Ar jautājumiem apvītā Administratīvi teritoriālā reforma
- 25 novembris 2019 --
- 1Komentāri
Šobrīd par īpaši diskutējamu jautājumu ir kļuvusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas virzītais projekts “Administratīvi teritoriālā reforma”. Kā zināms, ir plānots apvienot Aknīstes novadu, Jēkabpils novadu, Jēkabpils pilsētu, Krustpils novadu, Salas novadu, Viesītes novadu un izveidot apvienoto Jēkabpils novadu. Ministrija uzsver, ka lielākām pilsētām ar tām pieguļošajām lauku teritorijām jādarbojas vienotā administratīvā, ekonomiskā un saimnieciskā vienībā. Tādēļ plānots veidot vienotu tīklu izglītības iestādēm, veselības un sociālās aprūpes pakalpojumiem, ceļa infrastruktūras un sabiedriskā transporta nodrošinājumam, kā arī dažādiem citiem valsts un pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem. Pēc reformas būtiski samazināsies arī tautas pārstāvju skaits.
Mēs visi zinām piemērus pasaules vēsturē, kad varas centralizācija ir devusi dažādus rezultātus, piemēram, centralizāciju Anglijā savulaik aizsāka Vilhelms I Iekarotājs, kurš kļūstot par karali, sāka apvienot Anglijas zemes un ar laiku, Anglija kļuva par spēcīgu valsti, kurā strauji attīstījās pilsētas un apgabali.
Labs piemērs ir arī mūsdienu Francija, ar pusprezidentālo valsts iekārtu, kas paredz varas sadalīšanu. Francijā pastāv daudzlīmeņu vadība (katrā nelielā apgabalā savs mērs).
Secinājumus par VARAM piedāvāto reformu izdariet paši un dalieties ar pārdomām komentāros! Vēsture mums rāda daudzus neviennozīmīgu piemēru varas centralizācijā gan veiksmīgus, gan ne pārāk. Vienmēr ir jāatceras, ka jebkura veida ideja ir atkarīga no tās izpildīšanas kvalitātes, tātad vairumā no cilvēciskā faktora – no mūsu ierēdņu profesionalitātes un atbildības sajūtas.
Komentāri (0-1/1)
Jēkabpiliete
22.11.2019 16:08