģisku rīcību, tomēr viņš labojies
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) gadu gaitā bērnunama "Līkumi" direktora Jura Boķa darbībā ir konstatējusi nepedagoģisku rīcību pret audzēkņiem, tomēr direktors inspekcijas ieteikumus ir ņēmis vērā un labojies, informē VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere.
Viņa norāda, ka tiesībsarga Jura Jansona paziņojumu, ka viņš grasās vērsties Ģenerālprokuratūrā par pārkāpumiem Boķa vadītajā iestādē, nevar komentēt, jo Tiesībsarga birojs nav iepazīstinājis VBTAI ar saviem secinājumiem.
Tomēr pati inspekcija dažādus pārkāpumus gadu gaitā iestādē ir konstatējusi, taču Boķis ieteikumus ir ņēmis vērā. Tāpat neviens no pārkāpumiem neesot bijis tāds, lai pret Boķi vērstos tiesībsargājošās iestādēs.
Millere skaidroja, ka Boķis esot bijis "paskarbs" savos izteikumos pret jauniešiem, kuriem bijušas problēmas ar iekšējo noteikumu ievērošanu, kuri lietojuši alkoholu un izvairījušies no izglītības iestāžu apmeklēšanas. Departamenta direktore uzsvēra, ka šāda izturēšanās nav pieņemama un arī pats Boķis to esot ņēmis vērā.
Tajā pašā laikā ar bērnunama audzēkņiem, kuri noteikumus nepārkāpjot, Boķim problēmas nav bijušas.
Millere arī stāstīja, ka "Līkumi" vadītājs pat naktī un brīvdienās ar mašīnu ir devies pakaļ audzēkņiem, kuri aizklīduši no bērnunama, jo šie bērni tomēr ir direktora atbildība.
VBTAI arī Boķa darbībā konstatējusi, ka viņam esot problēmas ar komandas stiprināšanu un viņš pārlieku daudz vēlas iesaistīties tur, kur būtu jāstrādā citiem darbiniekiem. Millere skaidroja, ka ar audzināšanu būtu jānodarbojas audzinātājam, bet iestādes direktoram būtu jāpilda administratīvie uzdevumi. Jo vairāk Boķis pedagoģiskus uzdevumus uzticēšot saviem darbiniekiem, jo mazāk radīšoties šādas konflikta situācijas.
Tāpat Millere atklāja, ka pirms vairākiem gadiem inspekcija vērsusies pie Salas novada pašvaldības, kuras pārraudzībā ir bērnunams "Līkumi", lai tā vērtētu Boķa atbilstību amatam. Toreiz gan pašvaldība lēma, ka viņš šim amatam atbilst.
Atsaucoties uz Jansona paziņojumu, ka "Līkumos" atklāta arī darbinieku fiziska vardarbība pret bērniem, Millere norādīja, ka šādus pārkāpumus inspekcija savās pārbaudēs nav konstatējusi nevienu reizi. Tāpat arī visas sūdzības tikušas saņemtas tieši par pašu Boķi, ne kādu citu darbinieku. Inspekcijā sūdzējušies tie jaunieši, kuriem ar Boķi radušies jau minētie konflikti par alkohola lietošanu, noteikumu neievērošanu un izglītības iestādes neapmeklēšanu.
Savukārt, kā aģentūrai LETA pastāstīja Boķis, viņš pagaidīs, kamēr Jansons vērsīsies Ģenerālprokuratūrā, tomēr vēlāk viņš plāno pret tiesībsargu vērsties tiesā par goda un cieņas aizskaršanu.
Tāpat viņš uzsvēra, ka kopš diskusijas sākšanās medijos aptuveni martā, viņš no Tiesībsarga biroja neesot saņēmis nevienu pierādījumu par pārkāpumiem. "Nav nekādu aktu, pierādījumu, ir tikai tukša muldēšana," uzsvēra Boķis.
Tāpat viņš noliedza, ka savā darbībā būtu konstatējis kādus pārkāpumus. Bērnunama vadītājs arī norādīja, ka "jāsāk domāt, vai tas nav kaut kāds pasūtījums".
Jau ziņots, ka Tiesībsarga birojs sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem bērnunamā "Līkumi", šorīt LNT raidījumā "900 sekundes" informēja Jansons.
Sagatavotā informācija pārsvarā atklāj darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem, sacīja Jansons, uzsverot, ka tam ir konkrēti pierādījumi. Ir fiksēti arī gadījumi, kad bērni paši vērsušies drošības iestādēs, tomēr uzsāktie procesi priekšlaikus izbeigti.
"Tā situācija ir diezgan traģiska, īpaši, ja darbinieku liecība ir viena, bet medicīnas ieraksts liecina pavisam ko citu," sacīja Jansons.
Sagatavoto materiālu šonedēļ plānots iesniegt Ģenerālprokuratūrā. Šis būs jau otrais Ģenerālprokuratūrai iesniegtais materiāls par pārkāpumiem bērnunamos.
Jansons minēja, ka ir izsmēlis iespējas uzlabot situāciju citā veidā, tāpēc cer uz ģenerālprokurora rīcību. "Arī prokuroram ir virkne instrumentu bez kriminālprocesa uzsākšanas, kā uzdot ievērot likumu," uzsvēra tiesībsargs.
Kā ziņots, februāri tiesībsargs paziņoja, ka ārpusģimenes institucionālās aprūpes sistēmā atklāti pirms tam neapzināti bērnu tiesību pārkāpumi.
Tiesībsarga biroja eksperti bija veikuši apjomīgu izpēti par bērnu tiesību ievērošanu bērnunamos, monitoringa vizītēs apmeklējot 21 šādu institūciju. Monitoringā iegūtie dati uzrādīja ilgstošu un sistēmisku problēmu, kurā bez vecāku gādības palikuša un institucionālā aprūpē nonākuša bērna dzīve tiek salauzta, turklāt par to dāsni tiek maksāts no valsts un pašvaldības budžeta, norādīja Tiesībsarga biroja pārstāvji. Skaudrus faktus atklāja arī no internātskolām un psihoneiroloģiskajām slimnīcām iegūtā informācija.
Martā tiesībsargs Jansons LTV pauda viedokli, ka nomainīšanu būtu pelnījusi lielākā daļa pārbaudīto bērnunamu vadītāju, jo viņi nenodrošina kvalitatīvas rūpes par viņiem uzticētajiem bērniem. Tiesībsargs sacīja, ka pirmajam savu vietu būtu jāpamet bērnunama "Līkumi" direktoram Jurim Boķim, kurš aģentūrai LETA tika apšaubījis Tiesībsarga biroja pārbaužu secinājumus.
Materiāls tapis sadarbībā ar LETA
Komentāri (0-4/4)
Guest
02.07.2018 18:23?
02.07.2018 18:23Ir cilveki, kam es ticu 100%, jo nekad nemelo
Guest
02.07.2018 18:23Komentārs no sērijas -vien a tante teica. Noklausīts klusajos telefonos. Sākumā teica- kanna, bet tu dzirdēji- panna un tagad izplati kā patiesību.
?
02.07.2018 18:23Cita darbiniece līdzīgas šausmas stāstīja par Birzu internātskolu, kur pastāvējusi dedovšina.
Problemas bija un ir, bet ir pārāk daudz ieinteresēto caur berniem pelnīt