2025.gada 12. februāris

Karlīna, Līna

Uldis Skreivers: Par privāto dzīvi un veselību – ne vārda! Atbilde jautājumā par pielaidi valsts noslēpumam

Uldis Skreivers: Par privāto dzīvi un veselību – ne vārda! Atbilde jautājumā par pielaidi valsts noslēpumam

Valsts drošības dienests ir devis pielaidi valsts noslēpumam Jēkabpils novada izpilddirektoram Uldim Skreiveram, bet nav zināms uz cik ilgu termiņu.  Sarunā ar vietējiem medijiem Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis sacīja, ka nav tiesīgs izpaust šādu informāciju, tikai aptiprināja, ka pielaide saņemta un nenoliedza, ka termiņš ir mazāks nekā pieci gadi.


Jautāts, kāpēc tad iepriekš viņš komentēja šo informāciju, atklājot, ka izpilddirektora vietniecei pielaide valsts noslēpumam ir uz maksimālo laiku – pieciem gadiem, bet izpilddirektoram tobrīd bija izvērtēšanas termiņš pagarināts, Raivis Ragainis skaidroja, ka tad vēl neesot bijusi saņemta Latvijas Pašvaldību savienības vēstule, kurā uzsvērts, ka tā ir privāta informācija un to var izpaust tikai pati persona uz kuru tā attiecas, ja vēlas.
 

Sazinoties ar Jēkabpils novada domes izpilddirektoru Uldi Skreiveri un lūdzot informēt vai saņemta un uz cik ilgu laiku pielaide valsts noslēpumam, Radio1.lv saņēma atbildi: “Par privāto dzīvi un veselību – ne vārda!” Tātad pašvaldības izpilddirektora amats un tiesības ieņemt šo amatu, ko garantē pielaide valsts noslēpumam, un ko finansiāli nodrošina nodokļu maksātāji, ir privātā dzīve par kuru plašākai sabiedrībai nav jāzina.


Par šo situāciju raksta arī sabiedrisko mediju portals lsm.lv: “Pēc vasarā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām mēru un vietnieku krēslos drīkstēs sēsties tikai politiķi, kas saņems pielaidi darbam ar valsts noslēpumu. Kopš pērnās vasaras tāda prasība jau ir spēkā pašvaldību izpildvaras vadībai. To rosināja Valsts prezidents, argumentējot, ka tas ir valsts drošības jautājums. Taču pašvaldību iedzīvotājiem, kas izvēlas mērus un algo izpilddirektorus, nemaz nav tiesību uzzināt, vai sabiedrības padotajiem ir pielaide valsts noslēpumam un uz cik ilgu laiku tā ir.”
Tāpat nevar noskaidrot, kuri astoņi izpilddirektori vai vietnieki ir saņēmuši saīsināta laika pielaidi, jo visas pašvaldības ir saņēmušas Latvijas Pašvaldību savienības vēstuli, ka par šo jautājumu runāt nedrīkst."

Tātad pašvaldības no Valsts Drošības dienesta sakās saņēmušas norādes neko neizpaust, bet Latvijas Sabiedriskā medija struktūrai "Latvijas Radio" drošības dienests turpretī skaidroja, ka pašvaldība drīkst atklāt pielaides termiņu, bet komentēt ļauts pašai amatpersonai.

Sabiedrisko mediju portals raksta:
 

Labas pārvaldības un pretkorupcijas jautājumu pētniece Līga Stafecka no sabiedriskās politikas centra "Providus", pirmkārt, vērtēja, ka saspīlētajā ģeopolitiskajā situācijā pašvaldību loma ir būtiska, tāpēc arī pieejai valsts noslēpumam ir jābūt. Taču, otrkārt, pētniece vērsa uzmanību uz to, ka astoņi izpilddirektori jeb katrs piektais ar samazināta termiņa pielaidi ir svarīgs rādītājs. Stafecka uzskata, ka sabiedrībai noteikti ir tiesības zināt pavisam bez pielaides palikušo vārdus. Pretējā gadījumā veidojas situācija, ka par pašvaldību amatpersonu pārkāpumiem sīkās lietās mēs varam uzzināt, piemēram, KNAB mājaslapā ir publicēti administratīvie pārkāpumi par interešu konfliktiem, kas ir daudz maznozīmīgāki pārkāpumi par tiem riskiem vai apsvērumiem, kāpēc nepiešķir pielaidi valsts noslēpumam. Tad sanāk, ka par maziem pārkāpumiem mēs zinām daudz, bet par riskiem, kas saistīti ar valsts noslēpumu, mums nav zināms, kurai amatpersonai šī pielaide ir liegta, skaidroja Stafecka.”


