2026.gada 24. marts

Izidors, Kazimirs

25.martā Jēkabpils pilsētā un novadā pieminēs komunistiskā genocīda upurus (Pasākumu saraksts)

25.martā Jēkabpils pilsētā un novadā pieminēs komunistiskā genocīda upurus (Pasākumu saraksts)

25. martā Jēkabpils pilsētā un novadā norisināsies pasākumi komunistiskā genocīda upuru piemiņai. Jēkabpilī plkst.13.00 Krustpils evaņģeliski luteriskajā baznīcā dievkalpojums, plkst.14.00 pie pieminekļa represētajiem - komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākums.

Šogad aprit 77 gadi, kopš notika viena no lielākajām un nežēlīgākajām akcijām Latvijā – 1949. gada 25. marta deportācijas, kad padomju okupācijas varas rīkotās akcijas "Krasta banga" laikā no Latvijas uz Sibīriju tika izsūtīti vairāk nekā 42 000 Latvijas iedzīvotāju. 

Naktī no 1949.gada 24. uz 25. martu daudzās Latvijas sētās ļaudis no miega modināja šauteņu laižu vai smagu zābaku sitieni durvīs. Bruņotie atnācēji – padomju Valsts drošības ministrijas iekšējā karaspēka zaldāti un virsnieki, arī vietējie padomju aktīvisti – paziņoja, ka mājiniekiem dotas divas stundas laika, lai savāktu mantas ceļam uz lielās padomju dzimtenes austrumu apgabaliem. Turp viņi tika pārcelti speciāli nometināto statusā bez tiesībām jebkad atgriezties dzimtenē. Bija sākusies operācija "Krasta banga", kuras rezultātā no trim Baltijas republikām uz Sibīriju tika izsūtīti gandrīz 95 000 cilvēku. Šī bija plašākā baltiešu deportācijas akcija, taču ne vienīgā, kuru staļiniskais režīms vērsa pret tiem, kurus uzskatīja par sev potenciāli bīstamiem.
Staļiniskā režīma vairāku gadu desmitu laikā īstenotās deportācijas kopumā varētu būt skārušas līdz pat 7 miljoniem cilvēku. 

Omskas, Tomskas, Krasnojarskas, Irkutskas un Amūras apgabali tālajā Sibīrijā kļuva par deportēto piespiedu dzīvesvietu – dažiem uz ilgiem gadiem, citiem uz mūžu. 

Latvijā 25. marts ir noteikts par Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu, un Jēkabpils pilsēta un novads ar virkni atceres pasākumiem katru gadu pievienojas kopīgajai atcerei.




Atstājiet komentāru