2024.gada 25. novembris

Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne

Jēkabpilī, Viesītē un Aknīstē visas trauksmes sirēnas iedarbina manuāli

Jēkabpilī, Viesītē un Aknīstē visas trauksmes sirēnas iedarbina manuāli

Trešdien, 27.novembrī, Zemgalē, pārbaudot Valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas darbību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību, tika konstatēts, ka no 23 Zemgalē izvietotajām trauksmes sirēnām, bez traucējumiem un bojājumiem, manuāli ieslēdzot, nostrādāja 19 trauksmes sirēnas, bet viena – Jelgavā izvietotā sirēna nenostrādāja, savukārt vēl trīs trauksmes sirēnas, kas izvietotas Tukumā, Iecavā un Jelgavā, tehnisku iemeslu dēļ nevarēja manuāli iedarbināt.

Zemgalē trauksmes sirēnas tika pārbaudītas:
Jēkabpilī (trīs), Aknīstes novadā un Viesītes novadā;
Bauskas novadā un Iecavas novadā;
Dobeles novadā (divas) un Auces novadā;
Aizkraukles novadā (divas), Jaunjelgavas novadā un Pļaviņu novadā;
Tukuma novadā (trīs) un Kandavas novadā;
Jelgavā (četras) un Jelgavas novadā.

Šodien tika pārbaudīta 164 Latvijā esošo trauksmes sirēnu darbība. Šajā trauksmes sirēnu pārbaudē tika konstatēti būtiski traucējumi sirēnu automātiskās palaišanas iekārtā, tāpēc visas trauksmes sirēnas tika ieslēgtas manuāli. No 164 trauksmes sirēnām astoņas nenostrādāja, savukārt 23 nebija iespējams palaist arī manuāli. Par visiem konstatētajiem traucējumiem, VUGD informēs Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas atbild par trauksmes sirēnu uzturēšanu. 
“Skaidrojam, ka ir būtiski regulāri pārbaudīt trauksmes sirēnas un ik reizi šīs pārbaudes organizēt citādāk, lai, ja būtu kādas aizķeršanās vai traucējumi, tās tiktu pamanītas un novērstas, tādējādi nodrošinot to, ka reālā situācijā sirēnas nostrādātu bez aizķeršanās. Šodienas trauksmes sirēnu pārbaude ir vērtējama kā pozitīva, jo uzrādīja vairākas problēmas, kas tuvākajā laikā ir jāatrisina, lai visas trauksmes sirēnas turpmāk nostrādātu.” norāda VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Ivars Nakurts. 

Latvijā izvietotās 164 trauksmes sirēnas nenodrošina dzirdamību visā Latvijas teritorijā, bet iedzīvotājiem nav jāsatraucas par to, ka viņi nesaņems informāciju par apdraudējumu vai katastrofu. Paralēli trauksmes sirēnu iedarbināšanai, lai informētu par izveidojušos situāciju, ārkārtas situācijās operatīvie dienesti izmantos arī citus apziņošanas līdzekļus – paziņojumu nodošanu caur operatīvo transportlīdzekļu skaļruņiem, iedzīvotāju dzīvesvietu apsekošanu u.c. 

Trauksmes sirēnas ir paredzētas iedzīvotāju ātrai brīdināšanai gadījumos ārkārtējā situācijā vai kad notikusi dabas vai tehnogēna katastrofa, vai arī pastāv to draudi. VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, tās izdzirdot, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību. 

Saskaņā ar Ministru kabineta 2017.gada 8.augusta noteikumiem Nr.440 “Valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas izveidošanas, darbības un finansēšanas kārtība”, trauksmes sirēnu pārbaude notiek divas reizes gadā.

Plašākai informācijai: 
Viktorija Gribuste
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Zemgales reģionā

Atstājiet komentāru