Jau ziņots, ka 2024.gada 1.jūnijā stājās spēkā prasība pašvaldības izpilddirektoriem un izpilddirektora vietniekiem viena mēneša laikā nosūtīt pieprasījumu kompetentajai valsts drošības iestādei par speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam piešķiršanu. Attiecībā uz pašvaldības izpilddirektoriem vai izpilddirektoru vietniekiem noteikts obligāts pienākums saņemt pielaidi valsts noslēpumam. Ja tā netiek saņemta, tad amatpersona jāatbrīvo no amata.

Publicējam Latvijas Pašvaldību savienības vēstuli pašvaldībām, kas liedz izpaust uz cik ilgu laiku – gadu, diviem, trim vai pieciem izpilddirektors saņēmis pielaidi valsts noslēpumam:

"Latvijas pašvaldībām

Par speciālajām atļaujām pieejai valsts noslēpumam

Latvijas Pašvaldību savienības (turpmāk – LPS) redzesloka nonākusi informācija, ka pašvaldībām tiek lūgts sniegt plašsaziņas līdzekļiem ziņas par izpilddirektoriem un viņu vietniekiem izsniegtajām speciālajām atļaujām pieejai valsts noslēpumam, un proti, tiek lūgts sniegt informāciju uz cik ilgu laiku speciālās atļaujas izsniegtas.
Likuma “Par valsts noslēpumu” 11.panta pirmā daļa nosaka, ka speciālās atļaujas tiek izsniegtas uz laiku, kas nav ilgāks par pieciem gadiem. Tomēr publiskajā telpā izskanējusi informācija, ka atsevišķos gadījumos izsniegto speciālo atļauju termiņš ticis noteikts īsāks, t.i. uz vienu, diviem vai trīs gadiem.   

LPS ieskatā šādi informācijas pieprasītājs cenšas identificēt publiskajā telpā izskanējušās pašvaldību amatpersonas, kas savukārt varētu radīt “nelabvēlīgu vidi” attiecībā uz amatpersonu profesionālo darbību, kā patreiz, tā arī tuvākajā nākotnē. 

Šai sakarā LPS lūdza Valsts drošības dienestam (turpmāk – VDD), kā koordinējošajai un uzraugošajai institūcijai valsts noslēpuma aizsardzības pasākumu īstenošanā, informēt, vai pašvaldībām pieprasītās ziņas nesatur ierobežotas pieejamības informāciju. Uz ko VDD norādīja, ka “minētā informācija ir saistīta ar fiziskas personas privāto dzīvi un tiesībām uz nodarbinātību, tātad šādu informāciju aizsargā fizisko personu datu aizsardzības normatīvais regulējums un šādai informācijai ir ierobežotas pieejamības informācijas statuss. Vienlaikus, šādu informāciju publiski ir tiesīga komentēt tikai pati persona, kurai speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam ir izsniegta, ja persona to pati vēlas”.

Par veiktās pārbaudes rezultātā pieņemto lēmumu attiecībā uz personas atbilstību likumā “Par valsts noslēpumu” noteiktajām prasībām speciālās atļaujas saņemšanai un to termiņiem, VDD informē tikai pašu personu un darba devēju, kas iniciējis pārbaudi. 

Ievērojot visu augstāk minēto, informējam, ka speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam termiņa izpaušana ir pašas amatpersonas pārziņā un pašvaldībai nav pienākuma sniegt šādu informāciju.

Priekšsēdis    (paraksts*)    Gints Kaminskis"


Saistīta ziņa: VDD ir devis pielaidi valsts noslēpumam Jēkabpils novada izpilddirektora vietniecei, bet izpilddirektoram izvērtēšana pagarināta

Atstājiet komentāru