2025.gada 24. janvāris

Eglons, Krišs, Ksenija

Sākas Advente - Ziemassvētku gaidīšanas laiks

Sākas Advente - Ziemassvētku gaidīšanas laiks

Šodien atzīmējam pirmo Adventi un ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks jeb gatavošanās Jēzus Kristus pirmās atnākšanas pieminēšanai un svinēšanai.

Advente ir četru nedēļu periods, kas šogad sākas 27.novembrī un ilgst līdz 24.decembra vakaram. Katrai Adventes svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, tādejādi svētot laiku līdz Ziemassvētku svinēšanai.

Advente tulkojumā no latīņu valodas nozīmē 'atnākšana'. Baznīcas tradīcijā pirms lielākajiem svētkiem — Kristus dzimšanas un augšāmcelšanās no nāves — ticis ievērots īpašs sagatavošanās laiks. Advente ir gatavošanās Kristus piedzimšanas svētkiem. Tas ir kristiešu liturģiskā gada sākums, kas tiek saistīta ar gavēni, mieru, klusumu un pārdomām.

Tradicionāli Adventes laikā katru svētdienu tiek aizdedzināts pa vienai svecītei Adventes vainagā. Aplis, ko veido vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību, vienlaikus tā gredzena formai simbolizējot uzticību Dievam un viņa apsolījumiem.

Katrai Adventes svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, gatavojoties Kristus atnākšanas svinēšanai. Tradicionālā Adventes krāsa ir violeta, kas norāda, ka gaidāms ķēniņš, kā arī to, ka tas ir gavēņa laiks.

Šajā laikā no egļu vai priežu zariem, salmiem vai citiem dabas materiāliem pītajā Adventes vainagā tiek dedzinātas četras sveces, pa vienai katras gaidīšanas nedēļas svētdienā.

Četrām svecēm Adventes vainagā ir sava nozīme. Mūsdienās Adventes svētdienās bieži tiek lietots šāds tematisks iedalījums: pirmā tiek saukta par pravieša sveci (cerība, kas ir Kristus), tas ir Dieva solījums par pasaules Pestītāju Ēdenes dārzā. Otrā ir Betlēmes svece (universālais aicinājums uz Pestīšanu), tie ir praviešu solījumi Vecajā Derībā par pasaules Pestītāja nākšanu. Trešā - ganiņu svece (prieks), tie ir Jāņa Kristītāja norādījumi par Pestītāju tautas vidū. Ceturtā - eņģeļu svece (mīlestība), tie ir Kristus norādījumi par Viņa otro atnākšanu Lielajā Tiesas Dienā.

Arī Adventes vainagam ir ļoti dziļa reliģiska un simboliska nozīme. Aplis, ko veido adventes vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību. Vainagam ir gredzena forma un nozīme: tā ir uzticības zīme Dievam un viņa apsolījumiem.

Priežu vai egļu zari, ko izmanto pinot vainagus, vienmēr ir zaļi, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību. Adventes vainaga dekorēšanai var izmantot sarkanas vai violetas lentes. Sarkanā krāsa simbolizē Jēzus mīlestību uz cilvēkiem, violetā - grēku nožēlu un atgriešanos līdz Kristus otrreizējai atnākšanai.

Tomēr daudziem no mums Advente ir laiks, kad klusām gaidām pienākam Ziemassvētkus. Advente ir laiks, kad ikviena sirsniņā iedegas cerība un gaidas pēc Ziemassvētku brīnuma. Šo laiku ir pieņemts pavadīt mierā un līdzsvara meklējumos sevī. Tas ir laiks, ko pavadīt mājās, kopā ar ģimeni, apciemot tuviniekus – vecākus un vecvecākus.

Atstājiet komentāru