Salcevičs: Lielbritānijas izstāšanās process no ES būs garš un sarežģīts
Jēkabpils domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs, kas jau vairākus gadus darbojas arī Eiropas reģionu komitejā Briselē, sarunā ar Radio1.lv prognozēja, ka Lielbritānijas izstāšanās process no Eiropas Savienības(ES) būs garš un sarežģīts, jo tai ir ciešas saites ar ES ekonomiku, tirgu un dalībvalstīm. Tāpat arī izteica viedokli, kā Brexit varētu ietekmēt Anglijā strādājošos jēkabpiliešus.
“Bēdīgi. Britu lēmums izstāties no Eiropas Savienības apbēdina. Manuprāt, nav prāta darbs sagraut to, kas tik ilgi tika veidots. Mans subjektīvais viedoklis, ka Anglija būdama viens no lielākajiem finansu donoriem Eiropas Savienības ekonomikā, nebija apmierināti ar to, kā tiek izlietota viņu nodokļu maksātāju nauda. Mēs jau zinām, ka ir bijuši daudzi gadījumi, kad nauda “pazūd” un ar šo referendumu parādīja savu attieksmi. Taču vai tas ir galvenais iemesls, man grūti pateikt. Taču jebkurā gadījumā
Lielbritānijas aiziešana nebūs vienkāršs process,” saka Leonīds Salcevičs.
Viņš piebilda, ka Lielbritānijas lēmums izstāties ir sašūpojis arī citas valsti. Patlaban arī īri un skoti runā par atdalīšanos. Salcevičs norādīja, ka par šādu britu lēmumu, iespējams, visvairāk priecājas krievija, kura ne reizi vien ir demosntrējusi mērķi vājināt Eiropas Savienības ietekmi pasaules ekonomikā un politikā.
“Referenduma rezultāti vēl nav galējais Lielbritānijas lēmums par izstāšanos no Eiropas Savienības. Referenduma rezultāti ir jāratificē jeb jāapstiprina Lielbritānijas parlamentam, tikai tad referenduma rezultāti būs galējais lēmums,” saka Leonīds Salcevičs.
Viņaprāt, “Brexit” pamatā ir Deivida Kamerona ambīcijas, kas tik ļoti vēlējies kļūt par Lielbritānijas premjerministru un vēlētājiem, zinot daudzu attieksmi pret Eiropas Savienību, apsolīja referendumu un visādus citus labumus, ko beigās pats nožēloja, bet nevarēja vairs vērst par labu.
“Ļoti žēl, ka ir tāds referenduma iznākums, spēks ir vienotībā nevis atšķeļoties,” uzskata Leonīds Salcevičs.
Viņš piebilda, ka viens no iemesliem Lielbritānijas aiziešanai no Eiropas Savienības ir arī angļu vēlme izvairīties no migrācijas problēmu risināšanas, jo valstī jau tā ir ļoti daudz iebraukušo, kas izmanto tās ekonomiku, taču vai tas pasargās Angliju no migrantu plūsmas vēl ir neatbildēts jautājums.
Pēc Salceviča domām, viens no būtiskākajiem veidiem, kā Lielbritānijas izstāšanas no Eiropas Savienības ietekmēs Latviju būs tas, ka daudziem mūsu valsts cilvēkiem nāksies atgriezties mājās. Tā kā pēdējo divdesmit gadu laikā Jēkabpils iedzīvojāju skaits ir krietni vien sarucis un pieņemot, ka zināma daļa, vismaz vairāki tūkstoši, ir devušies peļņā uz ārzemēm, tajā skaitā Angliju, jautājām Salceviča kungam vai Jēkabpils ekonomika ir gatava uzņemt atpakaļ aizbraukušos, ja tiem nāktos atgriezties.
“Nē, nav gatava. Pilsētā nav radītas pietiekami daudz jaunas darbas vietas. Kā zināms, jaunu darba vietu radīšana nav Jēkabpils pilsētas pašvaldības uzdevums, pašvaldība tikai veicina uzņēmējdarbības vidi un šajā jomā ir darīts daudz. Taču pilsētas ekonomika nav gatava īsā laika periodā uzņemt vairākus tūkstošu jēkabpiliešu ekonomiski aktīvajā vecumā,” secina Leonīds Salcevičs.
Jau ziņots, ka Lielbritānijas izstāšanos no ES atbalstījuši 51,9% referenduma dalībnieku, liecina piektdien paziņotie galīgie rezultāti.
Savukārt 48,1% balsotāju iestājušies par valsts palikšanu blokā, informē Apvienotās Karalistes Vēlēšanu komisija.
Par izstāšanos nobalsojuši 17,4 miljoni referenduma dalībnieku, bet par palikšanu ES - 16,1 miljons. Līdz ar to izstāšanās piekritēju balsu pārsvars ir nepilni 1,3 miljoni.
Pēc iepriekš paziņotajiem oficiālajiem datiem, vēlētāju aktivitāte ceturtdien notikušajā referendumā bijusi 72,2%.
Lai gan referendums bija konsultatīvs, Lielbritānijas valdībai būs politiski neiespējami neņemt vērā tā rezultātus.
Komentāri (0-5/5)
Līga V.
02.07.2018 18:32he
02.07.2018 18:32IvetaR
02.07.2018 18:32IvetaR
02.07.2018 18:32jaa
02.07.2018 18:32Tagad nakamajam kārta.